22 247 27 57

Wyspy Salomona

Wyspy Salomona to państwo wyspiarskie, które leży na południowo - zachodnim Pacyfiku, położone jest 2000 km na północny wschód od Australii i 2400 km na zachód od Fidżi. Państwo obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Należą do niego atole Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef i wiele innych wysepek.

Wysp Salomona, odkryte zostały w 1568 roku przez hiszpańskiego żeglarza Alvaro Mendaña de Neyra, jednak mimo wielu prób Hiszpanom nie udało się skolonizować wysp. Zrobili to w 1885 i 1883 roku w brutalny sposób Niemcy i Brytyjczycy, którzy podzielili wyspy, a następnie skutecznie wyzyskiwali na założonych plantacjach Salomańczyków. W czasie II wojny światowej wyspy znalazły się pod okupacją japońską, zniesioną przez wojska amerykańskie. Niepodległość zdobyły w 1978 roku. Obecnie Wyspy Salomona są monarchią konstytucyjną z królową brytyjską, jako głową państwa. Królowa Elżbieta II jest reprezentowana przez osobę gubernatora generalnego, wybieranego przez parlament na pięcioletnią kadencję.

Obywatele kraju utrzymują się z produkcji oleju palmowego, rybołówstwa, hodowli bydła i eksploatacji zasobów drewna, głównie drzewa hebanowego i sandałowego.

Stolica: Honiara

Powierzchnia kraju: 28450 km²

Wyspy w przeważającej mierze są górzyste i porośnięte lasami deszczowymi, w których skrywają się liczne wodospady, niesamowite gatunki ptaków i tradycyjne wioski. Wokół wysp znajdują się piękne bezludne wręcz rajskie plaże, malownicze laguny, wspaniałe rafy koralowe i podwodne wulkany. Mimo wielu nękających wyspy cyklonów, trzęsień ziemi czy tsunami przylatują tu przede wszystkim pasjonaci nurkowania, którzy w kryształowych wodach nurkują wśród pięknych raf, wraków statków, samolotów i kolorowych ławic niezwykłych okazów ryb.

Dokumenty

Wizę turystyczną uzyskuje się bezpłatnie na lotnisku na okres do 3 miesięcy. Należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania środków finansowych wystarczających na czas pobytu.

Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Wyspami Salomona. W razie jakichkolwiek problemów lub konieczności skorzystania z pomocy konsularnej najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).

Klimat

Wyspy Salomona mają klimat tropikalny. W ciągu roku słupek rtęci wskazuje w ciągu dnia prawie zawsze 30°C, a nocą nie spada poniżej 25°C. Przez cały rok padają, krótkie intensywne deszcze. Najbardziej intensywne opady są zazwyczaj od stycznia do kwietnia

Język

Język urzędowy: angielski

Inne języki: melanezyjskie

Waluta

Waluta: dolar Wysp Salomona (SBD), 1 SBD = 100 centów; 1 SBD = 0.4475 PLN (16 październik 2014 rok).

W obiegu znajdują się: monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 dolar i banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20 i 50 dolarów. Najlepiej mieć ze sobą gotówkę w dolarach amerykańskich, które można wymienić na miejscu. Karty kredytowe są akceptowane tylko w drogich hotelach, których jest kilka na wyspach.

Ceny

Ceny orientacyjne ( stan 2014 r.)

Posiłek w restauracji – ok. 175 SBD
0,5 kg piersi z kurczaka – ok. 83 SBD
1 L. mleka – ok. 31 SBD
12 jajek – ok. 38 SBD
1 kg pomidorów – ok. 30 SBD
0,5 kg lokalnego sera – ok. 64 SBD
1 kg jabłek – ok. 100 SBD
Butelka czerwonego wina (dobrej jakości) – ok. 170 SBD
Chleb dla 2 osób na 1 dzień – ok. 5,5 SBD

Czas

UTC/GMT +11 godzin. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

Napięcie elektryczne: 220V/ 50Hz
Wtyczki:
typ I - to jest wersja wtyczki australijskiej posiadająca dodatkowo bolec uziemiający
typ G - wtyczka ma trzy prostokątne bolce, które tworzą trójkąt, jest powszechnie stosowana w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Potrzebny adapter, który można kupić w sklepach elektrycznych, ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Występuje tu podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Występują: malaria, gruźlica oraz choroby układu pokarmowego. Zaleca się spożywanie gotowanych pokarmów oraz picie wody przegotowanej lub butelkowanej. Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i trudno dostępna (całkowity brak usług medycznych w rejonach wiejskich); poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania chorego na leczenie do Australii lub Nowej Zelandii. Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Wyspy Salomona, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Na wyspach Salomona główne składniki kuchni to ryby, owoce morza, ryż, maniok oraz kokosy, banany i trzcina cukrowa. Najbardziej popularną potrawą jest pieczona lub grillowana ryba z maniokiem oraz marnowana ryba w sosie z limonki. Na deser jada się pieczone banany lub sałatki z owoców tropikalnych, podawane z kremem kokosowym lub karmelem. W restauracjach oprócz kuchni lokalnej dominuje kuchnia azjatycka.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Brak stosunków dyplomatycznych między Polską a Wyspami Salomona. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Canberze (Australia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl

 

Laguna Marovo - znajduje się w Zachodniej Prowincji Wysp Salomona i jest pod protektoratem UNESCO. Jest to najczęściej odwiedzany region przez turystów, ponieważ w centralnej części prowincji znajduje się największa licząca około 45 km laguna świata, oddzielona podwójną barierą. Wysepki wewnątrz laguny charakteryzują się białym piaskiem i niezwykłą różnorodnością form koralowych. Dla nurków to istny podwodny raj.

Muzeum Kultury Wysp Salomona – muzeum znajduje się na wyspie Guadalcanal. Można tu zapoznać się z historią wysp zobaczyć różnego rodzaju eksponaty związane z życiem na wyspach oraz zobaczyć czternastostronicową książeczkę, która zawiera podobizny obcych istot. Mieszkańcy wyspy twierdzą, że od dawna odwiedza wyspy UFO, które niczym oświetlona kula nurkuje w okolicach zatopionych statków, a gdy się wynurza z wody rozbłyskuje jeszcze większym światłem i znika na niebie.

Wschodni rejon wyspy Rennell z jeziorem Tegano - wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Obszar zajmuje 37 tys. hektarów, z czego dużą część zajmuje Jezioro Tegano, które znajduje się w dawnej lagunie. Jezioro Tegano jest największym jeziorem wysp Pacyfiku ma ok. 29 km długości i 10 km szerokości, a w najgłębszym miejscu sięga 40 metrów Woda jeziora jest słona, a nad taflę wody wystają skamieniałe koralowce. Obszar porośnięty jest lasem tropikalnym, w którym żyje m.in.: biały ibis, lis latający (gatunek nietoperza) czy krab kokosowy.

Honiara - Od 1976 roku stolica Wysp Salomona leży na północnym wybrzeżu wyspy Guadalcanal. Jest to największe miasto kraju, w którym zazwyczaj lądują samoloty z turystami przylatującymi z Europy. W mieście warto poświęcić pół dnia na zwiedzanie m.in.: katolickiej katedry, etnograficznej wioski z replikami chat z różnych wysp oraz obejrzeć z zewnątrz parlament. Na dłużej w stolicy z turystów zostają przeważnie amerykańscy weterani II wojny światowej, którzy walczyli tu z wojskami Japońskimi. Inni opuszczają miasto by udać się do luksusowych nadmorskich kurortów.

Przejdź: Na górę