22 247 27 57

Jemen

Republika Jemenu znajduje się na Półwyspie Arabskim, w południowo-zachodniej Azji.  Graniczy na północy z Arabią Saudyjską, na wschodzie z Omanem. Południową granicę Jemenu wyznaczają wybrzeża Morza Arabskiego i Zatoki Adeńskiej, zachodnią zaś wybrzeża Morza Czerwonego.

Republika Jemen to fantastyczny kraj o powierzchni wyżynno - górzystej. Na zachodzie dominują masywy gór zrębowych z licznymi wygasłymi wulkanami. Znajduje się także najwyższy szczyt Jemenu - Dżabal an-Nabi Szuajb - 3760 m. n.p.m. Południowa część kraju jest również górzysta z najwyższym szczytem o nazwie Adaran - 2513 m n.p.m. We wschodniej części Jemenu dominują wyżyny i płaskowyże, poprzecinane dolinami rzek okresowych. Na północy kraju znajduje się pustynia o nazwie Ar-Rab al-Chali.

Stolica: Sana

Powierzchnia kraju: 527 970 km2

Republika Jemenu jest krajem muzułmańskim o konserwatywnej tradycji w kwestiach sposobu zachowania i ubioru, szczególnie kobiet. Wskazane jest noszenie przez kobiety nakrycia głowy oraz długiej odzieży, przykrywającej nogi i ramiona.

W związku ze znacznym pogorszeniem się poziomu bezpieczeństwa w Jemenie odradza się wszelkie podróże turystyczne oraz ograniczenie podróżowania do tego kraju do niezbędnego minimum. Zaleca się pozostawanie w obrębie stolicy. Szczególnie odradza się podróżowanie do prowincji Aden, Abyan, Saada, Hadramout, Al-Jawf oraz Marib. Zaleca się również powstrzymanie się od żeglugi po wodach Zatoki Adeńskiej w związku z utrzymującym się zagrożeniem piractwa. Dodatkowo należy pamiętać, iż cały basen Zatoki Adeńskiej oraz południowa część Morza Czerwonego są akwenami zagrożonymi piractwem.

Dokumenty

Obywatele polscy mogą ubiegać się o wizę pobytową w Ambasadzie Republiki Jemeńskiej w Warszawie. Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej. Przy wjeździe wymagana jest co najmniej 6-miesięczna ważność paszportu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. W przypadku przedłużenia pobytu należy wznowić ważność wizy w Biurze Imigracyjnym.

Podróż indywidualnego turysty na terytorium Jemenu jest możliwa po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia Policji Turystycznej. Policja nie wydaje zgody na podróże w regiony objęte konfliktami zbrojnymi.

Klimat

Jemen posiada klimat zwrotnikowy suchy. Niektóre regiony na północy i północnym wschodzie kraju pozbawione są opadów przez 5-10 lat. Średnie temperatury w styczniu wynoszą od 25°C na nizinach nadbrzeżnych do 13°C w górach. Średnie temperatury w lipcu wahają się od 32°C na nizinach do około 20°C w górach. Najlepszą porą na wizytę w tym kraju jest wiosna i jesień, kiedy temperatury są nieco niższe niż latem.

Język

Język urzędowy: arabski

Waluta

Waluta: rial jemeński (YER);

1 rial jemeński (YER) = 100 filsów

W obiegu są monety :1, 5, 10, 20 riali i banknoty: 50, 100, 200, 500 oraz 1000 riali.

Wymiany można dokonywać w bankach i lepszych hotelach. W Sanie dolary bez problemu można wymienić w kantorze na bazarze, który znajduje się niedaleko bramy Bab al-Jaman.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 15 USD
Kawa Cappucino - od 4 USD
Importowane piwo - od 15 USD
Coca - Cola 0,33 l - od 2USD
Woda 0,33 l - od 0,50 USD

Jak w większości krajów arabskich, tak samo w Jemenie w budżet wyjazdu trzeba wkalkulować bakszysz, czyli napiwki, które daje się zazwyczaj przewodnikowi, kierowcy, przy wejściu do meczetu, czy bagażowym.

Czas

UTC/GMT +3 godziny. Nie ma czasu letniego.

Różnica czasu wobec Polski wynosi latem +1 godzina, zimą + 2 godziny.

Napięcie

230 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ A, typ D, typ G. Potrzebna przejściówka.

Szczepienia

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Występuje jednak zagrożenie malarią, tyfusem, żółtą febrą, brucelozą, AIDS. Ze względu na niedostateczne warunki sanitarne zaleca się korzystanie wyłącznie z prywatnej służby zdrowia. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 10 USD. Za dobę pobytu w szpitalu trzeba zapłacić ok. 100 USD. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, na prowincji praktycznie zerowy.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni jemeńskiej to: chleb, ryż, warzywa, ryby, kurczaki, wołowina i baranina. Potrawy przyprawiane są dużą ilością ziół najbardziej popularne to: szafran, kurkuma, kardamon, męta, czosnek i chili. Generalnie kuchnia jemeńska ma ostry smak, Najbardziej popularne dania to: salta - gęsta zupa z mięsem, czosnkiem, chili i jajkiem

Falafel - czyli bagietka z małymi kotlecikami z ciecierzycy. Kebab czy ryż z warzywami i mięsem. Jemeńczycy zazwyczaj piją szaj tj. czarną bardzo mocną i słodką herbatę. W kraju obowiązuje prohibicja. W restauracjach hotelowych można czasami dostać bezalkoholowe piwo.

Ambasada Jemenu w Polsce

ul. Królewicza Jakuba 54
02-956 Warszawa
Tel.:(22) 617 60 25, (22) 617 60 26

 

Obszar Jemenu podlega pod kompetencje Ambasady RP w Arabii Saudyjskiej.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska, Rijad, Abdullah Bin Dzafar Street, Al-Warood Area, Rijad 11693 P.O. Box 94016
Tel.: +966 14549274 Tel.: +966 14508889 Tel. dyżurny: +966 548807718 Faks: +966 14549210
rijad.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rijad.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Adenie

konsul honorowy: Abdul Karim Ahmed Alsheibani (język konsula arabski, angielski)
Jemen, Aden, Sheibani Building Al.-Aqaba Roundbout, Mualla, P.O. Box 4333, Mualla
Tel.: +967 711714199 Tel.: +967 2 242222 Faks: +967 2244616
sheibani-group@y.net.ye

Sana - Stolica Jemenu, Sana, otoczona górami, leży na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m. Jak głosi legenda miasto założył Sem, syn Noego i że Noe pochowany został w pobliskich górach. Tak, więc Sana ma ponad 2000 lat. Zwiedzanie miasta warto zacząć od starej bramy miejskiej Bab al-Yemen, która prowadzi na teren starego miasta i olbrzymi bazar (suk). Między domami z brązowej cegły, z pięknymi białymi ażurowymi zdobieniami, które pochodzą z X-XI wieku, a które wielu kojarzą się z pierniczkami pokrytymi lukrem znajduje się ponad 100 meczetów i 12 zabytkowych łaźni. Jednak nie meczety czy stare łaźnie, a pięknie zdobione domy są wizytówką Sany. Najstarsze domy można rozpoznać po okrągłych otworach okiennych, w które wstawiano cienko oszlifowane płytki alabastru. W nowych domach okna są większe i mają szyby. Każdy dom należy tylko do jednej rodziny. Spacerując po wąskich uliczkach i podziwiając budynki, łatwo się zgubić w tym labiryncie. Koniecznie trzeba udać się na bazar, który prosperuje od ponad 400 lat. Tu w wydzielonych obszarach punkty sprzedaży obok siebie mają szewcy obok szewców, handlarze przypraw obok handlarzy przypraw itd. Handlem zajmują się wyłącznie mężczyźni, tylko od czasu do czasu można zobaczyć idącą ulicą kobietę, która tradycyjnie ubrana jest od stup do czubka głowy na czarno w czedor i ma odsłonięte jedynie oczy. Na prowincji kobiety częściej odsłaniają twarze. Wśród mężczyzn bardzo modne są marynarki nakładane na wierzch, na tradycyjną szatę opasaną pięknie haftowanym pasem i zatkniętym za nim zakrzywionym kindżałem - tak zwaną dżambiją. Dżambiję noszą prawie wszyscy mężczyźni, a ich rękojeści i pochwy są zazwyczaj pięknie inkrustowane. Większość Jemeńczyków żuje kat tj. liście krzewu czuwaliczki jadalnej. Mimo określenia w Koranie, że jest to przeklęty krzew, który działa jak amfetamina, mężczyźni kładą do ust kilka liści i co pewien czas dokładają po listku i żują przytrzymując między dziąsłami, a policzkiem liście, przez co wyglądają jak by byli opuchnięci od bólu zębów. Ubiór i żucie katu to zwyczaje panujące na obszarze całego Jemenu. W Sanie oprócz Starego Miasta, które wpisane jest na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO warto zwiedzić dawny Pałac Imama, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Narodowe, w którym można obejrzeć eksponaty pochodzące z najstarszych królestw Arabii Południowej. Innym ciekawym obiektem, niestety można oglądać go tylko z zewnątrz jest ogromny biały Meczet Prezydencki. Doskonale widać go przy ładnej pogodzie z dachu jednej z kawiarni na dachu pięknego zabytkowego domu znajdującego się na Starym Mieście.

Pałac na Skale - Dhar al - Dżiab - Miasta i pałace w celach obronnych budowano na szczytach gór. Przykładem takiej budowli jest położony ok. 15 km. od centrum Sany. XVII wieczny Pałac na Skale – Dhar al- Dżiab w Wadi Dhar posiada 17 komnat rozłożonych na 5 piętrach. Z tarasu, który znajduje się na dachu rozpościera się wspaniała panorama okolic.

Przejdź: Na górę