22 247 27 57

Kamerun

Republika Kamerunu położona jest w zachodniej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Kraj graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongo, Gabonem i Gwineą Równikową.

Stolica: Yaounde

Powierzchnia kraju: 475,4 tys. km².

Republika Kamerun jest mozaiką krajobrazów i kultur. Tu można zobaczyć rozległe góry, z najwyższym szczytem subsaharyjskiej Afryki Zachodniej, który jest czynnym wulkanem (góra Kamerun), zielone sawanny, piękne piaszczyste plaże, czyste jeziora, liczne wodospady, gorące źródła, dzikie zwierzęta żyjące na wolności, kolonialne budynki w miastach i malownicze wioski, liczne barwne targi z ciekawymi wyrobami lokalnych artystów. Kraj zamieszkuje ponad 200 egzotycznych plemion, w tym Pigmeje w lasach równikowych na południu do muzułmańskich sułtanatów na północy kraju. Każde z plemion ma swoją kulturę, język i tradycję. W literaturze turystycznej Kamerun określa się mianem „Afryki w miniaturze” i to jest jeden z powodów, aby odwiedzić ten mało znany region afrykańskiego kontynentu.

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Kamerunu muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Kamerunu w Moskwie lub Berlinie. Osoba starająca się o wizę musi mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Kamerunie oraz powrotny bilet lotniczy lub zaproszenie.
Źródło: http://poradnik.poland.gov.pl
 

Komunikat MSZ z 28 lipca 2015
W związku z licznymi zamachami terrorystycznymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do następujących prowincji:
Extreme North (cała prowincja),
North (50-kilometrowy pas przygraniczny z Nigerią na zachodzie i z Czadem na wschodzie);
Adamawa (50-kilometrowy pas przygraniczny z Nigerią na zachodzie oraz z Czadem i Republiką Środkowoafrykańską na wschodzie),
East (50-kilometrowy pas przygraniczny z Republiką Środkowoafrykańską); półwysep Bakassi.

Aktualny stan ostrzeżeń mogą Państwo znaleźć na stronach:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych
oraz  http://poradnik.poland.gov.pl

Klimat

Klimat Kamerunu jest zróżnicowany. Na północy Kamerunu klimat jest suchy, z porą deszczową trwającą od kwietnia do września. W porze suchej, temperatura w dzień może przekroczyć nawet 40°C a nocą spaść do 20°C.W okolicach równika, w południowej części kraju występują dwie pory deszczowe: intensywniejsza od czerwca do września oraz umiarkowana od marca do czerwca. Na południu kraju temperatura prze cały rok, w dzień i w nocy jest w okolicach 30°C.

Ze względu na pory deszczowe oraz pylisty wiatr - harmatan, najlepszą porą na zwiedzanie Kamerunu jest okres od listopada do lutego.

Język

Języki urzędowe:

francuski – posługuje się tym językiem ok. 80% populacji,

angielski – włada nim 20% populacji, głównie przy granicy z Nigerią.

Ludność Kamerunu to mozaika ok. 200 grup etnicznych, m.in. Faluni żyjący na północy, Kirdi mieszkający w górach, Bamileke na zachodzie czy Pigmeje żyjący w głębokiej dżungli. Każde plemię ma swój język.

Waluta

Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów

Gotówka to najbardziej rozpowszechniony sposób płatności w Kamerunie oraz jedyny poza miejscami turystycznymi. Sugerujemy zabrać ze sobą Euro. W bankach honorowane są najbardziej popularne kart kredytowe.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Grillowana ryba - od. 400 XAF
Dziczyzna z ryżem - od 1600 XAF
Lokalne piwo - od 600 XAF

Ceny w sklepach i hotelach są zwykle wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on sprzedać towar.

Czas

UTC/GMT +1 godzina. Różnica czasu wobec Polski – latem +1 godzina, zimą ten sam czas.

Napięcie

220 V; 50 Hz.
Gniazdka elektryczne są typu europejskiego (takie jak w Polsce). W niektórych miejscach latarka może się przydać, ze względu na wyłączenia prądu.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze oraz polio (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Dotyczy to w szczególności osób planujących pobyt ponad 4 tygodnie. Przy przekraczaniu granicy może być wymagany aktualny wpis w książeczce szczepień o przyjęciu szczepionki. Informacje na temat wymagań w tym zakresie mogą podlegać zmianom, w związku z tym należy śledzić aktualne komunikaty publikowane przez WHO.

Na całym terytorium kraju istnieje bardzo duże zagrożenie malarią, w związku z czym zalecane są środki prewencyjne.

Szczepienia zalecane,

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.

WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.

Żółta gorączka (żółta febra) -zalecane.

BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni Kamerunu to: kuskus, maniok, kukurydza, ryż, ziemniaki, platany oraz makaron. Z mięs jada się przede wszystkim ryby, drób oraz jeżozwierza, wielko- szczura, antylopę lub wołowinę. Dania z wołowiny, drobiu czy makaron jadają zazwyczaj ludzie zamożni. Najpopularniejsze i według nas najsmaczniejsze są grillowane ryby morskie, które serwuje się z bagietką i cebulą. Popularne są szaszłyki, pierożki z warzywnym farszem, gęste zupy z dodatkiem kuskus oraz smażone banany. Narodową potrawą jest ndole – jednogarnkowa zupa-gulasz złożona z gorzkich w smaku liści, pasty orzechowej i mięsa wołowego. Z owoców najczęściej jada się mango, banany, papaję. Z napoi warto spróbować kameruńską kawę, lokalne piwa oraz wino palmowe. W dużych miastach są restauracje serwujące dania kuchni chińskiej, indyjskiej i europejskiej.

 

Nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nigerii

Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 807 663 1021 Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 805 200 0204 Tel. dyżurny: (po godzinach pracy urzędu) +234 807 755 0499
abuja.secretary@msz.gov.pl (sprawy pozakonsularne) abuja.consulate@msz.gov.pl (sprawy konsularne)
www.abudza.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Yaounde

konsul honorowy: Mirosława Etoga (język konsula polski, angielski, francuski)
Kamerun, Yaounde, Rue 1381 Nouvelle Route Bastos, B.P. 20158
Tel.: (00-237) 222-09-812 Tel.: (00-237) 777-56-327 Faks: (00-237) 222-10-878
consulat_pol_cam@yahoo.fr

Rezerwat Dja - Rezerwat zwierząt położony na wyżynie w południowej części Kamerunu ma 5200 km². Sięga do strefy wilgotnych lasów równikowych tej części Afryki. Można tu spotkać rzadko występującego słonia krągłouchego, bawoły i niewielką populację goryli nizinnych. Poza tym w rezerwacie żyją żółwie i dwa gatunki krokodyli. Na terenie rezerwatu zamieszkuje niewielka liczba Pigmejów. W roku 1987 rezerwat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Park Narodowy Mefou - Pięć godzin jazdy samochodem zajmuje dotarcie ze stolicy Yaounde do Parku Narodowego Mefou. Główną atrakcją jest tu położony w lesie deszczowym sierociniec dla małp okaleczonych lub zranionych przez kłusowników.  W sierocińcu zwierzęta mają wszystko, co im jest potrzebne do życia tj. jedzenie, opiekę medyczną i kochających zwierzęta opiekunów. Tu turyści mogą podziwiać człekokształtnych w ich naturalnym środowisku.

Rezerwat Waza - Znajduje się na północy kraju, 120 km od Maroua, jest rajem dla jeleni żyraf, słoni, strusi, gepardów, antylop końskich, koczkodana rudego, pawiana Anubisa i innych gatunków zwierząt, a także wielu gatunków ptaków. W 1979 park został uznany za rezerwat biosfery UNESCO.

Park Narodowy Korup - Park znajduje się w południowo – zachodniej części kraju, powstał w 1986 roku, zajmuje 1259 km² i uważany jest za jeden z najstarszych i najpiękniejszych lasów tropikalnych na świecie z wielką różnorodnością żyjących tu roślin i zwierząt. Główną przyczyną, dla której ustanowiono park, jest to, że lasy deszczowe utrzymały się w tym regionie w trakcie epoki lodowcowej, podczas gdy w większości innych miejsc przekształciły się w sawanny.

Kribi - Kribi to miasto w Kamerunie, położone na południu kraju. Nazywane jest przez wielu “Lazurowym Wybrzeżem Kamerunu”, ze względu na piękne piaszczyste plaże i przyległe do nich piękne palmy. W pobliżu plaż znajdują się liczniejsze ośrodki wypoczynkowe. Stąd turyści najczęściej jadą podziwiać malowniczo położone wodospady Lobe.

Bafut - Miasto znajdujące się w północno zachodniej części raju. To dawna siedziba królestwa plemienia Tikar. Główną atrakcją turystyczną jest pałac królewski. W pobliżu miasta mieści się ciekawy ogród botaniczny, w którym podziwiać można przyrodę sawanny.

Przejdź: Na górę