22 247 27 57

Tuvalu

Tuvalu znajduje się na wodach południowego Pacyfiku na północ od Fidżi, to archipelag dziewięciu wysp koralowych, z których większość to atole. Główną wyspą kraju jest Funafuti która ma 2,4 km². Pozostałe wysepki tworzą łańcuch długości 600 km.

Zgodnie z konstytucją głową państwa jest monarcha brytyjski (królowa Elżbieta II), reprezentowany przez generalnego gubernatora Tuvalu.

Nazwa kraju oznacza w języku tuvalu „osiem wysp”, choć faktycznie Tuvalu posiada ich 9. Wynika to z faktu, że do 1949 r. położona najbardziej na południe wyspa Niulakita była niezamieszkana, a archipelag zyskał swoją nazwę dużo wcześniej.

Stolica: Vaiaku położona jest na atolu Funafuti.

Powierzchnia kraju: 26 km²

Państwo skazane jest na zniknięcie z mapy świata. Jego wyspy położone są częściowo zaledwie 1 do 5 m n.p.m. i jeżeli poziom wody w oceanie stale będzie się podnosił, za niecałe 40 lat kraj ten może zostać całkowicie zalany. Podnoszący się ocean zalewa i tak już skąpe źródła słodkiej wody. Aby temu zapobiec podjęto akcję zalesiana. Drzewa i krzewy mają umocnić wybrzeża Gdyby jednak woda zaczęła zalewać wyspy, wszystkich mieszkańców ma ewakuować Królewska Nowozelandzka Marynarka Wojenna. Rząd rozważa również możliwość przeniesienia mieszkańców, których jest ok. 10 tys. osób na wyspę Kioa, która obecnie należy do Fidżi, lub kupno ziemi od Australii. Państwo utrzymuje się głownie z wykupywanych przez Koreę, Tajwan i USA licencji na połów ryb i ze starannie opracowanych znaczków pocztowych sprzedawanych filatelistom oraz z pieniędzy przysyłanych od osób pracujących zagranicą.

 

Dokumenty

Wiz udziela się na granicy (są bezpłatne). Należy okazać ważny paszport, bilet na powrót lub dalszą podróż oraz odpowiednie środki utrzymania na czas pobytu. Wiz udziela się na okres 1 miesiąca, z możliwością przedłużenia na kolejne 3 miesiące. Przy wjeździe paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy

Klimat

Kraj położony jest w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Między marcem a listopadem występują bardzo obfite deszcze.

Język

Języki urzędowe: tuvalu, angielski

Waluta

Waluta: dolar australijski (AUD); 1 AUD = 100 centów

Gotówka jest jedyną i podstawową formą płatności na Tuvalu. Warto zaopatrzyć się w dolary australijskie przed wjazdem do Tuvalu z uwagi na bardzo ograniczone możliwości wymiany walut. Brak bankomatów i urządzeń do korzystania z kart płatniczych.

Ceny

Brak szczegółowych informacji o cenach. Wedłg strony organizacji turystycznej Tuvalu są one na poziomie sąsiednich krajów, np. Samoa. Dodamy ceny w momencie ich otrzymania.

Czas

UTC/GMT +12 godzin. Nie ma czasu letniego.

W zimie jest to 11 godzin do przodu, a w lecie 10 w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce.Brak

Napięcie

220/240 V, 50 Hz. Trzeba zabrać adapter. Wtyczki takie jak w Australii.

Szczepienia

Opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie (w przypadku poważnych zachorowań hospitalizacja odbywa się na Guam lub na Hawajach). Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Zagrożeniem dla zdrowia są choroby układu pokarmowego, wywoływane głównie złą jakością wody pitnej. Odnotowuje się przypadki gorączki tropikalnej - dengi.

Kuchnia

Jak przystało na kraj wyspiarski, głównym składnikiem pożywienia są ryby i owoce morza. Rzadziej je się drób i mięso, które jest drogie. Popularnym daniem jest ika mata tj. ryba marynowana w soku cytrynowym z mleczkiem kokosowym, papryką, i cebulą. Ryby smażone, wędzone lub grillowane jada się najczęściej z ryżem. Z ryb najbardziej popularny jest tuńczyk, a z owoców morza krewetki. Warto spróbować chipsów z owoców drzewa chlebowego oraz galaretki kokosowej. Z owoców popularne są banany, papaja i orzechy kokosowe. Generalnie żywność i alkohole są importowane.

 

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Brak stosunków dyplomatycznych między Polską a Tuvalu. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Canberze (Australia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl

Kraj odwiedza ok. 1000 turystów rocznie. To i fakt, że niedługo może tych wysp już nie być, może być powodem, dla którego warto tu przylecieć. Nie ma tu wielu hoteli, restauracji, barów, brak często prądu i bieżącej wody w kranach. Plusem jest brak miejskiego zgiełku i mała ilość samochodów, a mieszkańcy wysp przemieszczają się zazwyczaj pieszo, na rowerach i motorynkach.

Warto zobaczyć jak największą ilość wysp, które zachwycają tropikalną roślinnością, pięknymi piaszczystymi pustymi plażami z palmami kokosowymi i ciepłym morzem. Poza odpoczynkiem na rajskich plażach, można tu pływać, uprawiać snorkeling, uczyć się wspinać na palmy kokosowe, wypływać z miejscowymi na połowy tuńczyka lub włóczyć się bez celu i napawać pięknymi krajobrazami.

Przejdź: Na górę