22 247 27 57

Mongolia

Mongolia położona jest we wschodniej części Azji Środkowej. Kraj graniczy na północy z Federacją Rosyjską, na południu z Chińską Republiką Ludową. To najrzadziej zaludniony kraj świata, pięciokrotnie większy od Polski.

Bezkresne stepy, największa pustynia w Azji - Gobi, nieliczne buddyjskie klasztory, różnorodna fauna i flora, piękne i tajemnicze góry oraz pozostałości po jednym z największych imperiów w dziejach ludzkości, jakie stworzył Czyngis-chan to główne powody, aby odwiedzić Mongolię.

Stolica: Ułan Bator

Powierzchnia kraju: 1566,5 tys. km²

Dokumenty

24 czerwca 2014 r. rząd Mongolii podjął jednostronną decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego względem obywateli polskich (oraz 41 innych krajów) w przypadku krótkich pobytów turystycznych i biznesowych nie trwających dłużej niż 30 dni. Ułatwienia obowiązują w okresie od 25 czerwca 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.

W przypadku wyjazdu w innym celu prosimy kontaktować się z Ambasadą Mongolii w Warszawie: e-mail: mongemb@ambasadamongolii.pl, tel.: 0048 22 8499391. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.

Granicę rosyjsko-mongolską cudzoziemcy mogą przekraczać (samochodem, motocyklem, rowerem itp.) jedynie w miejscowości Altanbulag. Znajduje się tam międzynarodowe przejście graniczne czynne cały rok. Granicę rosyjsko-mongolską można również przekraczać w innych miejscach, lecz jest to dość długa i skomplikowana procedura: należy uzyskać specjalne zezwolenia, zarówno od władz Federacji Rosyjskiej, jak i Mongolii, uprawniające do przekroczenia granicy w określonym miejscu, nie będącym międzynarodowym przejściem granicznym (np. Ulaan Bashin). Odradza się korzystania z innych przejść granicznych niż Altanbulag, gdyż nie ma żadnej gwarancji opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej i wjazdu do Mongolii (i odwrotnie). Międzynarodowe przejścia kolejowe czynne cały rok znajdują się w miejscowości Sukhbaatar na granicy rosyjsko - mongolskiej oraz w miejscowości Zamyn Uud na granicy z Chinami.

Uwaga: Obywatele polscy udający się do Mongolii przez terytorium Federacji Rosyjskiej obowiązani są uzyskać wizy tranzytowe Federacji Rosyjskiej.

Klimat

Mongolia położona jest w strefie klimatów umiarkowanych kontynentalnych: ciepłego i wybitnie suchego na południu oraz chłodnego na północy kraju. Roczna suma opadów waha się od 40 mm na Pustyni Gobi do 500 mm w górach na północy Mongolii. Średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi: 15°C (lipiec, północ), 26°C (lipiec, południe), -35°C (styczeń, północ), -10°C (styczeń, południe). W Mongolii od początku października do połowy lub nawet do końca maja trzeba liczyć się z mrozami (w styczniu i lutym nawet do -50°C).

Język

Język urzędowy: mongolski

Języki mongolski zalicza się do grupy języków ałtajskich w skład, których wchodzą języki: tureckie, japońskie, koreańskie, kazachskie i uzbeckie.

W miejscowościach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim, rosyjskim, niemieckim.

Waluta

Waluta: tugrik (MNT)

1 tugrik (MNT) = 100 mongom

Za hotele, bilety lotnicze na trasach krajowych i zagranicznych, bilety kolejowe oraz inne usługi na ogół można płacić w dewizach. Pieniądze należy wymieniać w hotelach, kantorach lub bankach. W Ułan Bator można płacić czekami podróżnymi Euro Cheque, Travellers Cheque, American Express, American Dollar, Canadian Dollar, Pound i kartami kredytowymi lub płatniczymi VISA, MasterCard, American Express (karta Maestro nie funkcjonuje). W większości banków w Ułan Bator czynne są bankomaty.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 15 USD
Danie w McDonalds - od 6 USD
Piwo importowane - od 2 USD
Kawa Cappuccino - od 3 USD
Coca – Cola - od 1 USD
Woda - od 0,40 USD

Czas

UTC/GMT +7 godzin. Różnica czasu wobec Polski – latem +5 godzin, zimą +6 godzin.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ E

Szczepienia

Szczepienia nie są obowiązkowe.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Ze względu na różnice wysokości (przeciętnie 1300-1600 m n.p.m.) dłuższe pobyty mogą być szkodliwe dla osób cierpiących na zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego.

W Mongolii nie należy pić wody nieprzegotowanej; trzeba uważać na spożywane u gościnnych gospodarzy mleko, kumys oraz mięso. Poziom świadczonej opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Placówki medyczne istnieją tylko w większych miastach. Uzyskanie szybkiej pomocy w sytuacjach nagłych w terenie jest praktycznie niemożliwe. W Ułan Bator doba w szpitalu wraz ze standardowymi zabiegami kosztuje przeciętnie 50-70 USD; na prowincji może to być kwota o 20-25% niższa. Można korzystać z usług lekarzy tradycyjnej medycyny mongolskiej (zioła, akupunktura, akupresura, masaże).

Kuchnia

Mongołowie jedzą głownie produkty mleczne i mięso. Popularnym daniem są placki nadziewane mielonym mięsem, smażone na głębokim, gorącym tłuszczu, pierożki z mięsem baranim gotowane na parze oraz makaron zasmażany z mięsem. Zupy bazują na tłustym wywarze z baraniny i podawane są z ryżem lub makaronem. Niestety kuchnia mongolska jest bardzo uboga w warzywa i przyprawy. Narodowym napojem jest suute caj - herbata wymieszana z mlekiem i solą oraz z dodatkiem tłuszczu zwierzęcego. Mongołowie piją również airag, inaczej zwany kumysem, czyli lekko sfermentowane mleko klaczy. W stolicy kraju Ułan Bator są również restauracje serwujące dania kuchni chińskiej, koreańskiej i europejskiej.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pekinie (Chiny).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej

Chińska Republika Ludowa, Pekin, 1 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600
Tel.: +861065321235 ( w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +8613810175087 (po godzinach pracy placówki) Faks: +861065321745
pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pekin.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Ułan Bator.

konsul honorowy: Gankhuyag Dashdeleg (język konsula angielski, rosyjski, turecki)
Mongolia, Ułan Bator, Bayangiin Ekh building, Chingis avenue 1/18 3 khoroo, khan-Uul district, 17030 Ulaanbaatar
Tel.: (00-976-11) 345-886 Faks: (00-976-11) 345-888
bayanekh@mongol.net

Ułan Bator - Stolica Mongolii. Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części kraju, na wysokości około 1350 m n.p.m. Stolicę proponujemy zacząć zwiedzać od Placu Suche Batora - przywódcy rewolucji mongolskiej, gdzie mieści się gmach mongolskiego parlamentu, pomnik Czyngis Chana oraz budynki teatru i opery. Z zabytków sakralnych trzeba zobaczyć powstały w 1838 roku buddyjski Klasztor Gandan - najważniejszy ośrodek religijny w kraju. Warto również odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej, w którym znajdują się m.in. szkielety dinozaurów, wydobyte na Pustyni Gobi i Muzeum Narodowe przedstawiające historię Mongolii. Znacząca część ekspozycji poświęcona jest Czyngis Chanowi, który stworzył jedno z największych imperiów w dziejach świata.

Pustynia Gobi - Największa pustynia w Azji zajmuje ok. 2 mln. km² powierzchni. Gobi leży na granicy Chin i Mongolii. Pustynię tworzą żwirowo-kamieniste górzyste i wyżynne mniejsze pustynie, półpustynie oraz suche stepy, rozdzielone pasmami wysokich gór. Większa część pustyni leży na wysokościach 900 - 1120 m n.p.m., oprócz tego licznie występują tam masywy górskie, przede wszystkim Ałtaju Gobijskiego W czasie letnich upałów temperatura może tu dojść do +50°C, a w zimie może spaść do -40°C, to czyni tą pustynię jedną z najsurowszych na świecie. Nieliczne zwierzęta potrafią przetrwać w tak ekstremalnie zmiennych warunkach, a żyje tu m.in.: wielbłąd dwugarbny i koń Przewalskiego (jedne z najrzadszych ssaków na naszej planecie) oraz pantera śnieżna i niedźwiedzie mongolskie.
Na terenie pustyni w Parku Narodowym Gurwan Sajchan w Mongolii w 1922 roku. grupa amerykańskich paleontologów z Nowego Yorku pod kierownictwem Roya Chapmana odkryła skamieniałe szkielety dinozaurów m.in.: pojedyncze kości, skamieniałe jaja, embrion owiraptora oraz szkielety tarbozaura, protoceratopsa i welociraptora. Inną ciekawą atrakcją mongolskiego kawałka pustyni jest niesamowity wąwóz Jolyn Am. Wąwóz z obu stron ograniczony jest stromymi, pionowymi ścianami. W ciągu dnia, w wąwozie panuje półmrok, a najwęższe miejsca, niemal przez cały rok, skute są lodem i pokryte śniegiem. Jeszcze innym cudem są „śpiewające wydmy” Khongor, które ciągną się na długości prawie 180 kilometrów i sięgają ponad 300 m n.p.m. Opisane powyżej regiony pustyni to jedne z najatrakcyjniejszych miejsc na terenie pustyni i całej Mongolii.

Jezioro Chubsuguł - Położone jest północnej części Mongolii, w pobliżu granicy z Federacją Rosyjską. W najgłębszym jeziorze kraju (238 m głębokości) znajduje się blisko 70 % zasobów słodkiej wody Mongolii. Jezioro jest jednym z najczystszych jezior na świecie, pływa w nim m.in. jesiotr bajkalski, biały łosoś, szczupak. W okolicach jeziora żerują czarne bociany, żurawie, szablodzioby. Jezioro otacza świetlista tajga modrzewiowa, która daje schronienie m.in.: rysiom, niedźwiedziom brunatnym, łosiom i wilkom.

Park Narodowy Khustain Nuruu - Położony w okolicach Ułan Bator Park Narodowy Khustain Nuruu obejmuje obszar 500 km², charakteryzujący się krajobrazem stepowym z poprzecinanym pasmami górskimi. Na terenie parku znajdują się ruiny świątyń i klasztorów buddyjskich i leżące w obrębie góry Hogno Khaan. Schronienie znalazło tu 44 gatunków ssaków m.in. mongolskie gazele i świstaki, sarny, szare wilki oraz 217 gatunków ptaków w tym kuropatwy, małe sowy, czarne bociany, łabędzie krzykliwe. Miłośnicy jazdy konnej mają tu możliwość przejażdżki po stepach i półpustyniach.

Karakorum - W okolicach miasta Charchorin, które położone jest w środkowej Mongolii, warto zobaczyć znajdujące się tu dwa zespoły zabytkowe: ruiny Karakorum, dawnej stolicy wielkiego imperium chanów mongolskich oraz jeden z najstarszych i najpiękniejszych klasztorów lamajskich Erdene Zuu. Do obecnych czasów zachował się tu zabytkowy mur otaczający kompleks klasztorny, trzy główne świątynie przedstawiające dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały Buddy, grobowce Abataj - chana i jego syna Gombodordż Tuszetu - chana oraz Złoty Suburgan. W budynkach klasztornych znajduje się muzeum posiadające ciekawe zbiory lamajskiej sztuki sakralnej. Klasztor częściowo przetrwał akcję niszczenia świątyń i mordowania zakonników urządzoną przez komunistów w 1937 roku.

Przejdź: Na górę