Tereny dzisiejszego Malawi zamieszkiwali Buszmeni i ludy Bantu. Dla europejczyków tereny te odkryto dopiero w II połowie XIX wieku. W 1891 roku utworzono brytyjski protektorat o nazwie Niasa, w 1907 roku kolonię, a w latach 1953 – 1963 protektorat w składzie Rodezji i Niasy. W 1964 roku Malawi stało się niepodległym państwem, członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a w 1966 roku utworzono republikę.
Stolica: Lilongwe
Powierzchnia kraju: 118 500 km²
Główną atrakcją turystyczną Malawi są parki i rezerwaty przyrody (żyją w nich na wolności dzikie zwierzęta, takie jak: antylopy, słonie, bawoły, lamparty, lwy, krokodyle, hieny czy małpy). Innym miejscem wartym odwiedzenia jest jezioro Malawi, gdzie pływa wiele kolorowych gatunków ryb akwariowych, które po wyłowieniu zdobią akwaria koneserów z całego świata. Turystów z pewnością zachwycą malownicze krajobrazy, zielone plantacje herbaty czy wspaniałe zachody słońca na jeziorem, gdzie słychać trele wielu gatunków ptaków, ukrytych w szuwarach lub krzewach i drzewach usytuowanych nad jeziorem.

Dokumenty
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą uzyskać jedynie w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Malawi za granicą. Najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie – www.malawiembassy.de .Paszport musi być ważny dłużej niż wiza (zaleca się, aby okres ważności paszportu był nie krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu). Należy okazać bilet na dalszą podróż lub powrót oraz kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Wymagane jest pełne ubezpieczenie podróżne (zaleca się by kwota minimalna ubezpieczenia nie była niższa niż 30 tys. EUR). Pobyt można przedłużyć w Centralnym Urzędzie Imigracyjnym w Lilongwe.
W przypadku, gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów (opiekuna) niż rodzice, wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, można załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców.

Klimat
W Malawi panuje klimat subtropikalny. Pora sucha trwa od maja do października i to jest najlepszy czas na podróż. W Lipcu w ciągu dnia temperatury wynoszą 20-25°C, a w grudniu średnio 20°C, przy czym w dolinie Shire temperatury sięgają 30°C.

Język
Języki urzędowe: chichewa i angielski

Waluta
Waluta: kwacha (MWK), 1 kwacha = 100 tambala.
Monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 tambala i 1, 5, 10 kwacha
Banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 kwacha
Powszechnie akceptowaną walutą są dolary amerykańskie wydrukowane po 2006 roku, które można wymieniać w bankach i kantorach. Zalecane jest posiadanie drobnych nominałów waluty wymienialnej

Ceny
Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)
Posiłek w średniej klasy restauracji ok. 20 USD
Lokalne piwo ok. 1,50 USD
Kawa Cappucino ok. 2.20 USD
Coca - Cola 0,33 l ok. 0,50 USD
Woda0,33 l ok. 0,30 USD
Sieć sklepów jest słabo rozwinięta, ceny produktów zbliżone są do cen europejskich. W niektórych rejonach występują trudności z nabyciem niektórych towarów.

Czas
UTC/GMT +2 godziny. Nie ma czasu letniego.

Napięcie
230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ G – taka wtyczka ma trzy prostokątne bolce, które tworzą trójkąt, jest powszechnie stosowana w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Potrzebna jest przejściówka, którą można kupić w sklepach z elektrycznością, ewentualnie na lotnisku w kraju.

Szczepienia
Przy wjeździe z krajów o wysokim stopniu rozprzestrzenia się wirusa żółtej febry wymagane jest okazanie w punkcie granicznym potwierdzenia odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze ("żółta książeczka"). Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku, występuje również realne zagrożenie bilharcjozą.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Opiekę medyczną o standardzie europejskim można uzyskać w dwóch głównych miastach - Lilongwe i Blantyre. W poważniejszych przypadkach konieczne jest przewiezienie chorego do RPA.

Kuchnia
Podstawowe składniki kuchni Malawi to kukurydza, fasola, kassawa, pomidory dynia, drób i ryby. Najbardziej popularną potrawą jest gęsty sos z warzyw, niekiedy z mięsem (Ndiwo), który jest dodatkiem do gęstej papki z mąki kukurydzianej. Warto spróbować smażonej ryby Chambo i Tilapię oraz kurczaka z awokado. Najbardziej popularnym deserem jest Nthochi (chleb z bananem) i ciastka Mbatata (wykonane z słodkiego ziemniaka z dodatkiem cynamonu) oraz pączki posypane cukrem pudrem, cynamonem lub wanilią. Do najpopularniejszych trunków należy lokalne piwo i gin pity z tonikiem.
Obszar na południowym krańcu jeziora, położony w granicach Malawi, od 1980 roku objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Jeziora Malawi. Szacuje się, że w jeziorze żyje około 600 gatunków z ogólnej ilości ok. 1500 znanych pielęgnic. Z tego względu park ten w 1984 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powierzchnia parku wynosi 94 km².
Park Narodowy Liwonde - ten niewielki park zajmuje ok. 550 km² i zlokalizowany jest w dorzeczu rzeki Shire. Turyści zazwyczaj udają się na wodne foto-safari podczas, którego mogą oglądać przy odrobinie szczęścia m.in. hipopotamy, krokodyle, bawoły, a nawet lwy przychodzące do wodopoju. Teren parku to również raj dla ornitologów, żyje tu ok. 400 gatunków ptaków.
Park Narodowy Lengwe - położony jest przy granicy z Mozambikiem i zajmuje ok. 900 km². Na terenie parku żyją m.in.: antylopy Neala, koczkodany (blue monkeys) oraz lamparty i bawoły. Malownicze krajobrazy i dzikie zwierzęta sprawiają, że turyści są zachwyceni wizytą w tym niewielkim parku.