22 247 27 57

Mauretania

Islamska Republika Mauretańska znajduje się w północno - zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Na północy graniczy z Saharą Zachodnią, kontrolowaną przez Maroko i z Algierią, na wschodzie z Mali, a na południu z Senegalem.

Mauretania jest ponad trzykrotnie większa od Polski, a ma tylko 3 miliony mieszkańców. Łączy arabski Maghreb z czarną Afryką Zachodnią. 2/3 powierzchni kraju zajmuje pustynia – Sahara. Jedyną dużą rzeką w Mauretanii, która nie wysycha jest graniczna rzeka Senegal.

Państwo utrzymuje się z wydobycia ropy naftowej, rud żelaza, miedzi i złota, mimo tych złóż większość mieszkańców żyje na granicy ubóstwa.

Stolica: Nouakchott

Powierzchnia kraju: 1 025 500 km²

Mauretania jest konstytucyjną republiką parlamentarną, jednak na prawo mauretańskie silny wpływ ma szariat (prawo islamskie), a przy regulowaniu różnych kwestii w życiu publicznym bardzo dużą rolę odgrywają przywódcy religijni (imamowie).

Głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Władzę ustawodawczą stanowi dwuizbowy Parlament, który składa się z izby niższej Zgromadzenia Narodowego oraz izby wyższej Senatu. Władza wykonawcza należy do rządu, na którego czele stoi premier mianowany przez prezydenta z uwzględnieniem większości parlamentarnej. Rząd jest odpowiedzialny przed Prezydentem i Parlamentem.

Religią państwową jest islam. Wśród mieszkańców Mauretanii 100% stanowią muzułmanie. Tu modlitwa odmawiana 5 razy dziennie (salat), jest na porządku dziennym i nie ma się, co dziwić, jak Maurowie przerywają pracę, aby się pomodlić, nie zawsze w meczetach, ale np. na środku pustyni. Turyści powinni przestrzegać norm obyczajowych obowiązujących w Mauretanii, a zwłaszcza powstrzymywać się od jedzenia, picia i palenia w miejscach publicznych w czasie ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu. Kobiety winny unikać zbyt swobodnych strojów. Wstęp do meczetów dla niemuzułmanów jest często zabroniony. Mężczyźni powinni raczej wystrzegać się podawania rąk kobietom na powitanie i na odwrót. Nie przez wszystkich jest to mile widziane. Należy unikać ostentacyjnego fotografowania w miejscach publicznych - reakcje miejscowej ludności bywają bardzo agresywne. Zakaz fotografowania obiektów wojskowych i gmachów urzędów państwowych jest często rozszerzany przez policję także na inne zabudowania.

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Mauretanii objęci są obowiązkiem wizowym.

Dla obywateli polskich ubiegających się o wizę do Mauretanii właściwa jest akredytowana w Polsce Ambasada Mauretanii w Berlinie: 10117 Berlin, Kommandantenstrasse 80, tel.: + (49 30) 2 06 58 83, faks: + (49 30) 2 06 7 4 750, e-mail: ambarim.berlin@gmx.de.

UWAGA! Przepisy wjazdowe i celne ulegają nagłym zmianom bez powiadamiania innych krajów. Przed podróżą należy zaktualizować szczegółowe informacje wizowe i celne bezpośrednio w przedstawicielstwie tego kraju.

Przy wjeździe do Mauretanii od strony Zachodniej Sahary (przez miasto Dakhla w kierunku Nouadhibou) po przejechaniu ostatniego przejścia marokańskiego (zamknięte od 12 - 15.00), przed wjazdem do Mauretanii należy jechać "wyjeżdżoną drogą" i nie zbaczać a niej z uwagi na zagrożenie minami! Po przejechaniu odcinka ca. 4 km dojeżdża się do przejścia granicznego Mauretanii.

W związku z utrzymującą się złą sytuacją bezpieczeństwa w regionie Sahelu, wzrostem zagrożenia przestępczością zorganizowaną oraz aktami terroru (zamachy i porwania) wymierzonymi przede wszystkim przeciwko zachodnim turystom i pracownikom zachodnich organizacji rządowych i pozarządowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Mauretanii. W przypadku podjęcia decyzji o wyjeździe do tego kraju wbrew ostrzeżeniu, zalecamy obywatelom polskim dokładne sprawdzenie aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w miejscach, które zamierzają oni odwiedzić poprzez zapoznanie się z doniesieniami medialnymi oraz kontakt z Ambasadą RP w Rabacie, prosimy także o rejestrację szczegółów podróży i danych kontaktowych w systemie Odyseusz oraz pobranie ze strony internetowej Ambasady RP w Rabacie aktualnych danych Konsulatu Honorowego w Nawakszut.

Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/
 

 

 

Klimat

Około trzech czwartych powierzchni Mauretanii zajmuje pustynia, z klimatem zwrotnikowym, suchym. Jedynie na zachodzie kraju panuje klimat oceaniczny, z wpływami prądu kanaryjskiego. Średnia temperatura w ciągu roku waha się od 16-20°C w styczniu i 30-32°C w lipcu. W marcu i kwietniu pojawia się sirocco tj. suchy niosący piasek i pył wiatr.

Język

Język urzędowy: lokalna odmiana języka arabskiego - Hassaniya, ponadto w użyciu są dialekty plemienne.

Inne języki: francuski

Waluta

Waluta: ouguiya (MRO) = 5 khoume

W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 100, 200, 500, 1000 i 2000 ugija oraz monety o nominałach 1 khoum oraz 1, 5, 10 i 20 ugija.

Na pobyt w Mauretanii należy zaopatrzyć się w gotówkę. Sieć bankomatów jest bardzo ograniczona, a karty VISA są akceptowane jedynie w nielicznych miejscach. Najchętniej wymienianą walutą jest Euro.

Ouguiya jest walutą niewymienialną, a jej wywóz z kraju jest prawnie zabroniony. Nie ma natomiast ograniczeń przy wwozie i wywozie walut obcych. Wartość posiadanych dewiz należy jednak zadeklarować na granicy przy wjeździe. Ich wywóz z Mauretanii jest możliwy po okazaniu deklaracji wwozu oraz dowodów wymiany walut. Kurs wymiany dewiz jest na ogół jednolity w bankach, hotelach i legalnie działających kantorach.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 2500MRO
Kawa - od 500 MRO
Coca - Cola 0,33 l - od 200MRO
Woda 0,33 l - od 100 MRO
Paczka papierosów (Marlboro) - ok. 550 MRO

Czas

UTC/GMT + 0 godziny

Gdy w Polsce mamy godzinę 12.00 to w Mauretanii jest godzina 10.00.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, takie jak w Polsce. Problem może być w bardzo małych miejscowościach, gdzie prąd pochodzi z agregatów, a nocą, kiedy najczęściej ładujemy akumulatory do aparatów fotograficznych może zostać wyłączony prąd.

Szczepienia

W Mauretanii występuje ameboza, a także ogniska cholery i trądu; na południu, przy granicy z Senegalem - również malaria. Mogą występować ogniska wścieklizny, także w miastach. Wskazane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A. Pora deszczowa (początek: lipiec/sierpień) powoduje wzrost zagrożenia chorobami. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę oraz pić wyłącznie wodę przegotowaną (lub mineralną z pewnego źródła), owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Ośrodki opieki medycznej są płatne. Należność za standardową wizytę lekarską nie przekracza równowartości 20 EUR. Jedynie w miastach Nawakszut i Nuadibu znajdują się prywatne szpitale o stosunkowo przyzwoitym standardzie.

Kuchnia

W hotelach na śniadanie najczęściej serwowane są francuskie bagietki, sery i dżemy oraz gotowane jajka. Na obiadokolacje serwuje się zazwyczaj kuskus z kurczakiem i warzywami, a na wybrzeżu popularne są grillowane morskie ryby i krewetki najczęściej podawane z frytkami. Narodowym napojem jest bardzo słodka herbata. Sprzedaż i spożywanie alkoholu jest zabronione. W stolicy kraju Nawakszut znajdują się sklepy, w których można kupić europejskie produkty.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rabacie (Maroko).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Marokańskim

Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
Tel.: +212 537 77 17 91 Tel.: +212 537 77 11 73 Tel. dyżurny: +212 672 41 99 33 Faks: +212 537 77 53 20
rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rabat.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Nawakszut

konsul honorowy: El Khalil Ould Oumar (język konsula arabski, francuski, hiszpański, angielski)
Mauretania, Nawakszut, Ilot V, n˚ 33 Sud, B.P. 6579
Tel.: (00-222) 524-11-09/10 Tel.: (00-222) 630-24-20 (kom.) Faks: (00-222) 529-20-60
ouldoumar@gmail.com

Maurowie ubrani w błękitne bubu, Sahara, która przeraża obszarem i zachwyca niesamowitą grą kolorów, malownicze przełęcze, zielone oazy, piękne szerokie piaszczyste, puste plaże i niesamowite zachody słońca nad Atlantykiem to powód by udać się do Mauretanii.

Nouakchott - Stolica i największe miasto w kraju. Nie matu tu zabytków, ale warto odwiedzić tutejszy port rybny. Na plaży znajdują się setki małych kolorowych łodzi, każda z nich pomalowana jest inaczej. Tu rybacy wyjmują swój połów z sieci, a kobiety sprzedają różnego gatunku ryby, które trzymają w miskach lub wiadrach. Warto pospacerować po centrum miasta, gdzie znajdują się siedziby ambasad, banków i instytucji zagranicznych. Spacerując po mieście wszędzie widać ubrane na kolorowo kobiety i mężczyzn, którzy noszą na sobie błękitne lub białe szaty ozdobione kawałkami skóry zwane bubu.

Du Banc d’Arguin - Park narodowy wpisany w 1989 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położony niedaleko stolicy Mauretanii, zajmuje obszar około 200 km wybrzeża i licznych wysepek. Park słynie z bogatej fauny ornitologicznej, można tu zobaczyć m.in.: flamingi, pelikany, czaple. Z pewnością spodoba się Państwu jazda jeepem po bezludnych plażach, gdzie widać tylko ocean, ptaki i piaski pustyni. Tu widać jak Sahara dotyka Atlantyku.

Szinkit - Zabytkowe miasto położone jest w regionie administracyjnym Adrar. W średniowieczu był to ważny ufortyfikowany przystanek handlowy na trasie karawan. Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mauretanii. W czasach świetności było tutaj 12 meczetów i 25 szkół koranicznych. Warto pospacerować po starej części miasta, w której znajdują się stare domy zbudowane z gliny i kamienia, zabytkowy meczet i biblioteka, w której przechowuje się pochodzące ze średniowiecza teksty Koranu. Aż, dziw bierze, że w takich warunkach, w jakich znajdują się średniowieczne teksty dotrwały do naszych czasów.

Nouadhibou - Miasto położone jest nad zatoką Consado nad Atlantykiem. Turyści przyjeżdżają tu głównie po to, aby zobaczyć cmentarzysko statków, które jest jednym z największych na świecie. Podobno dzięki „przedsiębiorczości” Maurów jest ich coraz mniej. Nad oceanem morza można oglądać jedne z najpiękniejszych zachodów słońca.

Sahara - Największa pustynia na świecie, która rozmiarami dorównuje terytorium USA, to dosłownie bezkresny ocean piasków. Będąc w Mauretanii, warto spędzić kilka dni na pustyni, która o każdej porze dnia wygląda inaczej, ale zawsze pięknie. Tu nocą widać tysiące gwiazd na niebie. Oprócz niesamowitych krajobrazów, atrakcją turystyczną jest jazda po pustyni wzdłuż torów kolejowych, gdzie można zobaczyć regularnie jeżdżące najdłuższe pociągi na świecie o długości do 2,8 kilometra.

Oaza Terjit - Po kilku spędzonych dniach na pustyni warto odwiedzić jedną z najpiękniejszych oaz w Mauretanii. Rośnie tu niesamowita ilość pięknych palm, a ze skał wypływa niewielki potok. Można tu zjeść posiłek, lub przespać się na wygodnych materacach pod namiotem lub w cieniu palm.

Ben Amera - To największy monolit w Afryce (400 m wysokości). Ta geologiczna góra składa się z pojedynczego bloku skalnego. Stojąc na płaskiej pustyni monolit robi niesamowite wrażenie.

Przełęcz Tourfine - Niesamowite widoki zapierają dech w piersiach, malownicza przełęcz przypomina krajobrazy z amerykańskich westernów. Piękne kaniony z pewnością na długo zostaną w Państwa pamięci.

Przejdź: Na górę