22 247 27 57

Fidżi

Republika Wysp Fidżi tworzy koralowy archipelag w południowo wschodniej części Pacyfiku, składający się z ok. 320 wysp i atoli oraz dodatkowo 480 wysepek, z których jedynie 110 jest zamieszkanych. Dwie największe wyspy, zajmujące 87% obszaru kraju to Viti Levu oraz Vanua Levu. Kraj od północy graniczy z Wallis i Futuną oraz Tuvalu, od zachodu z Vanuatu i Nową Kaledonią, od południa z Nową Zelandią i od wschodu z Tonga. Otaczające Fidżi wody Oceanu Spokojnego uznawane są za jeden z najwspanialszych na świecie akwenów do nurkowania.

Stolica: Suva położona jest na południowo - wschodnim wybrzeżu wyspy Viti Levu, w Dystrykcie Centralnym, w prowincji Rewa.

Powierzchnia Kraju: 18 300 km²

Dokumenty

Polska znajduje się na liście państw zwolnionych z obowiązku wizowego przy pobytach w celach turystycznych do 4 miesięcy. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży oraz posiadać paszport ważny, co najmniej 6 miesięcy.

Klimat

Fidżi leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 27°C. Najchłodniejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą 24°C,a najcieplej jest w styczniu gdzie temperatura osiąga 30°C. Pora deszczowa trwa od stycznia do marca. Od listopada do kwietnia występuje pora cyklonów. Najlepszym terminem na planowanie urlopu jest okres od maja do lipca.

Język

Język urzędowy: fidżi, angielski

Inne języki: hindi

Waluta

Waluta: dolar Fidżi (FJD/FJ$)

1 FJD = 100 centów;

Dostępne banknoty: 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Monety: 5, 10, 20, 50 centów i 1, 2 dolary.

Bankomaty dostępne są we wszystkich miastach. W większości hoteli i restauracji w większych miastach można posługiwać się międzynarodowymi kartami kredytowymi.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - ok. 25FJD
Posiłek w McDonalds - od 10 FJD
Lokalne piwo - ok. 4FJD
Kawa Cappucino - ok. 5FJD
Coca - Cola 0,33 l - ok. 2,40 FJD
Woda 0,33 l - ok. 2,30 FJD

Czas

UTC/GMT +12 godzin.

Różnica w stosunku do polskiego czasu letniego wynosi + 10 godzin.

Napięcie

240V, 50Hz. Potrzebna przejściówka, którą można nabyć w Polsce w sklepach elektrycznych, ewentualnie na lotnisku.

Szczepienia

Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, a w miesiącach letnich, od listopada do kwietnia - zagrożenie febrą i dengą (należy koniecznie stosować repelenty zabezpieczające przed ukąszeniami komarów). W regionach wiejskich należy spożywać tylko butelkowaną oryginalnie wodę. Nurkujący powinni liczyć się z atakami rekinów. Na Fidżi są tylko dwie komory dekompresyjne zlokalizowane w stolicy kraju. Lekarze za udzielaną pomoc oczekują natychmiastowej zapłaty gotówką, często z góry. Na miesiąc przed podróżą warto upewnić się czy nie należy się zaszczepić.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Kuchnia

Jak przystało na kraj wyspiarski typowy posiłek składa się zazwyczaj z grillowanych, wędzonych lub gotowanych ryb oraz owoców morza (popularne są krewetki, homary langusty) z dodatkiem ryżu lub frytek. Za narodowe danie uważa się pieczoną rybę z maniokiem. Proponujemy spróbować kokodę tj. rybę marynowaną w cytrynie i mleczku kokosowym. Oprócz ryb popularne są warzywno – owocowe sałatki z kurczakiem lub mięsem oraz zupa podobna do naszego rosołu gotowana na mięsie z kury, soku limonki, pomidorów, dyni i kremu kokosowego. Większość sałatek robiona jest z egzotycznych owoców takich jak np. mango, ananas, banan, arbuz i kokos. Na deser warto spróbować ciasta z bananem i maniokiem w śmietance kokosowej. Najbardziej popularnym napojem jest kava, która ma właściwości lecznicze i pobudzające oraz uśmierza ból i poprawia nastrój. W miejscach gdzie wypoczywają turyści jest mnóstwo barów i restauracji, które polecają dania kuchni hinduskiej, europejskiej, australijskiej i amerykańskiej.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Brak stosunków dyplomatycznych między Polską a Fidżi. Najbliższa Ambasada RP znajduje się w Canberze (Australia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl

Odwiedzający wyspy turyści zachwycają się wspaniałą tropikalną roślinnością, bezludnymi piaszczystymi plażami, dobrą kuchnią słynącą z pysznych ryb i owoców morza, pięknymi rafami koralowymi i szczerą gościnnością rdzennych mieszkańców wyspy, którzy są zaprzeczeniem swoich przodków z przed 200 lat, słynącym jako dzicy ludożercy.
Będąc na Fidżi można pójść na wycieczkę w góry, podziwiać tropikalną roślinność, pograć w golfa na jednym z licznych pól, poleniuchować na plaży wśród palm kokosowych lub uprawiać liczne sporty wodne. Wyspy są istnym rajem dla żeglarzy, nurków czy amatorów surfingu.

Suwa - Największe miasto i stolica kraju, położona jest w południowo - wschodniej części wyspy Viti Levu. W stolicy warto zwiedzić Fidżi Muzeum, które prezentuje ciekawą kolekcję ubrań, broni, przedmiotów codziennego użytku i przedmiotów rytualnych związanych z kulturą mieszkańców wysp. Z obiektów sakralnych ciekawym obiektem jest katolicka katedra Najświętszego Serca. Z atrakcji przyrodniczych warty polecenia jest ogród botaniczny - Thurston Gardens i Park Alberta. Poza tym warto przyjrzeć się budynkom rządowym, gdzie na jednym z nich znajduje się zegar zwany „fidżyjskim Big Benem”.

Nadi - Miasto położone jest w zachodniej części wyspy Viti Levu uważane jest za stolicę turystyczną kraju. W odległości 9 km od Nadi znajduje się główny międzynarodowy port lotniczy, z którego turyści wyruszają na zwiedzanie wysp. W centrum miasta znajdują się liczne sklepy, kawiarnie, bary, restauracje i różnej klasy hotele. Stąd najczęściej organizuje się wycieczki do stolicy kraju, na sąsiednie wyspy i na nurkowanie wśród bajecznie kolorowych raf. W centrum miasta warto odwiedzić największą w kraju świątynię hinduistyczną Sri Siva Subramaniya Temple.

Great Sea Reef - W pobliżu wyspy Vanua Levu znajduje się trzecia co do wielkości rafa barierowa na świecie. Żyje w niej około 6,5 tysiąca gatunków koralowców. Koralowce żyją tu w koloniach w formie polipów w ciepłych przybrzeżnych wodach morskich, gdzie temperatura wody nigdy nie spada poniżej 18°C.

Savusavu - Miasteczko położone na wyspie Vanua Levu z błękitną laguną i łańcuchem gór o wysokości powyżej 1000 m n.p.m. uważane jest za jedno z najbardziej uroczych i malowniczych miejsc na wyspie, które co roku odwiedzają setki turystów.

Przejdź: Na górę