22 247 27 57

Ghana

Republika Ghany to państwo, które znajduje się na południowym wybrzeżu Afryki Zachodniej, nad Zatoką Gwinejską, na Oceanie Atlantyckim. Kraj graniczy na wschodzie z Togo, na północy z Burkina Faso i na zachodzie z Wybrzeżem Kości Słoniowej.
Południe kraju pokrywa bujny tropikalny las i nadmorskie równiny, przechodząc w kierunku północnym w otwartą sawannę.
Turyści do Republiki Ghany przyjeżdżają głownie by podziwiać piękną przyrodę i dzikie zwierzęta podczas safari, jednak w przerwie podziwiania dzikich zwierząt i zachwytu nad malowniczymi krajobrazami warto odpocząć na jednej z wielu białych piaszczystych plaż nad Zatoką, Gwinejską, zobaczyć kilka starych zamków, które budowali tu kolonialni osadnicy z Europy, czy odwiedzić jeden z lokalnych targów.
Stolica kraju: Akra
Powierzchnia kraju: 238 537 km²
 

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Ghany muszą mieć ważną wizę na pobyt i tranzyt. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ghany w Berlinie (w Warszawie nie ma ambasady). Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport z co najmniej 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie podczas pobytu w Ghanie oraz bilet na powrót drogą lotniczą bądź morską. Osoby pragnące przedłużyć pobyt winny zwrócić się do urzędu imigracyjnego co najmniej tydzień przed upływem ważności wizy.

Klimat

Klimat podrównikowy wilgotny (południowa Ghana) i podrównikowy suchy (północna Ghana) kształtowany jest przez monsuny wiejące w lecie znad Oceanu Atlantyckiego oraz suche wiatry z głębi lądu. Pora deszczowa trwa od maja do września, największa wilgotność jest w południowo - zachodniej części kraju. Średnia temperatura wynosi 30°C.

Język

Język urzędowy: angielski.

Inne języki: mieszkańcy Ghany posługują się ok. 75 językami i dialektami regionalnymi. Do najczęściej stosowanych należą: fal, kwa, gur.

Waluta

Waluta: cedi (GHS), 1 GHS = 100 pesewa.
W dużych miastach znajdują się kantory wymiany walut. W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe, jednak udając się w głąb kraju należy mieć przy sobie gotówkę.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji ok. 25 USD
Piwo importowane ok. 2,50USD
Kawa ok. 2 USD
Coca – Cola ok. 1 USD
Woda od 0,50 USD

Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.

Czas

UTC + 0
Nie ma czasu letniego.

Napięcie

230 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ D - wtyczka starego standardu brytyjskiego, ma trzy okrągłe bolce w trójkącie lub typ G - wtyczka ma trzy prostokątne bolce, które tworzą trójkąt, jest powszechnie stosowana w Wielkiej Brytanii.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują liczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Ghaną. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

Kuchnia

Polecamy spróbować: zupy z orzeszków, grillowaną słodkowodną rybę tilapię, Pálav - gulasz ze szpinaku albo ryby lub kurczaka, sos arachidowy z orzeszków ziemnych serwowany z ryżem lub makaronem. kenke - ciasto kukurydziane, smażonych plantainów – tj. bananów, które należy jeść zaraz po podsmażeniu. Warto spróbować świeżych owoców tropikalnych, które mają tu wyjątkowy smak. Z lokalnych trunków polecamy piwo Star lub Club.

Brak placówki dyplomatycznej.

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Akrze

Konsul honorowy: Enchill Kofi Asare (język konsula: angielski, polski, francuski)
Ghana, Accra, Shiashie Road 37, East Legon, P.O. Box CT 231
Tel.: +233 302 512 111 Tel.: +233 302 502 829 Tel.: +233 244 361 078 Tel. dyżurny: +233 244 289 733 kofiasare77@hotmail.com; godziny przyjęć: poniedziałek, środa, piątek, 9:00-12:00 (poza świętami państwowymi w Ghanie i Polsce).
 
Park Narodowy Mole - największy park w Ghanie o powierzchni powyżej 5 tys. km², w którym można zobaczyć m.in. antylopy, słonie, małpy czy guźce. Największą atrakcją rezerwatu są kąpiące się stada słoni, wcześnie rano i wieczorem. Warto zatrzymać się tu kilka dni by uczestniczyć w kilku wycieczkach safari.
 
Jezioro Volta - położone w środkowej części kraju jezioro, jest największym w Afryce sztucznym zbiornikiem wodnym. Jego długość wynosi 400 km, a powierzchnia 8500 km². Jezioro powstało po wybudowaniu zapory w Akosombo.
 
Kumasi - stolica dawnego Królestwa Ashanti i siedzibą króla Ghany, który dziś pełni wyłącznie funkcje reprezentacyjne i można go zobaczyć podczas licznych świąt Ashanti. W mieście warto odwiedzić muzeum pałacu Manhyiah, gdzie przechowywane są regalia należące do królów Ashanti, m.in. niezwykły złoty tron oraz Kejetia Market tj. największy bazar w tej części Afryki.
 
Park Narodowy Kakum  - park o powierzchni 357 km², szczyci się z ośmioma wiszącymi mostami, zawieszonymi ok. 30 m nad ziemią. Piękne krajobrazy, soczysta zieleń egzotycznych roślin i szybsze bicie serca podczas przechodzenia przez mosty to tylko niektóre atrakcje w parku.
 
Wodospady Kintampo - położone na rzece Pumpu spadają w dół z wysokości ok. 70 metrów, kryte wśród drzew tworzą bajeczny krajobraz.
 
Jezioro Bosumtwi - położone ok. 40 km na południowy - wschód od miasta Kumasi jezioro Bosumtwi, to największe i najgłębsze jezioro w Ghanie. Można tu spotkać rybaków, którzy łowią ryby w niewielkich wąskich czółnach.
 
Cape Coast - to miasto, w którym znajduje się prawdopodobnie najstarszy zamek w Afryce, który w 1482 roku wybudowali Portugalczycy. Zwiedzając zamek z przewodnikiem można przy okazji poznać nie tylko historię zamku, ale miasta. To jeden z lepiej zachowanych zamków na terenie Ghany.
 
Wioska czarownic i czarowników - Gnani to biedna wioska „czarownic”, gdzie w chatach z gliny mieszkają przepędzeni z rodzinnych wiosek, posądzeni o uprawianie czarnej magii kobiety i mężczyźni. Udając się do wioski warto zabrać ze sobą upominki. Ludzie żyją tu bardzo biednie i chętnie przyjmą każdą pomoc.
 
Przejdź: Na górę