22 247 27 57

Senegal

Republika Senegalu położona jest w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą, Gwineą Bissau, Mauretanią i Gambią.

Senegal przede wszystkim kojarzy się z najsłynniejszym rajdem na świecie Paryż – Dakar  (tu przez wiele lat znajdowała się meta wyścigu) lub, dzięki nakręconemu serialowi „Korzenie”, z handlem niewolnikami.

Dziś, za sprawą ciepłego klimatu, dobrych hoteli, długich piaszczystych plaż, błękitnego morza z płytkimi zatokami, parkami przyrody z ciekawą fauną i florą oraz zabytkami znajdującymi się na liście UNESCO, Senegal stał się idealnym miejscem na wypoczynek lub zwiedzanie dla wszystkich, którzy lubią egzotyczne miejsca.

Stolica: Dakar

Powierzchnia kraju: 196,722 km².

Dokumenty

Obywatele polscy udający się do Senegalu objęci są obowiązkiem wizowym. Z dniem 1 lipca 2013 r. wprowadzono wizy biometryczne (krótkoterminowe - do 90 dni), zmianie uległa procedura wizowa.

Nowa praktyka wymaga uprzedniego złożenia wniosków wizowych i uiszczenia opłat wizowych przed planowaną podróżą.

Zgodnie z nowymi procedurami, aplikacje wizowe można składać drogą on-line, jednak opłaty wizowe mogą być realizowane wyłącznie drogą on-line, za pośrednictwem kart kredytowych na stronie - www.visasenegal.sn. Na tej podstawie aplikujący otrzymuje dwie zwrotne informacje mailowe:
1. imienne potwierdzenie wpłaty (bezpośrednio po dokonaniu opłaty)
2. potwierdzenie zawierające wstępną zgodę (preacute-visa) na rozpatrywanie wniosku. Następnie wnioskujący powinien udać się osobiście w określonym w poświadczeniu elektronicznym terminie do Ambasady Senegalu w celu umożliwienia pobrania danych biometrycznych. W placówce aplikujący otrzymuje poświadczenie przyjęcia wniosku wizowego oraz pobrania danych biometrycznych, jak też termin odbioru decyzji wizowej.

Uwaga: Składający wnioski elektronicznie mogą również ubiegać się o wizę, na podstawie otrzymanego wcześniej elektronicznie poświadczenia laissez-deacute;barquer, na lotnisku po przybyciu do Senegalu (w miejscu oznakowanym Visa aeroport), gdzie następuje biometryczna rejestracja, wydruk wizy i realizowane są pozostałe procedury wjazdowe miejscowych władz. Preferowane jest jednak pobieranie wiz w placówce dyplomatycznej RS w celu uniknięcia oczekiwania i długich kolejek przy wjeździe.

Niezbędny jest ważny paszport (co najmniej 6 miesięcy ponad okres planowanego pobytu). Pobranie danych biometrycznych oraz zdjęć ma miejsce przy każdym kolejnym ubieganiu się o wizę senegalską. Pobranie odcisków palców dotyczy wszystkich wnioskujących, z wyjątkiem małoletnich (poniżej 12 lat), których jednak obecność jest również wymagana.

Dla osób zamieszkałych na stałe w Polsce właściwa jest Ambasada Senegalu w Berlinie. Wszelkie pytania w sprawie opłat i szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Senegalu w Berlinie. tel.: + 49 30 85 62 19-0, faks: + 49 30 85 62 19-21, www.botschaft-senegal.de. Konsulaty Honorowe RS nie udzielają wiz.
Uwaga: Obowiązkowe jest okazanie na granicy dowodu ważnego szczepienia przeciwko żółtej febrze w międzynarodowej książeczce szczepień.

Komunikat MSZ z 24 lipca 2015
W związku ze zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym w regionie Sahelu Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przebywającym w państwach regionu lub planującym podróż do nich zachowanie daleko posuniętej ostrożności, unikanie miejsc zgromadzeń publicznych (np. dyskotek, miejsc spotkań diaspory europejskiej itp.) oraz zgłoszenie podróży lub pobytu w systemie Odyseusz.
Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

 

Klimat

Senegal leży w pasie klimatu podrównikowego, podzielonego na dwie strefy: wilgotny na południu i suchy na północny. Pora deszczowa trwa na północy kraju w okresie lata i w czesnej jesieni, a na południu kraju od czerwca do października. Pora sucha jest na całym obszarze kraju w pozostałych miesiącach. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 21-24°C.

Język

Język urzędowy: francuski.

Inne języki: wolof, serer, pulaar, diola, mandingo.

Waluta

Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF)

1 frank CFA (CFAF) = 100 centymów

W Dakarze i większych miastach honorowane są popularne karty bankowe, jak VISA, MasterCard (w automatach banków SGBS i BICIS). W bankach tych można również wymieniać czeki podróżne. Kartami można płacić w większych hotelach, biurach podróży, wypożyczalniach samochodów oraz w niektórych sklepach i restauracjach.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 11500 CFA
Posiłek w McDonalds - od 5300 CFA
Lokalne piwo - od 1500 CFA
Kawa Cappucino - od 1160 CFA
Coca - Cola od 380 CFA
Woda - od 300 CFA

Czas

Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a UTC.

Nie obowiązuje tu czas letni. Różnica czasu w stosunku do Polski to -1 godzina zimą, -2 godziny latem.

Napięcie

Napięcie wynosi 220 - 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego typu C, E i F, z dwoma okrągłymi bolcami.

Szczepienia

Zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna: przed wyjazdem, podczas pobytu i minimum 2 tygodnie po wyjeździe z Senegalu.

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze, potwierdzone wpisem do międzynarodowej książeczki zdrowia (podróżujący może być proszony o jej okazanie na lotnisku), zalecane są szczepienia przeciw cholerze oraz żółtaczce typu A i B.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Należy przestrzegać ogólnych zasad higieny i unikać picia nieprzegotowanej wody i jedzenia owoców ze skórką, należy często myć ręce, itp. Nie zaleca się kąpieli w stałych zbiornikach wodnych z powodu znacznego ryzyka zachorowania na bilharcjozę. Chorobą często przenoszoną przez dzikie zwierzęta i bezpańskie psy jest wścieklizna. W przypadku zranienia (pogryzienia, zadrapania) lub kontaktu ze śliną zwierząt należy skontaktować się z lekarzem.

Kuchnia

Z uwagi na zaszłości historyczne (do 1958 kolonia francuska) senegalska kuchnia nawiązuje do kuchni francuskiej. Podstawowe składniki kuchni Senegalu to: ryby, owoce morza, kurczak. W bogatszych rodzinach jada się też często baraninę i mięso wołowe. Z warzyw najczęściej w daniach można zobaczyć lub poczuć pomidory, maniok, marchew, ostrą paprykę, czosnek, rzepę. Potrawy zazwyczaj smaży się na oleju arachidowym. Narodową potrawą jest Thieboudienne - w języku wolof oznacza „ryż z rybą”, popularnym daniem jest Kurczak Yassa w sosie cytrynowym oraz Maffe potrawa z mięsa (drobiu, wołowiny, baraniny i pasty arachidowej). Do posiłków serwowane są soki z owoców tropikalnych lub lokalne piwo „La Gazele”.

Dakar - Stolica i największe miasto Senegalu położone jest w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego. Stolica jest dość tłoczna i coraz bardziej zakorkowana. W centrum Dakaru warto przejść się na Plac Niepodległości, który otoczony jest ambasadami, bankami, urzędami i licznymi przyjemnymi restauracjami. Niedaleko znajduje się Pałac Prezydencki, który był w czasach kolonii rezydencją gubernatora. Siedzibę pałacu można oglądać, niestety tylko z zewnątrz. Z budynków sakralnych najbardziej efektowny jest Wielki Meczet, przypominający meczet w Casablance. Niewierni mogą go zwiedzać tylko z przewodnikiem. Wewnątrz meczetu znajduje się instytut islamistyki. Jednym z ciekawszych pomników w mieście jest wybudowany w 2001 roku Porte Millenaire, który symbolizuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Dakaru. Ulubionym miejscem odpoczynku i uprawiania różnych sportów jest szeroka, piaszczysta plaża.

Wyspa Gorée - Wyspa położona jest ok. 3 km na wschód od portu morskiego w Dakarze - bez problemu w około 30 minut można dostać się na nią promem. Wyspa zajmuje 36 hektarów i zamieszkana jest przez niewielką ilość osób, które głównie utrzymują się z turystyki. Na północnym krańcu wyspy jest Fort D'Estrees, który od XVI do XIX wieku był największą bazą handlu niewolnikami. Tu selekcjonowano, więziono i sprzedawano czarnych mieszkańców Afryki, jako niewolników do obu Ameryk i na Karaiby. Już z promu oraz przed wejściem do fortu można zobaczyć stare działa armatnie, a w głębi wyspy dwie olbrzymie armaty. Na wyspie były kręcone sceny do filmu „Działa Nawarony”. Miejsce, w którym trzymano niewolników, zamieniono w muzeum. Na wyspie oprócz fortu najbardziej reprezentacyjną budowlą jest dawny pałac gubernatora. Warto również wstąpić do jedynego kościoła na wyspie, pod wezwaniem Św. Karola. Spacerując wąskimi uliczkami, na których stoją odrestaurowane domy w stylu kolonialnym trudno przejść obojętnie obok pomnika przedstawiającego niewolników - kobietę i mężczyznę zrywających kajdany. Na wyspie nie ma samochodów, za to można tu bezpiecznie i spokojnie pospacerować, zjeść dobry posiłek w jednej z kilku restauracji, odwiedzić liczne sklepiki z wyrobami rzemiosła, panuje tu wręcz sielankowa atmosfera. Miejscowe kobiety ubrane w niezwykle kolorowe stroje z wyszukanymi fryzurami lub nakryciami głowy, sprzedają z ręki różne paciorki, lalki woodoo, chusty i wisiorki. Gdyby nie okrutne wydarzenia, jakie miały tu miejsce, można by pomyśleć, że była to wyspa wypoczynkowa kolonizatorów.

Saint - Louis - Miasto położone w północno - zachodnim Senegalu, zostało założone w 1659 roku jako pierwsza francuska osada kolonialna w Afryce. Do 1985 roku St. Luis było stolicą Senegalu i Mauretanii. Swoją świetność miasto miało na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy znajdował się tu duży ośrodek portowy francuskich terytoriów zależnych. Po tamtych czasach zachowały się tu liczne budynki kolonialne, katedra konsekrowana w 1828 i cały czas przejezdny most Faidherbe zaprojektowany przez Gustava Eiffel’a. Warto również zatrzymać się przy przystani rybackiej by zobaczyć dziesiątki kolorowych łodzi i pracujących rybaków.

Park Narodowy Oiseaux du Djoudj - Obejmujący około 16 000 hektarów park położony jest w północno - zachodnim Senegalu, a dokładnie usytuowany jest w zakolu rzeki Senegal, niedaleko granicy z Mauretanią. Teren parku jest w przeważającej części podmokły, z licznymi bagnami, jeziorami i stawami, obejmuje też odcinek rzeki Senegal oraz przyległe tereny sawannowe. To sprawia, że migrujące z Europy przez Saharę ptaki znalazły tu doskonałe miejsce na odpoczynek. Licznie występują tu pelikany, kormorany i flamingi. Warto wybrać się tu na wycieczkę łodzią, by obserwować ptaki. Na lądzie na terenie parku przy odrobinie szczęścia można zobaczyć guźce, hieny i gazele.

Przejdź: Na górę