22 247 27 57

Samoa

Niezależne Państwo Samoa obejmuje zachodnią część archipelagu Samoa leżącego w Polinezji w południowej części Oceanu Spokojnego, w centralnej Oceanii. Od północy graniczy z Tokelau, od południa z Tonga, od zachodu z Tuvalu oraz Wallis i Futuną, a od wschodu z Samoa Amerykańskim. W skład państwa Samoa wchodzi 9 zachodnich wysp archipelagu Samoa, z których cztery są zamieszkane: Savaii, Upolu, Apolima i Manono. Niezamieszkane wyspy to: Fakuatapu, Namu'a, Nu'utele i Nu'usafe'e, Nu'ulua. Większe z wysp są pochodzenia wulkanicznego, a mniejsze powstały w wyniku rozwoju koralowców. Wokół wysp ciągną się piękne rafy koralowe.

Stolica: Apia

Powierzchnia kraju: 2831 km²

Piękne piaszczyste białe rajskie plaże z niesamowitymi gatunkami palm i z doskonałymi warunki do uprawiania surfingu, nurkowania czy łowienia ryb w turkusowych wodach oceanu oraz położone w górach wiecznie zielone lasy deszczowe z licznymi odmianami roślin, w których wiją się czyste rzeki tworząc w wielu miejscach piękne wodospady, malownicze wioski, sympatyczni mieszkańcy, pyszna i zdrowa kuchnia, dogodne warunki atmosferyczne oraz dobra baza turystyczna to z pewnością wspaniałe miejsce na błogie lenistwo.

Dokumenty

Wizy nie są wymagane na wjazd i pobyt do 60 dni w celach: turystycznych, odwiedzin, tranzytu, a także udziału w spotkaniach i konferencjach organizowanych przez władze Samoa. Wymagane są: ważność paszportu, co najmniej 6 miesięcy ponad przewidywany okres pobytu, bilet na powrót lub dalszą podróż, odpowiednie środki utrzymania oraz potwierdzenie zakwaterowania.

Klimat

Samoa leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Występują tu dwie pory roku. Pora sucha, która jest zazwyczaj od maja do października i pora deszczowa, która występuje od listopada do kwietnia. Temperatury w ciągu roku wynoszą około 30°C, a woda w oceanie ma tu aż 20°C.

Język

Języki urzędowe: samoański, angielski

Podstawowe zwroty:

Polski

Samoański

Wymowa

Witaj

Talofa

Tah-lo-daleko

Żegnaj

Tofa

Toh dotychczas

Dziękuję

Fa'afetai

Fa-ah-FEH-tie

Proszę

Fa'amolemole

Fa-ah-moh-le-le-moh

Tak

Loe

Ee-oh-e

Nie

Leai

Le-ai

Może

Masalo

Ma-sa-IO

To wszystko prawda

"Ua lelei

-Oo-lelay

duży / mały

tele / la'ititi

teh-Leh / lah ee-tee-tee

szybkie / powolne

tope / Gese

toh-Pe / EDN-SEH

wcześnie / późno

Vave / tuai

vahveh / dwa-oko

blisko / daleko

latalata / mamao

lah-tah-lah-ta / podmiot-maow

 

Liczby

1 – Tasi, 2 -  lua. 3 – Tolu, 4 – fa, 5 – lima, 6 – Ono, 7 – fitu, 8 – Valu, 9 – Iva, 10 – Seulu.

Waluta

100 Sene (WST) = 1 tala

Wszystkie główne waluty obce są wymienialne na Samoa. W większości hoteli, w restauracjach w miejscowościach turystycznych i dużych sklepach akceptowane są karty kredytowe (Visa, Mastercard, American Express, Diners i JCB).

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 55 WST
Lokalne piwo - ok. 5 WST
Kawa Cappucino - ok. 9WST
Coca - Cola 0,33 l - ok. 4 WST
Woda 0,33 l - ok. 2,25 WST

Czas

UTC/GMT +13 godzin. Czas letni + 1 godzina.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ I - to jest wersja wtyczki australijskiej posiadająca dodatkowo bolec uziemienia. Potrzebna jest przejściówka, którą można kupić w Polsce w sklepach z elektrycznością ew. na lotnisku w Polsce.

Szczepienia

Samoa leży poza obszarem występowania malarii. Konieczne jest przedstawienie dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze w przypadku przyjazdu z regionów zagrożonych tą chorobą. Istnieje zagrożenie dengą przenoszoną przez komary. Należy unikać spożywania wody z kranu.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Szpitale i inne placówki medyczne na Samoa są nieliczne. W poważniejszych przypadkach konieczna jest ewakuacja medyczna do Australii lub Nowej Zelandii. Brak komór dekompresyjnych. Należy uważać na silne prądy morskie otaczające wyspy.

Kuchnia

Najbardziej popularne składniki kuchni Samoa to: ryby, owoce morza, kurczaki, wieprzowina, kokosy, banany i papaje. Warto spróbować ośmiornice w kokosowym kremie umieszczone w połówce skorupy orzecha kokosowego, surowej ryby w kremem kokosowym, pieczonych bananów, wieprzowiny w kremie kokosowym oraz licznych sałatek i soków z owoców tropikalnych. W miejscowościach turystycznych bez problemu można dostać dania kuchni międzynarodowej.

 

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Canberze (Australia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6273 1208 Tel.: +61 2 62721000 Tel.: +61 2 6273 1211 Tel. dyżurny: +61 411 540 466 Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.canberra.msz.gov.pl

Apia - To stolica kraju, największe miasto na archipelagu położone na wybrzeżu wyspy Upolu, drugiej, co do wielkości wyspy Samoa. Apia to urocze niewielkie miasteczko, w którym lokalna architektura przeplata się z kolonialną. Warto odwiedzić targ owocowy, na którym są liczne gatunki m.in.: bananów, orzechów kokosowych, papai i taro we wszystkich kolorach i wielkościach, targ rybny gdzie można podziwiać niesamowite gatunki ryb i niesłychanych rozmiarów ośmiornice, kraby czy homary. Aby kupić dla najbliższych oryginalne upominki warto odwiedzić pchli targ, gdzie swoje wyroby prezentują lokalni artyści są tu do kupienia ręcznie rzeźbione maski, miski, maty i instrumenty muzyczne. Kiedy zmęczycie się Państwo zakupami, warto usiąść w jednym z nadmorskich barów czy restauracji, zamówić owocowy deser i zachwycać się wspaniałymi krajobrazami i pięknym turkusem morza.

Lalomanu - Lalomanu to plaża na południowo - wschodnim krańcu wyspy Upolu, która jest jedną z najbardziej dziewiczych plaż Samoa. Można tu wygrzewać się w słońcu na białym piasku, brodzić w wodzie w błękitnych lagunach lub pospać w hamaku pod palmą. Znajduje się tu Lotofaga, tj. chroniony rezerwat morski, w którym roi się od wielu tropikalnych gatunków ryb, które można obserwować pływając tylko z rurką i w płetwach.

„Wielka Dziura” - Na wyspie Upolu, w pobliżu wioski Lotofaga znajduje się Rów Oceaniczny To Sua Ocean Trench. To niewielkie jeziorko wypełnione jest morską wodą, która wpływa tu podziemnymi kanałami. Jeziorko położone jest wokół tropikalnej zieleni, aby się do niego dostać należy zejść po bardzo wysokiej drabinie. Jeziorko ma tu głębokość ok. 30 metrów z niego można przepłynąć do wulkanicznej jaskini, gdzie można podziwiać ławice tropikalnych niezwykle kolorowych ryb, pływających wśród wspaniałych koralowych raf.

Wodospad Fuipisia - Niedaleko niewielkiej miejscowości Lotofaga na południowy wschód od Apia w dżungli znajduje się najwyższy wodospad na wyspach. Fuipisia spada z wysokości 55 m i ze względu na malowniczą scenerię, warto odwiedzić to miejsce.

Przejdź: Na górę