22 247 27 57

Timor Wschodni

Republika Demokratyczna Timoru Wschodniego obejmuje wschodnią część wyspy Timor, eksklawę Oecusse w zachodniej części wyspy o powierzchni 814 km² oraz dwie niewielkie wyspy Atauro i Jaco. Od zachodu kraj graniczy z Indonezją. Jest położony 450 km na północ z Australią. Oblewają go wody Morza Południowochińskiego i Oceanu Spokojnego.

Kolonialna historia połączona z dramatycznym okresem indonezyjskiej okupacji składają się na wyboistą drogę do uzyskania 19. maja 2002 roku pełnej niepodległości kraju. Od tej pory Republika Demokratyczna Timoru Wschodniego jest drugim krajem w Azji (także Filipiny), w którym dominującym wyznaniem jest katolicyzm.

Timor Wschodni zniszczony prawie w 70% przez wojsko indonezyjskie jest jednym z najbiedniejszych krajów w Azji, ale dzięki coraz większemu wydobyciu ropy naftowej jest nadzieja, że w ciągu piętnastu, dwudziestu lat może stać się dobrze prosperującym państwem.

Stolica: Dili

Powierzchnia kraju: 14.900 km².

Dokumenty

Posiadanie wizy przed wyjazdem na Timor nie jest wymagane - 30 dniową wizę turystyczną lub biznesową wykupuje się na lotnisku w Dili za 30 USD. Nie ma możliwości uzyskania wizy wjazdowej na lądowej granicy timorsko - indonezyjskiej (Atambua). W przypadku dłuższego pobytu należy złożyć wniosek w urzędzie imigracyjnym w Dili. Przy wjeździe paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Na żądanie urzędnika imigracyjnego należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do dalszej podróży. Przy wyjeździe z Timoru obowiązuje podatek wyjazdowy w wysokości 10 USD. Należy pamiętać, że przepisy imigracyjne na Timorze ulegają ciągłym zmianom.

Klimat

Klimat Timoru Wschodniego jest podrównikowy wilgotny. Średnia temperatura wynosi ok. 27°C i wykazuje minimalne różnice w ciągu roku. Roczna suma opadów waha się od 1200 mm do 1500 mm. W porze deszczowej (listopad - kwiecień) zdarzają się gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi.

Język

Języki urzędowe: tetum, portugalski

Inne języki: indonezyjski, angielski

Waluta

Waluta: dolar amerykański (USD)

Niewiele punktów usługowych na Timorze akceptuje karty płatnicze.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 15 USD
Posiłek w McDonalds - od 7 USD
Lokalne piwo - od 3 USD
Kawa Cappucino - od 4 USD
Coca - Cola 0,33 l - od 2USD
Woda 0,33 l - od 0,50 USD

Czas

UTC/GMT +9 godzin. Nie ma czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski - latem +7 godzin, zimą +8 godzin.

Napięcie

Elektryczność: 220V / 50 Hz
Wtyczki elektryczne: typ C, typ C-2, typ E, typ F, typ I. Potrzebna przejściówka.

Szczepienia

W Timorze Wschodnim powszechnie występują malaria i gorączka krwotoczna denga, okazjonalnie: japońskie zapalenie mózgu (encephalitis - istnieje możliwość wcześniejszego szczepienia). Powszechnie występują takie choroby jak gruźlica, tyfus i żółtaczka. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach, kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Podstawowe składniki Kuchni Timoru Wschodniego to: ryż, kukurydza, maniok i taro. Z warzyw popularna jest cebula, fasola i kapusta, z mięs drób, wołowina, wieprzowina i jagnięcina i oczywiście jak przystało na kraj wyspiarski ryby i owoce morza. Z owoców najpopularniejsze są mango, papaja, banany i kokosy. Popularnym daniem jest Tapai przyrządzane z ryżu, kukurydzy, manioku - do tego serwuje się w zależności od tego co sobie życzymy dobrze przyprawiony drób, wieprzowinę lub owoce morza. Chętnie jada się ryż z grillowanym mięsem, sporą ilością fasoli i innymi warzywami. Na deser proponujemy spróbować „Bebinca” to pyszny pudding robiony z mąki, cukru, masła i mleczka kokosowego. A na koniec proponujemy filiżankę timorskiej, pełnej intensywnego smaku i aromatu kawy.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dżakarcie (Indonezja).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indonezji

Indonezja, Dżakarta, Jl. Rasuna Said Kav X Blok IV/3, 12950
Tel.: +62 21 2525938 Tel. dyżurny: +62 815 109 001 80 Faks: +62 21 2525958
dzakarta.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.dzakarta.msz.gov.pl

Honorowy Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Dili

Konsul Honorowy : Sakib Awan (język konsula angielski, portugalski, indonezyjski)
Timor Wschodni, Dili, Rua S. Jose, Delta 1, Comoro,
Tel.: +670 3312264 Faks: +670 3312263

Osoby udające się do Republiki Demokratycznej Timoru Wschodniego nie znajdą tu wielu pięciogwiazdkowych hoteli, luksusowych sklepów, restauracji czy wielkich resortów z prywatnymi plażami. Nie mniej jednak można tu wynająć czyste pokoje z łazienkami lub drewniane domki na palach. Brak luksusów rekompensują ciepłe błękitne wody mórz należące do południowo - wschodniej części Pacyfiku, wspaniała rafa koralowa, piaszczyste rajskie plaże, wulkaniczne szczyty, dzika sawanna, tropikalne lasy, malowniczo położone tarasowe pola ryżowe, farmy orzechowe czy plantacje kawy.
Miłośnicy sportów wodnych mają zapewnione takie atrakcje jak: nurkowanie, surfing, windsurfing, rejsy katamaranem. Turyści mniej aktywni mają do dyspozycji kilometry czystych, cichych piaszczystych plaż, ciekawych targów, na których można znaleźć wszystko od egzotycznych przypraw, owoców, ryb po wyroby lokalnych rzemieślników.

Wyspa Atauro - Wyspa ma połączenie promowe ze stolicą kraju – Dili. Podróż taka trwa około 2 godzin. Wyspa Atauro zajmuje 105 km² i różni się pod względem kulturowym od innych części Timoru Wschodniego, gdyż większość mieszkańców stanowią protestanci, którzy utrzymują się z wypasu kóz i coraz częściej z turystyki. Uroki wyspy, a przede wszystkim otaczającą wyspę piękną rafę koralową odkryli nurkowie, którzy coraz częściej odwiedzają ten zakątek świata.

Przejdź: Na górę