22 247 27 57

Wybrzeże Kości Słoniowej

Wybrzeże Kości Słoniowej położone jest w Afryce Zachodniej. Kraj graniczy od zachodu z Liberią i Gwineą, od wschodu z Ghaną, od północy z Mali i Burkina Faso, a od południa otoczony jest wodami Oceanu Atlantyckiego.
Powierzchnia kraju w przeważającej części jest wyżynno – górzysta. Na zachodzie znajduje się masyw Nimba, poprzecinany licznymi rzekami w tym największą rzeką kraju - Bandama. Im dalej na południe, teren obniża się, aż dochodzi do niziny nadbrzeżnej. Wybrzeże na zachodzie jest skaliste, a na wschodzie – płaskie z licznymi mierzejami i malowniczymi lagunami.
Stolica konstytucyjna: Jamusukro; centrum administracyjne: Abidżan.
Powierzchnia kraju: 322 500 km².
Białe plaże, błękitne i ciepłe morze, niezwykłe parki narodowe, malowniczo położone wodospady, świątynie ukryte w jaskiniach oraz licznie organizowane imprezy kulturalne, podczas których przedstawiane są historia, kultura i obyczaje mieszkańców kraju, to powody, aby tu przylecieć, by samemu ocenić, zobaczyć, i skonfrontować to, co piszą o Wybrzeżu Kości Słoniowej w przewodnikach podróżnicy.

 

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Wybrzeża Kości Słoniowej muszą mieć ważną wizę na pobyt i przejazd. Można ją uzyskać w Ambasadzie Wybrzeża Kości Słoniowej w Berlinie. Nie wydaje się wiz na granicy. Osoba starająca się o wizę musi mieć paszport z co, najmniej 6-miesięcznym terminem ważności.

Klimat

Klimat Wybrzeża Kości Słoniowej jest równikowy i wilgotny. Na południu, występują dwie pory deszczowe (od maja do czerwca) i (od września do październik). Na północy sezon deszczowy jest tylko jeden (od maja do czerwca). Na północy w porze suchej wieje harmattan; (wiatr znad Sahary niosący z sobą pustynny pył). Średnia temperatura miesięczna to 25°C w sierpniu i 28°C w kwietniu.

Język

Język urzędowy: francuski.

Waluta

Waluta: Frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF),
1 XOF = 100 centymów; 100 XOF = 0.6441 PLN (2014-11-08).
Z walut wymienialnych najlepiej przywozić euro, które wymieniane są po stałym kursie. Zaleca się dokonywanie wymiany w bankach. W niektórych hotelach, sklepach i biurach podróży w Abidżanie można płacić kartami VISA i MasterCard.

Ceny

Orientacyjne ceny:

Posiłek w restauracji ok. 4 500 XOF.
3 – daniowy obiad dla 2 osób ok. 40 000 XOF.
Lokalne piwo ok. 2 000 XOF.
Cappucino ok. 1 600 XOF.
Coca-cola ok. 1 500 XOF.
Woda mineralna 0,33 L. ok. 500 XOF.

Czas

Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a UTC. Nie ma czasu letniego. Kiedy w Polsce mamy czas zimowy, na Wybrzeżu Kości Słoniowej wskazówki zegara cofamy o godzinę.

Napięcie

230 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ E takie jak w Polsce.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i chorobami tropikalnymi. Na całym terytorium kraju występuje bardzo duże zagrożenie malarią, w związku z czym przy krótkich pobytach zalecane są środki prewencyjne.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza WKS.

Kuchnia

Popularnym posiłkiem na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest Fufu ciasto z monioku czy plantanów, podawane z kurczakiem i sosem warzywnym. Również popularne są pikantne zupy i gulasze. Mieszkańcy wybrzeża jadają smażone i suszone ryby oraz owoce morza. Na deser zazwyczaj jada się świeże owoce tropikalne. Z mocniejszych trunków polecamy spróbować piwo imbirowe i lokalne wino palmowe. Wszędzie można kupić popularne napoje gazowane.

Brak placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria).
Abidjan - do 1983 roku stolica państwa. Miasto położone jest na południu kraju. Do najciekawszych obiektów miasta należy Katedra św. Pawła, która jest główną świątynią rzymskokatolickiej archidiecezji abidżańskiej. Katedrę zdobią oryginalne witraże, a na zewnątrz stoi pomnik papieża Jana Pawła II. Warto odwiedzić reprezentacyjną dzielnicę miasta Le Plateau gdzie stoją nowoczesne biurowce, w których swoje siedziby mają banki, zagraniczne przedsiębiorstwa i ambasady. Niestety obrzeża miasta otaczają slumsy.
 
Park Narodowy Banco - założony w 1953 roku Park Narodowy Banco zajmuje powierzchnię 3 tys. hektarów. Park znajduje się na północ od miasta Abidżan. Dużą część parku zajmują pierwotne tropikalne drzewa liściaste. Ze względu na niewielką odległość od miasta jest to jedno z ulubionych miejsce odpoczynku mieszkańców Abidżanu.
 
Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro - największy kościół łaciński, katolicki na świecie i najwyższa świątynia w Afryce, budowana była 4 lata Projekt był wzorowany na Bazylice św. Piotra w Watykanie. Bazylika została zbudowana z marmuru i zdobiona jest witrażami, ma 30 tys. m² i jest wysoka na 158 m. W bazylice jest 7 tys. miejsc siedzących i 11 tys. stojących. 10 września 1990 roku bazylika została konsekrowana przez papieża Jana Pawła II.
 
Park Narodowy Komoe - założony w 1968 roku Park Narodowy Komoe położony jest w północno - wschodnim Wybrzeżu Kości Słoniowej. Nazwa parku pochodzi od przepływającej przez jego terytorium rzeki Komoé. Powierzchnia parku wynosi 11 672 km². W 1983 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na wzmożone kłusownictwo w czasie wojny domowej, park ma obecnie status dziedzictwa zagrożonego. Na terenie parku żyją m.in.: antylopy, małpy, hieny, guźce, lwy, bawoły i hipopotamy oraz wiele gatunków ptaków.
 
Przejdź: Na górę