22 247 27 57

Malta

W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą wyspy: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy Św. Pawła (dwie wysepki obok siebie) i Filfla. Dobrze rozwinięta jest rzeźba krasowa; wschodnie wybrzeża wysp są rozczłonkowane (zat.: Grand Harbour, Marsaskala), zachodnie — klifowe. Rzeki są krótkie, głównie okresowe. Malta ma duże zasoby wód podziemnych. Miejsce naturalnej roślinności zajęły zarośla makii i uprawy. Maksymalna długość i szerokość Malty wynosi odpowiednio 27,36 km i 14,48 km,stolica Valletta.

Dokumenty

Obywatele polscy mają prawo do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Euro­pejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży, który uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Malty do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty.

Klimat

Klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, latem temperatura powietrza dochodzi do 32º, temperatura wody w morzu 20-26º. W lecie wystepują gorące wiatry sirocco, wiejące z Afryki. Deszcze padają głównie pomiędzy listopadem a lutym. W zimie temperatura utrzymuje się w granicach 14 stopni.

Język

Językami urzędowymi są maltański i angielski. Poza tym często używanymi językami są: francuski i włoski. Język maltański jest uważany niekiedy za dialekt języka arabskiego, wykazuje też wpływy włoskie.

Waluta

Euro, honorowane są międzynarodowe karty płatnicze.

Ceny

Za piwo zapłacimy od 1 do 1,5 Euro, za wodę mineralną (1,5 litra) – 1 Euro, litrowa Cola to koszt 1,5 Euro. Idealnym pomysłem na śniadanie, czy też obiad jest tuńczyk – na Malcie puszkę tej ryby kupimy od 1 do 2 Euro. Ponieważ jesteśmy miłośnikami wina, to nie mogliśmy sobie odmówić kupna lokalnego trunku – w miejscowościach typowo turystycznych butelka najtańszego wina to 4-5 Euro, natomiast ciekawostka: w lokalnych supermarketach i sklepach „wioskowych” znajdziemy równie dobre, a nawet takie samo o 2-3 euro taniej.

źródło: http://gdziewyjechac.pl/22629/ceny-na-malcie-transport.html

Czas

Czas na Malcie jest taki sam jak w Polsce.

Napięcie

230 V / 50 Hz.

Szczepienia

Nie ma obowiązkowych szczepień dla osób podróżujących na Maltę. W celu uzyskania dalszych informacji, należy skontaktować się z lekarzem lub z najbliższą placówką Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Kuchnia

Obce wpływy odgrywają znaczącą rolę w maltańskiej kuchni. Bliskość Włoch spowodowała rozpowszechnienie na Malcie potraw z makaronu, po Brytyjczykach zostały steki, szarlotka i smażona ryba z frytkami. Autentyczne maltańskie potrawy należą do kuchni śródziemnomorskiej. Potrawy charakterystyczne dla Malty: Aljotta ( zupa rybna, przyprawiona cebulą i ziołami), brodu (bulion wołowy z dodatkiem selera, kabaczka i rzepy), kawlata (zupa jarzynowa z wieprzowiną lub maltańskimi kiełbaskami), Ross fil-forn ( ryż z siekaną wołowiną, jajami, pomidorami i szafranem), Lampuka (ryba migrująca wzdłuż wybrzeży maltańskich od września do listopada), kałamarnica (nadziewana, smażona lub duszona), Qarnita (ośmiornica, często smażona w czosnku lub duszona w sosie z czerwonego wina), Bragioli (zrazy wołowe z nadzieniem z mielonego mięsa, oliwek, jaj, bekonu, czerstwego pieczywa i pietruszki).

Napoje alkoholowe.

Na Malcie można kupić rodzime wina i piwa. Przykładem może być Farson's Shandy - połączenie piwa i lemoniady. Najbardziej charakterystyczny napój to Kinnie - maltańska wersja coca-coli, z pomarańczową goryczką.

Ambasada Republiki Malty w Polsce

Wiśniowa 40/4
02-520 Warszawa
Tel. +48 22 646 46 39
Fax +48 22 646 46 85

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rzymie (Włochy).
 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej

Włochy, Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
Tel.: +39 06 362 04 300 Tel.: +39 335 599 52 12 Tel.: +39 06 362 04 204 Tel. dyżurny: +39 06 362 04 200 Faks: +39 06 362 04 322 Faks: +39 06 321 78 95
rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rzym.msz.gov.pl
Wydział Konsularny Ambasady mieści się w odrębnym budynku przy ulicy Via San Valentino, 12, 00197 Roma. Telefon dyżurny po godzinach pracy: +39 335 599 52 12
 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Valletta

Konsul Honorowy: Stephen P. England (język konsula angielski, włoski)
Malta, Valletta, 60, South Street, VLT 1103
Tel.: (00-35-62) 12-44-306
Faks: (00-35-62) 12-33-093
info@wgpe.com

Valetta - Przekraczając główną bramę miasta można odnieść wrażenie, że zegar się cofa i przenosimy się w czasy Rycerzy Maltańskich. Wspaniałe zabytki XVI-wiecznej Valetty, nowoczesne sklepy i codzienny gwar uliczny tworzą fascynującą i niepowtarzalną mieszankę. Z ogrodów Baracca można podziwiać wspaniałą panoramę Wielkiego Portu i tzw. 3 miasta, które wciąż pamiętają dramatyczną obronę wyspy przed Turkami w 1565 r. Niepozorny budynek katedry Św. Jana kryje w sobie piękne, jedyne w swoim rodzaju, misternie rzeźbione dekoracje, liczne obrazy, a przede wszystkim słynny obraz Caravaggia – Ścięcie Św. Jana Chrzciciela.

Bugibba, Qawra, St. Paul’s Bay - Na północno – zachodnim wybrzeżu wyspy, na niewielkim półwyspie leżą trzy, zespolone niemalże w jedną, miejscowości. Bugibba położona po zachodniej stronie półwyspu i Qawra po wschodniej to typowe miejscowości turystyczne, pełne kawiarni, barów, restauracji, tętniące życiem przez całe lato. U podstawy półwyspu położne jest miasteczko St. Paul’s Bay, w którym zachował się klimat typowego maltańskiego miasteczka. Wzdłuż wybrzeża można znaleźć kilka miejsc z dogodnymi warunkami do plażowania i kąpieli morskich.

Melieha - Niewielka, malowniczo położona miejscowość o kilkusetletniej historii, nad którą góruje barokowy kościół Matki Boskiej Zwycięskiej. Turkusowe wody zatoki Melieha, kilka dobrych, małych restauracji oraz leniwa atmosfera to największe jej atuty.

Sliema & St. Julian’s - Niegdyś miasta te zamieszkiwali przebywający na wyspie Anglicy. Dziś uważane są za najdroższe i najbardziej ekskluzywne. To właśnie tu powstały najlepsze hotele międzynarodowych sieci. Miejsce starych, kolonialnych rezydencji zajmują wysokie hotele lub apartamentowce. Wieczorem miasta tętnią życiem. Główna ulica prowadzi wzdłuż wybrzeża I praktycznie na całej długości towarzyszy jej deptak spacerowy. Zarówno turyści jak i Maltańczycy przesiadują w usytuowanych niemalże tuż nad wodą restauracjach i kawiarniach. Młodzież bawi się w Paceville – dzielnicy St. Julian’s, słynącej głównie z dyskotek i całonocnych imprez.

Gozo - Chociaż Gozo jest nazywana siostrzaną wyspą Malty, wystarczy kilkugodzinny pobyt na niej, aby przekonać się jak bardzo różnią się od siebie te dwie wyspy.
Urozmaicony wzgórzami krajobraz, sielankowa i leniwa atmosfera towarzyszą turystom podczas zwiedzania jednych z najstarszych świątyń megalitycznych, cytadeli w stolicy wyspy – Victorii, malowniczej zatoki Xlendi. Największą atrakcję przyrodniczą Gozo – Lazurowe Okno można podziwiać zarówno z lądu jak i od strony morza z pokładu małej, rybackiej łódki

Gozo - Chociaż Gozo jest nazywana siostrzaną wyspą Malty, wystarczy kilkugodzinny pobyt na niej, aby przekonać się jak bardzo różnią się od siebie te dwie wyspy.
Urozmaicony wzgórzami krajobraz, sielankowa i leniwa atmosfera towarzyszą turystom podczas zwiedzania jednych z najstarszych świątyń megalitycznych, cytadeli w stolicy wyspy – Victorii, malowniczej zatoki Xlendi. Największą atrakcję przyrodniczą Gozo – Lazurowe Okno można podziwiać zarówno z lądu jak i od strony morza z pokładu małej, rybackiej łódki.

Skarby Malty - Wizyta w usytuowanym w samym sercu wyspy, wspaniałym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP– znanym jako Mosta Rotunda, wybudowanym w latach 1830-1860.
Zaprojektowany został przez maltańskiego architekta Giorgio de Vassé. Kopuła kościoła uważana jest za trzecią, co do wielkości kopułę kościoła w Europie.
Sklep z tradycyjnymi maltańskimi pamiątkami w wiosce rękodzieła Ta' Qali. Odwiedziny w fabryce szkła i zapoznanie się jak z tym jak powstają małe dzieła sztuki. Zwiedzanie groty Św. Pawła w Rabacie, w której wg legendy mieszkał, leczył i nauczał.. Następnie wizyta w Madinie, dawnej stolicy Malty, nazywanej “cichym miastem”. Z murów miasta rozciąga się piękny widok na północną część wyspy.

Valetta (1/2 dnia) - Tętniące życiem uliczki Valetty zaprowadzą nas do Ogrodów Barracca, z których podziwiać można wspaniałą panoramę Wielkiego Portu. Niepozorna z zewnątrz katedra Św. Jana kryje w sobie piękne, jedyne w swoim rodzaju, misternie rzeźbione dekoracje, obrazy, a przede wszystkim słynny obraz Caravaggia – Ścięcie Św. Jana Chrzciciela.

Sycylia (1 dzień) - Całodzienna wyprawa na oddaloną od Malty zaledwie o 90 km Sycylię. Po dotarciu do portu w Pozzallo na południu wyspy, trasa wycieczki prowadzi przez sady pomarańczowe, pnie się po stokach najbardziej znanego w Europie wulkanu – Etny.

Przejdź: Na górę