22 247 27 57

Dżibuti

Republika Dżibuti to najmniejsze państwo położone w Afryce, nad Zatoką Adeńską i Morzem Czerwonym. Kraj graniczy z Somalią, Etiopią i Erytreą. Do 1977 była to kolonia francuska. Rdzenni mieszkańcy kraju to koczownicze plemiona Issów i Afarów. Na pustyni widuje się jeszcze ostatnie rodziny, które nie porzuciły wędrownego trybu życia, jednak większość ludności wybrała osiadły tryb, głownie w stolicy kraju. Dżibuti nie posiada żadnych bogactw naturalnych, 90 procent terytorium zajmują pustynie i półpustynie. Kraj utrzymuje się głownie z wydobycia soli z jeziora Assal opłat za korzystanie z portu morskiego, lotniska międzynarodowego i baz wojskowych. Tu znajduje się baza wojsk amerykańskich, francuskich oraz obozy szkoleniowe Legii Cudzoziemskiej. Można powiedzieć, że dzięki takiej ilości wojsk kraj jest stosunkowo bezpieczny.

Stolica: Dżibuti

Powierzchnia kraju: 23.200 km²

W republice Dżibuti nie ma zabytków, ani masowej turystyki, główny powód, aby tu przylecieć to wspaniałe, czasami wręcz księżycowe krajobrazy jak w rejonie słonego Jeziora Abbe, płaska pustynia Gran Bara, która jest podobno awaryjnym lądowiskiem dla promów kosmicznych, Jezioro Assal – największe w kraju jezioro słone i położone w pobliżu jeziora gorące źródła oraz rafa koralowa w Zatoce Tadżura.

Dżibuti jest krajem w przeważającej mierze muzułmańskim, dlatego zaleca się ubiór skromny, nieodsłaniający nadmiernie ciała. Planując podróż należy pamiętać, że dniem wolnym od pracy jest piątek. Zanim zdecydujecie się Państwo na zrobienie zdjęć mieszkańcom kraju, należy spytać o zgodę.

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Dżibuti muszą mieć wizę turystyczną wystawioną na okres 30 dni. Nie ma możliwości otrzymania wizy dżibutyjskiej w Polsce - brak przedstawicielstwa. Istnieje możliwość otrzymanie wizy w Ambasadzie Dżibuti w Paryżu.

Obywatele polscy planujący podróż do Dżibuti z Etiopii mogą ubiegać się również o wizę do Dżibuti w Etiopii. W tym celu konieczne jest przedstawienie w Ambasadzie Dżibuti listu z Ambasady RP w Addis Abebie. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. W przypadku osób małoletnich, niezbędna jest pisemna zgoda rodziców na wyjazd lub list z Ambasady RP. Opłata lotniskowa przy wylocie z kraju wynosi 20 USD.

Klimat

Republika Dżibuti leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, gorącego i suchego, ze średnią temperaturą lipca 31- 41°C i stycznia 23-29°C. Od maja do końca sierpnia temperatura może przekroczyć nawet 50°C. Kraj najlepiej zwiedzać w okresie od listopada do końca marca, kiedy średnia temperatura wynosi ok. 25°C.

Język

Języki urzędowe: francuski, somali

Inne języki: afar, angielski, arabski

Waluta

Waluta: frank dżibutyjski (DJF);

1 frank dżibutyjski (DJF) = 100 centymów

W obiegu są zarówno monety (1, 5, 10, 20, 50, 100 i franków), jak i banknoty: 1000, 2000, 5000 i 10000 franków.

Kartą kredytową można płacić tylko w niewielu miejscach. W Dżibuti nie ma bankomatów. Należy przywieźć dewizy w gotówce. W przypadku dolarów amerykańskich, w miejscach wymiany waluty (w tym również w hotelach), akceptowane są tylko banknoty nie starsze niż z 2006 r.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - ok. 1250 DJF
Lokalne piwo - ok. 1300 DJF
Kawa Cappucino - ok.620 DJF
Coca - Cola 0,33 l - ok. 225DJF
Woda 0,33 l - ok. 190DJF

Przelicznik przedstawia się następująco: 100 DJF = 1.8147 PLN (2014-09-20).

Koszty utrzymania w Dżibuti należą do najwyższych na świecie, powodem tego jest to, że praktycznie wszystkie towary pochodzą z importu. Tego czego nie ma w supermarketach można kupić na bazarach.

Czas

UTC/GMT +3 godziny. Różnica czasu w stosunku do Polski + 2 godziny zimą, + 1 godzina latem.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ E,  takie jak w Polsce.

Szczepienia

Przy wjeździe wymagana jest międzynarodowa książeczka szczepień z ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze. Zalecane są również szczepienia między innymi przeciwko żółtaczce A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, polio i zapaleniu opon mózgowych. W Dżibuti dość powszechne są malaria oraz gorączka tropikalna denga. Zaleca się profilaktykę przeciwko malarii oraz natychmiastowy kontakt z lekarzem w przypadku zaobserwowania objawów grypopodobnych.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Cholera jest dość powszechną chorobą w Dżibuti. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz unikanie napojów z lodem.

W Dżibuti dostępna jest jedynie prywatna opieka medyczna, a na prowincji często nie ma klinik. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 30 USD, za dobę w szpitalu prywatnym trzeba zapłacić ponad 100 USD. Leki często są niedostępne lub bardzo drogie.

Kuchnia

W kuchni Dżibuti dominują potrawy z ryżem, makaronem polane różnego rodzaju sosami do tego serwowane są ryby lub drób oraz warzywa. Z pieczywa najbardziej popularne są bagietki i croissanty przypominające o tym, że kraj był kolonią francuską. Z owoców jada się najczęściej papaje, melony, mango i banany i daktyle. Z napoi popularna jest mocna słodka kawa. Alkohol dostępny jest jedynie w drogich restauracjach i hotelach powyżej 4*. W stolicy kraju znajduje się wiele barów i restauracji, w których serwuje się typowe dania włoskie i francuskie, chińskie czy wietnamskie.

 

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Addis Abebie (Etiopia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Federalnej Demokratycznej Republice Etiopii

Etiopia, Addis Abeba, Dej. Belay Zeleke Road, Gulele sub-City, Kebele 08, House No 583, P.O.Box 27207, 1000 Addis Ababa
Tel.: +251 11 157 41 89 Tel.: +251 11 157 41 90 Tel. dyżurny: +251 911 523 989 (24h) Tel. dyżurny: +251 912 841 191 (24h) Faks: +251 11 157 42 22
addisabeba.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.addisabeba.msz.gov.pl

Jezioro Abbe - Na granicy Dżibuti i Etiopii znajduje się jezioro Abbe, które w zastraszającym tempie wyparowuje i prawdopodobnie za kilkadziesiąt lat zniknie. Nad jeziorem można spotkać brodzące pelikany oraz flamingi. Około 6 tys. lat temu, jezioro było znacznie większe. W miejscu, w którym można stać pod spodem znajdują się gorące, siarkowe źródła. Kiedyś związki siarki wydobywały się na zewnątrz i stykając się z chłodna wodą jeziora, krystalizowały się tworząc pagórki. Na przestrzeni tysięcy lat pagórki przekształciły się w wysokie kominy. Rzeka Awash, która, od strony Etiopii zasila jezioro Abbe, coraz więcej wody traci przez wbudowane systemy irygacyjne i tym samym mniej wody wpada do Abbe. Powierzchnia jeziora zaczęła się zmniejszać, odsłaniając istny nieziemski wręcz księżycowy krajobraz. Jest to jedyne takie miejsce na naszej planecie. Tą niesamowitą scenerię docenili reżyserzy filmu „Planeta Małp”, którzy nad jeziorem kręcili plenerowe sceny filmu.

Zatoka Tadżura - To coraz bardziej popularne miejsce wśród miłośników podwodnego świata. Od listopada do końca stycznia żerują tu największe z żyjących ryb rekiny wielorybie niegroźne dla człowieka, ponieważ żywią się planktonem. Można swobodnie pływać niedaleko nich tylko z maską i fajką. Nurkowanie w zatoce daje możliwość oglądania raf, wśród których można zobaczyć pływające żółwie, ławice kolorowych ryb i koralowce tabele d’acropora. Przy krańcu zatoki leży Diabelska Wyspa, której powstanie jest efektem aktywności geologicznej. W okolicy przebiega szczelina w płytach tektonicznych, która powiększa się o dwa centymetry rocznie, co może doprowadzić do oddzielenia Somalii i części Dżibuti od kontynentu afrykańskiego. Krajobraz jest tu księżycowy, a wyspa wygląda niesamowicie.

Jezioro Assal - Położone jest 100 kilometrów na zachód od stolicy kraju. To drugie pod względem zasolenia jezioro na świecie, które w najgłębszym miejscu ma 60 m głębokości. W unikatowej scenerii zastygłej lawy jezioro położone jest w najgłębszej depresji afrykańskiej. Lustro jeziora znajduje się 150 m p.p.m. Brzegi jeziora są całe białe od soli i razem z turkusowym lub granatowym kolorem wody robią niesamowite wrażenie. To właśnie nad jeziorem odnotowano rekordową na ziemi temperaturę 62°C, Niedaleko jeziora znajdują się położone w malowniczej scenerii gorące źródła.

Parku Narodowym Forêt du Day - Na północy Dżibuti w górach Goda na wysokośc 1700 m n.p.m. znajduje się Park Narodowy Foret du Day, który zajmuje ok. 14 tys. hektarów. To jedna z nielicznych oaz zieleni w tym półpustynnym kraju. Zachowały się tu 4 endemiczne gatunki roślin: Tarchonanthus camphoratus. Juniperus procera, Olea africana i Buxus hildebrantii. Park z powodu wypasu bydła i wycinki drzew jest niszczony i jeśli mieszkańcy Dżibuti nie zaprzestaną tego procederu może w ciągu najbliższych lat stać się kolejnym pustynnym miejscem.

Przejdź: Na górę