22 247 27 57

Tajwan

Tajwan (Republika Chińska) jest wyspą leżącą na zachodnim krańcu Pacyfiku pomiędzy morzami: Południowochińskim i Wschodniochińskim. Tajwan graniczy poprzez wody terytorialne Cieśniny Tajwańskiej z Chinami od zachodu a od południa z Filipinami. Wyspa ma około 400 km długości i 144 km szerokości. Mniej więcej przez środek wyspy przebiega zwrotnik Raka.

W większość z nas Tajwan kojarzy się z wytwarzanymi tu towarami i z nieprzerwanym pasmem niesnasek dyplomatycznych, więc proponujemy Państwu krótkie spojrzenie z bliska na ten zakątek świata, a jest tu wiele do zobaczenia.

Wyspa posiada fantastyczne plaże, góry porośnięte lasami zwrotnikowymi z palmami, pięknymi paprociami i różnego gatunku bambusami Tu znajdziecie piękne zabytkowe świątynie trzech głównych religii: buddyzmu, konfucjanizmu i taoizmu oraz drapacze chmur w miastach, które wrą życiem całą dobę. Tutaj też czekają na Was rozkoszne dla ciała, gorące źródła Beitou i restauracje nawet dla najbardziej wybrednych koneserów sztuki kulinarnej. Portugalczycy, którzy w 1590 roku założyli na Tajwanie pierwszą faktorię kupiecką zachwyceni wyspą nazwali ją “Ilha Formosa” w języku portugalskim znaczy to „piękna wyspa”.

Stolica: Tajpej

Powierzchnia kraju: 36193 km².

Dokumenty

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyty na Tajwanie nie przekraczające 90 dni, wymagany jest jednak paszport ważny min. 6 miesięcy w momencie wjazdu. Przewoźnik może zażądać także okazania rezerwacji biletu powrotnego z Tajwanu. Osoby, które mają zamiar na Tajwanie pozostać przez okres dłuższy niż 90 dni muszą posiadać ważną wizę, którą uzyskać można w Biurze Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Warszawie.

Utrata paszportu powinna być zgłaszana na posterunku policji w miejscu, gdzie miało miejsce zdarzenie, a następnie w Warszawskim Biurze Handlowym w Tajpej, gdzie można starać się o wydanie nowego dokumentu paszportowego. W ramach działalności konsularnej WBH upoważnione jest m.in. do pełnej opieki konsularnej nad obywatelami polskimi przebywającymi na Tajwanie, wydawania paszportów (biometrycznych i tymczasowych), wydawania wiz dla obcokrajowców, legalizacji dokumentów oraz pozostałych czynności z zakresu obywatelstwa i stanu cywilnego.

Klimat

Tajwan leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego o monsunowej odmianie. Monsuny niosą z sobą obfite opady. Średnie temperatury stycznia wahają się do 15°C na północy wyspy do 20°C na południu. W lipcu na północy średnia temperatura to 25°C, a na południu 28°C. Od sierpnia do września wyspę nawiedzać mogą silne tajfuny znad Pacyfiku.

Język

Język urzędowy: mandaryński, zapisywany znakami pełnymi (tradycyjnymi)

Inne języki: minnan lub hoklo (zwany potocznie tajwańskim), hakka, języki aborygenów tajwańskich.

Waluta

Waluta: nowy dolar tajwański (NT$)

Monety mają nominały:1, 5, 10, 50; a banknoty: 50, 100, 500 i 1000.

Wymiany walut zagranicznych na Tajwanie dokonuje się w bankach, czynnych w godzinach od 9:00 do 15:30, wymagany do tego jest paszport. Oddziały niektórych banków znaleźć także można na lotnisku, gdzie kurs wymiany jest taki sam jak w centrum miasta. Poza godzinami urzędowania banków jedynymi miejscami, w których można wymienić waluty są hotele oraz duże centra handlowe, jednak kurs wymiany w nich może być mniej korzystny niż w bankach.

Powszechnie honorowane są na Tajwanie karty płatnicze (np. VISA, Master Card, American Express), dobrze rozwinięta jest też sieć bankomatów, które znajdują się m.in. w całodobowych sklepach popularnych sieci sprzedaży detalicznej (np. 7-eleven, Family Mart, OK Mart, Hi Life). Należy stosować ogólne przyjęte środki ostrożności związane z używaniem kart płatniczych.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 400 NT$
Posiłek w McDonalds - od 120 NT$
Lokalne piwo - od 50 NT$
Kawa Cappucino - od 60 NT$
Coca - Cola - od 25 NT$
Woda - od 18 NT$

Czas

UTC/GMT +8 godzin. Różnica czasu wobec Polski -  latem +6 godzin, zimą +7 godzin.

Napięcie

110 V; 60 Hz.
Wtyczki: typ A, typ B. Potrzebny adapter.

Szczepienia

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Ogólne zagrożenia dla zdrowia na Tajwanie nie są wielkie. Należy uważać na komary, które mogą roznosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu bądź tropikalną gorączkę Denga. Turyści odbywający piesze wycieczki po górach lub terenach leśnych narażeni mogą być na ukąszenia jadowitych węży lub owadów (np. os czy dzikich pszczół).

Kuchnia

Na śniadanie Tajwańczycy zazwyczaj jedzą naleśniki lub ciepłe bułeczki popijając posiłek gorącym mlekiem sojowym. Na lunch chętnie zjadają przygotowane na ulicznych straganach shui jiao - pierożki, o różnych nadzieniach. Wieczorem jada się obiadokolację złożoną zazwyczaj z ryżu z dodatkami. Ryż łączy się z warzywami, mięsem i owocami morza. Tajwańczycy bardzo lubią ostrygi oraz zupy rybne z warzywami. My proponujemy Państwu spróbować zupę z płetwy rekina, a dla osób, które nie gustują w rybach proponujemy niu rou mian - z makaronem i mięsem wołowym. Na Tajwanie restauracje oferują praktycznie dania ze wszystkich chińskich prowincji oraz potrawy japońskie. Tajwańczycy oprócz soków owocowych piją herbatę. Proponujemy zamówić herbatę Oolong, która została uznana za najlepszą wysokogatunkową herbatę na świecie. Chociaż w wielu restauracjach coraz częściej cudzoziemcom podaje się do posiłku sztućce, warto spróbować jeść pałeczkami. Nie jest to trudne, a zawsze warto spróbować czegoś innego.

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Brak stosunków dyplomatycznych między Polską a Tajwanem (Ambasada RP znajduje się w ChRL). Za opiekę konsularną i zagadnienia ekonomiczne odpowiada Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej.

Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej

Tajwan, Tajpej, TWTC/ITB Suite 1601-1602, No. 333, Sec. 1, Keelung Rd., Taipei 110,
Tel.: +886 2 7718 3300 Tel. dyżurny: +886 987 373 454 Faks: +886 2 7718 3310 Faks: +886 2 7718 3309
taipei.warsaw.office@msz.gov.pl
poland.tw

Tajpej - Miasto powstało w XVIII wieku, położone jest na północy wyspy i jest stolicą Tajwanu. Zwiedzanie tej jednej z najnowocześniejszych metropolii świata proponujemy zacząć od wjechania na 91 piętro słynnego wieżowca „Tajpej 101” (509 m wysokości), gdzie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Przy budowie budynku zastosowano najnowocześniejsze technologie, m.in. chroniące konstrukcję przed trzęsieniami ziemi i tajfunami. Jednym z najokazalszych budynków w mieście jest mauzoleum Chiang Kai Shek'a. W latach 1949-75 Chiang Kai Shek'a. był przywódcą Kuomintangu i Republiki Chińskiej na Tajwanie i pamięć o nim jest nadal żywa. Obok mauzoleum znajduje się Teatr Narodowy i Filharmonia Narodowa. Warto odwiedzić Muzeum Narodowe (National Palace Museum) - przedstawia ono 5000 lat historii Chin. Zgromadzono tu największą na świecie kolekcję sztuki chińskiej, na którą składa się ponad 650 tysięcy eksponatów, w większości należących kiedyś do chińskich cesarzy. Eksponaty z Chin kontynentalnych w 1949 roku podczas ewakuacji wywiozła armia Czang Kaj-szeka. Wśród zabytków miasta przewarzają świątynie sakralne - warto odwiedzić najstarszą świątynię taoistyczną Po An oraz świątynie Konfucjusza. Wizyta w Tajpej to również doskonała okazja do zakupów tradycyjnych pamiątek czy zdobyczy światowych w elektronice. Popularny wśród Tajwańczyków i turystów jest nocny bazar Shilin, gdzie oprócz licznych sklepów, można spróbować dań tradycyjnej kuchni chińskiej.

Park Narodowy Taroko - Położony w górach na wschodzie wyspy Park Narodowy Taroko został utworzony w dniu 28 listopada l986 roku. Nazwa parku została wzięta od nazwy potężnego kanionu, który go przecina i wywodzi się z języka jednego z plemion aborygenów tajwańskich w którym słowo taraoko znaczy wspaniały. Na terenie parku oprócz fantastycznego kanionu znajdują się wodospady, wiszące mosty, a w trudno dostępnych miejscach są wioski tajwańskich aborygenów. W parku żyje 34 gatunki ssaków w tym czarne niedźwiedzie, jelenie sika i 144 gatunki ptaków m.in.: bażanty, sroki niebieskie czy zięby.

Jezioro Słońca i Księżyca - Sun Moon Lake to największy zbiornik wodny na Tajwanie, który położony jest na wysokości 748 m n.p.m. W najgłębszym miejscu jezioro ma 27 metrów. Wschodnia strona jeziora przypomina słońce, zachodnia księżyc stąd nazwa. Na jeziorze jest wyspa Lalu, która jest świętym miejscem tajemniczego plemienia Thao, które mieszka nad jeziorem.

Tainan - Dawna stolica położona jest w południowo - zachodnim Tajwanie. Pełna jest historycznych zabytków i budynków sakralnych, które warto zobaczyć. Zwiedznie miasta proponujemy zacząć od odwiedzin starej dzielnicy Anping, gdzie oprócz uroczych uliczek, ozdobionych symbolami odstraszającymi złe duchy, licznych sklepików i restauracji znajduje się wybudowany w XVIII wieku fort Anping. Z fortu Anping rozciąga się wspaniały widok na ocean. W mieście znajduje się zbudowana w XVII wieku najstarsza i przez wielu uważana za najpiękniejszą Świątynia Konfucjańska, do której wyznawcy przybywają z całego Tajwanu i z różnych stron świata. Wśród pozostałych świątyń warto zobaczyć świątynię Koxinga w której jest ciekawe muzeum czy świątynie Anping Chen Cheng-Huang Miao (tto świątynia boga Chen-Huang, który wymierza sprawiedliwość). W Tainan warto wybrać się na jeden z bazarów, które oferują wiele ciekawych pamiątek.

Przejdź: Na górę