22 247 27 57

Madagaskar

Republika Madagaskaru jest państwem wyspiarskim, położonym w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo - wschodnich wybrzeży Afryki. Pod względem wielkości Madagaskar jest czwartą wyspą na świecie.

Stolica: Antananarywa.

Powierzchnia kraju: 587 041 km².

Madagaskar prawie wszystkim kojarzy się i słusznie z lemurami. Na wyspie mieszka ok. 35 gatunków tych zwierząt. Dodatkowo wyspa może poszczycić się wspaniałymi baobabami - drzewami, które jak mówią Afrykańczycy rosną korzeniami do nieba, różnorodnymi krajobrazami, parkami narodowymi, piaszczystymi plażami i ciepłym klimatem. To wszystko sprawia, że można tu spędzić fantastyczne, egzotyczne wakacje.

Dokumenty

Wizę pobytową można uzyskać na lotnisku w Antananarywie. Opłata za wizę turystyczną na Madagaskar jest zmienna. W określonych terminach wiza turystyczna ma charakter jedynie odnotowania administracyjnego i nie pobiera się za nią opłat. Okresowe zniesienie opłat wizowych związane jest z odnotowywanym na Madagaskarze obniżonym ruchem turystycznym do tego kraju. Obecnie opłaty za wizy turystyczne wyglądają następująco:

wiza do 30 dni pobytu na Madagaskarze pozostaje bezpłatna;

wiza obejmująca okres 60 dni pobytu na Madagaskarze - 45 EUR;
wiza obejmująca okres 90 dni pobytu na Madagaskarze - 60 EUR.

Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie. Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu oraz powrotny bilet.

Klimat

Na północy i wschodzie kraju panuje klimat równikowy wilgotny ze średnią temperaturą najchłodniejszego miesiąca niespadającą poniżej 15°C. Na zachodzie i południu klimat zmienia się stopniowo na podrównikowy wilgotny monsunowy, a na południowych krańcach wyspy w zwrotnikowy pośredni między wilgotnym i suchym. Pora deszczowa na Madagaskarze trwa od stycznia do marca, a opady są intensywne. Najlepszym okresem do podróżowania po wyspie są miesiące: od października do grudnia i od kwietnia do maja.

Język

Języki urzędowe: malgaski, francuski.

Waluta

Waluty: frank malgaski (FMG)/ariami (MGA),

1 FMG = 5 MGA

Rekomendowaną walutą podczas pobytu na Madagaskarze jest Euro, choć powszechnie wymieniane są również dolary amerykańskie wydrukowane po 2006 roku.

Bankomaty są tylko w większych miastach i jest ich niewiele. Zazwyczaj jednorazowo nie można wypłacić więcej niż 150 Euro. Z kart najlepiej zabrać kartę płaską VISA. Wypukłe karty kredytowe są akceptowane tylko w nielicznych miejscach. Problem może być z płatnościami kartami Master Card / Maestro.

Ceny

Orientacyjne ceny w restauracjach (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 12 EUR
Posiłek w McDonalds – od 3 EUR
Lokalne piwo - od 0,80 EUR
Kawa Cappucino - od 1,5 EUR
Coca - Cola - od 0,80 EUR
Woda - od 0,60 EUR

Czas

UTC/GMT +3 godziny.

(+2 godz. zimą i +1 godz. latem względem czasu polskiego)

Napięcie

127 V / 220 V; 50 Hz
Wtyczki: typ C, typ C-2, typ D, typ E, typ J, typ K. Potrzebny adapter.

Szczepienia

Należy stosować profilaktykę antymalaryczną oraz zabrać ze sobą repalenty na moskity, najlepiej te, które posiadają duże stężenie DEET.

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka.

Szczepienia zalecane, ale nie obowiązkowe:

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Kuchnia

Kuchnia Madagaskaru łączy wpływy kuchni arabskiej i francuskiej. Popularne składniki to ryby i owoce morza, których jest tu pod dostatkiem (w końcu to kraj wyspiarski) oraz baranina i drób. Potrawy przyprawia się najczęściej papryczkami chili, imbirem, cebulą, kminkiem i czosnkiem. Stałym elementem są również warzywa. Turystom często w restauracjach proponowany jest kurczak z imbirem z czosnkiem i cebulą z porcją ryżu. Na deser najczęściej podawane są różne owoce tropikalne. Z alkoholi proponujemy spróbować piwa Three Horses.

Antananarywa - Stolica jest największym ośrodkiem gospodarczym w kraju. Miasto położone jest w środkowej części wyspy, na wysokości ok. 1400 m n.p.m. Przed przybyciem na wyspę Francuzów pełniła funkcję stolicy królestwa Merina. W XIX wieku została częściowo przebudowana na wzór europejski. Spacerując pomiędzy kolorowymi budynkami, będącymi mieszanką stylu kolonialnego i afrykańskiego warto zobaczyć: Rova tj. Pałac Królowej wybudowany na początku XIX wieku (niestety częściowo uległ spaleniu i do tej pory jest odbudowywany), Pałac Andafiavaratra, - obecnie siedziba rządu, siedzibę francuskiego protektoratu, katedry anglikańską i katolicką, które zlokalizowano w centrum miasta. Warto wstąpić do Tsimbazaza zoo, bo to nie tylko ogród zoologiczny, w którym żyje 21 gatunków lemurów i inne zwierzęta związane z wyspą, ale jest tu również interesujące Muzeum Paleontologii i Etnologii. Warto odwiedzić jeden z wielu targów, gdzie można kupić ciekawe wyroby rzemieślnicze.

Park Narodowy Montagne d'Ambre - Położony jest w północnej części Madagaskaru wśród wulkanicznych wzgórz, porośniętych dziką roślinnością, malowniczych wodospadów i krystalicznych jezior wulkanicznych. Park jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów wyspy. Jego tereny zamieszkuje: 75 gatunków ptaków, 25 ssaków i 59 gatunków gadów. To raj dla osób, które lubią przebywać jak najdalej od zgiełku miast w otoczeniu przyrody.

Park Narodowy Isalo - Położony jest 700 km na południowy - zachód od stolicy kraju, Antananarywy, na wysokości od 820 do 1240 m n.p.m. Park jest znany za sprawą różnorodności terenu, są tu sawanny, piękne głębokie kaniony, zielone gaje oliwne i bardzo ciekawe szpiczaste formacje skalne. Zaobserwowano tutaj 77 gatunków ptaków (m.in. czaplę złotawą, dziwonosa, kanię czarną, sokoła śniadego i wędrownego), 14 gatunków nocnych lemurów, z których 7 to gatunki endemiczne, 14 gatunków nietoperzy. W parku występuje ponad 400 gatunków roślin w tym, aż 116 gatunków roślin leczniczych.

Aleja Baobabów - Na zachodnim wybrzeżu wyspy, w pobliżu miasteczka Morondawa znajduje się słynna Aleja Baobabów. Afrykańczycy jak i mieszkańcy Madagaskaru - Malgasze wierzą, że baobaby są wynikiem pomyłki Pana Boga, który posadził je korzeniami do góry. Niektóre z drzew mają podobno ponad 2000 lat. Najczęściej wysyłane w świat widokówki z Madagaskaru, obok zdjęć lemurów, przedstawiają drogę po obu stronach porośniętą tymi niesamowitymi drzewami.

Przejdź: Na górę