22 247 27 57

Uzbekistan

Uzbekistan leży w Azji Centralnej i graniczy z Kazachstanem, Kirgistanem, Turkmenistanem, Afganistanem i Tadżykistanem.

Nazwa kraju pochodzi od chana Uzbeka (1312-1342), jednego z przywódców Złotej Ordy – mongolskiej armii, która przemierzywszy w XIII wieku środkową Azję i wschodnią Europę, założyła tu swoje Państwo.

Stepy i pustynie zajmują ok. 90% terytorium kraju. W zachodniej części położona jest pustynia Kyzył-kum, natomiast we wschodniej i południowej góry Tien-Szan i Hisaro-Ałtajskie, przedzielone kotlinami (m.in. Fergańską, Zerawszańską).

Stolica: Taszkent.

Powierzchnia kraju: 447,400 km2.

Konstytucyjnie Uzbekistan jest państwem świeckim, jednak kultura islamu jest obecna w społeczeństwie uzbeckim. Z zasady prowincja oraz cała Dolina Fergańska są bardziej muzułmańskie aniżeli duże miasta reszty kraju. Oznacza to, że samotnie podróżujące kobiety spotkają się tam z zainteresowaniem ze strony uzbeckich mężczyzn. Mężczyźni nie powinni próbować otwarcie nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami i w miarę możliwości zwracać się w rozmowie do towarzyszącego kobiecie mężczyzny. Lewa ręka tradycyjnie uważana jest za nieczystą.

W Uzbekistanie obowiązuje zakaz fotografowania wszystkich obiektów o bardzo szeroko pojętym znaczeniu strategicznym, a więc: budynków rządowych i samorządowych, mostów, wiaduktów, stacji kolejowych, torowisk, stacji metra, posterunków milicji itp. Radzimy, więc, w przypadku wątpliwości czy dany obiekt należy do kategorii obiektów strategicznych, profilaktycznie nie fotografować go.

Do fotografowania ludzi i ich kultury należy podchodzić (jak wszędzie) z szacunkiem i dyskrecją. Portretując osoby, powinno się poprosić je o zgodę i w przypadku odmowy nie naciskać na wykonanie zdjęcia. W przypadku fotografowania kobiet, należy być bardzo ostrożnym, szczególnie w bardziej tradycyjnych regionach kraju (np. Dolina Fergańska).

Dokumenty

Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie (www.uzbekistan.pl ) na podstawie zaproszenia od osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie lub od obywatela Uzbekistanu, a także na podstawie vouchera uzbeckiego biura turystycznego. Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. dwóch tygodni. Na miejscu można ją przedłużyć. Uzyskanie wizy turystycznej nie pozwala na wykorzystywanie jej do innych celów, np. prowadzenia badań naukowych czy wykonywania zawodu dziennikarza. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Przy przekraczaniu granicy nie ma wymogu okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Więcej informacji dotyczących wiz można również znaleźć na stronie MSZ Uzbekistanu: www.mfa.uz.

Każda osoba wjeżdżająca do Uzbekistanu musi posiadać paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu oraz ważną wizę. Uwaga: należy upewnić się, że służba graniczna postawiła pieczątkę wjazdu. Na granicy (lub lotnisku) obowiązkowo należy wypełnić dwie deklaracje celne wwozowe. Należy w nich zadeklarować wwożoną gotówkę (nawet najdrobniejsze sumy) oraz przedmioty wartościowe (np. laptop, aparat fotograficzny) a także przywożone lekarstwa. Jedną z deklaracji celnik zatrzyma przy odprawie, natomiast drugą, opieczętowaną przez służby celne, należy bezwzględnie zachować i okazać przy opuszczaniu kraju. Przy wyjeździe należy wypełnić deklarację wyjazdową. Uwaga: należy upewnić się, że czy służba celna przystawiła pieczątkę na deklaracji celnej wwozowej, którą otrzymujemy. Brak deklaracji i/lub brak dowodów rejestracji na pobyt - tzw. propisek przy wyjeździe z Uzbekistanu skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi (kary finansowe, administracyjne lub nawet wszczęcie postępowania sądowego).

W związku ze wzmocnioną kontrolą ruchu osobowego wewnątrz kraju, cudzoziemcy powinni zawsze mieć przy sobie paszport z wizą i aktualnym zameldowaniem.

Kierowcy powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy, jak również ważny dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli właścicielem pojazdu jest osoba trzecia, należy posiadać odpowiednio poświadczoną notarialnie zgodę na użytkowanie pojazdu.

Klimat

Klimat jest kontynentalny, skrajnie suchy. Charakterystyczne są duże dobowe różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą oraz zimą i latem. Średnia temperatura stycznia waha się w przedziale od +2,8°C do 0 °C, a lipca od +25°C do +30 °C. Najniższa, występująca zimą temperatura, wynosi -8 °C, a najwyższa latem osiąga +42 °C. Roczne opady w większej części kraju nie przekraczają 300 mm, a od lipca do września panuje całkowita susza. Najlepszą porą na wizytę w Uzbekistanie jest wiosna (od połowy marca do końca maja) i jesień (od września do początku listopada).

Język

Języki urzędowe: uzbecki i karakałpacki (na terytorium Karakałpakstanu)

Inne języki: rosyjski i tadżycki (Samarkanda, Buchara)

Waluta

Waluta: som (UZS)

W Uzbekistanie jedynymi legalnymi miejscami wymiany zagranicznej waluty, są oficjalne kantory i banki. Oficjalny kurs odbiega jednak o 30-40% od rynkowego, więc w kraju funkcjonuje szara strefa wymiany waluty. Należy jednak pamiętać, że nielegalne wymiana waluty niesie ze sobą ryzyko oszustw, jak i konsekwencji prawnych w przypadku zatrzymania przez lokalne władze. Najwyższą jednostką płatniczą w obiegu jest banknot o nominale 5.000 sum (rzadko spotykanym). Oznacza to, że za kwotę 400 euro otrzymamy ponad 1.000 banknotów, ważących ponad kilogram. Zalecamy, więc pamiętać o odpowiednich torbach/plecakach przeznaczonych do transportu gotówki.

Jedyną powszechną formą płatności jest gotówka. Nie należy liczyć na wypłatę środków z bankomatu, tak, więc przywieziona gotówka powinna wystarczyć na całą przewidywaną długość pobytu. Jako walutę, którą planujemy wymienić na sumy, polecamy przywieźć walutę USD (najbardziej popularna) lub EUR.

Ceny

Przykładowe ceny poszczególnych produktów i usług w Taszkencie (2014 r)

chleb - od 0,30 USD,
mleko w kartonie (1l) - 1 USD,
obiad w restauracji średniej klasy oferującej dania narodowe - ok. 15 USD;
koszt połączenia telefonicznego do Polski z telefonu stacjonarnego ok. 0,90 USD za minutę

Czas

UTC +5godzin.

Różnica czasu: + 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu polskiego.

Napięcie

220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ I. Potrzebna przejściówka.

Szczepienia

Uwaga: zaleca się zaszczepienie się od żółtaczki pokarmowej typu A i żółtaczki wszczepiennej typu B oraz tężca.
Odnotowano przypadki malarii; planując podróż do Doliny Fergańskiej, terenów graniczących z Afganistanem oraz do Karakałpakstanu, należy profilaktycznie zażywać leki antymalaryczne.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe. Należy unikać spożywania posiłków w barach (tzw. czajchanach), przy bazarach, drogach i w małych miejscowościach. W miarę możliwości, turyści powinni wybierać restauracje i bary, w których jada stosunkowo duża liczba osób, co zazwyczaj gwarantuje świeżość potraw. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego produkty przeznaczone do spożycia na surowo powinny być dokładnie myte pod bieżącą wodą. Należy często myć ręce i ogólnie dbać o higienę osobistą, szczególnie przed spożywaniem posiłku. Należy unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia. Przy zakupie żywności trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia. Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu, radzimy pić wodę butelkowaną.

W razie problemów ze zdrowiem należy kontaktować się z: Tashkent International Clinic, Taszkent, ul. Talimardjon, tel.:+ 998 71 291 01 42 (usługi płatne, język rosyjski i angielski).

Kuchnia

Najbardziej popularnym daniem w kuchni uzbeckiej jest „Pilaw" jada się go, na co dzień i od święta. Podstawowym składnikiem dania jest ryż z dodatkiem przypraw, rodzynek, lub grochu, do tego serwowane są zazwyczaj warzywne sałatki i baranina lub drób. Praktycznie wszędzie można dostać kebab, manty i bliny (naleśniki z mięsem). Z zup, które bogate są w warzywa takie jak marchew, rzepa, cebula warto spróbować Mastave i Shurpy. Do prawie wszystkich dań serwowany jest tradycyjne wypiekany chleb. Uzbecy na deser często jadają kandyzowane daktyle, figi, rodzynki oraz migdały, a z owoców winogrona, arbuzy i melony. Z napoi warto spróbować kwas chlebowy i lokalne wino.

Ambasada Republiki Uzbekistanu

ul.Kraski 21, 02-804 Warszawa
tel: (+4822) 894 62 30
fax: (+4822) 894 62 31
email: uzembassy@gmail.com

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Uzbekistanu

Uzbekistan, Taszkent, Firdavsiy 66, 100084
Tel.: +998 711208650 Tel. dyżurny: +998 93 501 01 21
Faks: +998 711208651
taszkent.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Taszkent - Stolica kraju i największe miasto Uzbekistanu położone jest ok. 730 km na południowy – wschód od Jeziora Aralskiego. Stolica w znacznym stopniu została zniszczona podczas silnego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1966 roku, odbudowana znacznie różni się od pozostałych miast w kraju. Największe atrakcje turystyczne to: Muzeum Emira Timura (obok muzeum znajduje się pomnik Timura na koniu, mieszczące się nieopodal ogrody należą do najpiękniejszych w Taszkencie), medresa Barak Chana z XVI w. – jej mufti to jeden z najważniejszych autorytetów islamu dla całego Uzbekistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu, mauzoleum szejka Hawendi Tachura z XV w., medresa Kukeldesz (Kukeltasz) z XVI w. Popularnym miejscem spotkań jest Plac Niepodległości z wielkim globusem pokazującym mapę Uzbekistanu. W stolicy znajduje się jak do tej pory najwyższa budowla w tej części Azji wieża Telewizyjna oraz jedyne w Azji Środkowej metro, którego stacje mają ciekawą architekturę, a których niestety nie można fotografować.

Buchara - Jedno z najstarszych miast środkowoazjatyckich, leży ok. 225 km na zachód od Samarkandy. Od VIII do XIII wieku miasto było centrum islamu. Zniszczone w1220 roku przez Mogołów na rozkaz Czyngis-chana, odbudowane pozostaje nadal miastem meczetów, mauzoleów i minaretów. Tu będąc warto zobaczyć: Mauzoleum Samanidów z IX wieku - jeden z najstarszych zabytków islamu, mauzoleum Chashma-Ayub ze źródłem o cudownych właściwościach uzdrawiających, Wielki Minaret Kalan mający 47 m. wysokości, meczet Bolo-Hauz z imponującymi, drewnianymi kolumnami; meczet Magoki Attari z ornamentami świątyni buddyjskiej, kompleks Lyabi Hauz z medresą Kukeldash oraz Cytadele Ark z XVI w. Mając czas warto odwiedzić XVI wieczny bazar, w którym do dziś dnia kwitnie w najlepsze handel.

Samarkanda - Jedno z najstarszych miast świata, liczy ponad 2500 lat, położone jest 250 km na północ od granicy Afganistanu. W XIV wieku Samarkanda była stolicą potężnego państwa założonego przez wodza Timura. Do naszych czasów przetrwało m.in. mauzoleum Gur-e Amir, będące grobowcem potomków Timura, m.in. jego wnuka Ulugh Bega, który był astronomem i wybudował słynne obserwatorium, a którego pozostałości do dziś można podziwiać, plac Registan obejmującym medresy Uług-Bega, Szir Dar i Tillja Kori, meczet Bibi Chanum – to imię ulubionej żony Timura i jej poświęcona świątynia. Samarkanda uznawana jest za najpiękniejsze miasto w tym rejonie świata, w 2001 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Chiwa - Miasto leży nad rzeką Amu-Darią, 250 km na południe od Jeziora Aralskiego. Obok Buchary i Samarkandy, zalicza się do najważniejszych i najstarszych ośrodków islamu w Uzbekistanie. Tu warto zobaczyć stare miasto Itchan Kala, które zachowało swój średniowieczny wygląd, otoczone murem obronnym z XVI wieku, kryje kompleks Itchan-Kala, Kunya-Ark, meczet Djuma, mauzoleum Pahlavan Mahmud, mauzoleum Sayid Alauddin, medresy Mohammed Amin Khan, pałac Tash Hauli. Materiały takie jak marmur, kafle i drewno użyte do budowy medres, meczetów, czy mauzoleum widać, że obrabiano z wirtuozowską precyzją. Chodząc po starym mieście ma się wrażenie, cofnięcia się w czasie do średniowiecza. Stare miasto Itchan Kala w 1990 roku wpisano na listę UNESCO.

Przejdź: Na górę