22 247 27 57

Katar

Państwo Katar położone jest na północno - wschodnim wybrzeżu Półwyspu Arabskiego. Ten arabski emirat otoczony jest z trzech stron wodami Zatoki Perskiej, a od południa graniczy z Arabią Saudyjską. Państwo Katar posiada szereg wysp, takich jak: Halul, Szerauh, Al-Biszairija, Al-Aflija i Al-Alija.

Stolica: Doha

Powierzchnia kraju: 11.437 km²

Kraj małych plemion, w którym ludność utrzymywała się z połowu pereł, ryb i hodowli wielbłądów. Od 1949 roku, tj. od momentu wydobycia na skalę przemysłową ropy naftowej, Katar stał się jednym z najbogatszych krajów świata.

Państwo Katar jest monarchią konstytucyjną, na której czele stoi Jego wysokość Emir Szejch Hamad Bin Khalifa Al Thani. Emir ma całkowitą władzę w kraju.

Katar to kraj równinny, który ma powierzchnię pustynno-kamienną. Obszary nadające się do uprawy stanowią mniej niż 2% powierzchni kraju. W 1970 r. kraj zamieszkiwało 111 tys. osób, z czego około 40% stanowili Katarczycy. Pomimo rozpoczętego procesu „kataryzacji”, obcokrajowcy bez obywatelstwa nadal stanowią demograficzną najliczniejszą kategorię społeczną (około 4/5 populacji kraju).

Wspaniałe pełne przepychu nowoczesne budowle, safari po pustyni w otoczeniu imponujących wydm, wizyta u Beduinów, uprawianie sportów wodnych w ciepłych wodach Zatoki Perskiej, wyśmienita kuchnia i nowoczesna baza turystyczna to dobry powód by odwiedzić ten zakątek naszego globu.

W Katarze, tak jak w pozostałych krajach Zatoki Perskiej, obowiązują zasady wypływające z tradycji i religii muzułmańskiej. Normy obyczajowe liberalizują się powoli, jednak należy zdawać sobie sprawę z odmienności kulturowej. Warto jest zachować powściągliwość w zachowaniu i unikać odzieży nadmiernie odkrywającej ciało. Poza specjalnymi miejscami jak np. baseny hotelowe, niewskazane są głębokie dekolty, bluzki na cienkich ramiączkach, spódnice mini, szorty. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich.

W okresie Ramadanu zabronione jest jedzenie, palenie papierosów oraz spożywanie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca.

Dokumenty

Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Od 4 września 2012 r. obywatele RP przyjeżdżający do Kataru w celach turystycznych mogą ubiegać się o wizę bezpośrednio na przejściu granicznym (międzynarodowy port lotniczy w Doha, port morski w Doha oraz przejście drogowe Abu Samra). Koszt wizy wynosi 100 QAR (ok. 25 EUR, płatność kartą; dla osób nieposiadających karty płatniczej istnieje możliwość wykupienia karty przedpłaconej w agencji bankowej na terenie lotniska). Wiza wydawana jest na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia na kolejny miesiąc. Jednocześnie władze katarskie wymagają, by okres ważności paszportu osoby aplikującej o wizę, wynosił, co najmniej 6 miesięcy.

Uwaga: katarskie służby imigracyjne nie zezwalają na wjazd posiadaczom polskich paszportów tymczasowych, za wyjątkiem PT wystawionych przez Ambasadę RP w Doha dla polskich rezydentów w Katarze.

Klimat

Położenie geograficzne sprawia, że Katar cechuje klimat zwrotnikowy suchy o bardzo gorących i długich okresach letnich (od maja do września). Średnia temperatura w miesiącach zimowych wynosi 17°C (rzadko spadając poniżej 7°C), a letnich powyżej 40° C. W okresie od października do marca pojawiają się sporadyczne opady deszczu (średnio 70-100 mm opadów rocznie). Cyklicznie kraj nawiedzają potężne i gwałtowne burze piaskowe. Skromne wody podziemne nie nadają się do spożycia, dlatego od dawna rozwija się przemysł odsalania wody morskiej, który pozwala sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wodę pitną. Sugerujemy wyjazdy do Kataru w okresie od października do kwietnia, kiedy temperatura nie jest bardzo wysoka.

Język

Język urzędowy: arabski

Inne języki: angielski

 

Kilka słów w języku arabskim:

Witaj (niech pokój będzie z tobą) - assalamo alaykum

Dzień dobry - Sabah al khair

Dzień dobry / wieczór - misaa al khair

Żegnaj - ma'salaama

Jak się masz? - kaif halaak (m) / kaif haalik (f)

Proszę - min fadlak

Dziękuję – shukran

Chodźmy - yalla

Chcę kupić ../ chciałbym -  areed ashtiri ... / ana areed

Rachunek proszę - fatoura, laow samaht

Tak - na'am

Nie - la

W ogóle nie - afgan

Prawo - yameen

W lewo - yasar

Prosto - alatool

Zakończone - khallas

Nie ma problemu - ma mushkila fi

To / że - hatha / hathaak

Wczoraj / dzisiaj / jutro - Ams / alayum / bukra

Waluta

Waluta: rial katarski (QR)

1 rial = 100 dirhamów

W obiegu są następujące monety: 1, 5, 10, 25, 50 dirhamów,
banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500 riali.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji – 150 QR
Posiłek w Mc Donalds - od 20 OR
Importowane piwo - od 40 QR
Kawa cappuccino - ok. 17 QR
Woda (0,33l) - ok. 1,50 QR
Pepsi/Coca – Cola (0,30l ) - ok. 1,70 QR

Czas

UTC/GMT +3 godziny. Różnica czasu wobec Polski - latem +1 godzina, zimą +2 godziny.

Napięcie

240 V; 50 Hz
Wtyczki: typ D, typ G. Potrzebna przejściówka.

Szczepienia

Obszar Państwa Kataru jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej.

W Katarze działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego w Publicznej Służbie Zdrowia wynosi ok. 100 rijali, u specjalisty od 200 rijali. Osoby planujące dłuższy pobyt mogą starać się o tzw. kartę zdrowia (Health Card), upoważniającą do korzystania z publicznej służby zdrowia.

Kuchnia

Kuchnia katarska, opiera się głównie na rybach, owocach morza, baraninie, ryżu, i gotowanych warzywach oraz dużej ilości przypraw. Restauracje prowadzą głownie Libańczycy, Hindusi i Pakistańczycy. W muzułmańskim Katarze nie je się wieprzowiny. Obywatele Kataru jedzą w dużych ilościach grillowane ryby morskie oraz owoce morza (krewetki, kraby, homary). Popularnym daniem jest shawarma - gotowane mięso, pokrojone w paski, z sałatą, jogurtem, włożone w placek i jedzone jak kanapka, birynai - ryż z mięsem i warzywami, przygotowywany na różne sposoby, falafel - smażone kotleciki z przyprawionej ciecierzycy oraz kebab. Na deser podaje się zazwyczaj figi, daktyle i różnego rodzaju puddingi. Posiłek kończy arabska kawa lub miętowa herbata. W sklepach nie sprzedaje się alkoholu, ale można się go napić w restauracjach hoteli powyżej 4*. W kraju są również liczne restauracje, które serwują dania kuchni azjatyckiej i europejskiej.

Ambasada Państwa Katar

ul. Książęca 15
00-498 Warszawa
tel: +48 (22) 622 88 88
Dział konsularny
tel: +48 (22) 622 22 88
e-mail: office@qatarembassy.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Katar

Katar, Doha, Al-Qutaifiya 66, Str.No.519, Saha 49,
Tel.: +974 44 11 35 05
Tel.: +974 44 11 32 30
Tel. dyżurny: +974 33 680 766 Faks: +974 44 11 03 07
doha.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Ad-Doha - Ad-Dauha, którego nazwa oznacza „wielkie drzewo”, jest stolicą Kataru, która stanowi największe i praktycznie jedyne miasto, co czyni Katar niemal „państwem miastem”. Wędrując po ulicach Doha widzimy przede wszystkim najnowocześniejsze luksusowe drapacze chmur, nowoczesne centra handlowo – usługowe, wspaniałe najwyższej klasy hotele, zadbane ulice, dobre drogi a na nich jeżdżące luksusowe samochody. Atrakcją turystyczną z pewnością jest wizyta w Waqif – to jeden z tradycyjnych suków (bazar) tu można kupić tradycyjne wyroby katarskich rzemieślników, piękne tkaniny, perfumy, orientalne przyprawy. Młodzi Katarczycy są zachęcani przez rząd do zakładania własnych firm promujących dawne rzemiosło. Warto podjechać do Gold Souq, niekoniecznie na zakupy, ale żeby zobaczyć, wyroby jubilerskie, jakie eksponują w witrynach lokalni jubilerzy. Koniecznie trzeba się przejść obsadzoną palmami, promenadą Al Corniche, na której stoją okazałe hotele, gmachy rządowe, i muzea. Katar posiada kilka ciekawych obiektów muzealnych, proponujemy wizytę w Muzeum Sztuki Islamu, które zaprojektował I.M. Pei, autor m.in. piramidy na dziedzińcu Luwru. Mieści się tu imponująca kolekcja przedmiotów artystycznych zebranych z całego świata islamskiego. Innym godnym polecenia obiektem jest Muzeum Sheikh Faisal bin Qassim Al Thani To prywatne muzeum składa się z ponad 15.000 sztuk eksponatów zebranych podczas licznych podróży fundatora. Istnieje tu ciekawy dział poświęcony historii Kataru i Beduinów. Kiedy zmęczy nas zwiedzanie miasta, warto odwiedzić jedną z kawiarni, napić się arabskiej kawy lub spróbować jednego z arabskich dań.

Al Zubarah - Na północno-zachodnim wybrzeżu Kataru, 105 km od stolicy kraju znajduje się wyludniony Al Zubarah. To jeden z najlepiej zachowanych przykładów miast z XVIII wieku. Główną atrakcją jest fort, który został zbudowany na tradycyjnym planie kwadratu z narożnymi wieżami. Forteca powstała dla ochrony północno-zachodniego wybrzeża Kataru.

Pustynia - Koniecznie trzeba wybrać się na przejażdżkę samochodem terenowym po pustyni, gdzie są wydmy dochodzące do 60 m. wysokości, albo wynajętym samochodem pojechać nad Inland Sea, gdzie morze spotyka się z pustynią. W Katarze benzyna kosztuje taniej niż woda mineralna!  A widoki pustyni o zachodzie słońca, pozostają na bardzo długo w pamięci.

Przejdź: Na górę