22 247 27 57

Benin

Republika Beninu położona jest w samym sercu Afryki Zachodniej, nad Zatoką Gwinejską. Kraj graniczy na wschodzie z Nigerią, na zachodzie z Togo, na północy z Nigrem, na północnym zachodzie z Burkina Faso.

Stolica: Porto Novo (stolica konstytucyjna)

Cotonou (siedziba rządu i centrum administracyjne)

Powierzchnia kraju: 112.622 km²

Republika Beninu w przeszłości była głównym ośrodkiem handlu niewolnikami, a także ofiar składanych z ludzi zgodnie z wymogami panującego tu potężnego kultu voodoo. Dziś mimo słabo rozwiniętej infrastruktury turystycznej Benin odwiedza coraz więcej turystów dzięki białym piaszczystym plażom nad Oceanem Atlantyckim, malowniczym lagunom, zielonym lasom mangrowym, tajemniczym plemionom Fulani, Somba, Mande czy Songhaj, zabytkom klasy UNESCO oraz bogatej faunie i florze, którą można podziwiać w rezerwatach „Pendjari” i „W du Niger” w pobliżu granic z Brukina Faso i Nigrem.

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Beninu muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Beninu w Berlinie http://www.ambassade-benin.de/de/botschaft.html lub na granicy lądowej Beninu (wizy na lotnisku nie są wydawane).

 

Klimat

Na południu Beninu panuje klimat równikowy wilgotny, a w głębi lądu podrównikowy wilgotny i podrównikowy suchy. Średnia temperatura na obszarze całego kraju jest niemal identyczna i wynosi około 25°C w styczniu i 32°C w lipcu. Pora deszczowa na wybrzeżu występuje późną wiosną i z początku lata, a w pozostałej części kraju trwa zazwyczaj od maja do września. Najlepszą porą na podróż jest okres od listopada do lutego.

Język

Język urzędowy: francuski.

Inne języki : około 50 języków rodzimych, trzy najpowszechniejsze to:fon, hausa i joruba.

Waluta

Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF),

1 XOF = 100 centymów;

Wymiany obcych walut można dokonywać w oficjalnych biurach wymiany, w bankach i hotelach. W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.

Ceny

Posiłek w średniej klasy restauracji od 15 USD.

W większych miastach są sklepy z artykułami europejskimi, restauracje, hotele. Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych sprzedawców są zazwyczaj niższe, ale asortyment - ubogi, a jakość towarów - mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.

Czas

UTC/GMT +1 godzina. Nie ma czasu letniego.

Gdy w Polsce obowiązuje czas letni (kwiecień - październik), w Beninie czas jest przesunięty o godzinę do tyłu (gdy w Polsce jest 12:00, w Beninie jest 11:00).

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ E, takie jak w Polsce.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują liczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa).

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku. Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Beninem. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni Republik Beninu to: jams, maniok, sorgo, proso, ziemniaki, makarony, kukurydza, fasola, cebula, drób, jajka i ryby. Z mięs, choć bardzo rzadko, ze względu na drożyznę je się kozinę. Popularne są dania z ryżem, warzywami i z mięsem z kurczaka lub ryb słodkowodnych ew. morskich. Z alkoholi proponujemy spróbować lokalne piwo - La Béninoise.

 

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Abudży (Nigeria) akredytowany jest również w Beninie.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nigerii

Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 807 663 1021 Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 805 200 0204 Tel. dyżurny: (po godzinach pracy urzędu) +234 807 755 0499
abuja.secretary@msz.gov.pl (sprawy pozakonsularne) abuja.consulate@msz.gov.pl (sprawy konsularne)
www.abudza.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cotonou

konsul honorowy: Krystyna Hounkponou (język konsula polski, francuski)
LOT 2085 Menontin 06 BP 56
Tel.: +229 21301091 Tel.: +229 21381715 Tel. dyżurny: +229 95954175 Faks: +229 385117
kryspol@intnet.bj

Abomey - Miasto handlowe oddalone o 110 km na północ od Kotonu Założone w 1658 roku przez plemię Fon, jako stolica królestwa Dahomeju. Poprzez handel niewolnikami, z Portugalczykami, Francuzami i Anglikami, Fonowie zdobyli pokaźne bogactwa. Widać to w pozostałościach pałaców 12 królów Dahomeju, jak niegdyś nazywano Benin. Budynki pałacowe zajmują obszar ponad 47 hektarów i położone są w samym centrum miasta. Zespół pałaców został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście oprócz zobaczenia pałaców, warto wybrać się na lokalny bazar gdzie można kupić m.in. lalki voodo.

Park Narodowy Pendjari - Położony jest narodowy w północnym Beninie, przy granicy z Burkina Faso. Został tworzony w 1961 roku, zajmuje powierzchnię 2755 km². Obszar parku pokrywają sawanny, na których żyją m.in.: lwy, guźce, małpy czy słonie. Przez park płynie rzeka Oti, w której mieszkają hipopotamy. Na terenie parku znajduje się również wiele malowniczych wodospadów.

Park Narodowy W du Niger - Położony przy granicy sąsiadujących krajów Nigru i Burkina Faso. Nazwa parku nawiązuje do kształtu biegu rzeki Niger, przypominającego literę W. W parku można zobaczyć m.in. mrówniki, bawoły afrykańskie, lamparty, lwy, słonie, hipopotamy, guźce i antylopy. Park Narodowy W został utworzony 4 sierpnia 1954 r. W 1996 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przejdź: Na górę