22 247 27 57

Turkmenistan

Turkmenistan leży w południowo-zachodniej części Azji Środkowej, nad Morzem Kaspijskim. Kraj graniczy z Iranem, Afganistanem, Uzbekistanem i Kazachstanem. Od zachodu kraj posiada dostęp do Morza Kaspijskiego.

Była republika ZSRR w 1991 roku odzyskała niepodległość, swój rozwój zawdzięcza eksploatacji bogatych złóż gazu ziemnego, ropy naftowej, ogromnych zasobów soli, jodu i związków potasu.

Stolica: Aszchabad

Powierzchnia kraju: 488,100 km²

Miejsca, które warto zobaczyć to: pustynne krajobrazy Kara Kum zajmujące ok. 80% powierzchni kraju, płonący od 40 lat krater na środku pustyni zwany „Bramą do piekła”, starożytne ruiny m.in. Merv i Nisa czy stolica kraju Aszchabad, z marmurowymi budynkami, a nawet krawężnikami oraz złotymi pomnikami.

Dokumenty

Obywatele polscy podróżujący do Turkmenistanu muszą posiadać wizę. Wizy wydawane są na podstawie zaproszenia, od osoby fizycznej lub prawnej, poświadczonego przez Urząd Migracyjny Turkmenistanu. Na Polskę akredytowana jest Ambasada Turkmenistanu w Berlinie. Poza zaproszeniem oraz dwiema kopiami ankiety wizowej należy również przedstawić szereg innych dokumentów. O listę wymaganych dokumentów należy dowiadywać się w tym samym Konsulacie (Wydziale Konsularnym), w którym będzie się składało aplikację wizową.

Najtańsza wiza jednokrotna (do 10 dni) kosztuje ok. 35 euro. Cena wizy rośnie w zależności od jej długości i wielokrotności.

O zaproszenie biznesowe do Urzędu Migracyjnego Turkmenistanu występuje turkmeński partner biznesowy. Polski przedsiębiorca, który nie nawiązał jeszcze kontaktów biznesowych umożliwiających uzyskanie zaproszenia od partnera turkmeńskiego powinien wystąpić do Polskiej Izby Gospodarczej, aby ta zwróciła się do swojego turkmeńskiego odpowiednika (Торгово-промышленная палата Туркменистана) z prośbą o wyrobienie zaproszenia.

W przypadku wiz turystycznych najlepiej zwrócić się do jednej z turkmeńskich agencji turystycznych (lista proponowanych agencji znajduje się m. in. na stronie Ambasady Turkmenistanu w Wiedniu: http://www.botschaft-turkmenistan.at/en/tourism.htm). Zaproszenie turystyczne można również wyrobić za pośrednictwem placówki odpowiedniej terytorialnie, a więc w przypadku polskich obywateli za pośrednictwem Ambasady Turkmenistanu w Berlinie. W przypadku aplikacji o wizę 3-miesięczną (i dłuższą) należy spodziewać się prośby o przedłożenie zaświadczenia dot. HIV/AIDS.

Można również otrzymać wizę turkmeńską na lotnisku w Aszchabadzie lub w porcie w Turkmenbashy, co wiąże się z dodatkową opłatą i musi być uwzględnione w zaproszeniu.

Klimat

Turkmenistanu znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego na południu i umiarkowanego, skrajnie suchego na północy. Klimat Turkmenistanu charakteryzuje się mroźnymi zimami i upalnymi latami. Zimą w styczniu średnia dobowa wynosi -4 °C ze spadkami do -33 °C. Latem w lipcu średnie wartości termiczne wynoszą od 28 do 32 °C, a na pustyni Kara-Kum dochodzą w ciągu dnia nawet do 50 °C. Opady w kraju są niskie, średnia roczna suma opadów wynosi 150 mm. Do częstych zjawisk należą burze pyłowe i gorący wiatr fenowy zwany garmsil, który podnosi temperaturę i obniża wilgotność powietrza.

Język

Język urzędowy: turkmeński

Inne języki: rosyjski

Waluta

Waluta: manat turkmeński (TMM),1 manat = 100 tenge

Monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 tenge
Banknoty 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500 manatów

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 13 USD
Importowane piwo - od 6 USD
Kawa Cappucino - od 2,50 USD
Coca – Cola 0,33 l - od 1,20 USD
Butelka wody 0,33 l - od 0,68 USD

Czas

UTC/GMT + 5 godzin.

Oznacza to, że z Polską są cztery godziny różnicy zimą, pięć godzin latem.

Napięcie

220 V; 50 Hz 
Wtyczki: typ B, typ F. Potrzebna przejściówka.

Szczepienia

Nie ma obowiązkowych szczepień.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Kuchnia Turkmenistanu, jest prosta i sycąca, podobna do kuchni sąsiednich państw głownie Kazachstanu i Uzbekistanu. Najpopularniejszym daniem jest płow składający się z baraniny, marchewki, ryżu i cebuli. Typowe turkmeńskie danie to kiufta-szurpa – zupa ryżowa gotowana na baranim mięsie i kościach z warzywami, serwowana z pulpecikami z jagnięciny. Popularne są również pierożki nadziewane mięsem lub owocami oraz kebab. Do większości posiłków podaje się w tradycyjny sposób pieczony chleb. Na deser warto spróbować tutejszej chałwy oraz czekoladek z nadzieniem melona.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Turkmenistan znajduje się we właściwości terytorialnej Ambasady RP w Baku (Azerbejdżan).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Azerbejdżanu

Azerbejdżan, Baku, 2 Kichik Gala, AZ-1000
Tel.: +994 12 492 01 14 Tel.: KONSULAT: +994 12 497 47 08 Tel. dyżurny: +994 50 270 70 20 - czynny całą dobę Faks: +994 12 492 02 14
baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.baku.msz.gov.pl
KONSULAT: baku.amb.wk@msz.gov.pl

Aszchabad - Stolica położona jest w południowej części kraju na pustynnym obszarze. Miasto liczące 145 lat w 1949 roku zostało prawie doszczętnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi. W mieście nie ma zabytków, ale dzięki wizji nieżyjącego prezydenta Saparmurady Nijazowa i pieniądzom pochodzącym z wydobycia gazu ziemnego powstało tu wiele monumentalnych marmurowych budynków, bloków mieszkalnych oraz złotych pomników ku czci prezydenta. Centrum miasta jest bardzo czyste, posiada wiele parków, pięknych podświetlanych fontann i co ważne nie widać tu żadnych reklam, które by szpeciły stolicę. Zwiedzanie miasta warto zacząć od Narodowego Muzeum Historycznego, w którym znajdują się liczne eksponaty archeologiczne i etnograficzne oraz turkmeńskie dywany, broń, biżuteria i instrumenty muzyczne. Ciekawym obiektem jest nowoczesny największy w Azji Środkowej meczet ze złotą kopułą. Warto zobaczyć Plac Pałacowy z pałacem prezydenckim, posąg prezydenta Saparmurady Nijazowa, który w ciągu doby kręci się wokół własnej osi wykonując obrót o 360° oraz największy na świecie zamknięty diabelski młyn. W soboty czynny jest największy bazar w kraju - Tolkuchka, gdzie można kupić m.in. turkmeńskie dywany.

Merv - Ruiny starożytnego miasta położone są w południowo – wschodniej części kraju. W X wieku za panowania Turków Seldżuckich Merv było największym i najnowocześniejszym miastem regionu, doskonale prosperowało dzięki położeniu na drodze Jedwabnego Szlaku. W 1221 roku syn Czyngis Chana, Tolui, zdobył miasto na czele mongolskich wojsk. Z zachowanych przekazów wynika, że na rozkaz wodza, jeden żołnierz miał za zadanie zabić w ciągu dnia od 300 do 400 cywili. Po tak strasznym upadku miasto nie odzyskało już dawnej świetności. Do dziś zachowały się mury obronne, imponujące pozostałości fortec mauzolea, piwnice do przechowywania lodu oraz mauzoleum sułtana Sanjar. Starożytne pozostałości po jednym z największych miast na świecie, wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nisa - Starożytna osada znajduje się 18 km od Aszchabadu Zachowały się tu ruiny starożytnego miasta Partów. Największy rozwój miasta miał miejsce za panowania założyciela dynastii Arsacydów Arsakesa, który w Nysa założył stolicę swojego imperium, a za czasów partyjskich pełniło rolę królewskiej nekropolii. Dziś można podziwiać fragmenty rezydencji, murów obronnych z basztami, cytadeli, świątyń z kolumnami. W ruinach odkryto liczne marmurowe rzeźby, wyroby artystyczne z kości słoniowej i srebra.

Pustynia Kara Kum i „Brama do Piekła” - Warto wybrać się na przejażdżkę po pustyni Kara Kum, można tu zobaczyć malownicze wydmy osiągające 60 m. wysokości. Na pustyni w okolicach wioski Derwaza w 1971 roku odkryto bogate złoża gazu ziemnego. Odwierty spowodowały zapadnięcie się podziemnej jamy - odsłonięty został ziejący ogniem otwór o szerokości 30 metrów, który mieszkańcy nazywają „Wrotami do Piekła”. Gaz według geologów miał się palić kilka dni, a faktycznie pali się do dziś.

Przejdź: Na górę