22 247 27 57

Jordania

Jordania przyciąga turystów jak magnes wieloma atrakcjami. Warto zanurzyć się w atmosferę stolicy kraju Ammanu z jego arabską codziennością i barwnym orientalnym bazarem z pałacami Basmana i Ragdana, cytadelą arabską, średniowiecznym grobowcem Uriasza , ruinami starożytnych budowli greckich i rzymskich. Inne unikalne atrakcje to Morze Martwe – wielkie bezodpływowe jezioro o bardzo dużym zasoleniu i mineralizacji, z pustynnymi brzegami, na których w rzadkich oazach ulokowane są świetne ośrodki wypoczynkowe. Petra stolica starożytnej Nabetei, zadziwiające, wyludnione miasto, od wieków martwe, wykute w stromych ścianach skalnego wąwozu, z fasadami bogato zdobionymi przez anonimowych rzeźbiarzy na modłę zarówno hellenistyczną, jak i orientalną.

Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, położone na Bliskim Wschodzie, graniczy z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Posiada ograniczony dostęp do Morza Czerwonego i Morza Martwego, gdzie znajduje się najniższy punkt – depresja Morza Martwego 408 m p.p.m.. Dominujące krajobrazy pustynne stanowiące 80% powierzchni tego kraju i nadają mu nie powtarzalny charakter.

 

Dokumenty

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy przy wjeździe do Jordanii. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii obywatele polscy mogą otrzymać w międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. Ponadto obowiązuje tzw. podatek wyjazdowy, którego wysokość jest zmienna. Wymagany jest minimum 3-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe.

Komunikat MSZ z 19 marca 2015
W związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją bezpieczeństwa i możliwymi aktami terrorystycznymi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży do i przez Jordanię.

Aktualne informacje o ostrzeżeniach MSZ można znaleźć na stronie:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/
 

Klimat

Najlepszym okresem do zwiedzania Jordanii jest wiosna i jesień. Latem temperatury sięgają 38°C; zimy natomiast są wilgotne i dość chłodne 0-16°C. Zdarzają się opady śniegu, sporadycznie nawet w rejonach pustynnych. W Dolinie Jordanu i w Akabie nad Morzem Czerwonym klimat jest cieplejszy i łagodniejszy (w zimie od 16 do 22 stopni).

Język

Język arabski (urzędowy), w klasach wyższych i średnich rozpowszechniona jest znajomość angielskiego

Waluta

1 dinar jordański (JOD) = 1000 filów. Pieniądze można wymienić w bankach i kantorach w większych miastach. Wiele z nich wymienia tylko gotówkę, ale niektóre honorują też czeki podróżne.

Ceny

Przykładowe ceny (sierpień 2013)

Falafel w picie z warzywami (kanapka) – 300 filsów (ok. 1,35 zł)
Shoarma mała – 700 filsów (ok. 3,15 zł)
Shoarma duża – 1,2 JD  (ok. 5,40 zł)
Kawa z kardamonem przy ulicy – 500 filsów (ok. 2,25 zł)
Konafa (talerz 250g) – 1,2 JD  (ok. 5,40 zł)
Olej z oliwek (750 ml) – 2,5 JD (ok. 11,25 zł)
Puszka Coca-Coli/Pepsi – 350 filsów (ok. 1,60 zł)
Woda mineralna 1,5 litra – 300 filsów  (ok. 1,35 zł)
Baton Snickers – 500 filsów (ok. 2,25 zł)
Owoce opuncji (ok. 7-10 szt.) – 1 JD (ok. 4,50 zł)
Kilogram winogron – 1,5 – 2 JD (ok. 6,75 – 9 zł)
Kilogram pomidorów – w zależności od pory roku od 400 filsów do 1 JD ( od ok. 1,80 do 4,50 zł)
 

źródło: http://www.tokfm.pl

Czas

Październik - marzec: w stosunku do Polski plus 2 godziny (GMT + 2). Kwiecień - wrzesień: w stosunku do Polski plus 3 godziny (GMT + 3).

Napięcie

230V / 50 Hz..Wtyczki elektryczne identyczne jak w Polsce.

Szczepienia

Nie obowiązują żadne szczepienia. Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Należy jednak dokładnie płukać owoce i warzywa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie.

Kuchnia

Jedzenie w krajach arabskich to nie tylko potrzeba, ale cały rytuał, celebrowany zwłaszcza kiedy przyjmuje się gości. W restauracjach bez trudu można zamówić europejskie jedzenie, ale naprawdę warto spróbować arabskich specjałów. Na ulicy można dostać bardzo popularne falafle - kulki z ciecierzycy smażone na głębokim oleju w chlebie pita, popularny jest kebab - kawałki jagnięcego mięsa lub kurczaka pociętego w paseczki z różnymi dodatkami. Niezwykle popularną potrawą jest mansafa - jagnię pieczone z aromatycznymi ziołami, podawane z ryżem, migdałami, nasionami sosny i orzechami. Pospolitym daniem jest kurczak pieczony na rożnie. Chleb, zwany chubz, spożywa się praktycznie do każdego posiłku. Wypieka się go pod postacią płaskich bochenków wielkości dużego talerza. Desery i słodycze są bardzo słodkie, oparte głównie na miodzie oraz orzechach (np. baklawa - ciasto z orzechami i miodem).

W Jordanii alkohol jest ogólnie dostępny, choć trzeba przyznać niezbyt popularny, niemniej jednak warto spróbować arak - mocną anyżkową wódkę, którą pije się z wodą.

Brak placówki – Polskę obsługuje Ambasada Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego w Berlinie (Niemcy).

 


 

 

Amabasada RP w Jordanii

No 3, Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani Str.
P.O. Box 942050, Amman 11194
tel. (+9626) 551 25 93, 551 25 94, 551 25 96, Telefon alarmowy: 00962 79 9440663
fax: (+9626) 551 25 95
e-mail: amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.amman.msz.gov.pl


 

Amman - Miasto leżące na wyżynie Amman w północnej części kraju. Liczba ludności miasta wraz z obszarem metropolitalnym to około 2,1 mln. mieszkańców.
W starożytności była to nieduża osada o nazwie Rabbat Ammon. Miasto stanowiło stolicę Ammonitów. W III wieku p.n.e. władzę w wiosce objął Ptolemeusz II Filadelfos. Wkrótce po tym miasto zostało przemianowane na Filadelfię. Kiedy obszar zaczęli zasiedlać Nabatejczycy i Ghassanidzi, nazwa miasta została zmieniona na Amman. W VII wieku Arabowie podbili miasto, a ich podczas ich rządów miasto przeżywało rozkwit. Kiedy w VIII wieku stolica kalifatu została przeniesiona z Damaszku do Bagdadu, rozwój miasta został zahamowany i miasto dotknął kryzys. Od 1921 Amman spełniał role stolicy Transjordanii, zaś w 1946 roku miasto zostało stolicą Jordanii.
Obecnie Amman jest głównym ośrodkiem kulturalnym, przemysłowym i handlowym kraju. Mieszkańcy stolicy zajmują się także rzemiosłem m.in. wyrób tkanin, wyrobów ze skóry.
Do najważniejszych zabytków należą m.in.: świątynia Herkulesa, rzymski amfiteatr, cytadela Djabal al-Kala, kościół bizantyjski (VI-VII w.), tzw. grobowiec Uriasza, oraz pałac Ummajadów.

Petra - To obecnie ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza "wielobarwna".
Do najbardziej znanych budowli Petry należą:
- Khazneh (El Khazneh Faraoun) zwana przez Beduinów "Skarbcem Faraona" – wykuta w skale piętrowa budowla powstała ok. I-II w. n.e. Jest to najsłynniejszy zabytek Petry. Nie jest jasne przeznaczenie budowli, chociaż ostatnio przeważa pogląd, że był to grobowiec (a nie świątynia) któregoś z władców Petry. Posłużyła w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” jako świątynia chroniąca Świętego Graala.
- Deir, czyli "Klasztor" – nazwa pochodzi z okresu bizantyjskiego, kiedy to w budowli tej rzeczywiście znajdował się klasztor chrześcijański. Jest to budowla podobna do Khazneh, jednakże jest od tamtej znacznie większa i okazała i prezentuje się bardziej majestatycznie; powstała ona najprawdopodobniej w okresie panowania ostatniego króla nabatejskiego – Rabela II (70-106 n.e.);
- Kasr al Bint Faraoun, czyli tzw. Pałac Córki Faraona, lub też świątynia Duszary (lokalnego bóstwa Nabatejczyków). Jest to świątynią wzniesioną z piaskowca w drugiej poł. I w. p.n.e. albo w pierwszej poł. I w. n.e.
- wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej, na który składają się „Grób Urny”, „Grób Jedwabny”, „Grób Koryncki” i monumentalny „Grób Pałacowy”; nie znaleziono w nich jednakże żadnych szczątków;
- grobowiec Sekstusa Florentinusa (namiestnika rzymskiego) wzniesiony ok. 130 r. n.e., w północnej części miasta. Oprócz tego obiektu na terenie Petry znaleziono dość liczne groby rzymskich żołnierzy;
- teatr – jeden z największych obiektów w Petrze, mieszczący od 6 do nawet 10 tysięcy widzów; został wybudowany prawdopodobnie w I w. n.e. Uważa się, że został on znacznie rozbudowany po zajęciu Petry przez Trajana;
- Djin Block - skały dżinów, przedstawienie boga Dushara.

Jerash - Leży w odległości około 50 km na północ od Ammanu. Stanowisko archeologiczne stanowią ruiny jednego z najlepiej z zachowanych na świecie rzymskich miast z okresu starożytności. Oprócz Petry to najpiękniejsze miejsce Jordanii. Odwiedzający mogą więc obejrzeć tutaj łaźnie, place, łuki i wiele innych zabytków. W lipcu odbywa się tu festiwal, którego głównymi atrakcjami są tańce, koncerty, spektakle i opery.
Do najważniejszych zabytków należą:
- świątynia Artemidy, patronki miasta. Zbudowana w latach 150 - 170, położona przy głównej ulicy (cardo maximus) od której prowadziły do niej monumentalne schody zaczynające się bramą.
- świątynia Zeusa (162) z której zachowało się kilka potężnych 15-metrowych kolumn. Przed świątynią znajduje się taras z którego pozostałości monumentalnych schodów prowadziły na Owalne Forum;
- teatr rzymski (północny) zbudowany w 165, rozbudowany w 235 po której widownia mogła pomieścić 1 600 osób.
- teatr rzymski (południowy) zbudowany pomiędzy 81 a 96 rokiem, posiadający 5 000 miejsc siedzących.
- hipodrom zbudowany pomiędzy I a III wiekiem o wymiarach 244 na 50 metrów. Widownia mogła pomieścić 15 000 osób. Po zajęciu miasta przez Sasanidów był wykorzystywany jako arena do gry w polo;
- Brama Południowa zbudowana w formie trójprzelotowego łuku triumfalnego, stanowi aktualnie wejście dla turystów.
- owalne Forum, położone za Bramą Południową, o wymiarach 90 na 80 metrów. Otoczone 56 jońskimi kolumnami, w centralnej części VII-wieczna fontanna;
- kompleks łaźni rzymskich zbudowanych na przełomie II i III wieku;
- nimfeum (ok. 191), publiczna, bogato zdobiona fontanna, o półkulistym kształcie i dekoracyjnych niszach, w których kiedyś prawdopodobnie znajdowały się rzeźby. Z centralnej półkolistej części woda spływała do położonej poniżej misy w kształcie muszli.

Akaba - Miasto położone jest w południowo-zachodniej Jordanii, nad Zatoką Akaba (Morze Czerwone), tuż obok Ejlatu (Izrael) i jest jedynym portem morskim kraju. Miasto ma port rybacki, lotnisko, połączenie drogowe i kolejowe z Ammanem oraz drogowe z Medyną (Arabia Saudyjska). Utrzymuje się przede wszystkim z turystyki. Woda jest tu bardzo czysta, plaże piaszczyste, ponadto temperatura w zimie osiąga 25 °C. Przy tym wszystkim klimat Akaby jest bardzo przyjemny dzięki morskiej bryzie. Miłośnicy nurkowania odkryją tu raj na ziemi. W Morzu Czerwonym znajduje się ponad 140 gatunków koralowców. W Akabie działa wiele szkół nurkowania. Można tu jeździć na nartach wodnych, surfować, a później po prostu odpocząć na plaży. Dla miłośników zwiedzania ważny może być fort, pierwotnie zamek krzyżowców, przebudowany w XVI wieku.

Przejdź: Na górę