22 247 27 57

Burundi

Republika Burundi położona jest w Afryce Środkowo Wschodniej. Kraj graniczy od wschodu i południa z Tanzanią, od północy z Rwandą, od zachodu z Demokratyczną Republiką Kongo, od południowo - zachodniej strony granicę stanowi jezioro Tanganika.

Państwo leży na płaskowyżu w centrum Afryki. Średnia wysokość płaskowyżu wynosi 1707 m. Na południowym wschodzie od Bużumbury, stolicy kraju znajduje się najwyższy szczyt Heha, który ma 2685 m.

Stolica: Bużumbura

Powierzchnia kraju: 27.800 km²

Pierwszymi mieszkańcami Burundi byli Pigmeje Twa a następnie ludność z plemienia Hutu, która została zdominowana przez koczowników Tutsi. Od końca XIX w. do I wojny światowej Burundi była kolonią niemiecką. Od 1922 roku została terytorium mandatowym Belgii z ramienia Ligi Narodów, a po II wojnie światowej - terytorium powierniczym. Burundi uzyskało niepodległość w 1962 roku, a w 1966 zostało republiką. Przez kolejne lata miały tu miejsce liczne krwawe zamachy stanu i walki wewnętrzne między zwaśnionymi plemionami Tutsi i Hutu. Walki wewnętrzne i napięcia w Burundi niestety trwają nadal.

MSZ szczególnie odradza się wyjazdy w regiony graniczące z Ruandą i Demokratyczną Republiką Konga. W stolicy kraju należy unikać poruszania się po zmroku. W Bużumburze turyści mogą paść ofiarą licznych przestępstw pospolitych (drobne kradzieże, kradzieże kieszonkowe, włamania i kradzieże samochodów). Przestępcy działają pojedynczo lub w małych grupach. Zdarzają się też napady na biura i domy cudzoziemców pracujących w instytucjach pomocowych i przedstawicielstwach firm zachodnich.

 

Dokumenty

Obywatele państw, w których nie ma ambasady Burundi, mogą otrzymać wizę przekraczając granicę tego kraju. Wymagana ważność paszportu 6 miesięcy. Paszport powinien posiadać także co najmniej trzy puste strony. Wizę można przedłużyć na miejscu. Osoby, których wizy utraciły ważność podczas pobytu w Burundi, muszą uzyskać wizę wyjazdową (exit visa), ale jej wydanie jest uzależnione od podania adekwatnego uzasadnienia. Koszt miesięcznej wizy wielokrotnej to 90 USD. Tzw. 3 dniowa wiza tranzytowa kosztuje 40 USD (dane z dnia 20.12.2013). W celu uzyskania wizy należy wypełnić wniosek wizowy oraz kartę przekroczenia granicy. Opłaty za wizy dokonywane są w okienku bankowym w USD - w banknotach nie starszych niż z 2006 roku.


Komunikat MSZ z 10 maja 2015
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku z rosnącym napięciem przedwyborczym oraz możliwością wystąpienia demonstracji o charakterze politycznym, zamieszek a także aktów przemocy i napadów rabunkowych zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróżowania do Burundi.

W dniu 26 maja 2015 r. na terytorium całego Burundi odbędą się wybory parlamentarne natomiast w dniu 26 czerwca 2015 r. wybory prezydenckie. Demonstracje mogą mieć miejsce w różnych częściach kraju, w tym w stolicy Bużumburze, w centrum tego miasta oraz
w pobliżu budynków rządowych. Odradza się także podróżowania do prowincji Cibitoke oraz Bubanza a także unikanie terenów przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga.
W związku z powyższym obywatele polscy przebywający na terenie Burundi proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności przed, w trakcie i po wyborach, stosowanie się do poleceń miejscowych służb porządkowych, śledzenie bieżących informacji i monitorowanie ogólnej sytuacji bezpieczeństwa a także unikanie udziału we wszelkich zgromadzeniach, protestach czy demonstracjach.
W przypadkach, gdy wyjazd jest konieczny, zaleca się rozważenie warunków bezpieczeństwa oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.


Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

 

Klimat

Burundi leży w strefie wilgotnego klimatu równikowego. Temperatury wahają się przez cały rok od 23 do 25°C. Opady deszczu występują zazwyczaj od września do maja. Pora sucha trwa od czerwca do września.

Język

Języki urzędowe: rundi, francuski

Inne języki: suahili, angielski

Waluta

Waluta: frank burundyjski (BIF)

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - ok. 20 USD
Lokalne piwo - od 2,50 USD
Kawa Cappucino - od 2,80 USD
Coca - Cola 0,33 l - od 1,20 USD
Woda 0,33 l - od 1,10 USD

Czas

UTC/GMT +2 godziny. Nie ma czasu letniego.

Różnica czasu wobec Polski - zimą +1 godzina, latem ten sam czas.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ E, takie same jak w Polsce.

Szczepienia

Obowiązuje zaświadczenie o szczepieniu przeciw żółtej febrze (odnotowane w tzw. żółtej książeczce szczepień WHO - Światowej Organizacji Zdrowia). Ze względu na całoroczne zagrożenie malarią konieczna jest profilaktyka antymalaryczna.

Szczepienia zalecane i obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - obowiązkowe
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Opieka medyczna jest na niskim poziomie i ma ograniczony zasięg. Zastrzeżenia budzi stan higieny, profesjonalizm świadczonych usług oraz zaopatrzenie w leki i środki sanitarne. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Kuchnia

Podstawę wyżywienia stanowi: maniok (ze zmielonych bulw otrzymuje się mąkę do wypieku chleba), bataty (słodkie ziemniaki), ryż, kukurydza, proso i sorgo (ziarno przerabia się na kaszę i mąkę, z której robi się placki) oraz mięso kozy, kurczaki i ryby. Najbardziej popularny jest chleb przypominający naleśnik - kasawa serwowany do sosów. Lokalną potrawą można nazwać "nagala fish" czyli malutkie rybki łowione w jeziorze Tanganika. Warto spróbować brochette – szaszłyki z koźliny pieczone na grillu. Z napoi alkoholowych popularne jest piwo Primus i Amstel. W stolicy bez problemu można dostać wiele dań kuchni europejskiej i azjatyckiej.

 

 

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Nairobi (Kenia) akredytowany jest również w Republice Burundi.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii

Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel.: +254 20 712 00 19 Tel.: +254 20 712 00 20 Tel.: +254 20 712 00 21 Tel. dyżurny: +254 713 816 166 Faks: +254 20 712 01 06
nairobi.secretary@msz.gov.pl
www.nairobi.msz.gov.pl
Godziny pracy urzędu: 8:00 - 16:00 (czasu lokalnego, UTC+3) Godziny przyjęć w sprawach konsularnych: wtorki, czwartki 9:30 - 12:00. Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +254 713 816 166

Park Narodowy Kibira - Położony w północno - zachodniej części Burundi około 50 km od stolicy kraju Park Narodowy Kibira o powierzchni 40000 ha (około 80 km długości i 8 km szerokości) obejmuje ochroną największy w kraju las deszczowy, będący schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, w tym 98 gatunków ssaków, 644 gatunków roślin i ponad 200 gatunków ptaków.

Park Narodowy Ruvubu - 215 km od Bużumbura znajduje się Park Narodowy Ruvubu, który zajmuje około 500 km ². leży on po obu stronach rzeki Ruvubu, wśród wysokich, majestatycznych wzgórz. Misją parku jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt. Na terenie parku przebywa 45 gatunków ssaków i 425 gatunków ptaków Można tu przy odrobinie szczęścia zobaczyć hipopotamy, bawoły, krokodyle, lamparty, małpy, antylopy i lwy.

Przejdź: Na górę