22 247 27 57

Komory

Związek Komorów (Komory) to wyspy położone na Oceanie Indyjskim tuż przy wschodnim wybrzeżu Afryki i wyspie Madagaskar. W skład Związku Komorów wchodzą trzy wyspy: Wielki Komor (Ngazidja), Moheli (Mwali), Anjouan (Ndzuwani). Czwarta z wysp – Majotta (Mahore), stanowi terytorium zależne od Francji.

Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, górzyste. Najwyższym punktem jest czynny wulkan Karthala (2560 m n.p.m.) położony na wyspie Wielki Komor (Ngazidja). Ciepłe wody Oceanu Indyjskiego umożliwiły rozwój bujnej roślinności na wybrzeżach i wspaniałych ekosystemów raf pod wodą. W głębi wysp dominującą roślinnością są sawanny. Pośród zwierząt występuje tu gatunek endemiczny lemura, żółw morski – gad z rodziny Cheloniidae i ryba Latimeria – obecnie wyróżnia się dwa gatunki tej ryby: Latimeria chalumnae i Latimeria menadoensis. Są to jedyni współcześni przedstawiciele ryb trzonopłetwych, które jak dawniej uważano wymarły razem z dinozaurami ok. 65 mln lat temu. Samice osiągają 2 m długości, samce są trochę mniejsze. Ryby pływają na głębokościach 120–700 m, u podnóża stromych skał wulkanicznych.

Byt mieszkańców wysp zależy od pachnących przypraw. Uprawia się tu m.in. roślinę yilang-yilang, którą używa się do wyrobu olejku, z którego produkuje się perfumy. Inne uprawiane rośliny to wanilia, bazylia, drzewo ilangowe, jaśminek czy goździkowiec. Ponadto uprawia się pieprz, imbir, bataty, maniok ryż i liczne odmiany warzyw. Położenie nad oceanem sprzyja rozwojowi rybołówstwa.

Stolica: Moroni

Powierzchnia kraju: 1862 km²

Komory to kraj, w którym większość mieszkańców wyznaje islam, dlatego zaleca się, by turyści respektowali miejscowe zwyczaje, a zwłaszcza nosili odpowiedni ubiór. W czasie muzułmańskiego postu ramadanu cudzoziemcy nie powinni spożywać w ciągu dnia potraw ani napojów w miejscach publicznych.

Planując podróż należy wziąć pod uwagę fakt występowania cyklonów (od stycznia do kwietnia) oraz trzęsień ziemi i erupcji wulkanu Karthala na Wielkim Komorze. Należy unikać przemieszczania się między wyspami w prymitywnych, często przeładowanych łodziach. Dokuczliwe są częste przerwy w dostawie prądu. Jak w większości krajów należy uważać na złodziei kieszonkowych i unikać samotnych spacerów w nocy.

Dokumenty

Obywatele polscy muszą mieć wizę i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Wizę jednorazową na pobyt do 45 dni można otrzymać na lotnisku. Konieczne jest posiadanie 2 zdjęć paszportowych, biletu powrotnego oraz środków na pobyt w Komorach. Jeżeli planowany jest dłuższy pobyt, należy następnie odwiedzić siedzibę służb imigracyjnych w Moroni w celu uzyskania odpowiedniej wizy.

Klimat

Komory leżą w strefie klimatu równikowego, wybitnie wilgotnego, monsunowego z dwiema porami roku: suchą i deszczową. Pora sucha trwa od kwietnia do listopada, a pora deszczowa od końca listopada do połowy kwietnia. Średnie temperatury roczne wahają się od 18°C na wyżynach do 25°C na wybrzeżach.

Język

Języki urzędowe: komoryjski, francuski, arabski

Inne języki: suahili

Waluta

Waluta: frank komoryjski (KMF);

1 frank = 100 centymów.

W obiegu są monety o nominałach: 2, 5, 10, 25, 50 i 100 franków oraz banknoty o nominałach: 500, 1000, 2500, 5000 i 10000 franków.

Wymiany pieniędzy można dokonać w hotelach albo w miejscowych bankach. Wymieniając franki komoryjskie na walutę obcą, należy zachować kwit.

Numizmatycy uważają banknoty Związku Komorów za najładniejsze na świecie.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - ok.4000 KMF
Lokalne piwo - ok. 1000 KMF
Kawa - ok. 500 KMF
Coca - Cola 0,33 l - ok. 550 KMF
Woda 0,33 l - ok.500 KMF

Czas

UTC/GMT +3 godziny. Nie ma zmiany czasu.

Różnica czasu wobec Polski wynosi +1 godzinę latem, + 2 godziny zimą.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ E , takie jak w Polsce.

Szczepienia

Wymagany jest dowód szczepienia przeciw żółtej febrze - należy go okazać straży granicznej przy wjeździe do kraju (tzw. żółta książeczka). Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna, wskazane jest spanie pod moskitierą.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Nie należy pić wody nieprzegotowanej (zęby należy myć również wodą przegotowaną). Zaleca się spożywanie wody butelkowanej (na wyspie Anjouan woda nie nadaje się do picia nawet po przegotowaniu). Służba zdrowia oferuje usługi o bardzo niskim standardzie (lepsze warunki panują w placówkach prywatnych). Nieliczne szpitale wymagają opłacenia kosztów leczenia z góry. W większych miastach są apteki, ale słabo zaopatrzone. W razie poważnej choroby należy udać się do RPA, Kenii lub Tanzanii. W nagłych wypadkach można się kontaktować również z Ambasadą Francji w Moroni (tel. 00269 73 0615, faks: 00269 73 3347).

Kuchnia

Jak w większości krajów wyspiarskich, podstawą wyżywienia są ryby i owoce morza. Ryby pieczone lub wędzone najczęściej serwuje się z ryżem lub pieczonymi bananami. Wśród mieszkańców wysp popularne jest również kuskus z pieczonym mięsem kozim lub z kurczaka. Do picia proponujemy lokalną kawę lub świeżo wyciskane soki z tropikalnych owoców.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Na Komorach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii

Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel.: +254 20 712 00 19 Tel.: +254 20 712 00 20 Tel.: +254 20 712 00 21 Tel. dyżurny: +254 713 816 166 Faks: +254 20 712 01 06
nairobi.secretary@msz.gov.pl
www.nairobi.msz.gov.pl
Godziny pracy urzędu: 8:00 - 16:00 (czasu lokalnego, UTC+3) Godziny przyjęć w sprawach konsularnych: wtorki, czwartki 9:30 - 12:00. Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +254 713 816 166

Ciepłe turkusowe wody Oceanu Indyjskiego, piaszczyste białe lub czarne plaże, rafa koralowa, pyszne ryby i owoce morza, urozmaicone krajobrazy w tym lawowe i tufowe tereny, piękna dziewicza bujna tropikalna roślinność, wspaniałe plantacje przypraw i kobiety noszące tzw. „maski piękności”, które pokrywają skórę twarzy papką ze sproszkowanego drzewa sandałowego to mogą być powody, aby odwiedzić ten jeden z najrzadziej odwiedzanych przez turystów kraj.

Grande Comore (Ngazidja) - Warto zobaczyć Moroni – stolicę kraju, która leży na największej wyspie - Grand Comore u stóp aktywnego wulkanu Karthala. W stolicy warto pospacerować wąskimi uliczkami po najstarszej części miast, odwiedzić warzywny bazar i Meczet wybudowany w XVIII wieku. Będąc na wyspie warto również wejść na wulkan Karthala, odpocząć na jednej z najładniejszych plaży w Chomoni, ukrytej w zatoczce na wschodnimi wybrzeżu wyspy i zobaczyć w okolicach wioski Bangoi - Kouni jeziorko Lac Sale znajdujące się w kraterze wygasłego wulkanu.

Moheli (Mwali) - To najmniejsza wyspa archipelagu, która ma 30 kilometrów długości i 15 kilometrów szerokości w najszerszym miejscu. Stolicą wyspy jest Fomboni. Turyści odwiedzający wyspę uznali, że najciekawszą atrakcję jest tu w porze letniej podglądanie nocą olbrzymich żółwic, które wypełzają na plażę, by złożyć jaja. Żółwice upodobały sobie plaże we wschodniej części wyspy w okolicach wioski Itsamija.

Anjouan (Ndzuani) - Mutsamudu to stolica wyspy Anjouan. W mieście warto zwiedzić najstarszą jego część z arabska medyna, która leży u stóp cytadeli z której roztacza się wspaniały widok na port i miasto. Warto wyruszyć wynajętym samochodem poza miasto na zachód by zobaczyć kamieniste plaże, wykąpać się w oceanie, zobaczyć fragmenty dziewiczego, tropikalnego lasu czy poobserwować życie na wsiach. We wschodniej części wyspy warto odwiedzić drugie co do wielkości miasteczko Domoni w którym znajduje się stary meczet i cztery złocone kopuły grobowca, w którym spoczywa pierwszy prezydent niepodległych Komorów.

Przejdź: Na górę