22 247 27 57

Korea Północna

Koreańska Republika Ludowo - Demokratyczna graniczy od strony północnej z Chińską Republiką Ludową wzdłuż rzeki Yalu oraz z Rosją wzdłuż rzeki Tumen od strony południowej z Koreą Południową wzdłuż równoleżnika 38°, tworzącego strefę zwaną Koreańską Strefą Zdemilitaryzowaną. Od strony zachodniej granicę wyznacza Morze Żółte i Zatoka Koreańska a od strony wschodniej Morze Japońskie.

Stolica: Pjongjang (Pyongyang)

Powierzchnia kraju: 120 500 km²

Piękne krajobrazy górskie, monumentalne budowle w stylu socrealizmu, brak reklam, ale za to olbrzymie portrety „Wielkich Przywódców”, odmienność kulturowa oraz fakt ograniczenia podróży tylko po wyznaczonych trasach turystycznych sprawia, że coraz więcej turystów chce zobaczyć ten jeden z ostatnich bastionów komunizmu. 

Odwiedzając Koreańską Republikę Ludowo – Demokratyczną należy liczyć się z tym, że każda grupa ma stałą opiekę tłumacza-asystenta, bez którego nie można poruszać się po kraju.

Na terenie kraju istnieje zakaz fotografowania obiektów militarnych i osób w mundurach. W razie niepewności, które obiekty można fotografować wskazane jest zapytanie asystenta o możliwość wykonania zdjęcia w danym miejscu. Jeśli nie dostosujemy się do tego, poważne przykrości spotkają przede wszystkim naszego tłumacza - asystenta. 

Wskazane jest unikanie ekstrawaganckiego ubioru i zachowania, które może zwrócić uwagę miejscowych służb i być potraktowane jako brak poszanowania dla miejscowych władz oraz tradycji. Dodatkowo zachowanie powinno być zgodne z miejscowymi obyczajami, m.in. odpowiedni stosunek do kobiet, czy też miejsc i obiektów ważnych dla miejscowej ludności.

W większości hoteli ciepła woda będzie dostępna tylko w określonych godzinach wieczornych (np. między 19.00 a 20.00), może szwankować ogrzewanie lub nastąpią wyłączenia prądu, dlatego z pewnością przyda się latarka.

Dokumenty

Obywatele polscy zamierzający wjechać na terytorium Korei Północnej objęci są obowiązkiem wizowym (wiza jest płatna, wydawana przez Ambasadę KRL-D w Warszawie - ul. Bobrowiecka 17, telefon: 22 840-58-13). Przeciętny czas oczekiwania wynosi 2 tygodnie, czasem około 4 tygodni. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Istnieje natomiast możliwość ubiegania się o wizę w Ambasadzie KRL-D w Pekinie. Wymagany okres ważności paszportu przy ubieganiu się o wizę to co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy. Należy również pamiętać o konieczności uzyskania wizy chińskiej (dwukrotnej), jeżeli pobyt tranzytowy przez Pekin przekraczać będzie 72 godziny. Na terenie KRL-D dopuszczalna jest praktycznie tylko turystyka grupowa. W wyjątkowych przypadkach możliwe są indywidualne pobyty turystyczne, w całości zaplanowane i zorganizowane przez miejscowe biura turystyczne. Jednym z warunków jest przydzielenie stałej opieki tłumacza-asystenta, bez którego nie można poruszać się po kraju. Zainteresowani przyjazdem turystycznym winni skorzystać z ofert internetowych biur turystycznych współpracujących z podmiotami północnokoreańskimi (w większości operujące z terytorium Chin). Niekiedy organizowane są pobyty turystyczne związane ze specjalnymi okazjami - jak np. targi przemysłowe, handlowe, masowe pokazy gimnastyczne Arirang, uroczystości państwowe, święta itp. Wyjazdy turystyczne mają ściśle określony program, od którego nie ma odstępstw. Swoboda w wyborze czasu i miejsca zwiedzania jest wykluczona, dlatego swoje oczekiwania należy zawsze dokładnie weryfikować z ofertą autoryzowanych przez władze KRL-D biur podróży.

Klimat

W Korei Północnej panuje klimat kontynentalny z czterema wyraźnymi porami roku. Zimy są słoneczne i suche, ale bardzo mroźne i wietrzne. Latem, temperatura dochodzi do 40 st. C przy wilgotności 90%. W porze monsunu (lipiec) możliwe wielodniowe, obfite opady deszczu. Wiosna i jesień w Korei to pory przejściowe. Wiosną występują często susze na zmianę z gwałtownymi powodziami. Wczesną jesienią Półwysep Koreański nawiedzają czasami tajfuny. Najlepszą porą na przyjazd jest kwiecień, maj oraz wrzesień.

Język

Język urzędowy: koreański

Znajomość języków obcych jest bardzo słaba, dotyczy to również w hoteli i restauracji.

Waluta

Waluta: won (WN), 1 won = 100 chonów

Cudzoziemcy obowiązani są do dokonywania płatności w EUR. Można płacić także w japońskich jenach (JPY), chińskich Juanach (CNY) oraz dolarach amerykańskich (USD).

Możliwości korzystania z waluty miejscowej są bardzo ograniczone z uwagi na wyjątkowo niekorzystny kurs oficjalnej wymiany. Próby dokonania wymiany waluty po kursie czarnorynkowym mogą zostać uznane za poważne przestępstwo. Oficjalny kurs wymiany: 1 EUR = 129 wonów (możliwe nieznaczne wahania).

Ceny

Ceny za artykuły spożywcze należą do najwyższych na świecie, dlatego w pakietach turystycznych są zawsze wliczone posiłki. Większość sklepów dostępna jest tylko dla Koreańczyków. W Pjongjangu istnieje sklep całodobowy w tzw. dzielnicy dyplomatycznej

Czas

UTC: + 9 godzin.

Różnica czasu między Polską a KRL-D: +7 godzin w czasie letnim, +8 godzin w czasie zimowym (w KRL-D nie ma zmiany czasu na zimowy).

Napięcie

220 V; 60 Hz
Wtyczki:  typ C, typ C-2, typ F

Następuje czasami wyłączenie prądu, dlatego może przydać się latarka.

Szczepienia

Nie ma obowiązku szczepień jednak wskazane jest szczepienie WZW A/B. Przy wjeździe do KRL-D należy wypełnić deklarację zdrowotną potwierdzającą brak symptomów chorobowych (kaszel, podwyższona temperatura itp.). Istnieje znaczne ryzyko dolegliwości gastrycznych związanych z zanieczyszczeniem wody, warzyw i owoców. Warto zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, zwłaszcza środki przeciw zatruciom pokarmowym, przeciwbólowe, oraz inne specjalistyczne w zależności od indywidualnych potrzeb. Opieka lekarska oferuje usługi wyłącznie na podstawowym poziomie. Skomplikowane zabiegi i operacje wymagają natychmiastowego przewiezienia do szpitala za granicę. Możliwe jest skorzystanie ze specjalnego transportu medycznego. Chiński oddział firmy medycznej SOS (z siedzibą w Pekinie i innych większych miastach ChRL) ma podpisaną umowę ze stroną koreańską w sprawie lotów sanitarnych - przelot specjalnym samolotem do Pekinu kosztuje około 50 tys. EUR. W sytuacjach wymagających skorzystania z pomocy medycznej organizacją wizyty i konsultacji lekarskiej zajmuje się miejscowy opiekun. Proszę jednak pamiętać o wysokim ryzyku wtórnych zakażeń szpitalnych (gronkowiec, żółtaczka itp.).

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni koreańskiej to ryż i makaron z dodatkiem towarzyszących dań zwanych banchan, sporządzonych z warzyw, mięsa oraz z soi w różnych postaciach. Warto spróbować miejscowych specjałów - Kimchi (kapusta na ostro), Kuksu (rodzaj pikantnego makaronu), Pulgogi (smażone plastry mięsa), Tubu (grillowane tofu)/ Mięso dla mieszkańców jest ściśle racjonowane i jest bardzo drogie, dlatego rzadko gości na stołach zwykłych obywateli. W przypadku stołowania się w tanich lokalach należy liczyć się z zatruciami pokarmowymi z powodu braku higieny w składowaniu i przetwarzaniu żywności. Ryzyko zatrucia jest znikome w restauracjach dedykowanych cudzoziemcom. Woda z kranu jest niezdatna do picia - należy korzystać (również do gotowania i płukania jamy ustnej) tylko z butelkowanej wody mineralnej. W restauracjach należy unikać dodawania do napojów lodu - zwykle robiony jest on z nieprzegotowanej wody z kranu.

Ambasada Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej

ul. Bobrowiecka 17, Warszawa
telefon: 22 840-58-13
faks: 22 840-57-10
korembpl@yahoo.com

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej

Korea Północna, Pjongjang, Taedonggang - Munsudong,
Tel.: +8502 3817333 Tel. dyżurny: +8502 3817333 lub +850 1912500753 Faks: +8502 3817637
pjongjang.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pjongjang.msz.gov.pl

Kŭmsusański Pałac Słońca - Pałac został zbudowany w 1976 roku. jako Kŭmsusan Assembly Hall i przez lata był oficjalną rezydencją Kim Ir Sena. Kiedy zmarł w 1994 r. jego syn Kim Dzong Il odnowił budynek i przekształcił go w mauzoleum. Zabalsamowane ciało Kim Ir Sena spoczęło w szklanym sarkofagu wewnątrz pałacu. Kiedy w 2011 r. zmarł Kim Dzong Il postanowiono, że zabalsamowany spocznie obok ojca. W przyległych salach znajdują się liczne pamiątki po obu wodzach. 16 lutego 2012 r. z okazji siedemdziesiątych urodzin Kim Dzong Ila, budynek przemianowano na Kŭmsusański Pałac Słońca.

Wieża Idei Dżucze - Wieża usytuowana jest w stolicy kraju Pjongjangu. W całej okazałości widać ją z Placu Kim Ir Sena. 170 metrowa konstrukcja przedstawia płonący znicz. Wieża powstała w 1982 roku, w 70 rocznicę urodzin Kim Ir Sena. Nazwa wieży pochodzi od Idei Dżucze, wymyślonej przez jubilata, mieszanki izolacjonizmu, marksizmu - leninizmu i koreańskiego tradycjonalizmu. U podstawy wieży umieszczono rocznicową tablicę pamiątkową wychwalającą zasługi wodza. Na Wieży znajduje się platforma widokowa skąd można podziwiać panoramę miasta.

Pektu-San - To szczyt wulkaniczny położony w paśmie Gór Wschodnio-mandżurskich  na pograniczu Chin i Korei Północnej, który drzemie od 1903 roku. W kraterze wulkanu znajduje się Jezioro Niebiańskie, które ma powierzchnię 9 km², objętość 2 km³, a jego głębokość maksymalna sięga 373 metrów. Ten malowniczo położony wulkan, jeżeli obudzi się ze snu, będzie bardzo groźny, a jego erupcja może spowodować przysłonięcie Słońca nawet do 3 miesięcy na naszej planecie. Okolice wulkanu należą do jednych z najładniejszych krajobrazowo regionów kraju.

Kaesong - Stolica Koryo (918-1392) pierwszego zjednoczonego państwa półwyspu koreańskiego, usytuowana 10 km od Strefy Zdemilitaryzowanej jest jedynym miejscem gdzie mieszkańcy Korei Południowej mają prawo wstępu. W mieście znajduje się również Muzeum Koryo, które wcześniej przez 1000 lat było uniwersytetem Konfucjanizmu.

Zapora Wodna - West Sea - znana również jako Nampho Dam, 8-kilometrowa zapora stanowi źródło narodowej dumy Koreańczyków.

Pyongyang - Metro - z licznymi mozaikami, żyrandolami i głębokością 100 metrów zaliczone jest do jednego z najbardziej imponujących na świecie.

Wielki Pomnik - Gigantyczny pomnik Kim Il Sunga i Kim Jong Il, wykonany z brązu, znajdujący się na wzgórzu Mansudae. Jest to pomnik zaliczany do najważniejszych atrakcji Korei Północnej.

Przejdź: Na górę