22 247 27 57

Sri Lanka

Tropikalna wyspa na Oceanie Indyjskim, oddalona jest o około 32 km od południowego brzegu Indii. Przyjezdnych fascynuje egzotyczną przyrodą. Na typowy krajobraz Sri Lanki składają się pola ryżowe, palmowe gaje, pola herbaciane oraz plantacje kauczuku. Bardzo bogaty jest również świat zwierzęcy. Trudno sobie wyobrazić życie codzienne na wyspie bez słoni, które jako zwierzęta domowe są tutaj używane do wszelkiego rodzaju prac.

Sri Lankę (dawniej Cejlon) wyróżnia także niezwykle cenne dziedzictwo kulturowe i ponad 2500 – letnia tradycja. Podziwiał ją już słynny podróżnik Marco Polo. Do najcenniejszych zabytków, które świadczą o niezwykłej wyobraźni dawnych władców i wysokich umiejętnościach budowniczych należy tzw. Lwia Twierdza w miejscowości Sigiryja. Wykuta w 200-metrowej skale forteca słynie z pięknych fresków, które datowane są na V wiek. Mimo, iż Cejlon jest kolebką buddyzmu, liczne najazdy obcych kultur sprawiły, że obecne są tu pamiątki także innych wielkich religii świata – hinduizmu, chrześcijaństwa oraz islamu.

 

Dokumenty

Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2012 r. Electronic Travel Authorization (ETA), który jest wymagany dla wszystkich osób przybywających na Sri Lankę (więcej informacji można uzyskać na stronie: http://www.eta.gov.lk). 
Opłata za wydanie wizy w systemie ETA wynosi 30 USD.  Wiza może zostać także wydana po przylocie na lotnisku, co wiąże się z opłatą 35 USD.
Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego zakończenia pobytu na Sri Lance. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.

Klimat

Pogoda na Sri Lance jest dość zmienna i nie łatwo ją przewidzieć. Położenie wyspy między 5 a 10 stopniem szerokości geograficznej zapewnia jej bardzo ciepły klimat, który urozmaicają wiatry wiejące od oceanu oraz duża wilgotność powietrza. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 25 – 30 0C. Najwięcej promieni słonecznych dociera do wyspy w lutym i marcu Mimo, że szczyt sezonu turystycznego odpowiada europejskim wakacjom (czerwiec - sierpień) to, tak naprawdę każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić wyspę.

Język

Oficjalne języki to: sinhala 74% (urzędowy) i tamilski 18% (urzędowy). Angielski jest używany powszechnie w administracji rządowej, posługuje się nim biegle około 10% ludności.

Waluta

Rupia lankijska (LKR).Nominały banknotów: 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii. Nominały monet: 5, 10, 25 i 50 centów, 1, 2 i 5 rupii. Pieniądze można wymienić na lotnisku po przylocie lub w recepcji większości hoteli. Do wymiany pieniędzy potrzebny jest paszport. Kwit wymiany należy zachować aż do wyjazdu. Wymiana rupii na dolary lub euro przed wyjazdem możliwa jest tylko w Bank of Ceylon na lotnisku.

Ceny

Obiad w restauracji ok. 15 USD, piwo ok. 2,5 USD, wino ok. 6 USD, taksówka (typu tuk-tuk) - ok. 10 USD za godz.

Czas

W zimie różnica z Polską wynosi + 5,5 godz., a latem +4,5 godz.

Napięcie

220 V, 50 HZ, standard angielsko-hinduski. Można na miejscu za darmo w hotelu wypożyczyć adaptor lub multiplug i wtedy polskie wtyczki pasują, Komórki, kamery i aparaty nie ładują się do pełna, bo ładowarki nie są na 220 tylko na 230 V. Należy pamiętać, że na Sri Lance wszystkie urządzenia zasilane z akumulatorów będą się rozładowywać o ok. 30 % szybciej niż w Polsce.

Szczepienia

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zaleca się zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.

Kuchnia

Tradycyjna kuchnia Sri Lanki to ryż z curry, który serwuje się w postaci bardzo pikantnej, jak i łagodniejszej. Natomiast na małych talerzykach podawane są różne dodatki. Jeżeli danie nie jest zbyt ostre, dodaje się pol sambol, czyli wiórki kokosowe, chilli i inne bardzo ostre przyprawy. Innymi dodatkami są warzywa i mięso wołowe, baranie lub ryby. Na Sri Lance przygotowuje się wiele różnych rodzajów curry, dzięki czemu każdy znajdzie taki wariant, który będzie mu najbardziej smakował. Jeżeli chodzi o ryż, to najsmaczniejszy jest ryż czerwony. Podstawą curry są oczywiście przyprawy, takie jak: cynamon, kurkuma, chilli, curry i liście pandanu. Do potraw dodaje się też mleczko kokosowe, czosnek i rozkruszone śledzie. Zapewniamy, że dania podawane na Sri Lance są bardzo smaczne i urozmaicone, warte grzechu!

Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki w Polsce

Niedźwiedzia 2C
02-737 Warsaw
tel. +48 22 853 88 96
+48 22 853 88 97

Nie ma ambasady polskiej na Sri Lance. Sri Lanka znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Indiach.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900
Tel. dyżurny: Z polskich numerów: +91 9910999477; Z indyjsk Faks: +91 11 26871914
newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
www.newdelhi.msz.gov.pl

Anuradhapura - Miasto położone 250 km na północny wschód od stolicy Kolombo, to historyczna stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa, które rozwijało się w okresie III wiek p.n.e.–XI wiek n.e. Według legendy początek miastu miała dać mniszka buddyjska Sanghamitta przywożąc i ofiarując królowi Sri Lanki Devanampiyatissowi gałąź ze świętego drzew Bodhi pod którym miał medytować i doznać oświecenia Budda. Po upadku synagleskiego państwa zostało opuszczone i odkryte ponownie przez brytyjską ekspedycję w 1820 roku. Wśród ruin tego starożytnego miasta zachowało się kilka buddyjskich świątyń, pałaców, dom jałmużny. Anuradhapura została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Dambulla - Miasto z kompleksem świątyń buddyjskich, stanowiących miejsce pielgrzymek wyznawców buddyzmu. Składa się z 5 skalnych świątyń (najważniejsze: Devaraja Viharaya, Maharaja Vihara i Pachima Viharaya), które zostały wykute w I w. p.n.e. (w wysokim, izolowanym ostańcu skalnym, wznoszącym się 150 m ponad otaczającą równinę. Przez następne wieki złożono w nich 157 posągów Buddy (m.in. Budda Odpoczywający, o długości 15 m), ściany grot pokryto licznymi freskami (głównie z XVIII w.), zajmującymi łącznie powierzchni 2100 m2. W 1991r skalne świątynie w Dumbulla zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Galle - Miasto składa się z dwóch części: zabytkowego fortu wysuniętego w morze i nowszej części miasta, znajdującej się na stałym lądzie. W 1986 r. założenie fortowe wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako najlepszy przykład ufortyfikowanego miasta wzniesionego przez Europejczyków w Azji południowej i południowo-wschodnie. Fort Galle jest największym z zachowanych miast fortowych wzniesionych przez Europejczyków w Azji. Około 400 domów wyznacza linie pięciu głównych ulic. Całe założenie fortu zajmuje obszar 700 x 400 m. Obecny kształt fortu nadany został w XVII w przez Holendrów.

Kandy - Kandy to dawna stolica Cejlonu, obecnie stolica Prowincji Centralnej w Sri Lance. Tu mieści się pokryta złotym dachem Świątynia Zęba, jedno z najświętszych miejsc buddyzmu. Miasto zostało w 1988 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sigirija - Sigirija to w  wolnym tłumaczeniu "Lwia Skała". Stanowisko archeologiczne znajdują się tu ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych podczas panowania króla Kassapy (473–491) na szczycie 370-metrowej skały. Skała to ogromna bryła magmy - pozostałość po dawno wygasłym wulkanie. Położona na względnie płaskiej wyżynie jest widoczna z odległości wielu kilometrów. Do dnia dzisiejszego zachowały się fundamenty pałacu i umocnień, a na ścianach skalnych dobrze zachowane malowidła przedstawiające - jak się można domyślać - damy dworu lub nałożnice królewskie. Zrekonstruowano początkową partię schodów, które wychodzą spomiędzy dwóch kamiennych lwich łap. Dla wygody turystów zbudowano też wygodne schody na stalowej konstrukcji. To kolejne miejsce na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. UNESCO.

Polonnaruwa - Zabytkowe miasto, dawna stolica Sri Lanki. Ciekawe świątynie buddyjskie. Miasto zostało w 1982 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Las Sinharaja - Znajduje się w głębi lądu, w górach, w południowo-zachodniej części wyspy.To wilgotny las równikowy w strefie klimatu podrównikowego i zwrotnikowego wilgotnego, z krótką porą suchą. Porasta go ponad 100 gatunków drzew, a także storczyki, paprocie, pnącza i liany. Gleba w lesie nie zawiera składników odżywczych, przez co wegetacja ma skrócony cykl. Przepływają przez las Sinharaja rzeki Koskulany, Gangi, Gin Gangi, w których można znaleźć rubiny, topazy, szafiry. Sinharaja Forest Reserve jest parkiem narodowym wpisanym w 1988 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Yala - Najpopularniejszy lankijski rezerwat. Położony jest w południowo – wschodniej części wyspy, ma najbogatszą faunę w kraju. Podczas safari przy odrobinie szczęścia można zobaczyć dzikie słonie, leopardy, krokodyle oraz wiele innych dzikich egzotycznych zwierząt.

Miejscowości wypoczynkowe:

Marawila - Dawna wioska rybacka położona na północ od Negombo w odległości ok. 60 km od Kolombo. Obecnie popularna, niewielka miejscowość wypoczynkowa.

Negombo - Miasto (obecnie czwarte co do wielkości) znajduje się na zachodnim wybrzeżu ok. 40 km od Kolombo i ok. 11 km od międzynarodowego lotniska. Dzięki temu położeniu oraz rozległym, piaszczystym plażom często odwiedzane przez turystów. Niegdyś wioska rybacka, a w epoce kolonialnej, ze względu na obfitość dziko rosnących cynamonowców w najbliższej okolicy, port handlu przyprawami. Do dziś pozostały liczne pamiątki po mieszkających tu Portugalczykach i Holendrach. W miejscowych restauracjach, barach serwowane są dania z ryb i owoców morza. Odwiedziny na lokalnych, kolorowych targowiskach będą okazją do zakupów lokalnych pamiątek.

Mount Lawinia - Drugie co do wielkości miasto na wschód od Kolombo przy trasie biegnącej wzdłuż wybrzeża. Znajduje się tu Narodowy Ogród Zoologiczny, który jest jednym z największych w Azji.

Wadduwa - Malownicza wioska rybacka znajdująca się ok. 40 km na południe od Kolombo, otoczona plantacjami palm kokosowych z pięknymi piaszczystymi plażami.

Beruwela - Miejscowość nadmorska  w odległości ok. 60 km na południe od Kolombo. Jest prawdopodobnie pierwszą osadą mauretańską na Sri Lance, założoną w VIII w. przez kupców arabskich. Znajduje się tu najstarszy meczet na wyspie. Są tu małe restauracje i sklepiki rozlokowane przy drodze.

Bentota - Tętniące życiem niewielkie miasteczko uznawane obecnie za stolicę sportów wodnych na Sri Lance. Zawdzięcza to położeniu pomiędzy oceanem a ujściem rzeki Bentota. Wyjątkowo spokojne w tym miejscu morze jest idealne do uprawiania sportów wodnych oraz wypraw jachtowych.  Warto odwiedzić lokalny targ, na którym oprócz świeżych owoców i warzyw można kupić wyroby lokalnego rękodzieła.

Przejdź: Na górę