22 247 27 57

Angola

Republika Angoli leży w południowo - zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Kraj graniczy z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią.

Nazwa Angola pochodzi od imienia króla N’Gola - władcy ludu Mbundu, który żył w okolicach Luandy. Jego królestwo zostało podbite i zniszczone przez Portugalczyków. Angola od 1885 roku do 1975 była kolonią portugalską.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w 2008 roku uznał Angolę za najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, a jej stolicę Luandę ogłoszono najdroższym miastem na świecie. Sukcesy gospodarcze nie przekładają się jednak na codzienne życie zwykłych obywateli, ale miejmy nadzieję, że dzięki wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego, którego zasoby są podobno największe w Afryce, Angola po 30 latach trwającej wojny domowej z roku na rok będzie piękniejsza, a jej obywatele nie będą żyli na skraju ubóstwa.

Stolica: Luanda

Powierzchnia kraju:1 246 700 km².

Terytorium Republiki Angoli odpowiada wielkością obszarowi Europy zajmowanemu przez Polskę, Francję i Niemcy.

Dziewicze piaszczyste, ciągnące się kilometrami rajskie plaże nad Oceanem Atlantyckim, malowniczy wodospad Kalandula - drugi co do wielkości w Afryce, Parki Narodowe Iona i Kissama z dzikimi zwierzętami, groźna pustynia Kalahari, tajemnicze plemiona takie jak Nganguela czy Herero to tylko niektóre atrakcje turystyczne Angoli.

Decydując się na wyjazd do Republiki Angoli należy stosować się do zakazu fotografowania budynków rządowych i wojskowych, który bywa przenoszony na całą sferę obiektów publicznych. Sugerujemy zapytać o zgodę na zrobienie zdjęcia, aby uniknąć konfiskaty kamery, aparatu lub filmu przez służby odpowiedzialne za ochronę.

Dokumenty

Władze angolskie wymagają od obywateli RP, bez względu na rodzaj paszportu, wizy pobytowej lub wizy na przejazd tranzytem. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Wizę pobytową ważną do 30 dni oraz wizę tranzytową można otrzymać w Ambasadzie Angoli w Warszawie lub w innych placówkach dyplomatycznych i konsularnych tego kraju. Z reguły wymagane jest udokumentowanie celu pobytu (zaproszenie, dowód opłacenia kosztów pobytu, wykupiony bilet na podróż). Po przyjeździe do Angoli wizę można dwukrotnie przedłużyć o kolejne 30-dniowe okresy, do 90 dni pobytu łącznie. Pobyt bez ważnej wizy jest karany wysoką grzywną i w przypadku kontroli nakazem natychmiastowego opuszczenia kraju.

Klimat

Republika Angoli położona jest w strefie klimatu podrównikowego, który na północy jest wilgotny, a w części środkowej i na południu suchy. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi 26°C, a w lipcu 21°C. Można rozróżnić porę suchą, która trwa od połowy maja do połowy października i porę deszczową w pozostałych miesiącach.

Język

Język urzędowy: portugalski

W regionach graniczących z Demokratyczną Republiką Konga dość popularny jest język francuski.

Waluta

Waluta: kwanza (AOA);

Akceptowane są tylko banknoty USD wydane w roku 2006 lub później.

Z wyjątkiem kilku luksusowych hoteli płatności kartą kredytową nie są akceptowane. W Luandzie zainstalowano bankomaty obsługujące karty VISA, ale nie ma informacji, czy akceptują karty wystawione poza Angolą. Nie stosuje się czeków podróżnych.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracji (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 45 USD
Posiłek w McDonalds - od 20 USD
Lokalne piwo - od 3 USD
Kawa Cappucino - od 2,80 USD
Coca - Cola 0,33 l - od 1,60 USD
Woda 0,33 l - od 1,10 USD

Angola należy do najdroższych krajów świata. Ceny wielu towarów i usług są zaskakująco wysokie (dotyczy to zwłaszcza restauracji, hoteli, wynajmu domów lub mieszkań). Przykładowo, w Luandzie i na prowincji przeciętne miejsce hotelowe kosztuje dziennie około 200 USD (jeśli uda się je znaleźć), a na posiłek trzeba przewidzieć min. 50 USD na osobę.

Czas

UTC/GMT +1 godzina.

Od kwietnia do października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, czas w Angoli jest przesunięty w stosunku do Polski o jedną godzinę do tyłu - gdy w Luandzie jest 12:00, w Polsce jest już 13:00. Od listopada do marca Polska i Angola leżą w tej samej strefie czasowej.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2. Wtyczki takie jak w Polsce.

Szczepienia

Wymagany jest dowód szczepienia przeciw żółtej febrze - należy go okazać straży granicznej przy wjeździe do kraju (tzw. żółta książeczka). Największym zagrożeniem jest malaria, występująca na terytorium całego kraju i we wszystkich porach roku. Zaleca się stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane:

Żółta gorączka (żółta febra) - obowiązkowe.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Wścieklizna - zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

W Angoli odnotowuje się dość wysoką zachorowalność na cholerę, żółtaczkę, śpiączkę, gruźlicę, polio i trąd. Rośnie liczba nosicieli wirusa HIV i osób chorych na AIDS. W związku z dużym zagrożeniem cholerą należy przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki i podwyższonych rygorów higieniczno-sanitarnych, a zwłaszcza: często myć ręce, dokładnie odkażać naczynia, owoce i warzywa, używać tylko przegotowanej wody, unikać spożywania ryb i owoców morza i - ogólnie - posiłków w barach i restauracjach, gdzie higiena budzi wątpliwości. Zatrucia pokarmowe zdarzają się bardzo często. Zaleca się spożywanie wyłącznie napojów sprzedawanych w zamkniętych butelkach lub w puszkach. Pomoc medyczną na odpowiednim poziomie świadczą jedynie prywatne kliniki. Cena wizyty u lekarza to 50-100 USD, dzienny pobyt w szpitalu kosztuje od 500 do ponad 2000 USD. Prywatne szpitale i ośrodki zdrowia żądają wniesienia opłaty przed podjęciem leczenia. Publiczna pomoc medyczna jest świadczona wyłącznie obywatelom Angoli. Nie istnieje pogotowie ratunkowe.

Kuchnia

Ocean Atlantycki, który oblewa ponad 1700 km plaż Angoli, zapewnia ryby i owoce morza, które żywią się głównie mieszkańcy wybrzeża. Popularne są smażone i wędzone makrele, dorsze oraz sardynki. Z dań proponujemy spróbować np.: Bacalhau á gomes de sá - dorsza pieczonego z pieczonymi ziemniakami i cebulą, pastéis de bacalhau - krokiety z dorsza, rissóis de camarao - pierogi z krewetkami czy arroz de marÍsco - ryż z owocami morza. W całym kraju jada się funge, czyli mamałygę, którą robi się z mąki maniokowej lub jej mieszanki z mąką kukurydzianą. Do funge podaje się drób, mięso lub ryby. Z lokalnych alkoholi proponujemy spróbować piwa N'Gola.

Ambasada Republiki Angoli

ul. S. Goszczyńskiego 12, 02-616 Warszawa
tel: +48 22 844 09 94
recepcja@embangola.pl
www.embangola.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Angoli

Angola, Luanda, Damião de Góis 64, Alvalade, Luanda , CP. 1340
Tel.: +244 222 327 199 Tel.: +244 222 322 363 Tel. dyżurny: +244 934 112 212
luanda.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.luanda.msz.gov.pl

Luanda - Stolica i największe miasto Angoli, położone jest w północno - zachodniej części kraju nad Oceanem Atlantyckim. Zabudowa miasta charakteryzuje się budynkami o kilku kondygnacjach i budynkach w stylu kolonialnym. Obecnie w centrum miasta buduje się nowoczesne wieżowce i luksusowe hotele. Warto odwiedzić Narodowe Muzeum Historii Naturalnej Angoli z ciekawymi działami takimi jak: etnografia, botanika, zoologia i historia kraju. W Luandzie jest wiele budynków sakralnych z których warto zobaczyć: kościół Sagrada Familia o geometrycznej architekturze, Kościół i klasztor Matki Bożej z Góry Karmel wybudowany w 1660 roku oraz Katedrę Świętego Zbawiciela z 1655 roku. W mieście znajduje się również zabytkowa XVII-wieczna portugalska forteca Fortaleza de São Miguel. Warto pospacerować Avenida de Paulo Dias de Novais, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych alei położonych nad morzem w Afryce,

Wodospad Kalandula - W północno zachodniej części Angoli na rzece Lucala, w malowniczej scenerii znajduje się drugi co do wielkości wodospad w Afryce – Kalandula. Miliony litrów wody spadają z wysokości ponad 105 metrów na szerokości ponad 400 metrów To jedno z najbardziej spektakularnych i najatrakcyjniejszych miejsc w Angoli.

Park Narodowy Iona - Najstarszy (założony w 1937 roku) i największy (15150 km²) park narodowy Angoli,  położony jest w południowo – zachodniej części kraju na granicy z Namibią. Na terenie parku można zobaczyć ruchome wydmy, suche sawanny czy też zielone łąki. Nielegalne polowania i kłusownictwo na olbrzymią skalę oraz zniszczenie infrastruktury podczas trwającej wojny domowej doprowadziły do wyginięcia wielu gatunków zwierząt. Obecnie władze parku sprowadzają nowe zwierzęta, które coraz lepiej się tu aklimatyzują. Na terenie parku mieszkają rdzenni mieszkańcy tych rejonów z plemienia Himba, Mucubal i Kimbundu.

Park Narodowy Quiçama - Leży ok. 70 km na południe od Luandy, od 1957 roku jest parkiem narodowym. Mimo kłusownictwa podczas wojny domowej można tu zobaczyć kilka gatunków antylop, bawoły i słonie w pobliżu oceanu gniazdują żółwie morskie.

Baia dos Tigres - Największa wyspa Angoli, posiada unikalne stromo spadające do morza olbrzymie wydmy, które są największą atrakcją turystyczną. Na wyspie można podziwiać również rozległe laguny i wiele różnych gatunków ptaków.

Przejdź: Na górę