22 247 27 57

Antigua i Barbuda

Państwo Antigua i Barbuda obejmuje 3 wyspy: Antiguę (280,7 km2), Barbudę (160,6 km2) i nie zamieszkaną górzystą Redondę (1,3 km2) oraz wiele wysepek położonych u ich wybrzeży. Wyspy te są położone pośrodku archipelagu Małych Antyli w Ameryce Środkowej.
Rdzennymi mieszkańcami wysp byli Arawakowie, nieistniejąca już grupa etniczna. Wyginęli, wzięci do niewoli przez innych mieszkańców Karaibów. Wyspy odkrył w 1493 roku Krzysztof Kolumb. W 1632 roku skolonizowali wyspy Brytyjczycy, którzy sprowadzili niewolników z Afryki do pracy na plantacjach trzciny cukrowej, a których potomkowie stanowią dziś większość mieszkańców wysp. W 1981 roku Antigua i Barbuda zostały niezależnym członkiem Wspólnoty Brytyjskiej. Głową państwa jest królowa Elżbieta II, którą reprezentuje mianowany przez nią gubernator generalny. Gubernator powołuje na premiera rządu przywódcę większości parlamentarnej, a na wniosek premiera – pozostałych członków rządu. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu o 5-letniej kadencji: 17-osobowa Izba Reprezentantów z wyborów powszechnych oraz 17-osobowy Senat mianowany przez gubernatora.
Głównym źródłem dochodu są wpływy z turystyki i przetwórstwa trzciny cukrowej (rafinacja cukru i rumu) oraz rafinacji importowanej ropy naftowej.

Stolica: Saint John’s
Powierzchnia kraju: 442 km²
Wyspy są uosobieniem beztroskiego odpoczynku, czemu sprzyjają wyjątkowo piękne porośnięte palmami kokosowymi plaże z białym lub różowym piaskiem, których jest tu podobno tyle ile dni w roku, wspaniałe rafy koralowe otaczające wyspy i łagodny klimat.
 

Dokumenty

W przypadku pobytu do 90 dni obowiązuje ruch bezwizowy. Wymagana ważność paszportu - 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z kraju. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny oraz udokumentować posiadanie środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają jednak kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 20 USD.
 

Klimat

Wyspy mają ciepły klimat tropikalny, podrównikowy. Średnia temperatura wynosi 27°C. Wyspy odwiedzać najlepiej w porze suchej tj. od listopada do maja, gdy temperatura nie przekracza 30°C. W pozostałe miesiące temperatura wynosi ponad 30°C lub więcej i padają tropikalne deszcze. Od lipca do października mogą pojawić się huragany.
 

Język

Język urzędowy: angielski w użyciu jest także dialekt kreolski.
 

Waluta

Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD)
Banki akceptują większość kart kredytowych. Godziny urzędowania banków: poniedziałek - czwartek 8.00-13.00 i 15.00-17.00; piątek 8.00-12.00 i 15.00-17.00. Uznawane są prawie wszystkie karty kredytowe. W wielu miejscach można płacić w dolarach amerykańskich wydrukowanych po 2006 roku.
 

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w restauracji - ok. 40 USD
Cappuccino - ok. 4 USD
Coca – Cola  (0,33 l) - ok. 2,50 USD
Lokalne piwo (0,5 l) - ok. 2 USD
Woda (0,33 l) - ok. 2,50 USD
 

Czas

UTC/GMT -4 godziny, przesunięty o 5 godzin do tyłu w stosunku do czasu polskiego (zimowego).
 

Napięcie

W zależności od miejsca pobytu 110 V/60 Hz lub 230 V/60 Hz.
Wtyczki typu A i B.
Należy zabrać ze sobą przejściówkę, którą można kupić w Polsce w sklepach elektrycznych ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Nie są wymagane ani zalecane żadne szczepienia ochronne. W nagłych przypadkach można uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, a także odpłatną w prywatnych klinikach. Koszt prywatnej wizyty wynosi ok. 25-40 USD.
 

Kuchnia

Podstawę wyżywienia stanowią ryby, owoce morza, drób, kukurydza i słodkie ziemniaki. Warto spróbować homara z grilla, peppepot tj. gęstej, dość ostrej potrawy z duszonych warzyw i mięsa oraz ducana, słodkich zrobionych z kokosa i słodkich ziemniaków pierożków. Oprócz świeżych soków i mleka kokosowego popularnym trunkiem jest piwo Wadadli i English Harbour Rum uznawany za jeden z najlepszych tego typu napoi alkoholowych na świecie. Na Antigua bez problemu można dostać dania kuchni międzynarodowej lub napić się importowanego piwa czy wina.
 

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Antigua i Barbuda podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kolumbii

Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
Tel.: +571 2140400 Tel. dyżurny: +57 320 488 0275 Faks: +571 2140854
bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bogota.msz.gov.pl

Antigua i Barbuda to wyspy, które się od siebie różnią, dlatego obie warto odwiedzić.
 
Antigua - jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, pagórkowatą z najwyższym wzniesieniem Boggy Peak - Mount Obama o wysokości 402 m. Tu znajduje się stolica Saint John’s, położona na północno zachodnim wybrzeżu, z której turyści zazwyczaj zaczynają zwiedzanie wysp. W St. John’s dominuje niska drewniana architektura. Znajdują się tu nowoczesne centra handlowe i stragany z pamiątkami dla turystów, liczne restauracje, bary i dyskoteki. Warto pospacerować po starej dzielnicy, w której znajduje się wiele odrestaurowanych budynków z czasów kolonialnych. W stolicy znajduje się XVII wieczna Katedra Świętego Jana Ewangelisty, z dwiema wysokimi wieżami, zwieńczona srebrnymi kopułami. Przed wejściem do katedry znajdują się posągi Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela, oba zrabowane dawno temu z francuskiego okrętu płynącego na Martynikę. Mając czas proponujemy odwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie można zapoznać się z historią wysp oraz wstąpić na lokalny targ, na którym można zobaczyć i kupić egzotyczne owoce, warzywa czy wyroby lokalnych rzemieślników.
Poza miastem warto pojechać do Nelson’s Dockyard National Park, gdzie znajduje się punkt widokowy Shirley Heights, z którego rozpościera się fantastyczny widok na zatokę English Harbour. Na wzgórzu znajduje się zabytkowy posterunek wojskowy z 1791 (Fort Shirley). dom w którym mieszkał Wilhelm IV (późniejszy król Anglii), Dockyard Museum i Fort Berkley. Park został tak nazwany na cześć kapitana Nelsona, który przyczynił się do ufortyfikowania i rozwoju wyspy.
Aby skorzystać z plaż, których jest tu wiele, proponujemy udać się nad Zatokę Dickensona, która słynie z białego piasku, ciepłego błękitnego morza i znajdującej się w pobliżu rafy koralowej. W zatoce znajduje się warte obejrzenia delfinarium.
 
Barbuda - malownicza nizinna wyspa poprzecinana okresowymi rzekami, której mieszkańcy zajmują się rybołówstwem. Słynie z eksportu homarów, pustych piaszczystych plaż, położonej kilka metrów od brzegu rafy koralowej z wieloma wrakami statków i licznymi siedliskami egzotycznych ptaków. Tu swoje jaja wysiaduje około 5 tysięcy fregat wielkich (gatunek jednego z największych ptaków morskich, który ma ok. 1. m długości i ponad 2 m rozpiętości skrzydeł, przy ciężarze ciała ok. 1,5 kg). o charakterystycznym nagim czerwonym gardle w kształcie żagla fregaty.
Na wyspie nie ma restauracji, barów czy supermarketów. Mieszkańcy wyspy zaopatrują się w jednym sklepie, gdzie składają zamówienia na konkretne artykuły, które dostarczane są promem, lub łodziami dwa razy w tygodniu.
 

Przejdź: Na górę