22 247 27 57

Vanuatu

Republika Vanuatu położona jest w Melanezji, ok. 1750 km na północny - wschód od Australii i 80 km na zachód od Fidżi. Kraj posiada 83 wyspy w tym 65 jest zamieszkanych.
Wyspy należące do Vanuatu zostały zasiedlone ok. 3,5 tys. lat temu przez Melanezyjczyków i Papuasów, trochę później pojawili się tu Polinezyjczycy. Na wyspach do końca lat 60-tych XX wieku, dość powszechny wśród tubylców był kanibalizm. W 1606 roku wyspy odkrył Portugalczyk Pedro Fernández de Quirós. W 1774 r. James Cook opracował mapę wysp i nazwał je Nowe Hebrydy, ponieważ przypominały mu szkockie krajobrazy. U schyłku XIX wieku zaczęli napływać tu koloniści francuscy, brytyjscy i misjonarze. W 1887 roku Wspólna Komisja Morska objęła archipelag zarządem brytyjsko – francuskim, a 19 lat później wyspy stały się kondominium brytyjsko - francuskim. W trakcie II wojny światowej na wyspach mieściła się baza wojskowa aliantów. W 1977 na konferencji w Paryżu postanowiono przyznać Vanuatu niepodległość, co oficjalnie ogłoszono 30 lipca 1980 roku. Obecnie Vanuatu ma jednoizbowy parlament z 52 posłami wybieranymi, co 4 lata w głosowaniu powszechnym. Przywódca głównej frakcji parlamentarnej wybierany jest na premiera i szefa rządu. Głową państwa jest prezydent wybierany, co 5 lat przez parlament.
Wyspy są pochodzenia wulkanicznego i w większości górzyste, porośnięte na północy lasami deszczowymi, w których występują m.in.: baniany - potężne figowce, paprocie (ok. 250 gatunków) storczyki (ok. 150 gatunków).drzewa sandałowe i tekowe, natomiast na południu wyspy porośnięte są lasami sosnowymi. Faunę stanowią nietoperze i ptaki, w tym piękne kolorowe papugi i miodożery. Wyspy otaczają krystaliczne wody oceanu, w których można zobaczyć m.in.: tuńczyki, jeże morskie, gąbki, meduzy, rekiny, małże, rozgwiazdy, krewetki czy wargacze.
Archipelag słynie z malowniczych wodospadów, pięknych piaszczystych plaż, urwistych wybrzeży oraz kryształowo czystej wody oceanu obfitującego w wiele gatunków ryb, różnobarwne koralowce i wraki statków. Oprócz tropikalnej przyrody, dobrej klasy hoteli i ośrodków wypoczynkowych turystów przyciągają tu liczne sklepy bezcłowe, w których można kupić bez podatku importowane wina, kosmetyki czy wyroby jubilerskie. Nie ma już groźnych kanibali, a turystów witają z uśmiechem na twarzach ich potomkowie, którzy starają się, aby każdy, kto przyjeżdża tu odpocząć, chciał tu jak najdłużej gościć.


Stolica: Port Vila na wyspie Efate
Powierzchnia kraju: 12200 km²

 

Dokumenty

W przypadku pobytu turystycznego do 30 dni wiza nie jest wymagana. Wizy turystyczne i biznesowe na okres do 3 miesięcy wydawane są przy wjeździe. Trzeba okazać paszport ważny 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania wystarczających środków finansowych na czas pobytu.

Klimat

Vanuatu leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Okres od listopada do kwietnia to pora cyklonów, od stycznia do kwietnia - pora tajfunów; system ostrzegania funkcjonuje dobrze.

Język

Języki urzędowe: bislama, angielski, francuski
Inne języki: języki melanezyjskie (ok. 110 lokalnych narzeczy)

Waluta

Waluta: vatu (VUV); 1 VUV = 100 centymów

W obiegu dostępne są monety o wartości 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 vatu oraz banknoty 100, 200, 500, 1000 i 5000 vatu.

Najlepiej ze sobą zabrać gotówkę w dolarach amerykańskich wydrukowanych po 2006 roku lub w dolarach australijskich. Pieniądze można wymienić w niewielu działających kantorach. Karty kredytowe akceptowane są w biurach linii lotniczych, wypożyczalniach samochodów i niektórych hotelach. Napiwki nie są oczekiwane, próby targowania się mogą być potraktowane jak obraza dla sprzedającego.

Ceny

Przykładowe ceny w restauracji  (2014 r)

Posiłek w restauracji - ok. 2,500.00 VUV
Piwo lokalne (0.5 l) - ok.400.00 VUV
Cappuccino - ok. 295 VUV
Coca Coli (0,33 l) - ok. 130 VUV
Woda (0,33 l) - ok. 100 VUV

Czas

UTC/GMT +11 godzin. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

230 V/50 Hz
Wtyczki elektryczne: typ I – jest to wersja wtyczki australijskiej posiadająca dodatkowo bolec uziemiający. Należy zabrać ze sobą tzw. adapter. Można go kupić w sklepie elektrycznym ewentualnie na lotnisku w Polsce.

 

Szczepienia

Na miesiąc przed wyjazdem zaleca się skontaktowanie ze stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu uzyskania aktualnej informacji o wymaganych szczepieniach
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

 

Kuchnia

Podstawowymi składnikami kuchni Vanuatu są ryby, owoce morza, drób, trzoda chlewna, kozina i egzotyczne owoce takie jak banan, kokos, paw paw, limonka, pomarańcze. Każdemu daniu towarzyszą egzotyczne owoce. Warto spróbować pieczone na ruszcie banany, czy krewetki owinięte w liście bananowca. Większość tutejszych deserów przygotowywana jest na bazie mleka kokosowego i bananów. Z napoi popularna jest, jak na wielu innych melanezyjskich wyspach kava robiona z korzeni pieprzu metystynowego, po której wypiciu człowiek wpada w błogi stan relaksu.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Canberze (Australia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl

 

Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych należą sporty wodne, wycieczki na wulkany i w głąb lasów deszczowych oraz wizyty w tradycyjnych wioskach.

Rafa Vanuatu - Przyciąga nurków z całego świata. Najciekawszym miejscem nurkowym jest wrak luksusowego liniowca i jednocześnie wojskowego statku SS President Coolidge, który zatonął na minie 26 października 1942 r. w pobliżu wyspy Espiritu Santo. Statek obrósł koralami, wokół których unoszą się ławice kolorowych ryb i żółwie. Statek jest położony na głębokości 20-70 m.

The Roi Mata Domain – masowy grób zakopanych żywcem - Niedaleko Port Vila w północno - zachodnim rejonie wybrzeża wyspy Efate, znajduje się obszar rezydencji oraz dwie wysepki Lelepa i Eretoka, które należały do ostatniego poważanego wodza Vanuatu - Roi Mata, który zmarł ok. 1600 roku śmiercią naturalną, ale z nim żywcem pochowano jego żonę oraz czterdziestu najbliższych sług. Na wyspie Lelepa w jaskini Fels znajdują się ciekawe rysunki na skale, a na wyspie Eretoka odkryto megalityczne nagrobki wskazujące miejsca pochówków, w tym wodza Roi Mata. Cały obszar należący niegdyś do wodza, w 2008 r. został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 

 

Przejdź: Na górę