22 247 27 57

Dominika

Wspólnota Dominiki to państwo na wyspie o nazwie Dominika na Morzu Karaibskim w grupie Wysp Zawietrznych (Małe Antyle), położone pomiędzy Gwadelupą i Martyniką. Aby dostać się na wyspę Dominika należy liczyć się z koniecznością przesiadki na przykład na wyspie Antigua, na Barbadosie czy Gwadelupie, ponieważ nie ma tu lotniska międzynarodowego. Lot z tych miejsc trwa ok. 2 godzin.
Dominika jest najbardziej górzystą wyspą, we wschodniej części Morza Karaibskiego. Jej najwyższy szczyt to wygasły wulkan Morne Diablotin (1447 m n.p.m.). Tylko trzy procent wyspy ma charakter równinny. Znajdują się tu liczne rzeki, gorące źródła mineralne i wodospady. Bogata fauna i flora obfituje w gatunki endemiczne.
Wyspa zamieszkiwana była przez Indian Karaibów oraz Arawaków, została odkryta przez Krzysztofa Kolumba i nazwano ją Dominika od hiszpańskiego domingo – niedziela, gdyż właśnie tego dnia 3 listopada 1493 roku, ukazała się żeglarzom. Od 1632 kolonizowana ona była przez Francuzów, ale w 1805 roku stała się posiadłością angielską. Kraj uzyskał pełną niepodległość w rocznicę odkrycia przez Kolumba, 3 listopada 1978 r.
Wspólnota Dominiki jest republiką, członkiem Wspólnoty Narodów. Głową państwa jest prezydent, wybierany przez parlament na 5-letnią kadencję. Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego 30-osobowego parlamentu (tzw. Izby Zgromadzenia) o 5-letniej kadencji. Większość jego członków jest wybierana w wyborach powszechnych, a pozostała część mianowana przez prezydenta. Władza wykonawcza należy do prezydenta i powoływanego przezeń rządu, odpowiedzialnego przed parlamentem. Premier rządu jest wyłaniany spośród pochodzących z wyboru członków parlamentu.
Główne artykuły eksportowe to: banany, orzechy kokosowe, limony, soki owocowe, kakao, liście laurowe, wanilia oraz olej laurowy i mydło.
Stolica: Roseau
Powierzchnia kraju: 750 km²
Może nie ma tu, aż tylu kilometrów pięknych piaszczystych plaż, jak na sąsiadujących wyspach, ale są za to niewielkie urocze piaszczyste zatoczki, wspaniałe lasy tropikalne, gorące źródła mineralne, piękne wodospady, górskie jezioro z podgrzewaną wodą i niesamowite zachody słońca.

Dokumenty

Od obywateli polskich nie są wymagane wizy przy wjeździe na Dominikę pod warunkiem, że pobyt nie przekracza 6 miesięcy. Pobyt można przedłużyć w Departamencie Migracji Kwatery Głównej Policji w Roseau. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem z Dominiki. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego oraz wystarczającej ilości środków finansowych na utrzymanie się podczas pobytu. Brak jest polskiej placówki i stosunków dyplomatycznych, najbliższa ambasada RP jest w Caracas (Wenezuela).
 

Klimat

Dominika leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, charakteryzującego się wysokimi opadami deszczu, wilgotnością sięgającą ok. 85%. Średnia temperatura powietrza utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok i wynosi od 19 do 32°C średnimi temperaturami powyżej 20 °C. Latem i wczesną jesienią rokrocznie wyspa jest nawiedzana przez cyklony tropikalne i sztormy.
 

Język

Język urzędowy: angielski.

Inne języki: patos.

Waluta

Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD)
W stolicy będziemy mogli również zapłacić dolarem amerykańskim:
Należy zabrać ze sobą gotówkę, najlepiej w dolarach amerykańskich lub lokalnej walucie. Kartą kredytową można płacić wyłącznie w ekskluzywnych hotelach. Dominika jest jednym z rajów podatkowych, dlatego ceny nie są tu tak wysokie, jak na innych wyspach Karaibskich.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji ok. 70 XCD
Posiłek w KFC od 18 XCD
Lokalne piwo ok. 4 XCD
Kawa Cappucino od 4 XCD
Coca - Cola 0,33 l ok 2,60 XCD
Woda 0,33 l ok. 1,75 XCD

Czas

UTC -4 godziny.
Pomiędzy Dominiką a Polską jest pięć godzin różnicy. Gdy w naszym kraju jest godzina dwunasta w południe, na Dominice będzie siódma rano.

Napięcie

230V/50Hz
Wtyczki typ G i D
Potrzebna przejściówka, którą można kupić w sklepie elektrycznym, ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej może być wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce i durowi brzusznemu oraz profilaktyka przeciw dengue (odstraszacze komarów).
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności. Możliwa jest bezpłatna opieka medyczna w szpitalach publicznych. Koszt wizyty lekarskiej w prywatnej klinice od 30 - 50 USD. Polecany szpital: Princess Margaret Hospital.

Kuchnia

Typowym daniem na wyspie jest mięso drobiowe, duszone w gęstym sosie serwowane z ryżem i warzywami. Bez problemu można zjeść grillowane ryby czy owoce morza. Warto spróbować smażonych bananów oraz deserów z owoców tropikalnych polanych śmietanką kokosową i sosem karmelowym. Z napoi popularne są soki z owoców oraz mleko kokosowe, a z mocniejszych trunków lokalny rum i piwo kubuli. W stolicy bez problemu można zjeść tu dania kuchni europejskiej, amerykańskiej i azjatyckiej.

Brak przedstawicielstwa dyplomatycznego.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
 
Ambasador RP w Caracas (Wenezuela) akredytowany jest również we Wspólnocie Dominiki.

Park Narodowy Morne Trois Pitons - w 1995 roku został uznany za Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze UNESCO. To las tropikalny, położony w górach. Są w nim dość dobrze przygotowane szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Warto udać się na wędrówkę by podziwiać niesamowicie bujną roślinność i piękne krajobrazy. Atrakcją parku jest kolejka linowa poprowadzona nad dżunglą.
 
Wodospady Trafalgar - to jedna z największych atrakcji krajobrazowych Dominiki. Z tarasu widokowego można podziwiać położone w dżungli dwa ok. 60 metrowe sąsiadujące ze sobą wodospady, które nazwane zostały tak przez Anglików na pamiątkę jednej z najważniejszych wygranych morskich bitew.
 
Indianie Karaibów - w północno – wschodniej części wyspy, żyje w rezerwacie kilkuset Karaibów – potomków pierwotnych mieszkańców Wysp Karaibskich, od których pochodzi nazwa całego regionu. Niestety zatracili oni już wiele ze swej pierwotnej kultury i języka i coraz mniej różnią się od innych mieszkańców wyspy.
 
Rejs statkiem  - warto wybrać się na całodzienny rejs statkiem w poszukiwaniu orek, delfinów czy humbaków. Podczas niektórych rejsów istnieje możliwość nurkowania.
 
Przejdź: Na górę