22 247 27 57

Palau

Republika Palau to państwo stowarzyszone z USA, położone w zachodniej części Oceanii, w najbardziej na zachód wysuniętej części archipelagu Karoliny. Od zachodu graniczy z Filipinami, od wschodu z Federacją Mikronezji, a od południa z Indonezją. Spośród 26 wysp i około 300 wysepek i atoli, jakie posiada Republika Palau tylko 8 jest stale zamieszkanych.

Wyspy zbudowane są ze skał wulkanicznych i raf koralowych. Z góry przypominają zielone kule wyrastające z błękitnej tafli oceanu.

Polityka zagraniczna i obronna Republiki Paulu podlega USA. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent, wybierany na 4-letnią kadencję w wyborach powszechnych. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego Kongresu Narodowego (Izba Przedstawicieli i Senat), wybieranego w wyborach powszechnych. Władza wykonawcza należy do rządu, powoływanego przez prezydenta. Podstawą gospodarki kraju jest rybołówstwo i rolnictwo i turystyka. Głównymi towarami eksportowymi są: kopra, olej palmowy, ryby i owoce morza. Wybrzeża wysp Palau mają świetnie przygotowaną bazę turystyczną i renomę jednego z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania, co przyciąga corocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Palau zachwyca wspaniałymi krajobrazami, pięknymi białymi plażami z gatunkami palm, których nie ma nigdzie indziej na naszym globie, bujną tropikalną roślinnością, malowniczymi wodospadami Babeldaob – Palau, błękitnymi wodami oceanu a przede wszystkim rafą koralową.

Stolica: Ngerulmud w stanie Melekeok

Powierzchnia kraju: 488 km²

Dokumenty

Przy wjeździe wymagane są: wiza, ważny paszport i bilet powrotny. Wizę ważną 30 dni otrzymuje się na granicy. Pobyt przekraczający 30 dni wymaga pozwolenia urzędu imigracyjnego. Paszport musi być ważny nie mniej niż 30 dni ponad okres ważności przyznanej wizy i umożliwiać jego właścicielowi powrót do miejsca, z którego przyjechał do Palau, lub dalszą podróż do innego państwa. Przy wyjeździe obowiązuje opłata w wysokości 20 USD.

Klimat

Palau leży w tropikalno-monsunowej strefie na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Średnia temperatura miesięczna w ciągu całego roku wynosi ok. 28°C, a roczne opady 3 800 mm. Większość opadów notowana jest w okresie od maja do listopada Przez cały rok panuje wysoka wilgotność powietrza, która wynosi około 85%.Tajfuny występują od czerwca do grudnia. Między czerwcem a październikiem występują silne opady deszczu.

Język

Języki urzędowe: angielski, w niektórych stanach palau, japoński, dialekty mikronezyjskie.

Waluta

Waluta: dolar amerykański (USD). 1 dolar amerykański = 100 centów.

Banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 ($)
Monety:1 2 ($) 1, 5, 10, 25, 50 (¢)

W sklepach i obiektach turystycznych można płacić kartą Visa, JCB, Master Card, American Express.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - ok. 20 USD
Posiłek w McDonalds - od 5 USD
Lokalne piwo - ok. 2 USD
Kawa Cappucino - od 3,80 USD
Coca - Cola 0,33 l - ok 1,50 USD
Woda 0,33 l - ok. 0,75USD

Czas

UTC/GMT +9 godzin. Nie ma czasu letniego.

Różnica czasu wobec Polski - latem + 7 godzin, zimą + 8 godzin.

Napięcie

120V/60Hz. 
Wtyczki typ A i typ B. Potrzebna przejściówka, którą można kupić w sklepach z elektrycznością, ew. w Polsce na lotnisku.

Szczepienia

Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających przyjazd do Palau cudzoziemiec przebywał na obszarze wykazanym jako rejon epidemii na liście Światowej Organizacji Zdrowia, musi mieć ważne międzynarodowe świadectwo szczepienia przeciw danej chorobie (dotyczy to przede wszystkim cholery i żółtej febry). Występuje zagrożenie dengą.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Dostęp do usług medycznych jest bardzo ograniczony. Lekarze wymagają natychmiastowej zapłaty gotówką. W przypadku poważniejszej choroby lub wypadku może być konieczna ewakuacja medyczna.

Kuchnia

Ryby, owoce morza i owoce tropikalne to podstawowe składniki pożywienia. Najbardziej popularne danie to ryba grillowana z frytkami, ponadto popularne są homary, kraby i krewetki. Na wyspach znajdują się liczne restauracje i bary serwujące dania kuchni azjatyckiej, amerykańskie i europejskiej - głównie włoskiej i francuskiej.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Canberrze.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl

Rafa Koralowa - Ten bajecznie piękny podwodny świat można podziwiać pływając łodziami ze szklanym dnem, pływając tylko z maską lub nurkując z butlą. W podwodnym świecie można zobaczyć kaniony, groty i tunele. Żyje tu ok. 1500 gatunków ryb i ponad 500 rodzajów koralowców o niesamowitych barwach. Nurkując jest duża szansa, aby zobaczyć barakudy, napoleony, mureny, rekiny szare i białopłetwe, węże morskie i ogromne żółwie morskie oraz meduzy. Na głębokości 20 metrów można już oglądać zestrzelone samoloty, czy zatopione podczas II Wojny Światowej wraki statków japońskich, które obrosły rafą. Widoczność pod wodą dochodzi do 40 metrów, a najciekawsze miejsca do nurkowania to: Blue Corner, Blue Holes, Ulong Channel, Trutle Cove, New Drop Off.

Jellyfish Lake - Jezioro Meduz znajduje się na wyspie Eil Malk. W jeziorze żyją tylko meduzy, które nie posiadają parzydełek. Nurkować można tu tylko z rurką, zejście pod wodę poniżej 10 m głębokości jest niebezpieczne, ponieważ gnijące na dnie obumarłe meduzy wyzwalają niebezpieczne związki.

Wyspa Peleliu - Niewielka wysepka mająca 13 km² położona jest na południowym skraju archipelagu. Była świadkiem krwawych walk we wrześniu 1944 roku. Tu znajdowało się japońskie lotnisko, które zdobyły wojska amerykańskie. W walce zginęło poległo 1252 żołnierzy amerykańskich i ponad 10 300 żołnierzy japońskich, którzy bronili się ponad dwa miesiące. Do dziś na wyspie znajduje się wrak samolotu czy transportery, czołgi i łuski po amunicji, które można znaleźć na plażach. Na wyspie znajduje się pomnik upamiętniający wszystkich żołnierzy, którzy zginęli w czasie tych walk.

Przejdź: Na górę