22 247 27 57

Kiribati

Republika Kiribati to państwo wyspiarskie, położone w środkowej części Oceanii. W skład państwa wchodzą wyspa Banaba (6 km²) i 32 atole w tym Archipelag wysp Line (8 wysp), Archipelag wysp Gilberta (16 wysp), oraz Archipelag wysp Feniks z grupą Canton i Enderbury (8 wysp).

Zamieszkanych jest tylko 21 wysp, każda wyspa posiadają lokalną radę, która zajmuje się bieżącymi sprawami mieszkańców. Najważniejszą osobą w państwie jest prezydent, który pełni jednocześnie funkcję szefa rządu. Parlament Republiki Kiribati, nazywany Maneaba ni Maungatabu wybierany jest co 4 lata i składa się z 36 członków.

Głównym problemem kraju jest podnoszący się poziom wód, który powoduje powolne znikanie wysp pod wodami Oceanu Spokojnego. Drugim ważnym problemem jest słona woda, która wdziera się w warstwy wodonośne i powoduje zanik wody słodkiej, co według naukowców zmusi mieszkańców ok. 2050 roku do opuszczenia większości atoli. Rząd Kiribati zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakim może być brak miejsca do życia i na wszelki wypadek kupuje ziemię na wyspach Fidżi.

Znaczącym dochodem państwa są wydawane zagranicznym armatorom licencje na połowy ryb. Mieszkańcy utrzymują się z uprawy palmy kokosowej, drzewa chlebowego, figowca, melonów, bananów, połowu ryb, hodowli skorupiaków, małż oraz wyplataniem sieci, lin i koszyków.

Stolica: Tarawa

Powierzchnia kraju: 849 km²

Kiribati to doskonałe miejsce do wypoczynku, równikowe słońce, malownicze piaszczyste plaże z palmami kokosowymi, czyste błękitne i ciepłe wody oceanu, piękna rafa koralowa, niesamowite skupiska lęgowe ptaków, miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej i sympatyczni mieszkańcy to główne atuty wysp.

Amatorzy wylegiwania się na piasku, nurkowania, snorkelingu, wędkarstwa i z pewnością nie będą się tu nudzić. Najwięcej turystów odwiedza Republikę Kiribati pod koniec grudnia, by jako pierwsi na naszym globie przywitać Nowy Rok. Polacy witają Nowy Rok 11 godzin później.

Dokumenty

Obywatele polscy podróżujący do Kiribati są zwolnieni z obowiązku wizowego. Potrzebne dokumenty: paszport (ważny co najmniej 3 lata), bilet na powrót lub dalszą podróż i dowód posiadania wystarczających środków finansowych na utrzymanie. Przy wyjeździe trzeba wnieść opłatę w wysokości 30 AUD.

Klimat

Kiribati leży w tropikalno - monsunowej strefie klimatycznej. Średnia roczna temperatura wynosi 27 - 32°C. W nocy temperatury mogą spaść do 20°C. W kraju panuje duża wilgotność. Mimo, że pora deszczowa trwa zazwyczaj od listopada do marca, to w tym czasie mogą pojawić się tajfuny lub susze, które nie należą tu do rzadkości.

Słońce operuje w tej części świata bardzo intensywnie - niezbędne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych +30 UV i noszenie ciemnych okularów.

Język

Język urzędowy: angielski

Inne języki: gilbertański (kiribati)

Waluta

Waluta: dolar australijski (AUD),

1 AUD = 100 centów australijskich;

Monety: 5, 10, 20, 50 (¢), 1, 2 ($)
Banknoty: 5, 10, 20, 50, 100 ($)

Australian and New Zealand Banking Group Limited jest jedynym bankiem operującym w Kiribati. Liczba bankomatów jest ograniczona. Jedynie w większych hotelach akceptowane są karty kredytowe, należy zabrać ze sobą gotówkę.

Ceny

Ceny orientacyjne (stan 2014 r.)

Obiad w średniej klasy restauracji - ok. 30 AUD
Coca – Cola – ok. 2 AUD
Piwo importowane - ok. 2,5 AUD
Woda mineralna - ok. 1,30 AUD

Czas

UTC/GMT +14 godzin. Nie ma czasu letniego.

12 godzin do przodu w porównaniu z czasem w Polsce latem, 13 godzin zimą.

Napięcie

240 V; 50Hz
Wtyczki elektryczne: typ I - płaskie wtyczki z 3 bolcami. Konieczny jest adapter, który można nabyć w sklepie elektrycznym ewentualnie w sklepie na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Na wyspie występują sporadyczne przypadki dengi - trzeba stale używać środków przeciw insektom. Na miesiąc przed wyjazdem zaleca się skontaktowanie ze stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu uzyskania aktualnej informacji o wymaganych szczepieniach

Szczepienia zalecane:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Podstawowym składnikiem pożywienia jest ryż, który serwuje się z warzywami i owocami morza, rybami, kurczakiem lub mięsem. Warto spróbować owoce chlebowca pieczone na ruszcie, sałatki z tuńczyka oraz krewetki owinięte w liście bananowca. Większość tutejszych deserów przygotowywana jest na bazie orzechów, mleka kokosowego oraz bananów. Oryginalnym deserem jest placek ryżowy na bazie mleka kokosowego zwany bibingka. Z napoi popularna jest kava robiona z korzeni pieprzu metystynowego, po której wypiciu człowiek wpada w błogi stan szczęścia i luzu. Co ciekawe, kava nie uzależnia. Oczywiście pija się różnego rodzaju soki z egzotycznych owoców i mleka kokosowego. Z napoi alkoholowych popularny jest rum i sour teddy tj. sfermentowany sok z kokosa. Na wyspach należy pić wyłącznie wodę butelkowaną.

 

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Canberze (Australia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl

Wyspa Kiritimati - Największym atolem kraju a zarazem największą wyspą koralową na Oceanie spokojnym jest Kiritimati (388 km²) położona w archipelagu Line. Dla świata wyspę odkrył James Cook, w wigilię Bożego Narodzenia w 1777 roku i dał jej nazwę Wyspa Bożego Narodzenia.
Większe skupiska ludzi na wyspie znajdują się w czterech niewielkich osadach. Są to miejscowości Londyn, Paryż, Banana i Poland ! Nazwa Poland została użyta prawdopodobnie dla wyróżnienia mieszkającego tu na początku XX wieku uczestnika wojny secesyjnej Stanisława Pełczyńskiego, który opracował system nawadniania palm. W wiosce znajduje się niewielki kościółek Świętego Stanisława i kilka chat. Mieszkańcy ze światem kontaktują się najczęściej drogą radiową, a z elektryczności korzystają od 6 po południu do 6 rano. W sąsiedztwie osady polskiej są jeszcze kanał, mielizna i zatoka Świętego Stanisława. Wyspę upodobały sobie różne gatunki ptaków. Regularnie przylatuje tu tysiące rybitw tropikalnych, rybitw czarnogrzbietych czy burzyków brunatnych. Mieszkańcy wyspy utrzymują się z produkcji kopry i połowów tuńczyka i coraz częściej z turystyki. Atrakcją turystyczną są tu piękne piaszczyste plaże z palmami kokosowymi i doskonałe miejsca do nurkowania. Uwaga ! Nudyzm jest prawnie zakazany na wszystkich wyspach.

Wyspa Betio - Na atolu Tarawa w 1943 roku odbyła się jedna z najkrwawszych bitew II Wojny Światowej na Pacyfiku, podczas której amerykańska flota wojenna zdobyła silnie ufortyfikowaną przez wojska japońskie wyspę Betio. Po bitwie zachowały się ruiny umocnień obronnych i cmentarze poległych żołnierzy amerykańskich i japońskich. Wyspa odwiedzana jest głownie przez kombatantów i turystów z USA.

Atol Abaiang - Wysepka znajdujący się w środkowo - zachodnim Kiribati popularna jest przez amatorów sportów wodnych, którzy przylatują by nurkować i podziwiać bogaty świat podwodny z niesamowicie pięknymi ławicami kolorowych ryb lub surfować po falach oceanu.

Aranuka - To atol położony w północnej części Kiribati, na którym rosną ponad piętnasto metrowe drzewa mangrowe. Wyspa posiada piaszczyste plaże i dobre warunki do uprawiania snorkelingu w błękitnym oceanie.

 

Przejdź: Na górę