22 247 27 57

Papua - Nowa Gwinea

Niepodległe Państwo Papua - Nowa Gwinea to kraj położony w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, a  w najbliższym otoczeniu  sąsiaduje z  Australią i Wyspami Salomona. Papuę - Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

Stolica: Port Moresby

Powierzchnia kraju: 462,800 km²

Szerokie pasma trudnodostępnych gór, bujne lasy deszczowe, tropikalne magiczne wodospady, malownicze strumienie, szerokie rzeki, aktywne wulkany, strome wąwozy, tajemnicze jaskinie, rajskie wyspy, bogata rafa koralowa, lasy namorzynowe, malownicze wioski, czyste powietrze i mieszkający tu Papuasi, którzy jeszcze kilka lat temu uprawiali kanibalizm, a teraz pozują do zdjęć to atuty kraju, który przyciąga coraz więcej turystów z całego świata.

Nowa Gwinea została odkryta w 1526 roku przez Portugalczyka Jorge de Menesesa. Współczesną nazwę nadał w 1545 roku Onigio Oriz de Retez. Pierwszych prób kolonizacji dokonali Hiszpanie, następnie Holendrzy, a w XVIII i XIX wieku Niemcy i Anglicy. Ostatecznie pod koniec ubiegłego stulecia południowo - wschodnią część Nowej Gwinei otrzymała w posiadanie Anglia, północno - wschodnia część przypadła Niemcom. Na początku XX wieku wyspa dostała się w ręce Anglików, którzy kontrolę nad terytorium przekazali Australii. Po drugiej wojnie światowej obszar Papui i okolicznych wysp stał się terytorium mandatowym ONZ pod zarządem Australii. W 1975 roku powstało we wschodniej części wyspy państwo, które przyjęło nazwę Papua - Nowa Gwinea.

Papua - Nowa Gwinea jest konstytucyjną monarchią parlamentarną. Głową państwa jest królowa angielska Elżbieta II reprezentowana przez wybieranego na 6-letnią kadencję gubernatora generalnego. Wyboru dokonuje papuaski parlament.

Główna wyspa kraju ma charakter górzysty. W środkowej części kraju są Góry Centralne, na zachodzie Góry Owena Stanleya przechodzące na zachód w Góry Müllera z licznymi czynnymi wulkanami. Południowo - zachodnią część wyspy zajmuje bagnista nizina. Pozostałe wyspy i wysepki są pochodzenia koralowego lub wulkanicznego. Najdłuższe rzeki kraju to: uchodząca do Morza Koralowego rzeka Fly (1045 km długości) oraz wpadająca do Morza Bismarcka rzeka Sepik (1000 km długości).

Ludność wyspy stanowi mieszankę kilkuset grup etniczno - kulturowych Na archipelagach i obrzeżach Nowej Gwinei żyje ludność zaliczana do grupy melanezyjskiej. W środkowej części wyspy mieszkają Papuasi. Na terenach górzystych, można spotkać plemiona negryckie zaliczane do najbardziej prymitywnych plemion na Ziemi. Nieznaczny udział stanowi ludność napływowa z Azji i Europy.

Dokumenty

Obywatele polscy mogą otrzymać wizę przy wjeździe do Papui-Nowej Gwinei (tzw. visa on arrival) na lotniczych przejściach granicznych w Port Moresby i Rabaul. Wiza turystyczna wydawana jest na 60 dni. Wniosek wizowy można również złożyć przed planowana podróżą. Najbliższe Przedstawicielstwo Papui - Nowej Gwinei znajduje się w Brukseli.

Klimat

Nowa Gwinea jest położona w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Wysokie temperatury powietrza (28°C w ciągu roku) wykazują dość duże wahania dobowe w zależności od wysokości nad poziom morza. Roczna suma opadów miejscami przekracza 6 000 mm. Pora deszczowa trwa zazwyczaj od grudnia do marca, natomiast pora sucha zaczyna się zwykle w maju, a kończy w październiku.

Język

Język urzędowy: angielski

Inne języki: melanezyjski, motu i pidgin-english. Ten ostatni jest mieszaniną języków lokalnych i angielskiego. W Papui mówi się w ok. 700 różnych językach i dialektach.

Kilka zwrotów w pidgin- english:

Tak - Tak

Nie - Nogat 

Dzień dobry - Monin

Dobranoc - Gut nait

Dziękuję - Tenkiu

Ile to kosztuje? - Em Hamas? / Hamas długo em?

Chciałbym kupić - Mi laik Baim

Gdzie jest toaleta? - WC istap weh?

Proszę mi pomóc - Halivim mi, plis

I to nie podoba - Mi nie laikim 

Gdzie idziemy? - Yumi przejść Weh?

Jedzenie lub zjeść - Kai kai

Jak masz na imię? - Wanem Nem Bilong yu?

Gdzie jesteś? - Yu Bilong weh?

Mogę zrobić zdjęcie? - Inap mi kisim Piksa?

Waluta

1 kina (PGK) = 100 toea

Banki, kantory i bankomaty są wyłącznie w dużych miastach.

Ciekawostką jest fakt, że u Papuasów posiadanie pieniędzy to nadal rzadkość, a o zamożności świadczy ilość posiadanych świń. Nadal są tu miejsca, gdzie za kilkadziesiąt sztuk świń można kupić dom i kawałek ziemi, czego nie gwarantują pieniądze.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - ok. 25 USD
Posiłek w McDonalds lub podobny - ok. 8 USD
Lokalne piwo - ok. 6 USD
Kawa Cappucino - ok. 3,80 USD
Coca - Cola 0,33 l - od 1,60 USD
Woda 0,33 l - od 2,70 USD

Czas

UTC/GMT +10 godzin. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

240 V; 50 Hz Wtyczki: typ I
Konieczne jest skorzystanie z tzw. przejściówki, którą można kupić w sklepach elektrycznych, ewentualnie na lotnisku.

Szczepienia

Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi oraz biegunki. Na niektórych obszarach kraju panuje malaria, febra, zwłaszcza w porze deszczowej (listopad-kwiecień), gruźlica, denga, zapalenie wątroby typu A i tyfus - zalecane są szczepienia.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl  

Duże zagrożenie stanowi również AIDS. Zdarzają się śmiertelne przypadki ukąszeń przez meduzy lub inne morskie zwierzęta. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt potwierdziła przypadki występowania w Papui ptasiej grypy. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej lub przegotowanej oraz bezwzględne przestrzeganie zasad higieny poprzez częste mycie rąk. Opieka zdrowotna jest wystarczająca jedynie w mało skomplikowanych przypadkach; w poważniejszych konieczny jest wyjazd na leczenie np. do Australii.

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni Papui - Nowej Gwinei to ryby (morskie i słodkowodne), owoce morza (krewetki, ostrygi, homary), mięso wieprzowe, drób, ryż, słodkie ziemniaki, owoce tropikalne i warzywa.  Typowym daniem jest ryż serwowany z różnymi gatunkami grillowanych mięs lub ryb podawany z sałatkami z pomidorów, rzodkiewek i marchwi. Popularna jest zupa z kury, którą przyprawia się czosnkiem, cebulą i podaje z ziemniakami.

Warto spróbować pierogów Sweet Sago robionych z sago, bananów i mleka kokosowego. Na deser proponujemy sałatki owocowe z mango, ananasów, awokado serwowane z kremem kokosowym. Tradycyjnym napojem jest Wara Muli wykonana z cytryny, cukru i sody. Alkohole najczęściej prowadzane są z Australii i Filipin. W pensjonatach i restauracjach, które dostosowane są do potrzeb turystów, można naprawdę dobrze i smacznie zjeść.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Canberze (Australia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl

Papua Nowa - Gwinea to do tej pory dziewicze tereny, których nie zdominowała globalna cywilizacja. Nie ma tu światowej sławy zabytków, ani atrakcyjnych parków rozrywki. Turyści odwiedzający kraj mogą cieszyć się  wspaniałymi krajobrazami, bogatą  fauną i florą, nurkowaniem, łowieniem ryb, kajakarstwem czy pieszymi wycieczkami w głąb dżungli, by zobaczyć wioski oraz poznać kulturę, zwyczaje, obrzędowe tańce w niesamowitych maskach, a nawet lokalną kuchnię papuaskich plemion. Ta ostatnia atrakcja jest zazwyczaj ze względów bezpieczeństwa proponowana na miejscu.
Naturalną szatą roślinną są tu zielone lasy równikowe, na wybrzeżach lasy namorzynowe, na nizinach - bagienne, w suchszych rejonach kraju sawanny, w górach zaś są lasy dębowe i bukowe.
Na terenie kraju znajduje się 11000 znanych gatunków roślin, 200 gatunków paproci, ponad 1200 gatunków drzew, z których połowa to gatunki endemiczne i aż 3000 odmian storczyków. Swoje gniazda ma tu 760 gatunków ptaków, z których 445 gatunki mieszkają w obszarach tropikalnych. Żyje tu 90 gatunków węży, 170 gatunków jaszczurek, 13 gatunków żółwi, prawie 200 gatunków żab, 445 gatunków motyli, 250 gatunków ssaków.
Jeśli dodamy do tego fakt, że wyspy otaczają błękitne morza, piękne rafy koralowe i o dobrym standardzie wioski turystyczne to można śmiało powiedzieć, że gdyby nie występujące często waśnie plemienne byłby to istny raj na Ziemi.

Nurkowanie i snorkeling - Według ekspertów wody otaczające Papuę – Nową Gwineę mają dwa razy więcej gatunków ryb niż żyje w Morzu Czerwonym i pięć razy więcej niż na Karaibach. Niedaleko wybrzeży można podziwiać bajecznie kolorowy podwodny świat, w którym oprócz koralowców i niezwykłych gatunków ryb znajdują się wraki zatopionych podczas II Wojny Światowej samolotów, okrętów i łodzi podwodnych, które zmieniły się w sztuczne rafy.
Oprócz nurkowania istnieje możliwość uprawiania snorkelingu. Średnia temperatura wody waha się od 25°C wzdłuż brzegu Morza Koralowego do 29° C na Morzu Bismarcka. Nurkować w Papui - Nowej Gwinei można przez cały rok, jednak najlepszy sezon trwa zazwyczaj od maja do listopada.

Wędkowanie - Miłośnicy wędkarstwa mogą uprawiać swoje hobby w licznych rzekach lub morzach okalających Papuę - Nową Gwineę.
Bogactwo ryb w rzekach Fly i Sepik oraz relaks na rzece, pozwala się cieszyć nie tylko z połowów, ale z otoczenia dziewiczej dżungli, gdzie z dala od cywilizacji można odpocząć od wszystkich trosk życia codziennego. Dla tych, którzy wolą połowy w morzu oferowane są wyprawy na połów czarnego merlina, tuńczyka i innych gatunków ryb.

Przejdź: Na górę