22 247 27 57

Filipiny

Republika Filipin leży w Azji Południowo-Wschodniej, w zachodniej część Oceanu Spokojnego. Filipiny obejmują 7107 wysp i atoli koralowych, z których 880 jest zamieszkanych.

Rajskie plaże, rafa koralowa, gęsta dżungla tropikalna, wulkaniczne góry, liczne jeziora, tarasy ryżowe, jaskinie, parki narodowe z niezliczoną fauną i florą, zabytki kolonialne, lokalna kultura, doskonała kuchnia, życzliwi Filipińczycy i świetnie przygotowana baza turystyczna dla klientów o różnej zawartości portfela, to wszystko sprawia, że warto pojechać, zwiedzić i odpocząć w tym odległym od Polski zakątku świata.

Stolica: Manila.

Powierzchnia kraju: 300.000 km²

Dokumenty

Obywatele polscy (posiadacze zarówno paszportów biometrycznych, bez cech biometrii oraz paszportów tymczasowych) zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni. Przy wjeździe na Filipiny dokument paszportowy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Na granicy wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Turyści nie mogą przedłużyć pobytu bezwizowego. W przypadku obywateli polskich planujących dłuższy pobyt, należy wystąpić przed podróżą o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne na okres do 59 dni. Opłata lotniskowa pobierana przy wylocie wynosi 750 PHP.

Klimat

Klimat Filipin zalicza się do strefy klimatów równikowych o wybitnych cechach klimatu monsunowego. Temperatura powietrza wykazuje się niewielkimi wahaniami w ciągu roku i jej średnia wysokość utrzymuje się na poziomie 27-28°C, w wysokich partiach gór temperatura nie spada poniżej 15°C. Na Filipinach wysoka wilgotność przez cały rok wynosi ok. 80%, a w czasie monsunu sięga nawet 100%. Maksima opadowe na Filipinach przypadają na okres od maja do października

Język

Język urzędowy: tagalski (filipino), angielski

Inne języki: hiszpański

Waluta

Waluta: peso filipińskie (PHP), 1PHP = 100 centavos

Nie ma problemu z dostępem do bankomatów czy płatnościami kartą w większych sklepach. Walutę (dolary wydrukowane po 2006 roku, euro) polecamy wymieniać w banku, wypełniając specjalną deklarację i okazując paszport do skserowania, ewentualnie w kantorach w centrach handlowych.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji od 350 PHP
Danie w McDonalds od 70  PHP
Piwo importowane od 90  PHP
Kawa Cappuccino od 105  PHP
Coca – Cola od 26  PHP
Woda od 17  PHP

Czas

UTC/GMT +8 godzin. Różnica czasu wobec Polski  - latem +6 godzin, zimą +7 godzin.

Napięcie

220 V; 60 Hz
Wtyczki: typ A, typ B, typ C typ C-2 - gniazdka elektryczne jak w USA (dwa płaskie bolce), warto zaopatrzyć się w przejściówkę.

Szczepienia

Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych. W przypadku niektórych rejonów zalecana jest profilaktyka antymalaryczna.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 USD, a doba w szpitalu (bez badań) - 40 USD. Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia. W sprzedaży ogólnie dostępna jest butelkowana woda pitna.

Kuchnia

Podstawę większości posiłków stanowi ryż, drób, ryby i owoce morza. Filipiny to kraj wyspiarski, więc w menu można znaleźć dorsza, tuńczyka, tilapię, makrelę. Ryby przyrządza się na różne sposoby, (grillowane, smażone, wędzone, gotowane, suszone) z owoców morza popularne są krewetki, kałamarnice, kraby. Do tego serwuje się najczęściej ryż lub makaron ryżowy oraz warzywa w sosie najczęściej słodko-kwaśnym. Z mięs popularna jest pieczona lub grillowana wieprzowina podawana z warzywami i ryżem, lub z owocami tropikalnymi. Popularne desery to: lody z dodatkiem wielu różnych owoców tropikalnych i orzeszków ziemnych, banany zapiekane w cieście, bądź wiórki kokosowe połączone z gałkami ryżu gotowanego na słodko. Filipińczycy lubią i często piją alkohol, najbardziej popularny jest lokalny rum pity z sokiem z limonki lub coca- colą, wino tuba robione z palm kokosowych i piwo np. lokalne Bear na Bear.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur (Malezja).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Malezji

Malezja, Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000
Tel.: +60 3 2161 0780 Tel. dyżurny: +60 12 200 9224 Faks: +60 3 2164 9924
kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.kualalumpur.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cebu

Konsul honorowy: Carmel Ruiz de Luzuriaga Durano (język konsula angielski)
Filipiny, Cebu, Acacia St. Lahug, Cebu
Tel.: +63 (0917) 630 1324 Tel.: +63 (032) 2336808 Faks: +63 (032) 231 5242

duranocarmel@yahoo.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Manili

konsul honorowy: Fernandino T. Lising (język konsula angielski)
Filipiny, Manila, UPI Building 1, One Fort Santiago, Sta. Clara Str., Intramuros, Manila,
Tel.: (00-632) 527-74-91 Tel.: (00-632) 527-15-82 Tel. dyżurny: (00-632) 527-1582 Faks: (00-632) 527-16-03
mailadmin@uplines.net

Park Morski Rafy Tubbataha - Park morski, zajmuje powierzchnię 33 200 ha, zlokalizowanych na środku Morza Sulu, około 150 km łodzią od Puerto Princessa. Park składa się z dwóch atoli: North Reef oraz South Reef Obszar stanowi przykład doskonale zachowanego atolu koralowego, z widowiskową, wysoką na 100 m rafą, z rozległymi lagunami oraz z dwiema wysepkami koralowymi. Na North Reef jaja składają zielone żółwie morskie W wodach żyje 600 gatunków ryb, 360 gatunków koralowców, 11 gatunków rekinów. Rafy w Tubbataha są najlepszym miejscem do nurkowania w całych Filipinach!.

Czekoladowe Wzgórza - Położone na wyspie Bohol, Czekoladowe Wzgórza zajmują obszar o powierzchni prawie 50 km² , na którym jest 1268 pagórków o prawie stożkowym kształcie, tworzących niezwykły krajobraz. Wzgórza mają wysokość od 30 do 120 metrów i są pokryte trawą, która w porze suchej trwającej od lutego do maja przyjmuje kolor brązowy, stąd nazwa Czekoladowe Wzgórza.

Tarasy ryżowe w Banaue - Na wyspie Luzon ok. 350 km od Manili, w centralnej części Kordylierów Filipińskich w okolicach niewielkiej miejscowości Banaue na stromych zboczach gór od ponad 2000 lat, uprawiany jest na małych poletkach ryż. Poletka wyglądają jak tarasy przyczepione do gór, wznoszą się kaskadowo i aby się nie osuwały wzmocniono je kamiennymi murami. Zasilane są wodą poprzez system irygacyjny ze znajdujących się powyżej lasów deszczowych. Widok gór z zielonymi poletkami, położonymi w tak trudno dostępnych miejscach robi na przybyszach niesamowite wrażenie. W 1995 tarasy ryżowe w Banaue zostały włączone na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa - Park znajduje się na wyspie Palawan, 40 km na północny wschód od miasta Puerto Princesa. Podziemna rzeka należy do najdłuższych tego typu na świecie. Rzeka wije się 8,2 km przez groty utworzone w wapiennych skałach, w których jest dużo malowniczych stalaktytów i stalagmitów. Na końcu trasy rzeka wpada do Morza Południowochińskiego. Jaskinie otacza turkusowa laguna, której brzegi porastają lasy tropikalne. 4 grudnia 1999 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 28 stycznia 2012 roku został oficjalnie ogłoszony, jako jeden z nowych siedmiu cudów natury.

Vigan - Jedno z najładniejszych miasteczek na Filipinach znajduje się na wyspie Luzon. Założone w XVI wieku miasto Vigan stanowi najlepiej zachowany przykład hiszpańskiego miasta kolonialnego w Azji. Jest pełne architektury hiszpańskiej z domieszką wpływów filipińskich. Warto pospacerować po zabytkowych ulicach miasta, podejść pod rezydencję biskupa wyspy i wstąpić do Katedry św. Pawła, która została zbudowana w 1790 roku. Specjalna konstrukcja ma chronić kościół przed ewentualnymi skutkami silnego trzęsienia ziemi. W 1999 dzielnica kolonialna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wulkan Taal - Na wyspie Luzon około 60 km na południowy - zachód od stolicy Filipin - Manili leży jeden z najmniejszych wulkanów świata - Taal. Turyści podziwiają malownicze okolice oraz wulkan, który po licznych erupcjach zapadł się, a w jego rozległym kraterze znajduje się jezioro. Wulkan Taal znajduje się na liście wulkanologów, jako jeden z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie, który w historii był odpowiedzialny za śmierć tysięcy ludzi. Wulkan stale jest monitorowany, a kiedy zaczyna się uaktywniać turyści nie mają do niego dostępu.

Przejdź: Na górę