22 247 27 57

Belize

Belize jest państwem leżącym w Ameryce Środkowej, w południowo - wschodniej części półwyspu Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczy z Meksykiem, a na zachodzie z Gwatemalą.

Początkowo (1500 p.n.e.-900 n.e.) teren Belize obejmowała cywilizacja Majów. Następnie kraj znany był jako Honduras Brytyjski i było jedyną brytyjską kolonią w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. W 1862 roku Honduras Brytyjski został oficjalnie ogłoszony brytyjską kolonią i był nią do 1981 roku. Obawiając się aneksji kraju przez Gwatemalę kraj wszedł w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów i jest monarchią konstytucyjną, a głową państwa jest brytyjska królowa

Stolica: Belmopan

Powierzchnia kraju: 22960 km²

Zabytki starożytnej cywilizacji Majów druga, co do wielkości rafa koralowa na świecie z Blue Hole - granatową dziurą widoczną z kosmosu, piaszczyste plaże z palmami kokosowymi, pasmo górskie Maya, malownicze wodospady, wilgotne lasy równikowe w głębi kraju i namorzyny u wybrzeży, dobre jedzenie i rum bez akcyzy to powody, aby zobaczyć jedyny kraj w Ameryce Środkowej w którym językiem urzędowym jest angielski.

Dokumenty

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach turystycznych do 90 dni. Paszport musi być ważny, co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie w czasie pobytu. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości ok. 39 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości 19 USD od osoby.

Klimat

Belize leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego z obfitymi opadami deszczu zwłaszcza na południu kraju. Od lutego do maja trwa sucha pora roku. Huragany pojawiają się późnym latem i jesienią. Średnie temperatury miesięczne wahają się od 23°C w grudniu do 28°C w czerwcu. Najlepszą porą na przyjazd jest okres od listopada do końca kwietnia.

Język

Język urzędowy: angielski

Inne języki: hiszpański, kreolski, maya, garifuna

Waluta

Waluta: dolar Belize (BZD), 1 BZD = 100 centów;

Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę w dolarach amerykańskich wydrukowanych po 2006 roku. Bankomatów jest niewiele. Pieniądze należy wymieniać w miejscowych bankach.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji  (stan - 2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 20 USD
Posiłek w McDonalds - od 5 USD
Lokalne piwo - od 2 USD
Kawa Cappucino - od 3,30 USD
Coca - Cola 0,33 l - od 1,35 USD
Woda 0,33 l - od 0,98 USD

Czas

UTC/GMT - 6 godzin. Nie ma czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski - latem +8 godzin, zimą +7 godzin.

Napięcie

110 V / 220 V; 60 Hz
Wtyczki typ A, typ B ( jak w USA) Belize ma także miejscami gniazdka na 220 V, wtyczki(typ G) jak w Wielkiej Brytanii. Potrzebna jest przejściówka, którą można dostać w sklepach z elektrycznością w Polsce ew. kupić na lotnisku w kraju.

Szczepienia

Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno epidemiologicznych ani wymogu szczepień profilaktycznych, ale zalecane są szczepienia przeciwko żółtaczce typu A oraz żółtej febrze.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Nie należy pić nieprzegotowanej wody. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Lekarze i szpitale najczęściej żądają niezwłocznego opłacenia usług medycznych gotówką.

Kuchnia

Najbardziej popularnym daniem jest pieczony lub duszony kurczak serwowany z ryżem i warzywami. Warto spróbować kurczaka nadziewanego awokado. Dużą popularnością cieszą się grillowane ryby i owoce morza serwowane z frytkami. Proponujemy spróbować krewetki w kokosie, grillowaną barakudę, kulki z tuńczyka i zupę rybną z mlekiem kokosowym i bazylią. Praktycznie wszędzie można zamówić tortillę tj. placki z mąki kukurydzianej i platanos - zapiekane banany. Najbardziej popularne desery to Majana - ciasto bananowe i świeże sałatki owocowe np.  z mango, papai, avocado, ananasa i kokosa. Do picia podaje się soki z owoców tropikalnych, a z mocniejszych trunków popularne jest piwo Belikin oraz rum najczęściej pity z sokiem pomarańczowym lub coca-colą.

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Meksyku (Meksyk) akredytowany jest również w Belize.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Belize City

konsul honorowy: Emil Argüelles (język konsula hiszpański, angielski)
Belize, Belize City, 35 New Road PO Box 1846, Belize City, Belize , Box 1846
Tel.: +501 223 00 88 Tel. dyżurny: +501 6102961 Faks: +501 223 64 03
info@belizelaw.bz

Blue Hole - Błękitna Dziura widoczna z kosmosu położona jest pośrodku atolu Lighthouse Reef. Blue Hole przed podniesieniem poziomu wody był jaskinią lądową, w której zawalił się strop. Ściany studni opadają do głębokości 35 metrów, następnie studnia rozszerza się w rozległą salę z ogromnymi, wspaniałymi stalaktytami. Dno znajduje się na głębokości 145 metrów. Blue Hole została objęta patronatem UNESCO.

Ambergris Caye - Największa wyspa Belize położona jest na wschodnim brzegu kraju, na Morzu Karaibskim. Wyspa ma około 40 km długości i 1,6 km szerokości. Zamieszkana kiedyś przez Majów, następnie przez piratów obecnie jest popularnym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Są tu luksusowe hotel, liczne restauracje, bary i dyskoteki położone przy pięknych piaszczystych plażach. W pobliżu wioski San Pedro znajduje się Park Morski. Pod wodą można podziwiać, gąbki, różne koralowce i ok. 500 gatunków ryb. Przy odrobinie szczęścia można popływać między delfinami, płaszczkami, barakudami czy rekinami. Rekiny z Belize są specjalnie nęcone do celów turystycznych. Po tym jak się najedzą można z nimi bezpiecznie pływać. Niedaleko wyspy znajduje się marzenie wielu nurków tj. Blue Hole z piękną jaskinią Dla nurków najlepszy czas na przyjazd jest między grudniem a kwietniem

Rzeka Rio Dulce - Rzeka płynie przez Park Narodowy Rio Dulce. Płynąc łódką można podziwiać wspaniałe lasy sosnowe i namorzynowe, malownicze wąwozy o wysokich i stromych ścianach oraz różne gatunki ptaków m.in. białe czaple i papugi.

Jaskinia Blue Creek - W pobliżu wioski o nazwie Blue Creek znajduje się wspaniała jaskinia o tej samej nazwie, co wieś. W jaskini znajduje się malowniczy wodospad.

Park Narodowy Rio Blanco - Park położony jest pomiędzy Santa Cruz i Santa Elena. Główną atrakcją parku są Wodospady Rio Blanco. Jeden z nich o wysokości 20 metrów prowadzi do kąpieliska ze wspaniałą, błękitną wodą.

Xunantunich - W pobliżu San Ignacio, przy granicy z Gwatemalą położone jest Xunantunich, dawna siedziba Majów, która powstała między 200 a 900 rokiem po Chrystusie. Znajduje sie tu 26 świątyń i pałaców rozlokowanych przy sześciu placach. Najwyższa piramida, zwana “zamkiem” oraz świątynia El Caracol, mierzą ponad 40 m wysokości. Z poszczególnych piramid rozpościerają się piękne widoki na okolicę.

Lamanai - Dawna siedziba Majów położona jest nad laguną New River w tropikalnym lesie centralnego Belize. Nazwa miasta w języku Majów Lama’anayin znaczy zanurzony w wodzie krokodyl. Lamanai było jednym z najdłużej zamieszkiwanych miast Majów, przypuszczalnie od 900 r. p.n.e. do 1640 roku, kiedy to konkwistadorzy podbili tę część Ameryki Środkowej. Do dziś zachwyca "Wysoka Świątynia" oraz rzeźba w skale zwana "Krokodylą Maską”.

Caracol - Starożytne miasto Majów znajduje się w dystrykcie Cayo w środku dżungli. Można tu podziwiać wspaniałe piramidy, obserwatorium astronomiczne i liczne stele, które pokryte są hieroglifami.

Nim Li Punit - W pobliżu Belmopanu znajdują się ruiny miasta Majów. Odkryto tu 26 stelli oraz Plac Grobów Królewskich.

Przejdź: Na górę