22 247 27 57

Mjanma (Birma)

Mjanma - dawniej Birma, Myanmar

Republika Związku Mjanmy położona jest w Azji Południowo - Wschodniej. Kraj graniczy z Tajlandią, Laosem, Bangladeszem, Chinami i Indiami.

To kraina tysiąca pięknych zabytkowych świątyń, pagód i kompleksów klasztornych, tropikalnej dzikiej przyrody, długich piaszczystych plaż, wspaniałych krajobrazów górskich, ciekawych tajemniczych plemion a przede wszystkim przyjaźnie nastawionych do turystów ludzi.

Stolica: Nay Pyi Daw

Powierzchnia kraju: 676 552 km²

Dokumenty

Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. O wizy można ubiegać się jedynie w przedstawicielstwach dyplomatycznych Republiki Związku Mjanmy. Najbliższa Ambasada znajduje się w Berlinie - tel. 0049 30 206 15 710.

Od 1 września 2014r.  można również ubiegać się o wizę on-line:

http://www.myanmarevisa.gov.mm/

W tranzycie przez Tajlandię do Mjanmy wizę można uzyskać w ambasadzie tego kraju w Bangkoku. Czas oczekiwania na wydanie wizy wynosi obecnie nie mniej niż 12 dni.

Wiza turystyczna: okres ważności 3 miesiące, maksymalny okres pobytu 28 dni.

Wymagany paszport ważny min. 6 miesięcy licząc od planowanej daty wjazdu do Mjanmy. Koszt wizy: 25 EUR Dziennikarze, fotografowie, nauczyciele, studenci to wciąż kategoria turystów, którym wiz się odmawia - zatem w rubryce zawód lepiej wpisać inne zawody.

Do kraju można wjechać przez morskie przejścia graniczne oraz stołeczny międzynarodowy port lotniczy (Rangun Mingaladon International Airport) oraz w Mandalay. W ostatnim czasie zostały otwarte niektóre przejścia lądowe z Tajlandia oraz złagodzone restrykcje odnośnie wjazdu i wyjazdu tym samym przejściem granicznym.

W przypadku przekraczania granicy w Tachilek, Kaw Thoung, Myawaddy oraz Htee Khee-Sunaron istnieje możliwość wylotu przejściami granicznymi w Rangunie i Mandalay.

W przypadku przekraczania granicy w Muse lub Tamu należy opuścić kraj tym samym przejściem.

Uwaga! W związku z często zmieniającymi się warunkami wydawania wiz oraz dostępnością lądowych przejść granicznych, warto przed wyjazdem potwierdzić obowiązujące przepisy we właściwym przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym Mjanmy.

Klimat

Republika Związku Mjanmy leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Występują trzy charakterystyczne pory: pora monsunów - od czerwca do września z temperaturą 25-30°C; pora sucha - od października do stycznia z temperaturą 20-24°C; pora gorąca - od marca do połowy maja z temperaturą około 25-30 °C.

Najlepszą porą na odwiedzenie kraju jest okres od listopada do końca lutego, kiedy jest mało opadów, a temperatura nie jest wysoka.

Język

Język urzędowy: birmański

Inne języki: angielski

Waluta

Waluta: kyat (MMK), 1 MMK = 100 pias

Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykański. Banknoty USD które są stare, zniszczone, brudne, z napisami, z zagięciami, z numerami seryjnymi zaczynającymi się literami "CB" i „AB” nie są wymieniane. Radzimy zabrać jak najnowsze banknoty i bez żadnych zapisów odręcznych. Warto mieć ze sobą dolary o niskich nominałach, przydają się szczególnie podczas pierwszych dni pobytu.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 15 USD
Coca- Cola - ok. 1 USD
Kawa cappuccino - ok. 2 USD
Lokalne piwo - od 1,8 USD
Butelka wody 0,33l - od 0,35 USD

Czas

UTC/GMT +6:30 godziny. Różnica czasu wobec Polski – latem +4.30 godziny, zimą +5.30 godziny

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ D, typ F, typ G. Potrzebna przejściówka.

Szczepienia

Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (za wyjątkiem sytuacji, w której turysta przebywał na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Wskazane są jednak szczepienia według wskazań lekarza, w związku z zagrożeniem ptasią grypą.

Na obszarach leżących poniżej 1000 m n.p.m. przez cały rok istnieje zagrożenie malarią. Należy okrywać ciało (długie rękawy, długie spodnie) i stosować repelenty przeciw komarom

Wymagana profilaktyka malarii.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Wizyta u lekarza w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Poziom świadczeń medycznych nie odpowiada europejskim standardom.

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni Mjanmy to: ryż (smażony, gotowany, pieczony) makaron (ryżowy i sojowy), warzywa (marchew, cebula, soczewica, groch, papryka, fasola, kapusta ), owoce (banany, mango, papaja, melony, duriany, granaty, kokosy, rambutany, limonka), wieprzowina, drób, ryby i owoce morza (krewetki, kalmary, kraby, kałamarnice, homary). Z przypraw popularne są curry, kurkuma, chilli i imbir.

Typową potrawą jest Hin - podsmażany w oleju kurczak serwowany z ryżem i warzywami. Jarosze mogą zjeść Tampurę tj. ryż z warzywami zapiekany w cieście. Z zup wart spróbować Khao Soy - rosół curry z makaronem, mięsem z dodatkiem kapusty i plasterków cytryny lub limonki oraz Mohinga - zupa rybna z dodatkiem makaronu ryżowego. Na deser popularne są ciasteczka bananowe lub kokosowe. Z napoi popularny jest chang yeh - sok z trzciny cukrowej, zielona herbata podawana prawie do wszystkich posiłków. Amatorom mocniejszych trunków polecamy lokalną whisky lub piwo np. Myanmar lub Mandalay.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej w Mjanma. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku (Tajlandia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii

Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.msz.gov.pl

Rangun - Miasto do listopada 2005 roku był stolicą kraju. W Rangunie znajduje się jedyne międzynarodowe lotnisko, tak więc większość turystów rozpoczyna i kończy tu zwiedzanie kraju. Kolonialna architektura, liczne świątynie, stare jeżdżące prawą stroną ulicy samochody, pełne straganów ulice nadają miastu wiele uroku. Mając czas warto zobaczyć znajdujący się na wzgórzu Singuttara kompleks świątynny Shwedagon powstały pomiędzy VI-X wieku. Znajduje się tu lśniąca złotem ogromna stupa, która zawiera tysiące drogocennych kamieni. Świątynia w wyniku trzęsień ziemi kilka razy była restaurowana. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z 1769 roku. To jedno z trzech najświętszych miejsc w kraju, za sprawą relikwiarza z ośmioma włosami Buddy. W centrum miasta znajduje się inna ciekawa świątynia - Sule Paya. Jej główna stupa ma 46 metrów wysokości. Warto zaznaczyć, iż oprócz wielu świątyń Buddyjskich, jest tu również kościół katolicki, synagoga i meczet. Kiedy zmęczy Państwa zgiełk miasta, warto odpocząć w jednym z wielu parków, które są ulokowane w wielu punktach miasta.

Pagan (Bagan)  - Pagan położony jest w centralnej części kraju, ok. 700 km na północ od Rangunu. Historia miasta związana jest z nawróconym na buddyzm królem Anawrahtą, żyjącym w XI wieku, który uczynił z miasta stolicę kraju i nakazał wznieść tu jak największą ilość świątyń. Pomiędzy IX a XIII wiekiem na terenie ok. 40 km² wybudowano ich ok. 4 400, do dziś pozostało ok. 2200 świątyń. Inne uległy całkowitemu zniszczeniu w trakcie najazdów Mongołów oraz podczas trzęsień ziemi. Dziś Pagan jest niewielkim miasteczkiem, które z pewnością byłoby omijane przez turystów, gdyby nie kompleks zabytkowych i pięknych świątyń, które będąc w Mjanma trzeba zobaczyć.

Nay Pyi Daw - 320 km na północ od Rangunu znajduje się powstała w listopadzie 2005 roku nowa stolica kraju Nay Pyi Daw. Miasto zaczęto budować dopiero w 2002 roku, nie ma tu starych zabytków, ale można zobaczyć m.in.: Pagodę Uppatasanti, która wygląda jak replika Pagody Shwedagon z Rangunu, zoo o pow. 247 hektarów z ponad sześćset gatunkami zwierząt czy Park Ziół, w którym propaguje się medycynę naturalną. Jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Azji.

Kyaiktiyo - Góra położona jest około 200 km na południowy wschód od Rangunu we Wschodnich Górach Yoma. To jedno z najświętszych miejsc w Birmie, do którego pielgrzymują mieszkańcy z całego kraju. Na szczycie góry Kyaiktiyo znajduje się ponad siedmiometrowa stupa stojąca na dużym głazie, który wygląda tak, jakby za chwilę miał runąć w przepaść. Według legendy, głaz utrzymuje równowagę tylko dzięki precyzyjnie umieszczonemu pod nim włosowi Buddy. Stupa, jak i cały głaz oblepione są płatkami złota, stąd nazwa stupy Złota Skała.

Jezioro Inle - Położone jest w stanie Shan, powierzchnia jeziora wynosi ok. 100 km². Miejsce słynie z wiosek wybudowanych prawie nad taflą wody. Można tu zobaczyć stojące na palach domy, sklepy, warsztaty rzemieślnicze, stare świątynie a nawet ogrody. W okolicach jeziora można spotkać osławione kobiety żyrafy.

Ngapali - Miejscowość wypoczynkowa położona w południowej części kraju, nad Oceanem Indyjskim, z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród turystów odwiedzających Birmę, co prawda nie ma tu luksusowych hoteli tak jak np. w sąsiedniej Tajlandii, ale jest to idealne miejsce dla amatorów pustych i pięknych piaszczystych plaż. Na miejscu proponowane są wycieczki do pobliskich miejscowości oraz zwiedzanie pobliskich wysp Mjanmaru.

Przejdź: Na górę