22 247 27 57

Łotwa

 

Łotwa to niewielki kraj leżąc w Europie nad brzegiem morza Bałtyckiego. Jego linia brzegowa jest słabo rozwinięta. Urozmaica ją szeroka i głęboko wcięta na południe w ląd Zatoka Ryska. Wybrzeże na całym swym odcinki jest płaskie i ma postać plaż urozmaiconych w niektórych miejscach wydmami. Charakterystyczne dla Łotwy są formy rzeźby polodowcowej. Większą część powierzchni kraju zajmują niziny. Średnia wysokość nad poziomem morza wynosi tylko 87 metry. Najwyższym punktem Łotwy jest wzniesienie Gaizinkalns o wysokości ledwie przekraczającej 300 m n.p.m.

Stolica – Ryga 690 tys. mieszkańców

Powierzchnia - 64 589 km2

 

Dokumenty

Dla obywateli polskich dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Łotwy jest dowód osobisty bądź paszport. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w dobrym stanie technicznym i pozwala na stwier­dzenie tożsamości jego właściciela.

Klimat

Na terytorium Łotwy panuje klimat umiarkowany ciepły przejściowy. Cechy klimatu morskiego występują na Półwyspie Kurlandzkim, a bardziej kontynentalny klimat panuje na wschodzie kraju. Łotwa przez większość roku znajduje się pod wpływem polarnomorskich mas powietrza, w zimie dominują masy arktyczne aż znad dalekiej Syberii. Średnia temperatura w styczniu wynosi od –2°C na wybrzeżu do –7°C na wschodzie kraju. W lipcu można spodziewać się 16–18°C. Wzmożone opady występują w tym kraju od początku lipca do listopada. Na Łotwie dominują lasy mieszane - bory sosnowe z sosną zwyczajną, oraz lasy świerkowe ze świerkiem pospolitym. Lesistość kraju wynosi ponad 47%. Obszary podmokłe i torfowiska zajmują 10% powierzchni.

Język

Język urzędowy – łotewski. Posługuje się nim około 2 mln osób, głównie na Łotwie. Wykazuje on wiele zapożyczeń z języka niemieckiego, szwedzkiego oraz rosyjskiego. Ostatnio obserwowany jest także rosnący wpływ języka angielskiego.

Waluta

Euro (EUR) = 100 centów

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Bochenek chleba - 1 EUR
Masło (200gram) - 1,25 EUR
Ser 1kg - 5,75 EUR
Pomidory - 1,70 EUR
Mleko 1l  - 0,90 EUR
1kg mięsa mielonego - 3,50 EUR
Woda mineralna 1l - 0,35 EUR
Piwo 0,5l - 0,85 EUR

Czas

Strefa czasowa UTC +2 godziny. Czas letni + 1 godzina. Oznacza to, iż wjeżdżając na terytorium Łotwy musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu.

Napięcie

Napięcie takie samo jak w Polsce. Używane są te same wtyczki, co w Polsce.

Szczepienia

Brak szczepień obowiązkowych. Zalecane są natomiast szczepienia przeciw błonicy, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Kuchnia

Kuchnia Łotwy charakteryzuje się silnym wpływem niemieckim i rosyjskim. Wyróżnia się ponadto wyjątkową prostota i oszczędnością w doborze składników. Gwałtowny rozwój kuchni na Łotwie miał miejsce dopiero w dwóch ostatnich stuleciach. W związku z tym najstarsze przepisy to wyłącznie dania rybne np. świeże szproty macerowane w solance. Warzywa oraz mięso były trudno dostępne. Ich niedostatek starano się równoważyć grzybami, miodem oraz dziko rosnącym szczawiem. Z czasem sytuacja uległa poprawie. W ostatnich dziesięcioleciach bardzo rozpowszechniły się pochodzące z Rosji pierogi. Występuje ich kilkadziesiąt rodzajów. Stanowią istotną pozycję we współczesnej kuchni łotewskiej. W kuchni łotewskiej stosuje się gęste sosy, przyrządzane zazwyczaj na maśle i śmietanie. Najczęściej stosowane składniki dań kuchni łotewskiej to mięso wieprzowe, ziemniaki, kapusta, groch, a także surówki. Ważnym składnikiem kuchni jest fasola i groch, szczególną popularnością cieszy się tzw. szary groch, podawany z boczkiem i cebulą na kolację wigilijną. Potrawę taką popija się maślanką, kefirem lub kwaśnym mlekiem. Czasami do szarego grochu podaje się tradycyjną skabpurtą czyli schłodzone, zsiadłe mleko z kaszą jęczmienną i kwaśną śmietaną. Zaskakuje obfitość ryb serwowanych zarówno w zupach, w mleku, wędzonych, suszonych, solonych, nadziewanych. Najczęściej spotkać można potrawy z szprotek, karpi, dorszy, makreli, łososia, i pstrągów. W kuchni Łotewskiej stosuje gęste sosy, przyrządzane zazwyczaj na maśle i śmietanie. Z resztek przyrządza się sałatki, zapiekanki i dania jednogarnkowe, aby nic się nie zmarnowało. Szczególnie smakowita jest speka piradzini – zapiekanka z boczkiem. Zup na Łotwie nie jada się prawie wcale. Przypominają one gęste sosy. Tylko zupa z chleba i śmietany cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Do wszystkich posiłków podaje się ciemny chleb żytni na zakwasie. Z wypieków warte spróbowania są rogale z orzechami, bułki makowe i te z serem.  Łotwa słynie ze wspaniałego piwa, do najpopularniejszych należy Aldaris, a obok niego inne tradycyjne gatunki jak Uzavas, Piebalgas czy też Tervetes. Specyficznym napitkiem jest także balzams, bardzo mocny gorzki alkohol, o osobliwej ciemnobrązowej barwie, przyrządzany z m.in. kwiatu lipy, pączków brzozy, malin, borówek i korzenia imbiru, sprzedawany tylko w ceramicznych butelkach.

Ambasada Republiki Łotewskiej

ul. Królowej Aldony 19, 03-928 Warszawa
Tel. (0-22) 617 43 89 , 617 45 89
Fax (0-22) 617 42 89
Email: embassy.poland@mfa.gov.lv

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej

Mednieku iela 6 B, LV – 1010 Riga, Latvija
Tel.: +371 670 315 00 Tel. dyżurny: +371 264 393 10
Fax: +371 670 315 49
ryga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.ryga.msz.gov.pl

Ryga - Najczęściej odwiedzane przez turystów miasto na Łotwie. Zwiedzanie stolicy najlepiej zacząć od Starego Miasta. Plac Ratuszowy, na którym znajduje się słynny Dom Czarnogłowych jest niewielki. Odbiegają od niego uliczki tworząc labirynt, w którym można się zgubić. Budynki wokół są stare, ale odrestaurowane. Znajduje się tam także Koci Dom, na szczycie, którego zobaczymy figurki czarnych zwierząt. Będąc w Rydze szczególnie warto zwiedzić Muzeum Secesji, które zostało założone w mieszkaniu jednego z architektów – projektantów miejskich kamienic. Bogactwo architektoniczne stolicy Łotwy tworzy wiele połączonych ze sobą styli. Znajdziemy tu zarówno nowoczesną architekturę, gotyk, jak i budowle socrealistyczne. Pozostałością po rządach komunistów jest Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy podobny trochę do Pałacu Kultury i Nauki. Ryga posiada też swój własny, niestety mały, zamek. Obecnie mieści się tam muzeum i siedziba prezydenta. By podziwiać panoramę miasta warto udać się na jeden z punktów widokowych. Najlepszym z nich jest wieża zabytkowego kościoła św. Piotra powstałego w XIII wieku. Można z niej podziwiać zarówno miasto jak i rzekę Dźwinę .

Kuldīga - Jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc na Łotwie. Powstała aż 1000 lat temu była starożytnym osiedleniem Kursów, do którego przybywali Wikingowie z Skandynawii. To jedyne miasto na całej Łotwie, w którym zachowała się zabudowa drewniana z XVIII-XIX wieku. Dla miasta charakterystyczne są wąskie uliczki i domy pokryte czerwoną dachówką.

Kandava – Miejscowość leżąca w dawnej dolinie rzeki Abavy w tak zwanej „Szwajcarii Kurlandzkiej”. Można tam zobaczyć ruiny zamku aż z X wieku, romańską synagogę, most łukowy z XVIII wieku oraz inne obiekty sakralne.

Aluksne - Jedno z najpiękniejszych łotewskich miast, z ruinami zamku i malowniczym jeziorem. Znajduje się na nim kilka wysp: Cepurite, Pilssala, Gara i Tiklu. W okolicy warto także odwiedzić zamek w Daugavpils i zajrzeć do przygranicznej Ludzy, jednego z najstarszych miast Łotwy.

Park Narodowy Gauja - Położony jest między Siguldą a Valmierą. To wspaniałe miejsce dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Rzeka Gauja stwarza idealne warunki do spływów kajakowych, a otaczające ją lasy oferują liczne szlaki rowerowe i piesze. Flora i fauna parku jest niezwykle bogata. Podczas spacerów po lesie można natknąć się na sarny, jelenie, łosie i dzikie ptactwo. Żyje tam aż 48 gatunków ssaków i 149 gatunków ptaków. W parku Gauja znajdziemy także około 900 gatunków roślin można tam podziwiać utwory skalne czerwonych piaskowców, dolomitów i wapieni. Znajdziemy tam też liczne jaskinie i zabytki.

Jurmała – Jest najsłynniejszym nadbałtyckim miastem na Łotwie. To doskonały punkt wypadowy do innych portów bałtyckich. Słynie z najlepszych ośrodków SPA w całym kraju. Lokalny krajobraz uznawany jest za najwspanialszy na całej Łotwie. Drobny, biały piasek idealnie kontrastuje z soczystą zielenią otaczających plażę lasów. Podziwiać tam można także jedne z najpiękniejszych drewnianych domków w okolicy.

Sigulda - Jedno z najczęściej odwiedzanych, po Rydze miast na Łotwie. Ze względu na niezwykle malownicze zakątki, wspaniałe zabytki i liczne pomniki przyrody, bywa często nazywane "Małą Szwajcarią". Niezależnie od pory roku Sigulda zapełnione jest turystami. Okolice miasta znane są przede wszystkim ze starych rezydencji magnackich, pałacyków szlacheckich oraz jaskiń. Sigulda stanowi bramę do Parku Narodowego Gauja. Miłośnicy pieszych wędrówek znajdą tam także wzniesienia, na których położone się ruiny trzech średniowiecznych zamków.

Lipawa – Trzecie, co do wielkości miasto na Łotwie i jednocześnie stolicą Kurlandii. To również jedna z nielicznych miejscowości w 90 proc. zamieszkiwana przez ludność pochodzenia typowo łotewskiego. Warto tam zobaczyć kościół św. Anny z XVI wieku z ogromnymi organami, które aż do początku XX wieku były uznawane za największymi na świecie. Warto także odwiedzić katedrę św. Józefa z 1894 roku oraz cerkiew św. Mikołaja powstałą w 1903 roku.

Kieś – Znajdują się tam średniowieczne ruiny uważanej za drugą pod względem wielkości fortecy w Inflantach. W leżącej w samym sercu Parku Narodowego Gauja miejscowości biorą początek Naturalne Szlaki Przyrody, wiodące pośród lasów, jezior, rzeki i rozległych łąki. Można tam znaleźć również jedyny w krajach bałtyckich "szlak baśniowy". Samo miasto powstało na przełomie XI i XII wieku na wzgórzu Riekstu Kalus. To tam znajdują się jedna z najpiękniejszych zamkowych ruin w całej Europie Wschodniej. Obiekt ten powstał na potrzeby Zakonu Kawalerów Mieczowych i należał do ich najważniejszych ośrodków, będąc miejscem rezydowania mistrzów zakonu.

 

Przejdź: Na górę