22 247 27 57

Saint Lucia

Saint Lucia to państwo wyspiarskie znajdujące się pomiędzy Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim, które położone jest w grupie Wysp Zawietrznych wchodzących w skład Małych Antyli. Kraj graniczy poprzez morze na północy z Martyniką, na południu z Saint Vincent i Grenadą, na południowym wschodzie z Barbadosem.

Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego. Najwyższe wniesienie Mount Gimie ma 950 m n. p.m. Znakiem rozpoznawczym wyspy są dwa charakterystyczne szczyty wulkanów Petit Piton (743 m n. p. m.) i Gros Piton (771 m n. p. m.), które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwotnie wyspę zamieszkiwały wyłącznie plemiona indiańskie, około 1605 roku pojawili się tu pierwsi osadnicy z Wielkiej Brytanii. Przez następne 200 lat władzę nad wyspą wydzierali sobie Anglicy i Francuzi, aż w 1814 roku zapanowała tu na stałe Korona Brytyjska. 22.02.1979 roku Saint Lucia stała się całkowicie niepodległym członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, z brytyjskim monarchą jako głową państwa.

Stolica: Castries

Powierzchnia kraju: 616 km²

Piaszczyste plaże, romantyczne zachody słońca w zatoce Chastenet, ciągnące się wzdłuż wybrzeża rafy koralowe, ogrody botaniczne, parki narodowe z tropikalnymi lasami , aktywny wulkanicznie obszar siarczynach źródeł, zabytki kolonialne, sklepy wolnocłowe i świetnie przygotowana baza turystyczna to może być powód, aby tu przylecieć i odpocząć w pięknej malowniczej scenerii.

Można tu m.in.: uprawiać liczne sporty wodne, wybrać się na wędrówkę w góry, pograć na świetnie przygotowanych terenach w golfa, udać się na wycieczkę rowerową lub po prostu wygrzewać się na piasku i słuchać szumu fal. Ponadto wyspa oferuje liczne restauracje, bary, night kluby i często odbywające się koncerty z muzyką na żywo.

 

Dokumenty

Przy wjeździe do Saint Lucia obywateli polskich nie obowiązują wizy (pobyt do 180 dni). Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Podobny wymóg stawiany jest w przypadku pobytu tranzytowego. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na deklarowany czas pobytu; koszt dziennego utrzymania turysty wynosi minimum 50 USD. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości ok. 20 USD.

Klimat

Saint Lucia leży w strefie działania klimatu równikowego. Średnie wartości temperatur w dzień wynoszą 24 - 28°C. Nocne temperatury obniżają się do średnich wartości 18 - 20 °C. Występują tu dwie pory roku: sucha (od grudnia do czerwca) i deszczowa (od czerwca do listopada).W okresie od czerwca do połowy listopada, wyspa nawiedzana jest przez huragany.

Język

Język urzędowy: angielski

Inne języki: francuski, patois

Waluta

Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD)

Na wymianę warto zabrać dolary amerykańskie, wydrukowane po 2006 roku.

Banki respektują większość kart kredytowych. Godziny urzędowania banków: poniedziałek - czwartek godz. 8.00 - 15.00, piątek godz. 8.00 - 17.00.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 25 XCD
Posiłek w McDonalds lub podobny - od 18 XCD
Lokalne piwo - od 4,50 XCD
Kawa Cappucino - od 6,50XCD
Coca - Cola 0,33 l - od 1,80XCD
Woda 0,33 l - od 1 XCD

Napiwki daje się zwyczajowo w wysokości 10 - 15% w zależności od świadczonej usługi. W restauracjach napiwek z reguły wliczany jest do rachunku.

Czas

UTC/GMT -4 godziny

W stosunku do czasu polskiego - 6 godzin zimą i - 5 godzin latem.

Napięcie

240 V; 50 Hz
Wtyczki: typ G - wtyczka ma trzy prostokątne bolce, które tworzą trójkąt, jest powszechnie stosowana w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Potrzebna jest przejściówka, którą można kupić w sklepach elektrycznych, ewentualnie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Nie są wymagane ani zalecane żadne szczepienia ochronne. Poza nagłymi wypadkami możliwe jest uzyskanie wyłącznie odpłatnej pomocy medycznej w prywatnych gabinetach lekarskich lub zabiegowych. Koszt wizyty to 60-150 XCD.

Aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Ponieważ większość wyspy pokrywają plantacje banana, najpopularniejszą przekąską jest pieczony banan. Jak przystało na kraj wyspiarski popularne są owoce morza i ryby. Tradycyjną potrawą jest bouyon tj. mieszanka ryb, krewetek, kurczaka, mięsa wołowego podawanego z ryżem lub kluskami oraz surówką warzywno - owocową. Na deser jada się chętnie owoce takie jak mango, papaje, pomarańcze, guavy, kokosy czy ananasy. Do posiłków podaje się wodę lub mleko kokosowe. Z mocniejszych trunków jak w większości krajów w tym regionie pija się miejscowy rum zwany tu Bounty. W miejscach typowo turystycznych znajdują się restauracje i bary, które serwują dania międzynarodowe.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kolumbii

Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
Tel.: +571 2140400 Tel. dyżurny: +57 320 488 0275 Faks: +571 2140854
bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bogota.msz.gov.pl

Castries - Stolica kraju położona jest na zachodnim wybrzeżu wyspy. Turyści spędzają tu mało czasu, jednak warto pospacerować po mieście by pooglądać zabytkowe kolonialne budowle, wejść do Katedry Wniebowzięcia NMP z 1890 roku, odwiedzić miejscowy targ na którym można kupić świeże ryby, owoce morza i egzotyczne owoce. W mieście znajdują się liczne galerie sztuki, w których swe dzieła wystawiają lokalni artyści, ponadto są tu sklepy wolnocłowe, gdzie można nabyć różne towary po okazyjnych cenach.

Diamond Garden - Ogród botaniczny istnieje od 1983 roku, zajmuje ok. 6 hektarów. Ze względu na tropikalny klimat rosnące tu pomiędzy drzewami krzewy i kwiaty pięknie kwitną. Można tu zobaczyć hibiskusy, ixory, heliconie, anturium i wspaniały balisier oraz wiele innych egzotycznych kwiatów o równie egzotycznych nazwach. Niewielka ścieżka, wokół której rosną paprocie i bananowce prowadzi do malowniczego zapierającego dech w piersiach wodospadu Diamonds Fall, który ma ok. 17 m wysokości. Na terenie ogrodu znajdują się również źródła siarkowe Sulphur Springs. Kąpiel w ich wodach zalecana jest osobą cierpiącym choroby reumatyczne, bóle stawów i mięśni. Na terenie ogrodu znajduje się restauracja, w której po zwiedzaniu ogrodu czy kąpieli w gorących źródłach można zjeść posiłek.

Rezerwat Morski - Soufrière Marine Management Area - Rezerwat znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy i ciągnie się od Anse Jambon do Anse L’Ivrogne. Nurkujący mają możliwość zobaczyć tu podwodne pasmo gór, rafę koralową, różne gatunki gąbek, ośmiornice, żółwie morskie czy skalary. Od października do kwietnia pojawiają się tu delfiny, kaszaloty i orki karłowate.

Park Narodowy Pigeon Island - Park znajduję się na północno - zachodnim krańcu wyspy, zajmuje 44 hektary i jest czynny 365 dni w roku. Oprócz tropikalnej przyrody znajdują się tu ruiny budynków wojskowych wykorzystywanych podczas walk między Francuzami i Brytyjczykami, budynek w którym przedstawiona jest historia wyspy, dwie piękne plaże, punkt widokowy na górze Fort z której roztacza się piękny widok na wybrzeże północno - zachodnie. Na terenie parku jest również pub i restauracja, w których można zjeść posiłek po wyczerpującej wędrówce.

Przejdź: Na górę