22 247 27 57

Tadżykistan

Tadżykistan leży w Azji Środkowej, kraj graniczy z Uzbekistanem, Kirgistanem, Chinami i Afganistanem. Kraj położony jest powyżej 1000 m. n.p.m., a ponad połowa powyżej 3000 m. n.p.m.

Stolica: Duszanbe

Powierzchnia kraju: 143 100 km2

Tadżykistan nie jest krajem dla turystów, poszukujących luksusów, a raczej dla obieżyświatów, których nie przerażają spartańskie warunki. Tu można zobaczyć piękne góry, liczne lodowce, czyste malowniczo położone jeziora i sympatycznych Tadżyków, którzy należą do sunnickiego odłamu muzułmanów, a zatem są mniej konserwatywni od szyitów, a przez to bardziej tolerancyjni i otwarci na inne kultury. Kobiety powinny jednak unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana, szczególnie poza stolicą kraju. Przy zwiedzaniu obiektów sakralnych wszyscy bezwarunkowo powinni podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla nie muzułmanów. Jeśli dostosujecie się Państwo do tych wskazówek, to z pewnością spędzicie tu wspaniały i niezapomniany urlop.

Dokumenty

Obywatele polscy podróżujący do Tadżykistanu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Ambasadach Tadżykistanu w krajach ościennych, np. w Berlinie, Mińsku, Moskwie. Obywatele polscy na wizę czekają ok. 3 dni. Istnieje możliwość przedłużenia pobytu na miejscu. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną. Wizę turystyczną można uzyskać poprzez zaproszenie licencjonowanej tadżyckiej organizacji turystycznej. Licencję można sprawdzić na stronie internetowej Komitetu ds. Młodzieży, Sportu i Turystyki. Zapraszająca organizacja turystyczna zajmie się również uzyskaniem pozwolenia na poruszanie się w strefach przygranicznych i Górnobadachszańskim Obwodzie Autonomicznym (dalej: GBAO) oraz innymi sprawami organizacyjno-logistyczno-transportowymi.

Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Jest możliwość uzyskania wizy tadżyckiej również na lotnisku w Duszanbe, Chudżand i Kulob (wiza na okres do miesiąca pobytu). Z przepisami wizowymi można zapoznać się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tadżykistanu. Każda osoba wjeżdżająca do Tadżykistanu musi posiadać paszport ważny, przez co najmniej 6 miesięcy.

Klimat

Tadżykistan leży na pograniczu stref klimatu umiarkowanego, który obejmuje północną część kraju i klimatu podzwrotnikowego obejmującego południe kraju. Średnia miesięczna temperatura powietrza w lipcu waha się od 35°C w kotlinach do 10°C na obszarach górskich. W czasie zimy temperatury wahają się od -2°C na południowym - zachodzie do -20°C na obszarach górskich i północy kraju. Najzimniej jest w Pamirze gdzie występują silne mrozy dochodzące nawet do -63°C.

Język

Język urzędowy: tadżycki

Inne języki: rosyjski

Waluta

Waluta: somoni (TJS), 1 somoni = 100 diram

Kurs kantorowy niewiele się różni od kursu bankowego. Nie ma znaczenia czy wymieniamy USD czy EURO. Kantory wymiany znajdują się tylko w dużych miastach, nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

obiad w restauracji to koszt ok. 8-13 USD,
kotlet z kurczaka od 12 TJS,
barszcz czerwony w ok. 5 TJS,
ryż z owocami od 6 TJS,
szklanka herbaty od 2 TJS,
chleb od 4 TJS,
kabanosy paczkowane 200g od 24,4 TJS.

Państwowy transport miejski jest niewystarczający, powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek – marszrutek. Cenę za przejazd należy ustalić z góry.

Odradza się spożywanie posiłków na bazarach, przydrożnych barach i tzw. czajchanach. Produkty spożywcze należy bardzo dokładnie myć pod bieżącą wodą. Kupując żywność, trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia, nie zaleca się kupowania miejscowego alkoholu niewiadomego pochodzenia (niebezpieczeństwo zatrucia alkoholem metylowym). Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu - zaleca się jednak pić wodę mineralną oryginalnie butelkowaną.

Czas

UTC +5.

Oznacza to, że czas ten jest przesunięty latem o 3, a zimą o 4 godziny do przodu w stosunku do czasu polskiego.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ I. Potrzebna przejściówka.

Szczepienia

Istnieje ryzyko zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, tężcem, durem brzusznym. W Tadżykistanie rośnie liczba zarażonych wirusem HIV oraz chorych na gruźlicę. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą wystąpić kłopoty żołądkowe. Zaleca się przyjmowanie preparatów probiotycznych przez ok. 2 tygodnie przed przyjazdem do Tadżykistanu oraz zabranie w podróż odpowiednich preparatów przeciwbiegunkowych. Warto zasięgnąć porady, jakie szczepienia przed wyjazdem na obszar Azji Środkowej są aktualnie zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Podstawą kuchni tadżyckiej jest ryż, cebula, marchew, papryka, pomidory i ziemniaki. Z mięs jada się baraninę i wołowinę. Najbardziej popularne dania to: płow tj. ryż z mięsem i warzywami, szaszłyki baranie lub wołowe, z dodatkami warzyw i zupa szurbo, przypominająca rosół, ale podawana z ziemniakami. Do większości dań podaje się płaski, okrągły chleb - non. Z owoców jada się najczęściej arbuzy i melony. Tadżykowie piją duże ilości herbaty. Wódka i piwo, mimo, że to kraj muzułmański jest ogólnie dostępna. W kraju nie ma sieci restauracyjnych typu Mc Donald’s, czy KFC.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Taszkencie (Uzbekistan).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Uzbekistanu

Uzbekistan, Taszkent, Firdavsiy 66, 100084
Tel.: +998 711208650 Tel. dyżurny: +998 93 501 01 21 Faks: +998 711208651
taszkent.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.taszkent.msz.gov.pl
mail sekretariat: uztasamb@msz.gov.pl

Pamir - To rozległy rejon górski obejmujący teren Chin, Afganistanu i Tadżykistanu, który głównie odwiedzają alpiniści. Przeważająca część gór jest na terenie Tadżykistanu. Najwyższy szczyt Ismaila Samaniego, który ma 7495 m n.p.m. (w latach 1933–1962 nosił nazwę Pik Stalina, a w latach 1962-1998 Pik Komunizmu) jest w Tadżykistanie, tak samo jak lodowce górskie, na czele z największym - Lodowcem Fedczenki, który jest najdłuższym lodowcem na Ziemi położonym poza strefami polarnymi. Tu wspaniałe krajobrazy zapierają dech w piersiach.

Iskandarkul - To pięknie położone jezioro polodowcowe w północno - zachodnim Tadżykistanie, w Górach Hisarskich, na wysokości 2195 m. n.p.m. Ma kształt zbliżony do trójkąta. Jego powierzchnia wynosi 3,4 km², a głębokość – 72 m.

Namadgut - W maleńkiej miejscowości (17 km od Ishkashim), znajduje się dość dobrze zachowany zamek znany jako Khakhka pochodzącym z IV wieku p.n.e.

Przejdź: Na górę