22 247 27 57

Grenada

Grenada to państwo wyspiarskie, położone w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim. Państwo składa się z wyspy Grenada i ośmiu mniejszych wysepek z południowej grupy Grenadyn (Małe Antyle). Są to wyspy Mała Martynika i Carriacou oraz niezamieszkałe wysepki Saline, Frigate, Caille, Large, Diamond i Ronde.

Wyspy mają pochodzenie wulkaniczne, a ich powierzchnia jest w większości górzysta. Najwyższy szczyt, to wygasły wulkan Saint Catherine (840m n.p.m.), wokół wysp znajdują się olbrzymie rafy koralowe.

1498 roku Krzysztof Kolumb dotarł do Grenady, jednak pierwszą próbę skolonizowania wyspy podjęto 1609 roku, udaremnili te plany miejscowi Indianie, 1650 roku wyspę zdobyli Francuzi, którzy wymordowali Karaibów, 1783 roku wyspa przeszła w ręce Brytyjczyków, a 1974 roku stała się niezależnym członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Na Grenadzie występują żyzne gleby, na których uprawia się m.in.: gałkę muszkatołową, cynamon, imbir, wanilię, pieprz i goździki dzięki temu wyspa zyskała miano "Korzennej Wyspy".

Oprócz uprawy przypraw istotnym źródłem dochodów jest turystyka. Grenada jest ważnym portem dla jachtów żeglujących po wodach Morza Karaibskiego. Największe miejscowe atrakcje to porośnięte lasem równikowym wzgórza, jeziora kraterowe, bogato zmineralizowane źródła żelaziste i siarczanowe, dziewicze krajobrazy, ciepła bryza morska, piaszczyste plaże i rafa koralowa. Można tu spotkać niesamowicie kolorowe papugi i liczne gatunki kolibrów. Wyspy stanowią tereny lęgowe dla żółwi morskich.

Stolica: Saint George's

Powierzchnia kraju: 344 km2

Dokumenty

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytu turystycznego do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu wynosi 6 miesięcy. Należy okazać bilet powrotny, ale nie jest wymagane okazanie środków na utrzymanie na czas pobytu. Obowiązuje wypełnienie formularza imigracyjnego przy wjeździe na terytorium Grenady.

Klimat

Grenada leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego średnia roczna temperatura utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok i wynosi od 27 do 29°C. Występują tu dwie pory roku: od stycznia do maja jest pora sucha, a w pozostałych miesiącach deszczowa. Charakterystyczne dla tego regionu są duże wilgotności powietrza osiągające średnio 80%. Zazwyczaj w lipcu nawiedzają wyspę cyklony atlantyckie.

Język

Język urzędowy: angielski

Inne języki: patos

Waluta

Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD)

Monety są nominałach 1, 2, 5, 10 i 25 centów, a także 1 i 2 dolara.
Banknoty to: 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów wschodniokaraibskich.

Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 70 XCD
Posiłek w McDonalds lub podobny - od 17 XCD
Lokalne piwo - od 4,50 XCG
Kawa Cappucino - od 9 XCD
Coca - Cola 0,33 l - od 2,30 XCD
Woda 0,33 l - od 2,80 XCD

Czas

UTC/GMT -4 godziny. Nie ma czasu letniego.

Przez cały rok obowiązuje czas przesunięty o pięć godzin w tył w stosunku do czasu polskiego (zimowego).

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ G - wtyczka ma trzy prostokątne bolce, które tworzą trójkąt, jest powszechnie stosowana w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Należy zabrać adapter. Wtyczkę można kupić w sklepach elektrycznych, ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej może być wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce i durowi brzusznemu.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności. Możliwa jest bezpłatna opieka medyczna w szpitalach publicznych. Polecane szpitale: St. George’s General Hospital lub St. Augustine's Medical Services (prywatny).

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni Grenady to przyprawy (gałka muszkatołowa, cynamon i ziele angielskie, goździki, imbir, buława), ryż, ryby, owoce morza drób, mięso kozie i owoce tropikalne. Popularne są owoce drzewa chlebowego dodane do mięs lub kurczaka oraz ryby serwowane z ryżem i sałatkami warzywno-owocowymi. Na deser warto spróbować ciasto bananowe oraz sałatki z owoców tropikalnych (mango, papaja, orzech kokosowy, owoc pigwy, melon, granat, ananas) Z napoi najbardziej popularne jest mleko kokosowe, soki owocowe, a z mocniejszych trunków rum i lokalne piwo Carib. Restauracje i bary oferują również dania kuchni międzynarodowej.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Saint George's

konsul honorowy: Andrew Bierzynski (język konsula angielski)
Grenada, Saint George’s, Renwick Thompson Building, P.O. Box 188, Carenage
Tel.: +1 473 440 2777 Tel.: +1 473 440 4386 Tel.: +1 473 440 2198 Faks: +1 473 440 4179
renthom@spiceisle.com
andrewbierzynski@hotmail.com

Saint George's - Stolica i główne miasto państwa Grenada położone jest na wyspie Grenada, na południowo-zachodnim krańcu wyspy. W Saint George's znajduje się główny port morski i przystań wielkich promów turystycznych. To zaledwie kilkutysięczne miasto ma niską zabudowę. Warto zobaczyć tu katolicką katedrę Św. Jerzego, zabytkowy Fort George i Fort Federick. Największym powodzeniem w śród turystów cieszy się piękna piaszczysta plaża Grand Anse, którą warto odwiedzić również podczas zachodu słańca.

Gorzelnia River Antoine Estate - Gorzelnia została założona w 1785 roku. Produkowany jest tu w tradycyjny sposób rum, który można kupić tylko na wyspie Całkowita powierzchnia River Antoine Estate to 162 hektary, na które składają się pola trzciny cukrowej, lasy z malowniczym jeziorem Antoine w kraterze, wokół którego można dostrzec rzadkie gatunki ptaków. Spacerując po posiadłości, ma się wrażenie, że czas zatrzymał się tu w XVIII wieku.

Park Narodowy Grand Etang - Park położony jest nad jeziorem o tej samej nazwie, oferuje wiele kilometrów dobrze przygotowanych tras spacerowych. Na terenie parku znajdują się wilgotne lasy równikowe z ciekawą florą i fauną i kraterowe jezioro obierane najczęściej jako cel wędrówek po parku.

Park Narodowy Levera - Sceniczny park u wybrzeży Grenady, oprócz pięknych plaż, na których można zobaczyć żółwie morskie, malowniczych lagun i raf koralowych posiada bagniste tereny z tropikalną roślinnością. Park jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów.

Przejdź: Na górę