22 247 27 57

Jamajka

Na południe od Kuby i na zachód od Haiti znajduje się odkryta w 1494 roku przez Krzysztofa Kolumba wyspa Jamajka, będącą częścią archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. Na wyspie jest państwo o tej samej nazwie, które poza główną wyspą, posiada niewielkie wyspy: Pedro Cays leżące około 70 km na południe od głównej wyspy i Morant Cays leżące na południowy wschód od Jamajki.

Jamajka jest częścią Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Commonwealth). Ustrojem politycznym jest monarchia konstytucyjna, a głową państwa jest Królowa Angielska, reprezentowana przez Gubernatora Generalnego (mianowanego przez królową). Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament. Izba niższa to Izba Reprezentantów, w której zasiada 63 deputowanych, wybieranych co 5 lat w wyborach powszechnych. Izba wyższa to Senat, w którym zasiada 21 członków. Władzę wykonawczą stanowi rząd na czele z premierem. Premiera mianuje Gubernator Generalny, jest nim zazwyczaj przewodniczący partii politycznej, która wygrała wybory parlamentarne. Członków rządu, na wniosek premiera, mianuje Gubernator Generalny.

Stolica: Kingston

Powierzchnia kraju: 11400 km²

Białe piaszczyste plaże, ciemnoniebieskie laguny i malownicze Góry Błękitne o wysokości ponad 2000 m n.p.m. przyciągają co roku tysiące turystów. Urozmaicony krajobraz wyspy uzupełniają krasowe jaskinie, plantacje trzciny cukrowej, kawy i bananów. Wokół wyspy wykształciły się rafy koralowe, które wciąż podlegają rozrostowi. Muzyką Jamajki jest reggae, której gorące rytmy towarzyszą turystą odpoczywającym na wyspie. Hotele wśród palm, krystalicznie czysta woda, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych – to najkrótsza wizytówka Jamajki.

 

Dokumenty

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobytach turystycznych bądź związanych z wymianą kulturalną, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni. W przypadku pobytu dłuższego niż wskazany bądź wizyty w innym celu, wymagana jest wiza wydawana przez Ambasadę Jamajki w Berlinie.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu turystycznego) służby migracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany okres pobytu (gotówka lub karty kredytowe) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. Turysta powinien móc wykazać rezerwację w hotelu, pensjonacie czy zaproszenie do przyjaciół.

Obywatele państw, które obowiązuje wiza przy wjeździe na Jamajkę, mogą przebywać do 3 dni bez wizy w przypadku tranzytu przez Jamajkę.

Klimat

Jamajka leży w strefie klimatu równikowego. Klimat na południu jest bardziej suchy, na północy wyspy natomiast zdarzają się ulewne, ale krótko trwające deszcze. Na wybrzeżu średnia temperatura wynosi ok. 29°C przez cały rok. W górach temperatury wynoszą około 18°C, ale mogą spaść nawet do 10 °C. Tzw. wysoki sezon turystyczny na Jamajce przypada na okres zimy, gdzie temperatury są nieco niższe niż latem i występuje mniejsza ilość opadów.

Język

Język urzędowy: angielski

Inne języki: kreolski jamajski nazywany lokalnie Patois lub Patwa. Język ten powstał na bazie języka angielskiego i używany jest głównie jako język mówiony.

Waluta

Waluta: dolar jamajski (JMD/J$)

Nominały: 
monety - 1, 10, 25 centów i 1, 5, 10, 20 dolarów jamajskich, banknoty-  50, 100, 500, 1000, 5000 dolarów jamajskich.

W powszechnym użyciu są karty kredytowe American Express, MasterCard i Visa.

W wielu miejscach można płacić dolarami amerykańskimi lub EUR, ale znacznie taniej i wygodniej jest posługiwać się miejscową walutą.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - ok 2500 J$
Homar i krewetki z dodatkami -  ok. 800 J$
Orzech kokosowy do picia - ok.60 J$
Posiłek w McDonalds - ok. 600 J$
Lokalne piwo - ok.250 J$
Kawa Cappucino - ok.280 J$
Coca - Cola 0,33 l - ok.115 J$
Woda 0,33 l - ok.80 J$
Wynajem samochodu za dobę - ok. 4000 J$

Czas

UTC/GMT -5 godzin. Nie ma czasu letniego.

Różnica między Polską a Jamajką wynosi 7 godzin latem, 6 godzin zimą.

Napięcie

110 V; 50 Hz
Wtyczki: typ A, typ B. Konieczne jest skorzystanie z tzw. przejściówki, którą można kupić w sklepach elektrycznych, ewentualnie na lotnisku lub na miejscu.

Szczepienia

Przed wyjazdem na Jamajkę zwykle stosuje się szczepienia przeciwko tężcowi, zapaleniu wątroby typu A i B.

Mimo że na Jamajce nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku powyżej 1 roku życia, wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Jeśli przed przyjazdem na Jamajkę odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu przeciwko ww. chorobie z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination). Zalecana jest profilaktyka przeciw malarii ograniczona do stosowania repelentów.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Ze względu na zagrożenie leptospirozą należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych. Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności i nieprzegotowanej wody oraz jedzenia od ulicznych sprzedawców. Poza Kingston i Montego Bay opieka lekarska jest ograniczona. Polecany szpital: the University of the West Indies Hospital.

Kuchnia

Kuchnia jamajska jest aromatyczna i pikantna, pełna wpływów hiszpańskich, angielskich, indyjskich, chińskich, afrykańskich i amerykańskich zadawala najwybredniejszych degustatorów i łasuchów. Typowy posiłek jamajski składać się może z baraniny w przyprawach, ryżu i groszku czy kurczaka po jamajsku, przyrządzanego na oleju kokosowym, z dodatkiem ziemniaków marchwi, pomidorów i cebuli, popularnym daniem jest pikantny gulasz z koźliny oraz grillowane lub wędzone ryby i owoce morza.

Podstawą pysznych i kolorowych drinków, sałatek czy deserów są owoce takie jak np. marakuja, ananas, banan, kokos, papaja, pomarańcze, limonki. Na deser warto spróbować ciastko Bulla lub ducknoo tj. pudding z bananów i kokosa, gotowany na parze lub kawę Blue Mountain z likierem czekoladowym. Z alkoholi popularny jest rum jamajski, proponujemy spróbować Białego Appletona – lekki, łagodny i rozpływający się w ustach, Appletona Special – gatunek starego ciemnego jamajskiego rumu o charakterystycznym smaku, likieru kawowego czy Bacardi Black. Najtańszy jest rum srebrny tzw. młody, najdroższy i uważany za najlepszy jest rum czarny. Z drinków popularna jest Pina Colada robiona z rumu, soku ananasowego i mleka kokosowego oraz drink No Problem robiony z rumu, soku z limonki, pomarańczy, ananasa i kremu bananowego. Na hotelowych plażach istnieje system czerwonej flagi, gdy turysta chce zamówić drinka, wystarczy, że obok leżaka wbije czerwoną chorągiewkę, a natychmiast pojawi się kelner, by przyjąć zamówienie.

 

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl

Dunn's River Falls - W pobliżu Ocho Rios, znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych wyspy, tj. malowniczy wodospad Dunn's River Falls. Pokonanie tego wodospadu rzecznego spadającego z wysokości 300 metrów do Morza Karaibskiego z pewnością pozostanie na długo w pamięci śmiałków. Piękną scenerię wodospadów ocenili filmowcy, którzy kręcili tu sceny do pierwszego filmu o „urodzonym” na Jamajce bohaterze Jamesie Bondzie („Dr. No”). Wokół wodospadów znajduje się park z tropikalną roślinnością i wydzielonymi miejscami na pikniki. Na wycieczkę warto zabrać ze sobą kostium kąpielowy i buty do chodzenia w wodzie.

Blue Mountains - W południowo - wschodniej części wyspy, na północ od Kingston, wznoszą się Góry Błękitne. Najwyższy szczyt to Blue Mountain Peak, który osiągnął wysokość 2256 metrów. Z jego wierzchołka rozpościera się urzekająca panorama na prawie całą wyspę, a przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec wybrzeża Kuby. W górach utworzono Park Narodowy, Ogród Botaniczny i Rezerwat Ptaków. Wędrując można podziwiać wspaniałe krajobrazy, stare plantacje kawy i niezwykłą faunę i florę.

Rio Grande - To rzeka, która wypływa z Gór Błękitnych, i która wyżłobiła wspaniały wąwóz. Tu warto udać się na spływ tratwą, rafting lub na pieszą wycieczkę wzdłuż rzeki. Podczas wszystkich wymienionych atrakcji można podziwiać wspaniałe krajobrazy doliny i malowniczo usytuowane plantacje bananów.

Wodospady YS Falls - W pobliżu miasteczka Saint Elizabeth’s znajdują się siedem kaskadowo ułożonych wodospadów, wokół których tworzą się naturalne baseny. Wodospady otoczone są bujną tropikalną roślinnością. To wspaniałe miejsce na całodzienną wycieczkę podczas której można wykąpać się w naturalnych basenach wodospadów.

Muzeum Boba Marleya - Jamajka to ojczyzna Boba Marleya, twórcy muzyki reggae. Muzeum mieści się w stolicy Jamajki w Kingston przy 56 Hope Road, w domu w którym przez pewien okres mieszkał muzyk można zobaczyć stroje, złote i platynowe płyty oraz liczne plakaty i zdjęcia muzyka.

Nine Mile - To wieś w regionie Saint Ann, gdzie urodził się i został pochowany najbardziej znany mieszkaniec wyspy – Bob Marley, Można tu zobaczyć domek, w którym mieszkał i tworzył swoje utwory muzyk, posłuchać jego piosenek oraz odwiedzić grub artysty, na którym znajduje się mnóstwo świeczek, laurek i kartek z podziękowaniami dla artysty. W samej wiosce Nine Mile jest kilka niewielkich domków oraz szkoła ufundowana przez matkę muzyka.

Port Royal - Dawna stolica Jamajki leży na wschodnim wybrzeżu Jamajki w pobliżu Kingston. W XVII wieku Port Royal był jednym z głównych portów na Karaibach oraz główną siedzibą piratów, paserów i złodziei. Mieszkańcy Port Royal szybko się bogacili, głównie na handlu łupami przywiezionymi przez piratów, dzięki temu w szybkim tempie miasto bardzo się rozrosło, a przy okazji stało się jaskinią nierządu i rozpusty. Watykan uznał Port Royal za najbardziej zepsute miasto na świecie. Historia miasta kończy się 7 czerwca 1692, kiedy to podczas trzęsienia ziemi, cała część wybrzeża, na której umiejscowiona była stolica Jamajki, osunęła się do Morza Karaibskiego, zabierając ze sobą prawie wszystkich obywateli miasta. Ludność miasta w dniu kataklizmu wynosiła 7000 osób. Po tym kataklizmie miasto nigdy się nie podniosło i w zasadzie jest opuszczonym miejscem, w którym warto zobaczyć ocalały Fort Charles oraz budynek Giddy House stojący pod bardzo ostrym kątem. Znajdują się tu również stanowiska archeologiczne, a nurkowie prowadzą badania archeologiczne pogrążonego w morzu miasta, z którego co jakiś czas spod mułu wydobywają różne ciekawe przedmioty codziennego użytku z XVII wieku.

Port Antonio - To jedno z miast turystycznych często odwiedzane przez aktorów i celebrytów, oprócz pięknych plaż, luksusowych hoteli oraz licznych barów i restauracji można tu zobaczyć ciekawe domy z czasów kolonialnych. W pobliżu miasta znajduje się malowniczo położone jezioro ze szmaragdowym kolorem wody - Błękitna Laguna.

Negril - Popularny ośrodek turystyczny położony na zachodnim wybrzeżu Jamajki. Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych plaż świata, charakteryzujące się wyjątkową czystością i drobnym piaskiem. Bez problemu można tu uprawiać sporty wodne, podziwiać bogaty świat podwodny Morza Karaibskiego czy wygrzewać się na aksamitnym piasku. Przy północnej części plaży znajdują się luksusowe hotele, a przy południowej małe pensjonaty. Najpiękniejsze plaże w Negril to Seven Mile Beach i Negril Cliffs. Dla turystów, którym znudzi się plażowanie i nadmorskie atrakcje do dyspozycji są korty tenisowe, pola golfowe, wypożyczalnie rowerów i skuterów oraz liczne bary, dyskoteki. Miłośnicy muzyki będą oczarowani wszechobecnymi rytmami reggae. Tu każdy turysta z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.

Przejdź: Na górę