22 247 27 57

Algieria

Algierska Republika Ludowo - Demokratyczna położona jest w północno - zachodniej części Afryki. To największe państwo na kontynencie Afrykańskim graniczy z Maroko, Mali, Libią, Tunezją, Nigrem, Mauretanią i Saharą Zachodnią, a na północy oblewają ją wody Morza Śródziemnego.

Stolica: Algier

Powierzchnia kraju: 2 381 741 km²

Pustynne obszary Sahary, zielone oazy, Góry Atlas słynące z gorących źródeł, błękitne wody Morza Śródziemnego, fascynujące starożytne zabytki, ciekawa architektura arabska i francuska oraz osady rdzennej ludności berberyjskiej, czy zwani „błękitnymi ludźmi” Tuaregowie to największe atrakcje turystyczne Algierii.

Algieria jest krajem muzułmańskim. Należy, zatem uszanować miejscowe zwyczaje religijne: nie wchodzić do meczetów bez uprzedniego zezwolenia, unikać noszenia krótkich spódnic lub szortów w miejscach publicznych, a podczas ramadanu wstrzymać się od jedzenia, picia i palenia tytoniu w miejscach publicznych, ponieważ narusza to ogólnie przyjęte normy społeczno - religijne.

Przyjazdy turystyczne do Algierii muszą mieć charakter zorganizowany, a nie indywidualny. Należy zachować ostrożność, robiąc zdjęcia i filmując nie tylko obiekty, lecz również osoby prywatne - należy uprzednio zapytać o zgodę. Bezwzględnie należy unikać fotografowania funkcjonariuszy sił zbrojnych i służb porządkowych, a także wszelkich obiektów publicznych i wojskowych

Jeśli dostosujecie się Państwo do powyższych wskazówek to pod względem religijnym i obyczajowym Algieria pozostaje krajem umiarkowanym i jednocześnie przyjaznym dla turystów.

Dokumenty

Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uzyskanie wizy turystycznej jest łatwiejsze w przypadku posiadania zaproszenia. Wizę można uzyskać jedynie w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Należy posiadać turystyczne ubezpieczenie podróży. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Wwożone lub wywożone większej ilości dewiz należy zadeklarować.

Komunikat MSZ z 13 lipca 2015
W związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w regionie Afryki Północnej, a także w związku z ostatnimi zamieszkami o znacznym natężeniu w okolicach miejscowości Ghardaia (ok.700 km na południe od Algieru) Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina obywatelom polskim przebywającym lub planującym pobyt w Algierii o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności oraz stosowania się do zaleceń lokalnych władz i służb porządkowych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca całkowitą rezygnację z podróży do położonego na wschód od Algieru regionu Kabylia, a także na południe od miasta Tamanrasset i w kierunku granic z Mali i Nigrem, jak również – w części południowo-zachodniej –  na tereny graniczne z Mauretanią i Marokiem. Rekomendujemy także zachowanie szczególnej ostrożności i powstrzymanie się od podróży w okolice granicy algiersko – libijskiej i algiersko-tunezyjskiej.

Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

 

Klimat

W Algierii występuje różnorodność klimatyczna. Na wybrzeżu w północnej części Algierii spotyka się klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami i długim, gorącym latem. Wewnątrz kraju występuje klimat kontynentalny, a na południu pustynny z dużymi dobowymi wahaniami temperatury, suszą i rzadkimi, ale gwałtownymi ulewami. W strefie przybrzeżnej temperatury zimą wynoszą od 5 do 15º C, natomiast latem od 25º C do 40 º C. Na południu Algierii, w okresie letnim, temperatury mogą sięgać do 50º C. Zimą na terenach górskich występują opady śniegu i minusowe temperatury.

Język

Język urzędowy: arabski, tamazight (język narodowy)

Inne języki: francuski

Waluta

Waluta: dinar algierski (DZD), 1 DZD = 100 centymów;

W obiegu są monety: 50 centów i 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dinarów oraz banknoty 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 dinarów.

Należy zaopatrzyć się w miejscową walutę, ponieważ euro i dolary nie są powszechnie akceptowane. W Algierii istnieje obowiązek wymiany pieniędzy w banku. Odradza się także korzystanie z sieci bankomatów, większość z nich nie obsługuje kart europejskich.

Czas

UTC/GMT +1 godzina. Różnica wobec czasu Polski - latem -1 godzina, zimą - ten sam czas.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ F

Szczepienia

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.

WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.

BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Główne składniki kuchni Algierii to mięso (baranina, jagnięcina, drób, ryby), kasza, ryż. Najbardziej popularne warzywa to: papryka, pomidory, marchew, cebula, pietruszka, koper, cukinia. Najczęściej używane przyprawy to: cynamon, kminek, kolendra, imbir, szafran, goździki, sypka papryka. Narodową potrawą jest kuskus – kasza z pszenicy podawana najczęściej z jagnięciną, warzywami i rodzynkami. Popularnym daniem jest ostra zupa jarzynowa – zorba. Mieszkańcy nadmorskich miejscowości spożywają duże ilości ryby morskich oraz owoce morza, z których najpopularniejsze to krewetki i kalmary. Do większości dań serwuje się francuskie bagietki lub cienkie pszenne placki. Na deser serwuje się zazwyczaj mocną słodką kawę małe ciasteczka nadziewane masą orzechowo - migdałową i daktyle. Warto spróbować jedno z algierskich win np. Coteaux de Mascara.

Na terenie Algierii znajduje się mnóstwo barów oferujących arabskie i europejskie dania. Turyści mogą bez większego ryzyka korzystać z nich z wyjątkiem miesięcy letnich, podczas których z powodu upałów wzrasta zagrożenie epidemiologiczne. Wtedy warto o radę spytać miejscowego przewodnika, jaką restaurację poleca. Przypominamy, że należy pić wodę mineralną i dokładnie myć owoce.

Ambasada Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej

ul. Dąbrowiecka 21, 03-932 Warszawa
tel.: (48 22) 617 58 55, 617 59 31
faks.: (48 22) 616 00 81
e-mail: warsaw@algerianembassy.pl consular@algerianembassy.pl
www.algerianembassy.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej

Algieria, Algier, Rue Olof Palme, Nouveau-Paradou, 16-035 Hydra-Algier
Tel.: +213 21 609950 Faks: +213 21 609959
algier.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.algier.msz.gov.pl

Algier - Stolica położona jest w obszernej zatoce Algierskiej nad Morzem Śródziemnym. W centrum miasta znajdują się szerokie ulice oraz charakterystyczne białe domy z niebieskimi zdobieniami. Nazwy większości ulic pisane są po francusku, to pozostałości po tym jak kraj przez 132 lata był kolonią francuską. Najciekawszą częścią Algieru jest Stare Miasto – Kasba z ciasną zabudową, na której usytuowano umocnienia obronne wzniesione przez Turków w XVI wieku. Kasba znajduje się od 1992 roku na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Oprócz Starego Miasta w stolicy warto zobaczyć: Wielki Meczet (XI-XVII w.), pałac Gubernatora, katolicką katedrę pod wezwaniem św. Filipa z XIX wieku. Ciekawostką jest to, że kościół postawiono na ruinach meczetu Hassana. Na jednym ze wzgórz znajduje się widoczny z wielu części miasta Pomnik Męczenników Rewolucji zaprojektowany przez znanego polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego. Odsłonięty w 1982 roku monument upamiętnia walki o niepodległość w latach 1954 – 1962. To dobre miejsce, aby przed opuszczeniem stolicy zobaczyć panoramę miasta.

Tipaza /Tipasa - Miejscowość położna jest ok. 70 km na zachód od Algieru. W IV-V wieku p.n.e. była niewielką handlową osadą punicką, zdobyta przez Rzymian stała się średniej wielkości miastem. Do dziś nad morzem zachowały się ruiny teatru, amfiteatru, term, trzech świątyń i dwóch cmentarzy. Ruiny starożytnego miasta wpisane są na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Konstantyna - Trzecie co do wielkości miasto położone w północno-wschodniej Algierii słynie z malowniczego położenia na skalistym płaskowyżu w łuku uchodzącej do Morza Śródziemnego rzeki Wadi ar Rumal, której wąwozy należą do cudów natury. Miasto łączy wiele mostów, ale warto zobaczyć Sidi M`Cid, który wisi 175 m nad rzeką. Z dawnych czasów do dnia dzisiejszego można podziwiać stare miasto, które zachowało swój koloryt, arkady oraz część rzymskiego akweduktu. Z nowszych budowli warto zobaczyć znajdujący się w południowej części miasta jeden z największych w świecie meczetów Abd El Kadera. Jego minarety mają 107 m wysokości. Meczet powstał dzięki pomocy finansowej bogatych krajów arabskich. Położenie miasta i wąwozy robią niesamowite wrażenie błędem byłoby je ominąć na turystycznym szlaku Algierii.

Oran - Miasto położone w północno - zachodniej Algierii, nad Morzem Śródziemnym, jest jednym z najnowocześniejszych miast w kraju. W większość z nas miasto kojarzy z lekturą szkolną tj. słynną powieścią Alberta Camusta „Dżumą”, W Oranie warto zobaczyć najstarsze zabytki m.in.: cytadelę Santa Cruz wraz z resztkami obwarowań hiszpańskich (XVI, XVIII w.), Wielki Meczet (1796), Château Neuf - dawną rezydencję Bejów, katedrę Św. Ludwika (XVII - XIX w.).W mieście znajduje się coraz więcej nowoczesnych budynków, przeznaczonych na biurowce i siedziby instytucji rządowych.

Sahara - Największa pustynia świata zajmuje 80 procent powierzchni Algierii. Nie być na Saharze będąc w Algierii, to tak jakby być w Paryżu i nie widzieć wierzy Eiffla. Gdy wjeżdża się na pustynię od południowej Algierii, poprzez góry Atlas, natychmiast roztacza się wspaniała kraina, gdzie nad krajobrazem dominują góry i bujna roślinność, jednak, gdy tylko zjedzie się z gór wokół tylko widać potężny wręcz czerwono – brunatny bezkres pustyni. Warto również zobaczyć ogromne wydmy Wielkiego Ergu Zachodniego - piaskowe góry ciągną się na przestrzeni 500 km. Na pustyni można spotkać się z Tuaregami lub Nomadami. Wspaniałe krajobrazy, jakie tworzy morze piasku o każdej porze dnia wyglądają pięknie.

Oaza El Goela - To niewielka miejscowość znajdująca się na pustyni, a dokładniej oaza, w której hoduje się figi, pomarańcze czy śliwki. Tu jest źródło wody El Goela, którą można kupić w każdej części kraju. Tu znajduje się kościół z grobowcem zabitego 1 grudnia 1916 roku ojca Charles`a de Foucauld, francuskiego zakonnika twórcy słownika tuaresko-francuskiego oraz tłumacza Ewangelii na język tuareski.

Przejdź: Na górę