22 247 27 57

Oman

Sułtanat Omanu to państwo leżące we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Jemenem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską.

Oman jest monarchią absolutną, gdzie słowo władcy jest najwyższym prawem, o ile nie stoi w sprzeczności z prawem koranicznym.

Sułtanat Omanu posiada wspaniały i urozmaicony krajobraz, który tworzą góry Al.-Hadżar, malownicze pustynie z pięknymi wydmami, zielone oazy, gaje palmowe i wybrzeże z pięknymi plażami, pełne delfinów, wielorybów i żółwi. Osoby zainteresowane historią Sułtanatu Omanu mogą zwiedzać liczne fortyfikacje i zamki, a tych jest ponad 300. Każda z tych budowli to inna interesująca historia.

Oman jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Tu można iść na wędrówkę po górach czy wąwozach, wejść na najwyższy szczyt Omanu liczący 3048 m n.p.m. Jebel Shams, nurkować wśród raf koralowych, pozjeżdżać na nartach z wydm, czy pojeździć na wielbłądzie wokół zielonych oaz. Mniej aktywni mogą wybrać się w rejs, podczas którego podziwiać będą mogli z pokładu statku ciekawe skaliste wybrzeże, a przy odrobinie szczęścia spotkają bawiące się w morzu delfiny.

Główne bogactwa naturalne Omanu to: ropa naftowa i gaz ziemny, rudy miedzi i chromu, złoża marmuru, piaskowca i gipsu. Dzięki tym surowcom poziom życia mieszkańców rośnie, a kraj odwiedzają coraz liczniej turyści.

Stolica: Maskat

Powierzchnia kraju: 212 500 km².

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet (nie należy pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkiej sukience czy spódnicy ani z dużym dekoltem). W okresie dorocznego miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu. Nie należy także wchodzić do meczetów bez przewodnika.

Dokumenty

Obywatele polscy mogą otrzymać wizy w każdej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie http://oman.botschaft-berlin.net/) Paszport ubiegającego się o wizę jednokrotną powinien być ważny przez okres co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy (1 rok w przypadku wizy wielokrotnej).

Klimat

W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy - w styczniu temperatury wynoszą ok. 20°C, a w lipcu najwyższe temperatury sięgają nawet 50°C. Jeżeli chcecie Państwo odwiedzić Oman, najlepiej jechać w okresie od listopada do marca. Średnia temperatura wynosi wtedy od 25 do 30°C i od czasu do czasu w niektórych częściach kraju pada orzeźwiający deszcz.

Język

Język: arabski

Inne języki: angielski

Waluta

1 rial omański(OMR) = 1000 baisa

Omańskie banki akceptują karty kredytowe: MasterCard, VISA, American Express.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 10 OMR
Danie w McDonalds - od 2 OMR
Piwo importowane - od 3 OMR
Kawa Cappuccino - od 1,50 OMR
Coca – Cola - od 0,16 OMR
Woda - od 0,10 OMR

Czas

UTC/GMT + 4 godziny. Różnica czasu wobec Polski +2 godziny latem, +3 godziny zimą.

Napięcie

240 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ G. Potrzebny adapter.

Szczepienia

Nie występuje tu szczególne zagrożenie sanitarno - epidemiologiczne; nie wymaga się szczepień ochronnych.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Kuchnia omańska jest prosta, na stołach królują ryby, owoce morza oraz baranina. Popularne dania to Maqbous - ryż z szafranem, podawany z przyprawionym mięsem i Mashuai - pieczony dorsz, podawany z ryżem. Dodatkiem do wielu dań jest placek Rukhal. Mieszkańcy kraju uwielbiają słodkości: daktyle, chałwę. Popularne napoje to mocna słodka omańska kawa często doprawiona kardamonem i Laban - słona maślanka.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Ambasador RP w Rijadzie (Arabia Saudyjska) akredytowany jest również w Sułtanacie Omanu.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska, Rijad, Abdullah Bin Dzafar Street, Al-Warood Area,
Rijad 11693 P.O. Box 94016
Tel.: +966 14508889 Tel.: +966 14549274
Tel. dyżurny: +966 548807718 Faks: +966 14549210
rijad.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Maskat - Stolica Omanu uważana jest za jedno z najczystszych miast świata. Będąc w mieście warto odwiedzić położony w dzielnicy Matrah bazar – suk. To labirynt pełen m.in. sklepików z biżuterią, perfumami i lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi.. Tu każdy możne przećwiczyć umiejętność targowania się. Bazar przyciąga turystów poszukujących oryginalnych pamiątek. Stary Maskat przyciąga turystów Pałacem Al Alam - jedną z królewskich rezydencji, którą obejrzeć można tylko z zewnątrz. Warto odwiedzić Wielki meczet Sułtana Qaboosa, który jest jedynym meczetem w Omanie, do którego wstęp mają innowiercy. Innym ciekawym obiektem jest fort Matrah z XVI wieku, wzniesiony na skałach skąd roztacza się piękny widok na morze. Wędrując po mieście warto w ramach odpoczynku od upału wstąpić do jednego z barów by bez pośpiechu poobserwować tubylców, zapalić sziszę i napić się kawy po omańsku.

Wahiba Sands - To jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Omanu. Jest to piaszczysta pustynia, która znajduje się ok. 190 km na południowy wschód od Maskatu. Pustynia rozciąga się 180 km z północy na południe i 80 km ze wschodu na zachód. Na północy dominują płaskie pustynne tereny, natomiast prawdziwie wielkie osiągające do 100 metrów wydmy piasku znajdują się nad morzem. Kilometry pofałdowanych wzgórz z żółtym lub pomarańczowym piaskiem, w zależności od pory dnia, to istny raj dla fotografów.

Nizwa - Miasto położone jest w środkowym Omanie w odległości ok. 140 km od stolicy kraju Maskat. Główną atrakcją turystyczną miasta jest olbrzymi fort obronny z XVII wieku z największą w krajach arabskich okrągłą wieżą. Będąc w mieście warto odwiedzić lokalny bazar – suk, który oferuje świeże owce, warzywa, ciekawe przyprawy i wyroby ze srebra.

Kanion Wadi Nakhr - Zwany jest też Wielkim Kanionem Omanu i znajduje się on w północnej części kraju. To jeden z najgłębszych kanionów świata - ma ponad kilometr głębokości, dla porównania Wielki Kanion w USA ma 2 km, a kanion Fish River w Namibii 0,5 km głębokości. Kanion jest krótki, ma tylko 10 km długości. Jego wapienne ściany są pełne kolorów, a o zachodzie słońca robi niesamowite wrażenie.

Rezerwat żółwi w Ras al-Dżinz - Rezerwat położony jest wokół przylądków Ras al-Dżinz i Ras al-Hadd we wschodnim krańcu półwyspu Arabskiego. To tu po przepłynięciu Oceanu Indyjskiego żółwice pod osłoną nocy składają swoje jaja, zagrzebują je w piasku i powracają do morza. Z jaj po dwóch miesiącach wykluwają się malutkie żółwie, które starają się z trudem dotrzeć do morza. Szacuje się, że 90% światowej populacji żółwic zielonych składa jaja na plażach Omanu.

Przejdź: Na górę