22 247 27 57

Burkina Faso

Burkina Faso leży w Afryce Zachodniej. Na północnym - zachodzie kraj graniczy z Mali, na wschodzie z Nigrem, na południowym - wschodzie z Beninem, na południu z Togo i Ghaną, na południowym - zachodzie z Wybrzeżem Kości Słoniowej.

Kraj w 1958 roku zyskał autonomię jako republika Górnej Wolty w ramach wspólnoty Francuskiej, a w 1960 roku uzyskał niepodległość. W 1984 roku kraj zmienił nazwę na Burkina Faso.

Stolica: Wagadugu

Powierzchnia kraju: 247 200 km2.

Choć infrastruktura kraju w tym dróg i hoteli pozostawia wiele do życzenia, to jednak warto odwiedzić ten najmniejszy kraj strefy Sahelu by zobaczyć m.in. malowniczy wodospad Karfiguela, jezioro Tangrela z olbrzymim skupiskiem hipopotamów, piękne baobaby, parki narodowe z dzikimi zwierzętami oraz liczne plemiona m.in.: Mossi, Fulanów, Bobo czy Lobo.

 

Dokumenty

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz na przejazd i pobyt. Wizy na pobyt krótki (do 90 dni) wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Burkina Faso (najbliższa w Berlinie), w wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie wizy na granicy. Turysta powinien mieć wystarczające środki na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać przy wjeździe.

Komunikat MSZ z 28 lipca 2015
Z uwagi na zagrożenie działalnością terrorystyczną oraz porwaniami cudzoziemców utrzymujące się w północnych rejonach Burkina Faso oraz niestabilną sytuację w regionie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje powstrzymanie się od podróży w północne obszary Burkina Faso.
Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/
 

Klimat

W północnej części kraju panuje klimat saharyjski, w południowej - tropikalny. Pora sucha i chłodna przypada na okres od listopada do lutego (średnia temperatura 25° C), pora gorąca trwa od marca do maja (40-45° C), pora deszczowa jest zazwyczaj od czerwca do września (ok. 28°C).

Język

Język urzędowy: francuski

Inne języki: 60 języków etnicznych spośród których najpopularniejsze to Moore, Jula i Fulfulde.

Waluta

Jednostką walutową Burkiny Faso jest frank środkowoafrykański (XOF) emitowany przez Centralny Bank Państw Afryki Zachodniej. Frank środkowo afrykański pozostaje w następującej relacji z euro i dolarem amerykańskim (kurs z dnia 05.09.2014 r.):

1 € = 657,89 XOF,

1 $ = 490,20 XOF

Bankomaty znajdują się w większych miastach i akceptują karty Visa. Warto zabrać ze sobą Euro. Przy zakupach należy się targować, tak samo przy indywidualnym transporcie, czy usługach. Cena podana turyście na początku nie ma wiele wspólnego z ceną rynkową i zawsze można ją obniżyć.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

spaghetti z warzywami, które kosztuje od 400 XOF
ryż z warzywami i kurczakiem od 700 XOF
pączek smażony na miejscu od 25 XOF
banan od 50 XOF
szaszłyk w zależności od wielkości od 300 XOF
woda 2 l od 500 XOF
Cola, Fanta, Sprite w szklanych butelkach półlitrowych – od 500 XOF

Czas

UTC/GMT + 0 godziny

Gdy w Polsce obowiązuje czas zimowy (listopad-marzec), czas w Burkinie Faso przesunięty jest w stosunku do Polski o godzinę do tyłu (jeśli w Polsce jest 12:00, w Wagadugu jest dopiero 11:00). Od kwietnia do października różnica ta zwiększa się do dwóch godzin (gdy w Polsce jest 12:00, w Burkina Faso jest 10:00).

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ E - takie jak w Polsce.

Szczepienia

Występuje tu zagrożenie malarią, żółtą febrą, cholerą i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze.

Wymagana profilaktyka malarii na terenach zagrożonych

Przed przyjazdem należy się zapoznać z aktualną sytuacją epidemiologiczną.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane:

Żółta gorączka (żółta febra) - obowiązkowe
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.
Przeciw cholerze – zalecane
Przeciw zapaleniu opon mózgowych – zalecane
chorób tzw. Di-Per-Te oraz duru brzusznego - zalecane

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

W kontaktach ze zwierzętami domowymi i dzikimi trzeba zachować daleko idącą ostrożność - często dochodzi do zarażeń wścieklizną. Burkina Faso jest jednym z krajów afrykańskich, w których odnotowano przypadki wystąpienia ptasiej grypy u zwierząt.

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni Brukina Faso to: sorgo, proso, ziemniaki, makarony, kukurydza, fasola, cebula, orzechy, jajka i ryby. Z mięs, choć bardzo rzadko, ze względu na drożyznę, jada się kozinę i drób. Popularne potrawy to: saghbo – gorzka papka z ugotowanego sorga, prosa i kukurydzy, potrawka z ryżu z warzywami, pieczone ryby słodkowodne oraz gotowane na twardo jajka jedzone z bagietkami. Przysmakiem są szaszłyki z kurczaka z warzywami. Z owoców popularne jest awokado, a z napoi kawa z mlekiem i miejscowe piwo Biere du Burkina.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Algierze (Algieria) akredytowany jest również w Burkina Faso.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej

Algieria, Algier, Rue Olof Palme, Nouveau-Paradou, 16-035 Hydra-Algier
Tel.: +213 21 609950 Faks: +213 21 609959
algier.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.algier.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Wagadugu

konsul honorowy: Benoit J. Sawadogo (język konsula francuski)
Burkina Faso, Wagadugu, 994, Avenue Professeur Joseph KI-ZEBRO, 01 BP,827
Tel.: 00 226 50 30 69 75 Tel. dyżurny: 00 226 70 71 46 71 (w nagłych przypadkach) Faks: 00 226 50 31 00 12
b.sawadogo@fasonet.bf

Park Narodowy W - Położony jest w południowo – wschodniej części kraju, częściowo również na terenie sąsiadujących krajów Nigru i Beninu. Obszar parku zajmuje 10.000 km², a nazwa nawiązuje do kształtu biegu rzeki Niger, przypominającego literę W. W parku można zobaczyć m.in. mrówniki, bawoły afrykańskie, lamparty, lwy, słonie, hipopotamy, guźce i antylopy. Park Narodowy W został utworzony 4 sierpnia 1954 r. W 1996 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wodospady Karfiguéla - Wodospady położone są w południowo - zachodniej części Burkina Faso, około 10 km na północ od miasta Banfora. To jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów w kraju. Tu wody rzeki Komoé spadają na równinę po ogromnych piaskowych skałach pasma Chaîne de Banfora. Dla ochrony miejscowej flory i fauny założono tu rezerwat przyrody Réserve des Cascades de Banfora.

Bobo Dioulasso - Drugie co do wielkości miasto, położone w zachodniej części Burkina Faso. Będąc w mieście trzeba zobaczyć Wielki Meczet, który został wybudowany pod koniec XIX wieku i jest niesamowitą budowlą z charakterystycznymi wystającymi belkami wspierającymi konstrukcję. To najlepsza wizytówka miasta. Dodatkowo warto wstąpić na pełne kupców i kupujących targowisko Grand Marche.

Park Narodowy Arli - Park położony jest na południowym - wschodzie Burkina Faso. Powierzchnia parku zajmuje 760 km². Na rozległym terenie parku zajmują się malownicze sawanny i położone wzdłuż rzek lasy galeriowe. Można tu spotkać: hipopotamy, krokodyle, bawoły, słonie, lwy, pawiany, guźce i różnego gatunku antylopy.

Wagadugu - Stolica i największe miasto w kraju położone jest w środkowej części Burkina Faso. Jest to rozległe miasto, gdzie nie ma nowoczesnych biurowców, dzielnic mieszkaniowych czy parków rozrywki. Jednak będąc w stolicy jednego z najbiedniejszych krajów Afryki warto zobaczyć tu m.in.: Katedrę Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia, Pomnik Męczenników, Posąg Naba Koom przedstawiający kobietę, trzymającą misę na wodę. Posąg ma 6 metrów wysokości i stoi twarzą do stacji kolejowej, witając przybywających do Wagadugu. Mając czas warto odwiedzić Muzeum Narodowe, które przedstawia historię kraju oraz Maison du Peuple, gdzie znajduje się ciekawa kolekcję masek afrykańskich. Co dwa lata odbywa się tu ogólnoafrykański festiwal filmów, jak również Międzynarodowy Festiwal Teatralny i Kukiełkowy. W tym czasie do stolicy przyjeżdżają najlepsze grupy teatralne z całej Afryki.

Przejdź: Na górę