22 247 27 57

Tonga

Królestwo Tonga leży na archipelagu o tej samej nazwie na południowym Pacyfiku składa się z ok. 170 głównie bezludnych wysp i wysepek (zamieszkałe wyspy stanowią zaledwie 20%), tworzących łańcuch o długości około 800 km. Tonga od północy graniczy z Samoa, od północnego zachodu z Wallis i Futuną, od zachodu z Fidżi, od wschodu z Niue, a od północnego wschodu z Samoa Amerykańskim.
Zachodnia grupa wysp archipelagu powstała w wyniku aktywności wulkanicznej, posiada górzysty krajobraz i czynne wulkany. Wschodnie wyspy są pochodzenia koralowego.
Na wyspach żyje m.in. największy na świecie nietoperz - rudawka wielka, a także wiele gatunków ptaków. Każdego lata i jesienią przepływają tu około czterdziestotonowe wieloryby humbaki, by w ciepłych wodach otaczających Królestwo Tonga wydać na świat potomstwo.
 
Zasiedlenie wysp datuje się na ok. 1100 r. p.n.e. W połowie X wieku powstało tu potężne królestwo, które panowało na wielu wyspach. Pierwsi Europejczycy przybyli na Tongę w XVII wieku, był tu m.in. Tasman i kapitan Cook. W okresie burzliwych walk Francji i Wielkiej Brytanii o wpływy na Oceanie Spokojnym, Tonga była jedynym krajem, który uniknął obcej kolonizacji i pozostał samorządną monarchią, panującą do dziś. Pomimo konstytucyjnego charakteru Królestwa Tonga, monarcha cieszy się sporymi uprawnieniami. To on jest suwerenem i sprawuje władzę wykonawczą, powołuje premiera, ministrów i część członków parlamentu.
Stolica: Nuku’alofa znajduje się na wyspie Tongatapu.
Powierzchnia kraju: 748 km².
 
W tym kraju chrześcijańskim panuje restrykcyjny styl ubierania i zachowania, dlatego należy zwracać uwagę, by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Chodzenie po ulicy w niekompletnym ubraniu jest wykroczeniem. Niezwykle surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi oraz długoletnim pozbawieniem wolności.
 

Dokumenty

Obywatele polscy mogą uzyskać wizę turystyczną na granicy pod warunkiem posiadania paszportu ważnego, co najmniej 6 miesięcy, biletów powrotnych lub na dalszą podróż oraz odpowiednich środków utrzymania na czas pobytu. Wizy wydawane są bezpłatnie, z ważnością do 31 dni. Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Tonga. Najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).

Klimat

Kraj leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. W ciągu całego roku temperatura oscyluje wokół 24°C. Podróżowanie od listopada do kwietnia może być utrudnione ze względu na występowanie w tym okresie tajfunów. Najlepiej odwiedzić wyspy w okresie od maja do października.

Język

Języki urzędowe: tongijski, angielski

Waluta

Waluta: Pa’anga (TOP); 1 TOP = 100 seniti;
Bankomaty dostępne są jedynie w stolicy i największych miastach. Karty kredytowe akceptowane są tylko w większych hotelach i punktach sprzedaży. Napiwki i targowanie się nie są w zwyczaju. Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie wydrukowane po 2006 roku.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji ok. 40 TOP
Lokalne piwo ok. 4 TOP
Kawa Cappucino ok. 4 TOP
Coca - Cola 0,33 l ok 8 TOP
Woda 0,33 l ok. 1,50 TOP

Czas

UTC/GMT +13 godzin. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

240V /50 Hz, wtyczki amerykańskie. Należy zabrać adapter, który można kupić w sklepie elektrycznym ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Występuje żółtaczka typu A i zagrożenie infekcjami bakteryjnymi. Od osób (powyżej 1 roku życia), które przed przyjazdem do Tonga przebywały w regionie dotkniętym żółtą febrą i cholerą, wymagane są zaświadczenia o szczepieniach przeciwko tym chorobom. Należy stale używać repelentów (uciążliwe komary).

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie, brakuje lekarstw. Poza stolicą i Neiafu nie ma ośrodków opieki medycznej; poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania za granicę. Brak komór dekompresyjnych. Należy unikać spożywania nieprzegotowanej lub niebutelkowanej wody, w tym również kostek lodu.

Kuchnia

Popularne są tu ryby, owoce morza i owoce tropikalne. Warto spróbować: marynowaną w limonce rybę w mleczku kokosowym, pieczone banany, pieczone prosię oraz as pulu tj. tradycyjne danie z mięsa, pomidorów, słodkich ziemniaków i yamu gotowane w specjalnym ziemnym piecu. Na deser zazwyczaj jada się sałatki owocowe z arbuza, papai, mango polane karmelowo kokosowym kremem. Jak na większości wysp w tym rejonie świata najbardziej popularnym napojem jest kava robiona z korzeni pieprzu metystynowego, po której wypiciu człowiek wpada w błogi stan szczęścia.

Brak placówki dyplomatycznej.
Brak stosunków dyplomatycznych między Polską a Tonga. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Canberze (Australia).
 
Wyspa Tongatapu  - to południowy archipelag, którego nazwa w języku tongijskim oznacza „święte Południe” Tu znajduje się stolica królestwa - Nuku‘alofa. W stolicy warto zobaczyć: Pałac Królewski wybudowany w 1867 roku, Mala’e – miejsce pochówku władców królestwa oraz przejść się na targ Tulamahu gdzie oprócz egzotycznych warzyw i owoców można kupić ciekawe wyroby miejscowych artystów ludowych.
Na wyspie warto odwiedzić: ruiny Mu‘a – starożytnej stolicy tongijskiego imperium, blow holes – wodne tryskające gejzery, wioski i wiele ciekawych kościołów, których jest tu ponad 300. Warto odwiedzić plantacje bananów, pola uprawne słodkich ziemniaków oraz pieprzu metystynowego, z którego korzeni przysadza się popularny napój kava. Na wyspie można spotkać zwisające z drzew olbrzymie nietoperze zwane tu „flying fox”.
 
Wyspa Ha’apai - archipelag posiada kilometry pięknych plaż i niesamowity las deszczowy., Warto tu przyjechać przede wszystkim po to by zobaczyć jak mieszkańcy wysp prezentują podczas lokalnych festynów tradycyjne i rytualne tańce takie jak m.in.: lakalaka czy kailao. Na wyspie warto przenocować w tradycyjnych chatach zwanych fale.
 
Wyspa Eua - większa część wyspy jest górzysta. Warto odbyć spacer po lesie deszczowym w Parku Narodowym Eua, gdzie rośnie wiele gatunków endemicznych roślin, a z kilku punktów widokowych rozpościerają się niesamowite widoki na klifowe i piaszczyste wybrzeża wyspy. Warto również odwiedzić jedną z wiosek by poznać zwyczaje mieszkańców i nauczyć się np. wyplatania mat z liści pandanowca. Wyspę odwiedzają pasjonaci nurkowania, ponieważ wokół wyspy są fantastyczne miejsca do nurkowania w tym podwodna Jaskinia Katedry.
 
Vava‘u - wyprawa na wieloryby - Od lipca do października warto wybrać się w rejs statkiem po archipelagu Vava‘u, by móc podziwiać niezwykłe walenie zwane humbakami. Humbaki osiągają 14 - 17 metrów długości i ważą ok. 30 - 45 ton. Te olbrzymie ssaki charakteryzuje niesamowity śpiew, który wg naukowców odgrywa dużą rolę w komunikacji między osobnikami, choć do końca nie wiadomo, jaką pełni funkcję. Możliwe, że służy do ustalenia dominacji i rozpoznawania się pomiędzy samcami, do nawoływania samców przez samice podczas okresu godowego lub do obu tych celów. Faktem jest to, że walenie pozwalają pływać obok siebie, co sprawia niesamowitą frajdę wielu nurkom.
 
Wyspa Foa - tu warto zobaczyć pozostałości grobowców tongijskich władców i odpocząć na piaszczystych plażach, popływać kajakami lub ponurkować, a są tu jedne z najlepszych miejsc nurkowych na całym Pacyfiku. Różnorodność ryb, koralowców, mięczaków i innych przedstawicieli fauny jest przytłaczająca. Widoki podziwia się na głębokości zaledwie 1-5 m, woda ma przejrzystość nawet do 20-30 m. To doskonałe miejsce do snorkelingu.
 
Przejdź: Na górę