22 247 27 57

Tanzania

Zjednoczona Republika Tanzanii położona jest we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Kraj graniczy z Burundi, Kenią, Malawi, Mozambikiem, Ruandą, Ugandą, Zambią. Od wschodu wybrzeże Tanzanii oblewają wody Oceanu Indyjskiego. Do Tanzanii należą duże wyspy: Zanzibar, Pemba i Mafia oraz kilka mniejszych.

Państwo powstało z połączenia dwóch kolonii, niemieckiej Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru, co symbolizuje nazwa utworzona z początkowych sylab obu krajów.

W Tanzanii mieszka około 120 grup etnicznych, które posługują się około 100 językami z rodziny bantu. Do najliczniejszych grup zaliczają się plemiona: Sukuma, Nyamwezi oraz Chagga. Większość plemion kultywuje plemienne religie i pielęgnuje tradycje przodków.

Największy kraj Afryki Wschodniej rozciąga się od wybrzeża Oceanu Indyjskiego po Wyżynę Wschodnioafrykańską. Niedaleko granicy z Kenią na wysokości 5895 m n.p.m. wznosi się najwyższa góra Czarnego Lądu - Kilimandżaro. Tanzania jest jednym z niewielu miejsc na świecie, w którym można podziwiać niezliczone ilości dzikich zwierząt żyjących w naturalnym środowisku. Na północy, w pobliżu jeziora Wiktorii znajduje się jeden z najsłynniejszych parków narodowych – Serengeti a także Ngorongoro, w którym żyje wiele drapieżnych zwierząt. Safari w Tanzanii to spełnienie marzenia o prawdziwej afrykańskiej przygodzie.

Stolica: Dodoma.

Główne miasto, siedziba ministerstw i ambasad: Dar es Salaam.

Powierzchnia kraju: 945 087 km².

Dokumenty

Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Oprócz wniosku wizowego należy dołączyć jedno zdjęcie paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Koszt jednokrotnej wizy turystycznej ważnej przez 90 dni to 50 USD, wizy dwukrotnej 70 USD, przy czym dwukrotny pobyt nie może przekroczyć w sumie 90 dni. Paszport musi być ważny, co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Możliwe jest uzyskanie rocznej wizy zezwalającej na wielokrotny wjazd do kraju w celach biznesowych. Do wniosku o taką wizę należy dołączyć list zapraszający od firmy z Tanzanii. Koszt rocznej wizy biznesowej to 100 EUR. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju.

Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Klimat

Tanzania ma klimat podrównikowy: suchy na płaskowyżu, a wilgotny na wybrzeżu i na wyspach oraz w wyższych piętrach gór. Na północy kraju występują dwie pory deszczowe trwające od kwietnia do maja i od listopada do grudnia, na pozostałym obszarze pora deszczowa trwa od kwietnia do maja.

Język

Języki urzędowe: suahili, angielski

Podstawowe zwroty w suahili:

jambo [wymawiane dźiambo] - cześć, dzień dobry; odpowiadamy – jambo

kwaheri [wym. kłaheri] - do widzenia

jina [dźina] lako nani - jak masz na imię ?

tafadali - poproszę

samahani - przepraszam

wapi [łapi] - gdzie jest?

barabara - droga

bei ghani lub shilingi [silingi] ngapi - ile kosztuje?

duka - sklep

samaki - ryba

nyama [ńiama] - mięso

wali [łali] - ryż

maji [madźi] - woda

sawa [sała] - OK, dobra

hakuna matata - nie ma problemu, nie sprawy

si fa hamu - nie rozumiem.

 

Waluta

Walutą obowiązującą na terenie Tanzanii jest szyling tanzański (TZS), który dzieli się na 100 centów.

W obiegu dostępne są monety o nominale: 50, 100 i 200 szylingów.
i banknoty: 500, 1000, 2000, 5000 i 10000 szylingów.

Najlepszym środkiem płatniczym jest gotówka w walucie tanzańskiej. Warto mieć przy sobie dolary o niskich nominałach. Lokalni sprzedawcy chętniej przyjmują zapłatę w USD. Akceptowane są wyłącznie banknoty wydane po 2006 roku.

W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji). Nie ma określonych przepisów co do wwożenia obcej waluty na teren kraju. Zabronione jest natomiast wywożenie waluty lokalnej.

Ceny

Orientacyjne ceny (2014 r.)

Posiłek w średniej klasy restauracji - od 15 USD
Danie w McDonalds - od 10 USD
Piwo importowane - od 3USD
Kawa Cappuccino - od 3 USD
Coca – Cola - od 0,80 USD
Woda - od 0,50 USD

Czas

UTC/GMT +3 godziny. Różnica czasu wobec Polski - latem +1 godzina , zimą +2 godziny.

Napięcie

230 V; 50 Hz
Wtyczki: typ D, typ G. - gniazdka kwadratowe z trzema bolcami. Potrzebne są adaptery.

Szczepienia

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą, używanie repelentów przeciw komarom oraz unikanie przebywania na otwartej przestrzeni po zmroku.

Szczepienia:

Żółta gorączka (żółta febra) - obowiązkowe.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - obowiązkowe.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - obowiązkowe.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących  egzotyczne podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Zalecane jest używanie wody przegotowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i nie mytych owoców.

Kuchnia

Kuchnia tanzańska odznacza się dużym wpływem dorobku kulinarnego państw sąsiednich. Najpopularniejszym posiłkiem w Tanzanii jest ugali - gęste danie z płatków kukurydzianych podawane z mięsem i sosem warzywnym. Powszechną mięsną potrawą jest pieczona kozina lub baranina, nazywana nyama choma. Na wybrzeżu Tanzanii i na Zanzibarze spożywa się bardzo dużo ryb i owoców morza Do posiłku warto spróbować lokalnego piwa np. Safari czy Kilimanjaro.

Park Narodowy Serengeti - Położony w północno-zachodniej Tanzanii Park Narodowy Serengeti ma 14 763 km² i jest jednym z największych obszarów chronionych na świecie. Nazwa Serengeti w języku Masajów oznacza "niekończące się równiny", które porasta sawanna oraz kępy drzew akacjowych. Tu w 1940 r. utworzono rezerwat, a w 1951 r. przemianowano go na park narodowy. Układ chmur i piękne wschody i zachody Słońca stwarzają niepowtarzalną, bajkową scenerię. W parku co roku około maja zaczyna się wielka wędrówka stad gazeli antylop i zebr z równin Serengeti do oddalonego o około 800 kilometrów Parku Masai Mara w poszukiwaniu żywności. Po drodze poza wyczerpaniem i niedostatkami wody i pożywienia, czeka je wiele niebezpieczeństw w postaci czających się drapieżników. W lipcu/sierpniu po przekroczeniu rzeki Mara zwierzęta docierają do położonego w Kenii Rezerwatu Masai Mara, gdzie pozostają do października, po czym wracają powrotem do Parku Serengeti. Park zamieszkują przedstawiciele tzw. Wielkiej Piątki, czyli słonie, nosorożce, lwy, bawoły i lamparty oraz wiele innych zwierząt rzadko spotykanych w naturalnym środowisku - są to m.in.: krokodyle, zebry, żyrafy, hieny, antylopy gepardy i hipopotamy. Z całą pewnością polecamy Państwu safari w parku. Prosimy o zabranie lornetki i aparatu fotograficznego z dużą ilością pamięci.

Rezerwat Ngorongoro - To wygasły olbrzymi krater, który powstał po wybuchu wulkanu około 2-3 milionów lat temu. Wklęsły obszar cechuje największa koncentracja drapieżników na świecie. Lwy, gepardy, hieny, szakale są stale widywane w parku. Oprócz drapieżników można tu zobaczyć również bawoły, gazele, zebry, antylopy. Na dnie krateru znajduje się płytkie, alkaliczne jezioro Magadi w którym mieszkają hipopotamy Dno krateru jest zieloną łąką, a jego zbocza porasta bujny las akacjowy, bogatszy w zachodniej części dzięki licznym strumykom i wodospadom. Zbocze krateru jest dość strome, jedynie od strony Parku Narodowego Serengeti stoki są łagodne i dzięki temu zwierzęta swobodnie mogą opuszczać krater i do niego wracać. Rezerwat Ngorongoro w 1979 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Archipelag Zanzibar - Zanzibar jest archipelagiem składającym się z dwóch dużych wysp i kilku mniejszych wysepek. Większe wyspy to Zanzibar i Pemba. Polecamy wypoczynek i zwiedzanie wyspy Zanzibar. Jej największe miasto nosi również nazwę Zanzibar i położone jest na zachodnim wybrzeżu. W jego centrum zwanym Stone Town znajdują się wąskie labirynty uroczych uliczek i liczne niewielkie placyki, na których znajdują się liczne sklepiki i restauracje. W przeszłości Stone Town było centrum handlu niewolnikami pomiędzy Afryką i Azją. Stone Town znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Wyspa Zanzibar słynie z urodzajnych ziem, pokrytych plantacjami przypraw, takich jak: cynamon, goździki, gałka muszkatołowa i pieprz oraz z posiadania rajskich plaż pokrytych białym, drobnym piaskiem i płytkich ciepłych wód bogatych w rafy koralowe, które zachęcają do nurkowania i snorkelingu.

Przejdź: Na górę