22 247 27 57

Federacja Mikronezji

Federacja Mikronezji to państwo stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, które tworzy grupa 607 małych wysp na zachodnim Pacyfiku, położone około 2500 km na południowy zachód od Hawajów. Wyspy należące do Federacji są wulkaniczne i koralowe, zbudowane z law bazaltowych oraz wapieni koralowych, w większości są nizinne z niewielkimi, pojedynczymi wzniesieniami (wygasłe lub czynne wulkany).
Mikronezja jest federacją czterech stanów: Chuuk, Kosrae, Pohnpei  i Yap. Każdy z czterech stanów ma własną kulturę i tradycje, ale w każdym najważniejszą rolę odgrywa rodzina i relacje klanowe.
Władzę w kraju sprawują wybierani przez Kongres prezydent i wiceprezydent, którzy muszą pochodzić z różnych stanów. W każdym stanie urzędują wybierani w powszechnych wyborach gubernator i wicegubernator. Każdy stan ma również własną izbę reprezentantów. Na mocy umowy stowarzyszeniowej kwestie obronności i bezpieczeństwa kraju należą do kompetencji rządu USA.
Obywatele Federacji Mikronezji utrzymują się głownie dzięki pomocy USA oraz dochodom związanym z obecnością baz wojskowych. Rozwija się tu rolnictwo, rybołówstwo i coraz większe dochody uzyskuje się z turystyki.
 
Stolica: Palikir na wyspie Pohnpei
Powierzchnia kraju: 700 km²
 

Dokumenty

Wizy otrzymuje się na granicy (z wyjątkiem wiz z prawem do pracy, o które trzeba ubiegać się przed przyjazdem). Przy wjeździe należy okazać ważny paszport oraz bilet na powrót lub dalszą podróż. Wiza jest bezpłatna, udzielana na 30 dni pobytu (może być przedłużona do 90 dni). Paszport musi być ważny, co najmniej 120 dni od momentu wjazdu. Pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 20 USD. W kwestiach wizowych należy kontaktować się z akredytowaną na kraje europejskie Ambasadą Federacji Mikronezji w Waszyngtonie.

Klimat

Mikronezja leży w strefie klimatu zwrotnikowego z intensywnymi, lecz krótkimi deszczami, które padają przez cały rok. Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi 27°C.
Okres od czerwca do grudnia to pora tajfunów, które czasami nawiedzają wyspy.

Język

Język urzędowy: angielski.

Języki lokalne:. Yapese, Ulithian, Woleaians, Chuukese, Pohnpeians, Kosraeans, Nukuoro, Kapingamarangi. Wiele starszych osób biegle mówi w języku japońskim.

Waluta

Waluta: dolar amerykański (USD)

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.).

Posiłek w średniej klasy restauracji ok. 25 USD.
Piwo importowane ok. 2,80 USD.
Coca - Cola 0,33 l ok 1,50 USD.
Woda0,33 l ok. 1,50 USD.

Czas

Federalne Stany Mikronezji leżą w dwóch strefach czasowych.
UTC +10 godzin (stany Yap i Chuuk),
UTC +11 godzin (stany Pohnpei i Kosrae).
Nie ma zmiany czasu na letni.

Napięcie

110/120V, 60Hz
Wtyczki: typ A i B Należy zabrać przejściówkę, którą można kupić w sklepie z elektrycznością lub ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Występuje zagrożenie cholerą i tyfusem - żądane są świadectwa szczepienia przeciw tym chorobom. Występują również przypadki zachorowań na cholerę oraz na gorączkę denga.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.
Brak specjalistycznej opieki medycznej; w nagłych przypadkach konieczne jest przewiezienie na Hawaje, Guam bądź do Australii. Zalecane jest stosowanie preparatów przeciw ukąszeniom komarów.

Kuchnia

Przede wszystkim należy spróbować świeżych grillowanych ryb i owoców morza. Desery przyrządzane są zazwyczaj z owoców tropikalnych. Popularnym napojem jest sakau (w pozostałej części Pacyfiku napój znany, jako kava o lekko odurzających właściwościach). Bez problemu można zamówić typowe potrawy amerykańskie i japońskie.

Brak przedstawicielstwa.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
 
Brak stosunków dyplomatycznych między Polską a Mikronezją. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Canberze (Australia).

Wyspa Pohnpei  - Pohnpei jest największą wyspą Federacji, tu znajduje się stolica kraju –Palikir. Choć na wyspie nie ma tylu wspaniałych piaszczystych plaż jak na sąsiednich wyspach, to jednak warto tu spędzić trochę czasu. Można tu zobaczyć ciekawe kolonialne budowle, które znajdują się w starej części stolicy kraju, pozostałości fortyfikacji z II wojny światowej, czy ruiny starożytnego miasta Nan Madol, zwanego Wenecją Pacyfiku, które koniecznie trzeba zobaczyć! Miłośnicy wycieczek górskich powinni udać się w góry, które pokrywa deszczowy las z niesamowitą fauną i florą. Znajdują się tu malowniczo usytuowane wodospady: Kepirohi, Pahn Takai Cave, Liduduhniap. Wybrzeża wyspy porastają lasy namorzynowe, które można podziwiać pływając kajakiem lub canoe. Miłośnicy sportów wodnych mogą tu uprawiać: surfing, kitesurfing, nurkować czy łowić ryby.
 
Rafy Federalnych Stanów Mikronezji - należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Można tu przez cały rok nurkować wśród tuńczyków, barakud, delfinów, żółwi i wielu innych gatunków tropikalnych ryb. U wybrzeży wysp stanu Kosrae dobra widoczność sięga 60 metrów, występują tu 172 rodzaje twardych koralowców i 10 miękkich korali, pływa ok. 250 gatunków ryb. Ciepłe i czyste wody stanu Chuuk przesiąknięte są historią, to podwodne cmentarzyska strąconych samolotów i zatopionych statków podczas II Wojny Światowej, które porośnięte są koralowcami. Można tu nurkować w zorganizowanych grupach. Niedaleko wybrzeży stanu Yap i Pohnpei oprócz kolorowych ryb pojawiają się gigantyczne manty, które osiągają długość 3–5 m, mają rozpiętość płetw maksymalnie 9,1 m i masę ciała do3 ton. Żywią się głównie planktonem, ale zjadają również małe i średniej wielkości ryby.
 
Wyspa Lelu - na Wyspie Lelu znajduje się zagadkowe znalezisko archeologiczne datowane na lata 1250 -1400 n.e. To rozległy i dobrze zachowany kompleks starego miasta, stolicy dawnego królestwa.
 
 
Przejdź: Na górę