22 247 27 57

Saint Vincent i Grenadyny

St. Vincent i Grenadyny to państwo położone na kilkunastu powulkanicznych wyspach w południowowschodniej części Morza Karaibskiego, w archipelagu Małych Antyli. Poprzez wody terytorialne wyspy graniczą od południa z Grenadą, od północy z Saint Lucia i Martyniką, a od wschodu z Barbados. Od zachodu rozciągają się otwarte wody Morza Karaibskiego. Największą wyspą archipelagu jest Saint Vincent, która posiada typową rzeźbę górską, a najwyższy szczyt - Soufrière wznosi się na 1 234 m n.p.m. i jest czynnym wulkanem.
St. Vincent i Grenadyny są częścią Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Ustrojem politycznym jest monarchia dziedziczna, a głową państwa jest królowa angielska, reprezentowana przez Gubernatora Generalnego (mianowanego przez królową). Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament, w którym zasiada 21 deputowanych. Reprezentanci są wybierani, co 5 lat w wyborach powszechnych. Władzę wykonawczą stanowi rząd na czele z premierem. Premiera mianuje Gubernator Generalny, jest nim zazwyczaj przewodniczący partii, która wygrała wybory parlamentarne. Członków rządu, na wniosek premiera, mianuje Gubernator Generalny.
Podstawą gospodarki jest rolnictwo. Hoduje się banany, bataty, gałkę muszkatołową i przede wszystkim marantę trzcinową, z której wytwarza się mączkę skrobiową, stosowaną do produkcji odżywek. Od kilku lat coraz ważniejszą gałęzią gospodarki staje się turystyka.  
Stolica: Kingstown
Powierzchnia kraju: 389 km²
Tropikalne lasy, wspaniałe wodospady, hotele wśród palm, pyszna lokalna kuchnia, krystalicznie czysta woda, piękne plaże, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych to tylko część z lokalnych atrakcji. Karnawał, zwany Vincy Mas, odbywający się co roku na przełomie czerwca i lipca, daje możliwość oglądania egzotycznych pokazów tanecznych i przypatrywać się wyborom Miss karnawału oraz uczestniczyć w zabawach trwających do samego rana na ulicach miasta. To najkrótsza wizytówka tego jednego z najmniejszych państw.
 
 

Dokumenty

Przy wjeździe na wyspy Saint Vincent i Grenadyny w celach turystycznych obywateli polskich nie obowiązują wizy. Czas pobytu określa przy wjeździe urzędnik kontroli granicznej. Paszport w chwili wjazdu musi być ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego lub biletu na dalszą podróż oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie podczas pobytu. Kwota pieniędzy na dzień pobytu nie jest określona. Podróżni opuszczający Saint Vincent i Grenadyny mają obowiązek opłaty podatku wyjazdowego w wysokości 40.00 XCD na lotnisku. W przypadku tranzytu, pasażerowie przebywający poniżej 24 godzin mogą opuścić lotnisko bez opłat. Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Saint Vincent i Grenadyny znajdują się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).

Klimat

Saint Vincent i Grenadyny leżą w strefie klimatu równikowego gorącego i wilgotnego. Średnia roczna temperatura wynosi 28 °C. Występują tu dwie pory roku: deszczowa, która trwa zazwyczaj od czerwca do grudnia i sucha. W trakcie pory suchej, także występują opady deszczu, ale są krótkie i mniej intensywne. Wyspy leżą w regionie nawiedzanym przez huragany, które występują późnym latem i jesienią.

Język

Język urzędowy: angielski.
Inne języki: patos.

Waluta

Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD), 1 XCD = 100 centów; jest popularnie nazywany EC. Wymiany można dokonać we wszystkich bankach, a także większych hotelach i kantorach wymiany. Większość kart kredytowych jest akceptowanych również dolar amerykański jest powszechnie akceptowaną walutą jednak można tu płacić wyłącznie banknotami. Banki otwarte są od 8.00 do 15.00 od poniedziałku do czwartku oraz do 17.00 w piątki.

Ceny

Ceny orientacyjne:

Posiłek w średniej klasy restauracji ok. 20 XCD
Obiad składający się z trzech dań dla 2 osób ok. 120 XCD
Piwo lokalne ok. 5 XCD
Cappucino ok. 7 XCD
Woda 0.33 l ok. 4.80 XCD
Sklepy są zwykle otwarte od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku oraz od 8.00 do 12.00 w soboty. Supermarkety i domy handlowe otwarte są zazwyczaj od 8.00 do 20.00.


 

Czas

UTC/GMT -4 godziny. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

Napięcie elektryczne: 230 V; 50 Hz i 110 V
Wtyczki elektryczne: typ A, C, C-2, E, G, I, K
Potrzeba tzw. przejściówka, którą można kupić w sklepach z elektrycznością ew. na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest wymagane od osób przyjeżdżających z Afryki lub Ameryki Łacińskiej. W nagłych wypadkach można uzyskać bezpłatną pomoc w General Hospital w stolicy kraju. Wizyta w prywatnej klinice kosztuje od 80 USD.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
 
 

Kuchnia

Warto spróbować pieczonego owocu z drzewa chlebowego, z grillowaną rybą lub zjeść wyśmienite krewetki. Z deserów popularne są owoce tropikalne, z napoi soki a z mocniejszych trunków warto napić się piwa Hairoun lub rumu Sunset. Na wyspach w miejscowościach typowo turystycznych można dostać dania kuchni międzynarodowej.

Brak placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).
 
Katedra Św. Jerzego - anglikańska katedra Św. Jerzego jest największym kościołem na wyspie St. Vincent. Kościół został zbudowany w 1800 roku na miejscu wcześniejszego kościoła z 1700 roku, który został zniszczony przez huragan. W kościele warto zwrócić uwagę na ambonę z mahoniu i piękne witraże, które przedstawiają m.in.: patrona kościoła św. Jerzego, Maryję Pannę czy ukrzyżowanie Chrystusa.
 
Ogród Botaniczny - Botanic Gardens położony jest w Kingston, stolicy Saint Vincent i Grenadyny i jest najstarszym ogrodem botanicznym na półkuli zachodniej. Ogród założono w 1763 roku na polecenie gubernatora Roberta Melville. Głównym celem było zapewnienie ziół stosowanych w medycynie dla wojska i ludności cywilnej mieszkającej na wyspie. Obecnie ogród zajmuje powierzchnię około 20 ha i można w nim podziwiać wiele rzadkich gatunków roślin Na terenie ogrodu jest ciekawa hodowla w zagrożonej wyginięciem papugi Saint Vincent Amazon.
 
Montreal Gardens - ogrody położone są na St. Vincent na wysokości 1500 m. n.p.m. w otoczeniu lasów tropikalnych i bananowych plantacji. Dzięki żyznej glebie wulkanicznej rośnie tu wiele ciekawych i bardzo egzotycznych gatunków roślin. Olbrzymia ilość kolorowych kwiatów, piękne krajobrazy z pewnością zachwycą nie tylko botaników.
 
Wyspa Bequia - położona jest ok. 15 km na południe od wyspy St. Vincent i należy do Wysp Zawietrznych. Zaletą wyspy są piaszczyste plaże i dobre tereny do nurkowania oraz żeglarskie. Wielu piratów i zdobywców morskich miało tu swoje bazy wypadowe. Podobno na wyspie bywał Edward Teach (Czarnobrody), Sir Francis Drake czy Henry Morgan. Dziś do największego portu na wyspie - Port Elizabeth przypływają żeglarze i turyści z całego świata, by zwiedzić wyspę, odpocząć na piaszczystych plażach, ponurkować w turkusowych wodach, zabawić się w jednym z portowych barów przy muzyce na żywo (calypso, steel pan) lub zjeść smaczny posiłek w jednej z wielu restauracji, z których można obserwować wspaniałe zachody słońca. Będąc na wyspie warto odwiedzić Rezerwat Żółwi (The Old Turtle Sanctuary), gdzie żółwie przychodzą na świat i wypuszczane są na wolność po osiągnięciu wieku dojrzałego lub przejść się po najładniejszych plażach Friendship Bay i Princess Margret Beach.
 
Wyspa Tobago Cays - maleńka niezwykle malownicza wysepka, na której kręcono sceny do filmu „Piraci z Karaibów”. Turyści z pewnością będą zachwyceni pięknymi plenerami, które aż się proszą by je fotografować w nieskończoność.
 
 
Przejdź: Na górę