22 247 27 57

Portugalia

Kraj na zachodnim krańcu Europy, na którym dla starożytnych kończyła się Ziemia. To właśnie położenie miało bezsporny wpływ na wielkie wyprawy odkrywcze i badawcze, dzięki którym Portugalczycy stworzyli ogromne imperium w okresie swojej ekspansji. W pomnikach historii i dziełach kultury Portugalii trwa wciąż pamięć niegdysiejszej potęgi, znaczenia i bogactwa kraju. W Lizbonie turyści podziwiają m.in. XVII -wieczne centrum, Pomnik Odkrywców, kunsztownie zdobiony klasztor Hieronimitów z kościołem Santa Maria, w którym spoczywają prochy Vasco da Gamy, a także najstarszą dzielnicę rzemieślników i ludzi morza – Alfama. Niesamowite wrażenie wywiera przejazd najdłuższym wiszącym mostem w Europie - śmiało przerzuconym nad rzeką Tag. Porto, drugie największe miasto kraju, zwłaszcza pod względem handlowym i przemysłowym, skutecznie rywalizuje z Lizboną Inne ciekawe miejsca to uniwersytecka Coimbra, klasztor w Tomar, średniowieczne miasteczko Obidos, a przede wszystkim Fatima - ośrodek kultu, sanktuarium maryjne, cel pielgrzymek. Ale Portugalia to nie tylko zabytki, ale także malownicze krajobrazy - wspaniałe atlantyckie wybrzeże z szerokimi, pięknymi plażami i smaczna, oryginalna kuchnia.

Z dala od wybrzeży Portugalii, na Oceanie Atlantyckim, leżą dwa archipelagi, które mają status regionów autonomicznych: ciepła Madera z bujną roślinnością oraz dziewięć zielonych wulkanicznych wysepek z dużą ilością opadów, tworzących Azory, położone w jednej trzeciej drogi przez Ocean Atlantycki między Portugalią a Stanami Zjednoczonymi.

Portugalia, położona na południowo-zachodnim krańcu Europy, zajmuje w przybliżeniu jedną szóstą obszaru Półwyspu Iberyjskiego. Granica, długości 1214 km, od północy i wschodu oddziela Portugalię od jej jedynego sąsiada – Hiszpanii. Portugalię oblewają od zachodu i południa wody Oceanu Atlantyckiego. Do Portugalii należą położone na Oceanie Atlantyckim Azory i Madera z przyległymi wyspami. Najwyższy szczyt: Ponta do Pico o wysokości 2351 m n.p.m. położony jest na Azorach. Na północy przeważa teren górzysty i wyżynny. Tu przebiegają pasma gór Serra do Larouco (1525 m n.p.m.), Serra do Marão (1415 m n.p.m.) i Serra da Estrela (1993 m n.p.m.). Na południu króluje krajobraz nizinno-wyżynny. Bliżej morza rozciągają się wyżyny Alentejo i Algarve. Wybrzeże w południowej części klifowe, na pozostałym terenie pokryte wydmami i lagunami.

Powierzchnia. 91,9 tys. km2

Stolica. Lizbona – 2,6 mln (aglomeracja).

 

 

Dokumenty

Dla obywatelów polskich korzystających z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego dokumentem podróży, który  uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu  do 90 dni na obszar Republiki Portugalskiej jest paszport bądź dowód osobisty.

Klimat

Klimat podzwrotnikowy, w północnej. części kraju wilgotny, w południowej. – śródziemnomorski. Na Azorach i Maderze klimat podzwrotnikowy, oceaniczny z niewielkimi amplitudami temperatury i dużą ilością opadów. Średnia temperatura w styczniu od 8-10°C na pn. do 11-12°C na pd., w lipcu odpowiednio od 22°C do 27°C; średnia roczna suma opadów od 500 mm na pd. do 900 mm na pn. oraz 1500 mm i więcej w górach; opady głównie zimą. W całym kraju zaczyna być cieplej w maju i czerwcu, a wysoka temperatura utrzymuje się do września. W lecie w całym kraju panują upały. Na niektórych terenach czasem nawet przez dłuższy czas utrzymuje się temp. 40° C.W najbardziej wysuniętym na południe Portugalii regionie Algarve można odczuć wpływ zarówno Oceanu Atlantyckiego, jak i Morza Śródziemnego, niemniej klimat jest łagodny, sprzyjający kąpielom słonecznym. W regionie panują idealne warunki klimatyczne nadające się na letni wypoczynek, z temperaturami powietrza sięgającymi 30°C, wody do 24°, natomiast zimą wahającymi się w granicach 15-19°C.

żródło: Encyklopedia Powszechna PWN

Język

Portugalski; w dużych miastach i kurortach można także porozumiewać się po angielsku i niemiecku.

Przydatne zwroty:

Dzień dobry - Bom Dia,

Proszę - Por favor,

Dziękuję - Obrigado/a, Przepraszam - Desculpe/Perdão,

Do widzenia – Adeus, Dzień dobry - Bom Dia,

Dobry wieczór - Boa tarde,

Gdzie jest toaleta? - Onde é a casa-de-banho?

OK, biorę to - OK, fico com ele,

Czy mogę prosić o menu? -  Posso ver o menu, por favor?

Ile to kosztuje?  - Quanto custa?

Drogie - caro,

Tanie - barato,

Nie jestem zainteresowany/a.  - Não estou interessado/a,

Dobrze, wezmę to - OK, eu levo,

 

Waluta

W Portugalii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach.

Ceny

  Przykładowe ceny w Portugalii

  posiłek w restauracji średniej klasy dla 2 osób – 30 Euro
  posiłek w McDonald’s – 4,25 Euro
  posiłek w barze – 6- 8 Euro
  mleko – 1 litr – 0,47 – 0,99 Euro
  chleb – 1 kg - 1,65 – 4,10 Euro
  wieprzowina – 1 kg – 2,98 – 4,50 Euro
  wołowina – 1 kg – 12,48 – 19,97 Euro
  jajka – 6 szt. – 0,59 – 1,09 Euro
  pomarańcze – 1 kg – 0,79 – 1,29 Euro
  jabłka – 0,64 – 1,69 Euro
  piwo 1 litr – 1,39 – 3,54 Euro

Czas

Czas lokalny jest wcześniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu.

Napięcie

220 V,50 Hz, wtyczki takie jak w Polsce

Szczepienia

Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo

Kuchnia

Istotny wpływ na portugalską kuchnię wywarły (oprócz krajów basenu Morza Śródziemnego) wielkie odkrycia geograficzne i związane z nimi byłe kolonie kraju. Podczas wyprawy Vasco da Gamy z lat 1497-99 przywieziono z Indii wiele nowo poznanych owoców, orzechów i roślin oraz niewielki ładunek pieprzu czarnego, za który postawiono później okazały Klasztor Hieronimitów w Lizbonie. We współczesnej kuchni portugalskiej korzysta się zatem ze stosunkowo dużej ilości indyjskich przypraw, takich jak cynamon, mieszanka curry, szafran czy kolendra, a także afrykańskich papryczek piri-piri i przyrządzanego z nich sosu. Zestawienie octu, oliwy i mielonej papryki jest powszechnie stosowanym dodatkiem do potraw.

Kuchnia portugalska składa się z prostych, lecz pożywnych i zdrowych dań . W rolniczych prowincjach Alentejo i Ribatejo popularne jest mięso (w szczególności bycze), a na kulinarne przysmaki Algarve duży wpływ miało długoletnie panowanie muzułmańskich Maurów. Ogromnym powodzeniem cieszą się wina. Przeważają dania gotowane. Najbardziej charakterystyczną cechą typowego portugalskiego posiłku jest jednak powszechne używanie różnego rodzaju ryb i owoców morza. Narodowa potrawa kraju to bacalhau (czyt. bakaliau), czyli suszony i solony dorsz. Sposób konserwacji dorsza wymusiło około XVI wieku oddalenie jego siedlisk (od 1497 docierano nawet do okolic Nowej Fundlandii) od kraju. Trwałość zapewniało płatom ryby uprzednie ich namaczanie w morskiej wodzie i suszenie na słońcu. Jednym z bardziej znanych sposobów przyrządzania portugalskiego dorsza jest bacalhau a gomes de sa (region Porto), czyli rodzaj zapiekanki z ziemniakami, cebulą, oliwkami i jajkami na twardo. Wśród innych wartych odnotowania wymienić należy bolinhos de bacalhau (krokiety z dorsza), bacalhau com cerveja (z piwem), pataniscas (zapiekany w cieście z owocami morza) czy bolinhos de bacalhau (typ pulpetów). Potrawy z dorsza spożywane są tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia i w okresie Wielkiego Tygodnia

Popularnością cieszą się również słodkie, grillowane sardynki, które przyrządza się często na bocznych ulicach i skwerach miast, traktując gotowanie jako okazję do towarzyskich spotkań.
Nie mniej popularne są różnego rodzaju gulasze rybne lub warzywne, w tym caldeirada, feijoada i cozido, którego azorska odmiana wyróżnia się osobliwym sposobem przygotowania w gorących źródłach wulkanicznych. Caldeirada to narodowa kompozycja kilkunastu rzadko spotykanych w kuchni gatunków ryb i małży nazywana czasem portugalską zupą rybną.

 Ważnym elementem portugalskiej sztuki kulinarnej są zupy, a wśród nich tzw. zielona zupa (caldo verde), której barwa jest wynikiem zastosowania dużej ilości drobno pokrojonej kapusty galicyjskiej a także ziemniaków, cebuli, czosnku i plasterków chouriso, rodzaju pikantnej kiełbasy. Sopa de pedra (dosłownie zupa z kamienia) to z kolei sycąca potrawa z czerwonej fasoli, marchwi i kilku innych składników. Jedno z ciekawszych dań mięsnych stanowi natomiast wieprzowina gotowana z mięczakami, zwana porco a alentejana.

Spośród deserów wymienić można arroz doze, typ ryżowego puddingu z cynamonem, serwowany zwyczajowo w święta Bożego Narodzenia oraz sałatkę owocową – salada da fruta, pudding oblany karmelem pudim flan, babeczki z kremem – pasties de nata i „napoleonki” – mil-folhas. Najpopularniejsze portugalskie ciasto to pastel de nata – tarta z nadzieniem budyniowym, pochodząca z lizbońskiej dzielnicy Belem (dosł. Betlejem). Większość serów produkowana jest z owczego lub koziego mleka i charakteryzuje się ostrym, intensywnym smakiem. Sery tradycyjnie spożywane są osobno, przed lub po posiłku i stanowią formę deseru albo przystawki.

 

Napoje alkoholowe.

Ogromnym powodzeniem cieszą się wina. Portugalia jest ojczyzną klasycznych wzmacnianych win porto i madera, a także tradycyjnego rześkiego vinho verde. Z czasem uznanie zyskały również wina stołowe, przede wszystkim czerwone. Pod względem powierzchni upraw winorośli zajmuje z 243 tys. ha siódme miejsce na świecie, a pod względem produkcji wina – dziesiąte. Region winiarski Alto Douro (Górne Douro) był pierwszą oficjalnie ogłoszoną apelacją na świecie i znalazł się w 2001 roku na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Kupując portugalskie wino najlepiej rozglądnąć się za butelką sygnowaną napisem VQPRD – Wina Wysokiej Jakości Wyprodukowane w Określonych Regionach lub podpytać o najlepsze gatunki właściciela piwnicy czy winiarni. Z mocniejszych trunków najlepiej smakuje brandy Maciera i Constantino, z jagód winnych wytwarza się mocne wódki zwane aguardente de bagaco, a niektórzy gustują w Licor Beirao – rodzaju koniaku z ziołami. W upalne dni najlepiej schłodzić się piwem Sargas, Super Bock, Cristal i Cintra.

Ambasada Portugalii w Polsce

ul. Francuska 37, 03-905 Warszawa
tel.: (0-22) 511 10 10-12; fax (0-22) 511 10 13
e-mail: embaixada@embport.internetdsl.pl

Ambasada RP w Lizbonie

Avenida das Descobertas, 2 1400-092 Lisboa, Portugal
Tel: +351 21 3041410
Fax: +351 21 3041429
lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.lizbona.msz.gov.pl/

Lizbona - Lizbona to miasto o bogatej historii, metropolia z duszą. Położona jest na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Tag. Spotkamy tu zarówno stuletnie żółte wagoniki tramwajów wspinające się ciasnymi uliczkami, z drugiej strony – pośpiech i dynamizm, świetnie rozwiniętą sieć metra i dwa spektakularne mosty: „25 de Abril”, który jest kopią Golden Gate z San Francisco i biały, nowoczesny, najdłuższy w Europie (ponad 17km długości) „Vasco da Gama”.
Do najważniejszych dzielnic Lizbony, w których koncentruje się życie i najciekawsze zabytki miasta, należą: Baixa - Dolne Miasto a zarazem centrum, Bairro Alto - Dolne Miasto, Belem – u ujścia Tagu, Alfama – najstarsza z dzielnic, leżąca u wybrzeża rzeki. Podczas wielkiego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Portugalię w 1755 r., Alfama i Belem pozostały nietknięte, co nadaje im szczególną wartość historyczną. Ponadto, dla miłośników zakupów atrakcyjna może okazać się dzielnica handlowa - Chiado.
Lizbońska starówka – Baixa, zaczyna się nad brzegiem Tagu. Życie miasta skupia się wokół Praça do Comércio, nad którym góruje pomnik króla Józefa I. Jest to dawne serce miasta, ponieważ to tu właśnie dopływały towary z całego świata. Dalej, przechodząc pod łukiem triumfalnym Arco Rua Augusta z XIX w zaczyna się zamknięta dla ruchu samochodowego, jedna z najtłoczniejszych lizbońskich ulic Rua Augusta. Łączy ze sobą dwa place Comercio i Rossio. Rossio to przestronny plac z dużą fontanną i wysoką kolumną pośrodku, miejsce spotkań lizbończyków i turystów, pełen kawiarenek i sklepików.
Do najpiękniejszych miejsc i zabytków Baixa należą także kościół Nossa Senhora da Conceiçăo Velha, Fontanna Chafariz d'el Rei pochodząca z XVII w. Plac Praca do Municipio z XVIII- wiecznym pręgierzem, Ratusz, czyli Câmara Municipal, Plac Praca Dom Pedro IV z XIX-wiecznym Teatrem Królowej Marii II, słynna winda Elevador de Santa Justa, pomnika Markiza Pombala, dzięki któremu, po trzęsieniu ziemi w 1755r. Lizbona odbudowała się i odzyskała utracone piękno.
Nad miastem góruje Castelo de Sao Jorge, czyli zamek św. Jerzego, pochodzący z XII w., z czasów okupacji mauretańskiej Najpiękniejszy widok na stolicę rozciąga się właśnie z jego murów. Wspinając się w kierunku zamku mija się po drodze katedrę Se de Lisboa,
Zamek góruje nad najstarszą dzielnicą Lizbony – Alfamą, niegdyś mauretańską częścią miasta. Jest to klimatyczne miejsce, z wąskimi uliczkami, układającymi się w labirynt, gdzie życie toczy się swoim rytmem.
Bairro Alto jest częścią miasta pełną eleganckich sklepów i restauracji, mieszczącą wyżej wspomnianą dzielnicę handlową – Chiado. O trzęsieniu ziemi przypominają ruiny monumentalnego klasztoru Convento do Carmo. Tę cześć miasta zdobią ponadto: XVIII-wieczny kościół Igreja de Săo Roque z przyległym doń Museu de Arte Sacra (Muzeum Sztuki Sakralnej) oraz XVIII-wieczna Basílica da Estrela z monumentalną kopułą.
Z lizbońskich dzielnic warto odwiedzić również Belem malowniczo położone jest u wybrzeża rzeki Tag, gdzie przy odrestaurowanym port Alcantara znajdują się liczne kawiarnie i restauracje Do najciekawszych miejsc w tej dzielnicy należy przede wszystkim Mosteiro dos Jerónimos - Klasztor Hieronimów, który wzniesiony został w stylu manuelińskim na cześć Vasco da Gamy i widnieje na liście UNESCO Warto odwiedzić XVI-wieczną Torre de Belem, dawną twierdza i więzienie, Pomnik Odkrywców z Henrykiem Żeglarzem na czele raz Muzeum Morskie.

Algarve - To najbardziej na południe wysunięta część Portugalii. Piękne krajobrazy, wyrzeźbione przez wodę i wiatr, cudowne skaliste zatoki, piaszczyste plaże, możliwość uprawiania wielu dyscyplin związanych ze sportami wodnymi, świetna kuchnia oraz usługi hotelowe na najwyższym poziomie sprawiają, iż Algarve należy do najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym regionów na Półwyspie Iberyjskim. To także raj dla smakoszy, przede wszystkim dla miłośników potraw z ryb i dań z owoców morza.
Krajobraz Algarve jest zróżnicowany, na zachodzie ukształtowany przez doliny leżące między wzniesieniami, klifową linię brzegową pełną grot oraz skalistych zatok, na wschodzie charakteryzuje się płaskim wybrzeżem wydmowym, natomiast w centrum szerokimi, piaszczystymi plażami. Stolicę regionu jest Faro, które wyróżnia się wielkomiejskim klimatem i Starym Miastem z licznymi zabytkami.

Madera - Madera, główna wyspa archipelagu, składającego się z 4 wysp, odkrytego przez Portugalczyków w XV wieku zajmuje powierzchnię 741 km2 i jest usytuowana na Ocenie Atlantyckim, 500 km od wybrzeża Afryki i 1000 km od kontynentu europejskiego. Powierzchnia wyspy jest bardzo górzysta, a najwyższym szczytem jest Pico Ruivo (1861 m n.p.m.).Dzięki podzwrotnikowemu klimatowi, ze średnimi temperaturami ok. 17 °C w zimie i 23 latem, Madera jest całoroczną destynacją turystyczną.
Duża część oryginalnego lasu laurowego, od którego pochodzi nazwa wyspy ( po portugalsku „madera” oznacza drewno) przetrwała do czasów dzisiejszych (szczególnie w północnej części Madery). W roku 1999 został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Madera jest idealnym miejscem dla amatorów przyrody i aktywnego wypoczynku- sportów wodnych, żeglowania, pływania kajakiem oraz nurkowania. Nienaruszona przyroda, liczne szlaki turystyczne wiodące przez wzgórza, lasy i doliny, a także zapierające dech w piersiach widoki, przyciągają wielu turystów którzy lubią w sposób aktywny spędzać czas.
Wulkaniczna gleba i łagodny klimat sprawiły ze rośliny kwitną tu przez cały rok, występuję wiele gatunków endemicznych co stwarza wrażenie, że Madera jest naturalnym ogrodem botanicznym.

 

MIEJSCOWOŚCI WYPOCZYNKOWE - ALGARVE

Armacao de Pera - Do niedawna senne miasteczko przerodziło się w rozległy ośrodek wypoczynkowy. Długa plaża zachęca do spacerów, zaś urozmaicone menu miejscowej kuchni przyciąga smakoszy, zwłaszcza miłośników ryb i owoców morza. Ten prawdziwy wakacyjny raj położony jest 48 km od lotniska w Faro!

Lagos - Urokliwe miasteczko o długiej i burzliwej historii w zachodniej części Algarve stanowi obecnie atrakcyjny ośrodek turystyczny. Turyści znajdą tu zabytkowe stare miasto, gdzie w dalszym ciągu znajduje się odnowiony budynek, uznawany za pierwszy oficjalny targ niewolników z Afryki w Europie. Małe urokliwe uliczki rozbrzmiewające gwarem z licznych kawiarni, restauracji, sklepików oraz port – marina, gdzie można wynająć łódkę lub jacht lub skorzystać z licznych wycieczek morskich.

Albufeira - Malowniczy port rybacki (40 km od lotniska w Faro), z wąskimi zaułkami i stromymi uliczkami, stanowi dziś ogromną atrakcję turystyczną. Wspaniałych przeżyć dostarczy nie tylko szeroka malownicza plaża, urozmaicone życie nocne, ale również odbywający się codziennie typowy, lokalny targ warzywno-rybny. Najpiękniejsze okazy ryb można tam kupować wprost z łodzi!

Carvoeiro - Dawniej osada rybacka, dziś eleganckie kąpielisko usytuowane pomiędzy Armacao de Pera i Praia da Rocha. Znaleźć tu można w pierwotnym stanie, malownicze formacje skalne Algar Seco z tajemniczymi jaskiniami, które dzielą piaszczystą plażę na małe zatoczki. W centrum miejscowości znajdują się liczne restauracje, kawiarenki i sklepiki. Odległość od lotniska w Faro – 60 km.

Quarteira - Miejscowość letniskowa z licznymi hotelami i apartamentami o charakterystycznej wyższej zabudowie, usytuowanymi bezpośrednio lub w niewielkiej odległości od promenady nadmorskiej, przy której znajdują się restauracje, kawiarenki, bary i sklepiki, targ rybny. W każdą środę odbywa się lokalny targ rzemiosła, który na pewno warto odwiedzić. Nieopodal dawnego centrum miasta, stoją budynki z apartamentami, w których Portugalczycy spędzają swoje letnie wakacje. Plaża Praia de Quarteira jest tu rozległa i piaszczysta, a ciepłe fale Atlantyku zachęcają do uprawiania sportów wodnych i kąpieli. Odległość od lotniska w Faro - 22 km.

Vilamoura - Nazywana “mauretańską wsią”, dziś jest kompleksem dobrej klasy hoteli, apartamentów Tu znajduje się również jeden z najpiękniejszych portów jachtowych Marina, wokół którego usytuowane są liczne restauracje, bary, kluby nocne i dyskoteki. Wieczorami, każdy znajdzie tu coś dla siebie! Dodatkową atrakcją miasta są kasyno oraz słynne w świecie pola golfowe. Piaszczysta plaża Praia da Marina zachęca do kąpieli słonecznych, a ciepły Atlantyk do uprawiania sportów wodnych. Odległość od lotniska w Faro - 29 km.

Praia da Rocha - Najbardziej znane i najstarsze kąpielisko w Algarve, leżące na przedmieściach Portimao, które założyli w ubiegłym stuleciu “sardynkowi milionerzy”. Historia Portimao sięga czasów prehistorycznych, kiedy przy ujściu rzeki Arade w miejscu naturalnego portu powstała pierwsza osada. Następnie często zawijali tu Fenicjanie, Grecy i Kartagińczycy Dzięki wytwórniom konserw rybnych Portimao zyskało miano największego portu w Algarve, a obecnie jest dużym centrum handlowym i administracyjnym. Praia da Rocha, dziś nowoczesne i tętniące życiem miasto, usytuowana jest na skalnym płaskowyżu, przy bardzo szerokiej, ciągnącej się 1,5 km piaszczystej plaży, z pięknymi formacjami skalnymi. Na samym końcu skalistego wybrzeża, przy ujściu rzeki Arade, leży XVI-wieczny fort Santa Catarina, z pięknym widokiem na ocean i port jachtowy. Wzdłuż morza biegnie promenada, przy której znajdują się liczne sklepy, kafejki i restauracje, w których można skosztować doskonałych portugalskich dań rybnych – zwłaszcza sardynek. Odległość od lotniska w Faro - 66 km.

Manta Rota - Niewielka, spokojna miejscowość pomiędzy Monte Gordo i Tavirą. Znajdują się tu głównie wille i domy prywatne, apartamenty. Charakteryzuje się szeroką, i piaszczystą plażą, która posiada odznakę „Błękitnej Flagi”, przyznawanej za czystość i ochronę warunków naturalnych. Plaża z malowniczymi wydmami dochodzi do aż do granicy hiszpańskiej. Doskonałe miejsce na wypoczynek dla osób pragnących odpocząć od zgiełku i hałasu, szukających spokojnego miejsca. Odległość od lotniska w Faro ok. 35 km.

Monte Gordo - Monte Gordo to turystyczna miejscowość wypoczynkowa położona w pobliżu granicy hiszpańskiej, około 50 km od Faro. Charakteryzuje się jednymi z najpiękniejszych i najszerszych plaż Algarve oraz cieplejszą wodą w oceanie. W miasteczku są sklepy, kawiarnie, restauracje, bary, w których można spędzać czas po plażowaniu. Znajduje się tu również kasyno i klub nocny. W okolicy znajduje się 6 pól golfowych oraz ośrodek sportowy z profesjonalną obsługą. Nieopodal, zaledwie 4 km na zachód znajduje się typowa portugalska wioska rybacka Vila Real de Santo Antonio, gdzie można zrobić atrakcyjne zakupy, a dojechać można specjalną dorożką.

Tavira - To niewielkie średniowieczne miasteczko położone na wschód od Faro, po dwóch stronach rzeki Gilao. Malownicze uliczki kurortu skrywają interesujące zabytki (w tym 20 kościołów i kaplic, minarety, most rzymski) oraz restauracje serwujące lokalne specjały. Dysponuje bogatym zapleczem hotelowym, turyści mają do wyboru wiele ciekawych miejsc kąpielowych, najbardziej znane to pobliskie plaża Barril, Cabana i da Ilha de Tavira. Wszystkie plaże są piaszczyste i szerokie, doskonale nadają się do uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing i kitesurfing. Tavira znajduje się na terenie Parku Narodowego Rio Formosa, na wschód od Faro, leży na lagunie i od otwartego oceanu oddziela je wyspa Ilha de Tavira (by dostać się na plażę należy skorzystać z łodzi lub z taksówki wodnej).

Quinta do Lago - Niewielki kurort zachęcający turystów luksusową bazą hotelową, polami golfowymi i kompleksami sportowymi. Turyści wypoczywają najczęściej na szerokim nabrzeżu Praia do Ancao z drobnym piaskiem lub spacerują po okolicznych, dobrze przygotowanych szlakach.

Portimao - Drugie co do wielkości miasto Algarve łączące cechy kurortu i rozrywkowego centrum. Miasto zbudowane jest na klifie, pod którym ciągną się piaszczyste plaże. Najcenniejsze pamiątki historyczne to świątynia Igreja da Nossa Senhora da Conceicao oraz mury twierdzy Fortaleza da Santa Caterina. Turyści mieszkający w kurorcie wybierają się najczęściej na najlepszą plażę na wybrzeżu – Praia da Rocha – ten najszerszy na wybrzeżu kilkunastokilometrowy odcinek plaży piaszczystej otoczony z obu stron urwistymi klifami jest znakiem rozpoznawczym Portugalii goszczącym często na kartkach pocztowych.

Sagres - Jeden z ciekawszych kurortów zawdzięczający swoją popularność niezwykłemu położeniu na zachodnim krańcu Algarve oraz roli, jaką odegrał w historii odkryć morskich. Właśnie w tym miejscu książę Henryk Żeglarz założył sławną szkołę nawigacji, w której studiowali najwięksi morscy odkrywcy. Do dzisiaj przybywają tam amatorzy nurkowania i surfingu pragnący doskonalić swoje umiejętności.

Lizbona - Całodniowa wycieczka do urokliwej stolicy Portugalii. Przejazd przez wzgórza Algarve i równiny Alentejo, znanego z produkcji czerwonego wina. Efektowny wjazd do Lizbony mostem 25 Kwietnia śmiało przerzuconym przez rzekę Tag. Zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta: wieża Belem, Pomnik Odkrywców oraz klasztor Hieronimitów z kościołem Santa Maria, w którym spoczywają prochy Vasco da Gama. Następnie czas wolny w centrum miasta. Możliwość indywidualnego spaceru po najstarszej części miasta - dzielnicy rzemieślników i ludzi morza Alfamy. Kręte i wąskie uliczki doprowadzają na wzgórze z zamkiem św. Jerzego, skąd rozciąga się przepiękna panorama Lizbony.

Fatima - Całodniowa wycieczka do Fatimy - jednego z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie, celu licznych pielgrzymek. Przejazd przez prowincje Alentejo i Ribatejo. W Fatimie zwiedzanie domów rodzinnych dzieci, którym objawiła się Matka Boska, oraz wizyta w bazylice i sanktuarium. Następnie czas wolny, który pozwoli na bardziej osobiste przeżycie pobytu w tym tak ważnym dla katolików miejscu.

Algarve - Zwiedzanie rozpoczyna się w Silves, byłej stolicy regionu Algarve, gdzie zobaczymy położony na wzgórzu przepiękny, czerwony zamek Maurów. Następnie zobaczymy najwyższy, mierzący 902 metry punkt w Algarve - Foia, z którego rozpościera się malownicza panorama na wybrzeże. . W Lagos zwanym również Alcobriga, zobaczymy pomnik Henryka Żeglarza, Twierdzę Portugalską oraz tradycyjne domy z fasadą zdobioną kolorowymi płytkami azulejos. Z Lagos możliwość wyprawy łódkami do grot i formacji skalnych. Na koniec zobaczymy Przylądek Św. Wincentego – najbardziej na południowy zachód wysuniętą część Europy

Sevilla - Ciesząca się dużym zainteresowaniem, całodniowa wycieczka do sąsiadującej Hiszpanii, do stolicy Andaluzji – Sewilli, znanej z wielu ważnych zabytków historycznych, największej gotyckiej katedry na świecie oraz pałacu królewskiego Alkazar. Wizyta w Parku Maria Luisa, na Plaza de America i Plaza de Espada oraz w starej dzielnicy żydowskiej „Bairro de Santa Cruz. Czas wolny na lunch oraz zakupy. Popołudniem powrót do Algarve.

Kordoba - Kordoba to jedno z najpiękniejszych miast Andaluzji z olbrzymią ilością zabytków kultury arabskiej i europejskiej. Zwiedzanie miasta zaczynamy od Wielkiego Meczetu wybudowanego w VIII stuleciu i do dziś uważanego za jeden z największych na świecie. W XVI wieku w sercu meczetu wybudowano katedrę katolicką i dzisiaj ten zabytek jest przykładem zmieszania dwóch kultur, dwóch styli i dwóch religii. Następnie zwiedzamy synagogę z XIV wieku w stylu mudejar będącym typowym stylem dla południowej Hiszpanii. Potem spacerujemy po wąskich uliczkach żydowskiej dzielnicy Juderia, gdzie każdy zaułek zachęca do zrobienia fotografii. Obejrzymy też most z epoki rzymskiej, którego wybudowanie przypisuje się cesarzowi Augustowi. Po zwiedzaniu obiad w restauracji nad brzegiem rzeki Guadalkiwir z przepiękną panoramą miasta.

Jeep Safari - Wycieczka samochodami terenowymi, dzięki którym można dotrzeć do typowych wiosek regionu ukrytych wśród gajów oliwnych, drzew pomarańczowych i dębów korkowych. Okazja do poznania trudno dostępnych, ustronnych zakątków Portugalii oraz podziwiania okolic regionu Algarve.

Przejdź: Na górę