22 247 27 57

Nauru

Najmniejsza republika świata (po Monako i Watykanie) to mierząca 21 km² wyspa Nauru, położona na Oceanie Spokojnym w połowie drogi między Australią, a Hawajami, 42 km na południe od równika.

Nauru nie posiada miast, tylko większe lub mniejsze osiedla. Z tej racji nie ma oficjalnej stolicy, a siedziba władz zmienia się rotacyjnie. Głową państwa i jednocześnie szefem rządu jest prezydent, który jest wybierany w wyborach spośród 19 parlamentarzystów na okres trzech lat na podstawie ordynacji większościowej. Głosowanie w wyborach jest obowiązkowe dla wszystkich obywateli, którzy ukończyli 20 lat.

Stolica: brak, większość urzędów znajduje się w Jaren

Powierzchnia kraju: 21 km²

Turystyka jest ograniczona z powodu skażenia środowiska. Wyspa do niedawna była w 80% wielką kopalnią fosforytów i przypomina iście księżycowy krajobraz. Państwo ma tylko kilka ambasad zagranicą, a na wyspie jest niewielka ilość hoteli. Dodatkowo z powodu skażonej gleby całą żywność i wodę do picia sprowadza się z zagranicy.

Dokumenty

Przy wjeździe do Nauru wymagana jest wiza, bilet powrotny oraz dowód zakwaterowania. Obowiązuje opłata wyjazdowa 25 AUD.

W Polsce o wizy Nauru starać się można w placówkach USA
Ambasada USA w Warszawie:
Al. Ujazdowskie 29/31, 00-540 Warszawa
tel. 0-prefiks-22/ 628 30 41-49; fax 0-prefiks-22/ 628 82 98
Wydział Konsularny
ul. Piękna 12, 00-540 Warszawa
tel. 0-prefiks-22/ 628 30 41 49
 http://www.embassy-worldwide.com/embassy/united-states-embassy-in-warsaw-poland/ 

Klimat

Klimat Nauru jest monsunowy równikowy, gorący. W ciągu dnia temperatura waha się od 26°C do 35°C, natomiast w nocy – między 22 a 28°C. Jest to obszar geograficzny o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Między listopadem a lutym trwa pora deszczowa - z dużą częstotliwością występują wówczas gwałtowne cyklony.

Język

Języki urzędowe: angielski, nauru

Waluta

Waluta: dolar australijski (AUD)

1 dolar australijski = 100 centów

Monety 5, 10, 20, 50 (¢) i 1, 2 ($)
Banknoty 5, 10, 20, 50, 100 ($)

Należy zabrać gotówkę. W dolary australijskie najlepiej zaopatrzyć się w Polsce.

Republika Nauru nigdy nie posiadała własnej waluty.

Ceny

Pokój z łazienką i klimatyzacją - ok. 45 AUD

Czas

UTC/GMT +12 godzin. Nie ma czasu letniego.

Napięcie

240V / 50 Hz
Wtyczki: typ I – jest to wersja wtyczki australijskiej posiadająca dodatkowo bolec uziemiający. Potrzebna przejściówka, którą można kupić w sklepach elektrycznych ew. na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Występuje tu podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi (denga, żółtaczka typu A i B, tyfus).

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl

Wybierając się na wypoczynek do Nauru warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Przy podpisywaniu umowy należy zwrócić uwagę, czy obejmuje ono również ewentualny transport medyczny do Australii. Jest to o tyle istotne, gdyż sam kosz takiego transportu to około 40 000 AUD.

Kuchnia

Niekorzystne warunki klimatyczne i słabe gleby zmuszają rząd Nauru do importowania żywności i wody pitnej głownie z Australii. Brak świeżych owoców i warzyw własnej produkcji zmusza mieszkańców Nauru do spożywania przetworzonej żywności z importu, co powoduje masowe zachorowania na cukrzycę. Oprócz fast foodów popularnym daniem są ryby jedzone z ryżem lub frytkami.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Brak stosunków dyplomatycznych między Polską a Nauru. Najbliższa ambasada znajduje się w Canberze (Australia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl

Piękna rafa koralowa, wąski pas wybrzeża z białego wapiennego piasku i fakt, że jest to jeden z dziesięciu najrzadziej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie to może być powód, aby tu przylecieć.
Miłośnicy nurkowania będą mieli okazję zobaczyć bajecznie kolorowe rafy i niezwykłe ławice ryb, a bardziej doświadczeni nurkowie będą mieli możliwość eksplorować zatopione podczas bitew statki, które znajdują się nieopodal wybrzeży wyspy.
Amatorzy wędkarstwa, mogą z tutejszymi rybakami wybrać się na połów tuńczyka, barakudy i innych egzotycznych ryb.

Przejdź: Na górę